Nieuwe AH - kaas c e n tr al e in Bodegraven Etos introduceert eigen geurlijn: Vaccin Simon P. Stam, geur-bedenker: Vaccin wordt een succes 1 Flitsen pagina 3 Voor proefje ü- Met ingang van week 19 komt er een belangrijke verandering in de distributie van zowel losse Ne derlandse als buitenlandse kaas naar de Albert Heijn-filialen. Vanaf half mei zullen namelijk alle kaasshops worden beleverd vanuit de AH-kaascen- trale in Bodegraven. Het in gebruik nemen van deze nieuwe centrale levert een groot aantal voordelen op. De filialen kunnen nu enerzijds hun De manier waarop kaas de af gelopen 20 jaar in de Albert Heijn-winkels is verkocht, is sterk aan veranderingen on derhevig geweest. Grofweg kan gesteld worden dat ver pakte kaas uit het koelmeu- bel vanaf 1965 tot 1975 bij het kopend publiek erg ge wild was. Niets is echter zo veranderlijk als de mens, want sinds de laatste jaren mag de verkoop van met na me „losse" kaas (zowel de Nederlandse als buitenland se) zich weer verheugen in een toenemende belangstel ling. Kaas is door de eeuwen heen een nauwelijks weg te denken eetwaar geweest. Het is voor bijna iedereen ten eerste een uitgesproken broodbeleg, maar de varia ties met dit zuivelprodukt zijn inmiddels ontelbaar ge worden. Maar hoogst zelden ontbreekt kaas, zowel bin nen- als buitenlandse soor ten. op feesten en partijen in tot voor kort ondenkbare combinaties. Ook de beken de kaas uit het vuistje blijft een populaire „trekstiller". Zoals reeds aangegeven heb ben zich naast de traditione le Goudse kazen nu ook vele soorten uit onder andere Frankrijk een belangrijke po sitie op de vaderlandse markt weten te verwerven. Uiteraard heeft Albert Heijn ook deze trend gesignaleerd en speelt in op de verande ringen. Maar om hier niet zo maar op in te gaan achtte men het enige tijd geleden noodzakelijk, dat er eerst on derzoek werd gedaan hoe de klanten denken over kaas in zijn algemeenheid, hoe het artikel gekocht wordt, wat de voorkeuren zijn en welke rol de AH-kaasshop daarin kan spelen. Accent verschuiving Het AH-kaasbeleid zal als ge volg hiervan in de toekomst een andere koers gaan varen. Het accent van de verkopen zal meer op de verkoop van losse kaas komen te liggen. Zo'n 35 procent van alle kaasverkopen is verpakt en de resterende 65 procent is los. Bij Albert Heijn ligt die verhouding anders. Onge veer 75 procent van de om zet van kaas is verpakt, ter wijl 25 procent los de toon bank over gaat. F.en wat scheef gegroeide verhou ding dus. Daarom zal in de komende jaren meer dan ooit het accent worden ge legd op de verkoop van kaas via de kaasshops. Daarbij wordt door de heren Schep en Van Loon overigens on middellijk aangetekend dat de verpakte kaas zeker niet zal worden verwaarloosd. „Het ligt in de bedoeling dat het aantal AH-kaasshops in de nabije toekomst stevig zal worden uitgebreid. Momen teel staan er zo'n 200 van de ze shops in de filialen, maar assortiment vaker bestellen en anderzijds krijgt Albert Heijn een steviger vinger in de pap waar het gaat over de inkoop van kaas, de opslag en rijping en de controle op naleving van de door AH gestelde kwaliteitseisen. Kaasinkoper Klaas Schep en Pieter van Loon (manager Zuivel) zetten de kaasontwikkelingen van de laatste jaren op een rij en de plaats van de kaascentrale daarin. dat aantal zal groeien naar 250. Door de waarde die de consument hecht aan het ko pen van kaas - volgens on derzoek is gebleken dat kaas op emotionele basis wordt gekocht - zal aan de kwaliteit van de medewerkers en de presentatie de nodige zorg worden besteed. Om dit te bereiken worden momen teel voor medewerkers van