Ahold-bestuurder J. van Meer met pensioen paginal Flitsen „IK BEN ER DANKBAAR VOOR DAT IK FOUTEN HEB MOGEN MAKEN Volgende maand treedt de heer J. van Meer af als lid van de Raad van Bestuur wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Van Meer kwam in 1959 bij Albert Heijn in dienst. In 1961 werd hij belast met de verkoop en kreeg hij tevens de leiding van Management Development, Dienst Onroerende Goederen en de Personeels organisatie. Van 1964 tot 1969 was hij directeur in- en verkoop van Albert Heijn. In 1969 werd hij benoemd tot lid van de Raad van Bestuur. Hij was de verantwoordelijke man voor het buitenland en als zodanig nauw betrokken bij de start van CadaDia en de overname van BI-LO en Giant Food Stores. De afgelopen jaren bracht hij meer tijd door in Amerika dan in Nederland. Flitsen sprak met de scheidende bestuurder. Inzicht U heeft meer- dan 26 jaar bij Abold gewerkt. Wat zijn in uw ogen de grootste veran deringen in die periode ge weest? „Er zijn twee hele grote ver anderingen geweest. De eer ste was de totale switch van bediening naar zelfbedie ning. Dat was een zeer fun damentele verandering in de geschiedenis van Albert Heijn. AH heeft nu de be langrijkste positie in Neder land. Dat is voor een belang rijk deel te danken aan het inzicht om de supermarkt- formule door te zetten, on danks de aanvankelijke ver liezen. De eerste zeven, acht supermarkten waren verlies gevend. Daarna ging het be ter. Wij waren vastbesloten en het is ons gelukt om de schaarse lokaties in Neder land te bezetten. Het waren jaren dat het aantal super- marts groeide van 18 naar 27 en van 27 naar 41. Dat bete kende een zeer grote inspan ning in termen van werving, opleiding en begeleiding. De Gruyter en Coöp zijn te laat begonnen met supermarkts, met alle gevolgen van dien. Een tweede belangrijke ver andering was de stap over de grens. Die stap voerde in eerste in stantie naar bet zuiden. In 1976 zette Ahold voet op Spaanse bodem. Rond Ma drid iverd een winkelketen opgezet onder de naam Ca daDia. Hoe ging dat in z'n werk? „We meenden in die tijd al dat er een moment zou ko- FLITSEN Personeelsblad Ahold nv mei 1986 43-ste jaargang no. 5 verschijnt 11x per jaar Oplage: 38.000 Redactie secretariaat: Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592519 REDACTIE FLITSEN Mw. T. Plooijer (hoofdred.) Public Relations HK 1704, 075-593026 men dat Spanje tot de EG zou toetreden.Bovendien kregen we een verzoek van de Spaanse regering om daar te beginnen. Aanvankelijk zochten we naar een be staande keten om over te ne men. Dat is niet gelukt. Daar om zijn we van „scratch" af begonnen. Van het begin af aan hebben we goed begre pen dat er politieke risico's in Spanje waren. Daarom hadden we toen al het plan om ook in Amerika te begin nen. De politieke risico's zijn daar geringer." Sunbelt De eerste stap in Amerika was de overname van BI-LO. Hoe kwam die acquisitie tot stand? „We hebben ons eerst bera den in welk gebied we zou den beginnen. Dat werd het zuidoosten van de USA: de Sunbelt. Waarom? Omdat daar de grootste groei te ver wachten was. Het noorden zat in de problemen door de recessie in de staal- en auto industrie. Mede daardoor was er een grote migratie van noord naar zuid en daar naast ook van het diepe zuiden naar de Sunbelt. We hadden onszelf als voorwaar de gesteld dat de omzet van de keten niet kleiner mocht zijn dan 100 miljoen dollar. De bovengrens lag op 400 miljoen dollar. BI-LO heb ben we gekozen uit 18 ke tens, die we allemaal be zocht hebben. Drie daarvan hebben we vervolgens di rect benaderd. BI-LO was de Mw. S. Eijben Directiesecretariaat Miro MK 303, 075-592721 N. Th. Huijsman Product Managing Marvelo P 410, 075-592551 N. Hupkens Filialen- bureau AH HK 803, 075-593076 J.J.M. Jongstra Directoraat P&O HK 1304, 074-592524 E. Muller Public Relations HK 1703, 075-592519 A. de Roo PR-Bureau Van Hulzen F. Visser Marketing AC Restaurants P 216, 075-592932 tweede en daarmee zijn we direct tot zaken gekomen. BI-LO was in 1977 een chain met 92 winkels met Green ville als hoofdkwartier. De omzet bedroeg 400 miljoen: onze bovengrens. Vier jaar later namen we Giant Food Stores over. Je kan je afvragen waarom een tweede keten nodig was. We hadden natuurlijk kunnen zeggen: laat BI-LO maar uit groeien. Dat is trouwens ook gebeurd. Er zijn nu 154 BI- LO-winkels en de omzet is gestegen van 0,9 miljard gul den naar 3,25 miljard gul den. Amerika is een enorm groot land. Je moet je voorstellen: als het westelijke puntje Scheveningen is, dan is Te heran de oostelijke punt. Het werkgebied van BI-LO is veel groter dan Nederland, maar het is maar een klein stukje van Amerika. BI-LO moest autonoom groeien, maar een tweede keten was nodig om het risico van het aanwezig zijn in één regio met één management te dek ken. Door een nieuwe over name zou onze kwetsbaar heid geringer worden. We zijn er altijd van uitgegaan dat het moederbedrijf in Ne derland niet in gevaar mocht komen indien er iets zou ge beuren in Spanje of Amerika. Dat is gelukkig ook nog nooit gebeurd. Door de con tacten die we inmiddels in Amerika hadden, kregen we een aanbod om Giant Food Stores over te nemen. Dat hebben we dus gedaan." Succesvol Veel buitenlandse investeer de/s in Amerika hebben bet moeilijk. AJjold behoort tot de weinige Europese bedrijven die wel succesvol zijn in Amerika. Waaraan is clit suc ces te danken? Wij behoren inderdaad tot de kleine groep succesvolle investeerders in Amerika. De fout die velen maken is dat ze denken dat de omstandig heden hetzelfde zijn als in hun eigen land. Het is ook wel verraderlijk. Als je bij voorbeeld naar India gaat dan zie je meteen dat de si tuatie heel anders is. Ameri ka lijkt in veel opzichten op Europa. Veel investeerders denken daarom dat ze het op dezelfde manier kunnen aan pakken als thuis. Die fout hebben wij niet gemaakt. BI- LO en Giant zijn goede gre pen van ons geweest. De winstmogelijkheden in Ame rika zijn veel groter dan in Nederland. De verliesmoge- lijkheden ook trouwens." Wat zijn de verschillen tus sen de detailhandel in Ame rika en in Nederland? „Ten eerste de schaal. De winkels in Nederland heb ben oppervlaktes van 300 tot 1500 m-'. De supermark ten in Amerika zijn tussen de 2000 en 4000 m-. Daarnaast is er een geweldig groot ver schil in aanbod. Albert Heijn verkoopt 3.600 tot 4.000 ar tikelen. BI-LO en Giant voe ren respectievelijk 10.000 en 12.000 artikelen. Het ver schil zit hem vooral in de substitutie. Ketchup bijvoor beeld. Er zijn in Amerika zes of zeven verschillende mer ken. De inkoop is ook niet te vergelijken. In Amerika zijn twee wetten van belang. De Robertson Pactman Act en de Fair Trade Act. De eerste wet regelt dat elke koper in principe dezelfde condities moet krijgen. Dat betekent dat de prijs vanaf 1 kiloload overal exact hetzelfde is. De prijs staat vast. Dat vergt een totaal