kaasshops, afdelingschefs en bedrijfsleiders opleidingsda- gen gehouden teneinde de vakkennis te vergroten. Vier kaas- en versvleeswarenspe- cialisten zorgen voor de be geleiding in de filialen", zo stellen zij. Samenwerken Zeker niet onbelangrijk in dit hele verhaal is de inge bruikname van een AH-kaas- centrale in het Zuidholland se Bodegraven; even onder de rook van één van de be langrijkste kaassteden Gou da. Tot voor kort bestelden de filialen hun kaas altijd zelf via de leveranciers of het Distributiecentrum Zaan dam. In sommige gevallen betekende dat soms zo'n vier tot vijf keer per week orders doorbellen. Om nu de distri butie te professionaliseren is een samenwerkingsverband aangegaan met het bedrijf Astor uit Bodegraven. Een en ander heeft tot gevolg dat er in deze gemeente een nieu we kaascentrale is verrezen met een opslagcapaciteit van 1100 ton oftewel 52 kilome ter planken waar de kazen kunnen worden opgelegd. Door het onder één dak brengen van de kaasdistribu tie van zowrel Nederlandse als buitenlandse kaas kan Al- bert Heijn zelf ook een gro tere invloed uitoefenen op de uiteindelijke kwaliteit. AH-medewerkers zullen in Bodegraven samen met men sen van Astor voor het kwali teitsaspect gaan zorgdragen. Ook zal Albert Heijn sterker dan tot nu toe het geval was bij de inkoop van de grond stoffen betrokken zijn en zijn kennis op het gebied van de kaasrijping aanwenden voor de uiteindelijke kwaliteit. Wat betekent nu de bunde ling van de distributiekana len via de kaascentrale voor de filialen? De kaasbestellin gen komen via het order en- try-systeem op het HK en worden doorgeseind naar de AH kaascentrale. Daar wor den de orders klaargemaakt en in transito, DC's en vers vlees-groep doorgele verd aan de filialen. De filia len kunnen nu alle soorten tweemaal per week bestel len, terwijl dat voorheen éénmaal was. „Dit beter in de hand houden van zowel de leverantie aan de filialen als de kwaliteit van de gele verde produkten, zullen er in niet onbelangrijke mate aan bijdragen dat de Albert Heijn-kaaswinkels zullen uit groeien tot professionele shops. Er zal steeds meer kaas onder het eigen merk worden verkocht en volgens ons is dat het aangepaste ant woord op de concurrentie," aldus de geïnterviewden. Foto van een kaaspakhuis (Nationaal foto-persbureau) Etos brengt onder de naam Vaccin een eigen geurlijn op de markt. Vaccin zal exclusief ver krijgbaar zijn bij de Etos-drogisterijen en de vestigingen van Etos Beauty Case. De lijn be staat vooralsnog uit een eau de toilette in drie verschillende maten flacons en een zeep. Vaccin laat zich bij een eerste indruk omschrij ven als een perfecte afstemming van vluchtige en bloemige tonen, zoals ylang-ylang, Indone sische jasmijn, rozenolie, perzik en tube-roos. Na verloop van tijd ruikt men - zoals dat in vaktaal wordt genoemd - de middenmoot. De ze bevat Bergamot en een vleugje lelietjes van dalen. Op het hoogtepunt, als het hart van de eau de toilette zich ontluikt, spelen balsem, musk, sandelhout en kruid- en leerachtige to nen een belangrijke rol. Al met al kan Vaccin, dat niet snel vervliegt en de gehele dag geurt, worden getypeerd als een gewaagde en sensuele eau de toilette, die de vrouw van nu zeker zal aanspreken. Dit niet alleen door zijn aantrekkelijke geurcomposi- tie, maar zeker ook door de optimale verhou ding tussen prijs en kwaliteit. De kleinste fla con, 25 ml, kost 14,95. De 50 ml-flacon 24,50 en de 100 ml-flacon 34,50. De zeep van Vaccin kost 9,50. 59 Je ruikt 't al als hij bin nenkomt. Hij geurt. Si mon P. Stam. Verkoper en bedenker van eaux de toilettes, parfums en cosmetica. Hij stond aan de wieg van de geurlijn van kleding- huis Van Gils, die in een tijdbestek van één jaar 10 procent van de markt in „mannen- luchtjes" verwierf. Aan sluitend bedacht hij een geurlijn voor da mes, die Etos vanaf half mei onder de naam „Vaccin" exclusief op de markt brengt. Toon aangevende mensen in de wereld van de „neu zen" zeggen over hem, dat als er één man is, die een merk groot kan maken zijn naam Simon Stam is. Flitsen sprak met een man die van „lucht" leeft. „Het succes van een geur wordt bepaald door een aan tal zaken, maar vooral door geluk. Hét geluk dat je de juiste geur, op de juiste tijd op de juiste lokatie en met de juiste filosofie op de markt brengt, bepaalt voor 50 procent of een geur al dan niet aanslaat. Er zijn tal loze voorbeelden van par fums van grote modehuizen, die zijn geflopt omdat de timing verkeerd was." Ande re factoren die van invloed zijn op het uiteindelijke suc ces zijn volgens Simon Stam in willekeurige volgorde: de verpakking, de geur zelf, de naam en de promotionele activiteiten om het nieuwe produkt bekendheid te ge ven. Uitstralen Voor wat betreft de geurlijn van Etos, Vaccin, vertrouwt Simon Stam op zijn geluk. „Deze geur gaat het maken", zegt hij zelfverzekerd en ie dereen die het hoort gelooft hem direct. „De moderne vrouw zal door deze geur ze ker worden aangesproken. Daarbij sluiten naam en ver pakking heel goed aan bij datgene wat het publick wil. De naam is 'n beetje shock erend en de verpakking straalt glitter en glamour uit. Verder wordt er o.m. via Beauty Case Magazine veel aan promotie gedaan en heb ik er alle vertouwen in dat de Etos-medewerkers in staat zullen zijn het produkt onder de aandacht van de Alle Etos-medewerkers hebben ter gelegenheid van de introductie van Vaccin een proefflacon ontvangen om zo zelf als eerste kennis te kunnen maken met deze nieuwe geur. Ook de aandeelhou ders van Ahold hebben inmiddels kennis ge maakt met Vaccin, ten minste indien zij een be zoek brachten aan de jaarvergadering op 2 mei mensen te brengen en het ook te verkopen. Dat laatste is heel belangrijk. De mede werkers moeten in „Vaccin" geloven, als het ware uitstra len dat zij het zelf een lekke re geur vinden", aldus Stam, die zelf inmiddels al weer volop bezig is met de ont wikkeling van een nieuwe geur voor Etos, bestemd voor de Nederlandse man. Stiekem „Overigens", zegt Simon Stam, „zal Vaccin ook best door mannen gebruikt gaan worden. Het is weliswaar een eau de toilette bestemd voor de vrouw, maar markt onderzoek heeft ons geleerd dat steeds meer parfums en eaux de toilettes door man en vrouw worden gebruikt. Stiekem gebruikt de vrouw iets van de Van Gils van haar man en omgekeerd gebeurt hetzelfde. Het gekke is dat al le typische uni-sex-luchtjes die op de markt zijn ge bracht, floppen." Simon Stam staat weliswaar te boek als de vader van Vac cin, maar hij heeft zelf niet de geur samengesteld. „Neen, er zijn op de hele we reld maar vijf mensen die dat echt goed kunnen. In vakter men, worden ze de „neuzen" genoemd. Dat zijn mensen die enkele duizenden geuren kunnen onderscheiden. Zo veel ingrediënten gaan er na melijk in een parfum, er zijn er wraarin 10 tot 12.000 ver schillende geuren zijn opge nomen. Het ontwikkelen van een geur moet je echt aan deze mensen over laten, maar je moet ze natuurlijk wel briefen over het soort geur dat je wilt, de prijs/kwa liteit verhouding etc." De verpakking is wel bedacht door Stam, die voordat hij als zelfstandig „geurbedenker" begon werkte voor gere nommeerde cosmeticahui- zen als Bourgois, Chanel, Hermes en Pierre Cardin.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 3