ander inkoopbeleid. De Fair Trade Act regelt dat leveranciers en klanten el kaar netjes moeten behande len en dat een relatie tussen leverancier en klant niet zonder meer kan worden beëindigd. Op het gebied van marketing ligt Albert Heijn stukken voor. Hoezeer wij ook denken dat Amerika het land is waar de market ing is uitgevonden, op detail handelsgebied is dat zeker niet zo. De marketing- specialist van Bl-LO is dan ook een Nederlander. Vanuit Nederland kan verder alleen maar op technische punten een bijdrage geleverd wor den. Logistiek bijvoorbeeld. Op de meeste andere gebie den zijn de verschillen daar voor veel te groot." Vorst U bent ook nauw betrokken geweest bij het sluiten van in koopcontracten met binnen- en buitenlandse leveranciers. Iioe kivamen die tot stand? „Nederland kent veilingen. Elke dag is er een bepaald aanbod. Het probleem van veilingen is dat je moeilijk een constante kwaliteit kunt krijgen. Door onze snelle groei in de jaren zestig kwa men we onszelf tegen. Als onze inkopers op de veilin gen verschenen, wist ieder een: die moéten kopen. Hoe groter we werden, hoe meer we ons eigen prijsbeleid beïnvloedden. De oplossing was het afsluiten van con tracten met tuinders in bin nen- en buitenland. Dat soort contracten was in die tijd volkomen nieuw. Het contract dat we sloten met Vicente Déalbert van de fa. Martinavarro in Valencia was volkomen uniek. We koch ten van tevoren zijn hele oogst aan citrusvruchten op. Het was een mondelinge overeenkomst waarmee we onze nek behoorlijk hebben uitgestoken. De risico's wa ren groot. Je koopt een be paald percentage op het mo ment dat de bloesem aan de boom is, een tweede deel koop je als de vrucht begint te groeien, een derde als de vrucht groeit en het laatste deel koop je als de oogst plaatsvindt. Het eerste jaar leek dramatisch. De oogst was grotendeels bevroren. Déalbert wilde ons op dat moment ontheffen van onze verplichtingen. Dat hebben we niet geaccepteerd. Af spraak is afspraak. Door de vorst gingen de prijzen ech ter zo omhoog dat we met de kleine hoeveelheid die gespaard was gebleven toch nog een financieel succes haalden. Ook sherry zijn we op een gegeven moment via contracten gaan inkopen. Al bert Heijn heeft sherry po pulair gemaakt in Nederland. Die populariteit is gekomen doordat wij direct gingen kopen, zonder tussenperso nen. Daardoor kon de prijs omlaag. Albert Heijn is nog steeds de grootste afnemer van Spaanse sherry, ondanks het feit dat de omzet in bij voorbeeld Engeland veel groter is. De benodigde plas was zo groot dat wij ons wil den beveiligen. Daarom zijn we buik-sherry gaan kopen. We hebben die inkoopcon tracten kunnen sluiten op grond van de afname en de mogelijkheden op de markt. Wij kunnen namelijk exact voorspellen wat we gaan verkopen. Een boer die aard appelen poot weet niet wat hij zal verkopen. Als hij dat wel zeker weet is het risico geringer. Daarom zijn con tractinkopen voor beide par tijen heel goed." CadaDia werd vorig jaar verkocht. Hoe vond u dat? „Dat heb ik niet leuk gevon den. Maar als je denkt dat dat het beste is voor het bedrijf en werknemers, dan moet je het toch doen. Het is net als het sluiten van een winkel. Af en toe moet het wel, maar leuk is het nooit." Fouten Wat vond u de interessantste periode bij Aloold? „Dat is moeilijk te zeggen. Elke dag biedt weer nieuwe dingen die de moeite waard zijn. Het doen van een acqui sitie is natuurlijk geweldig spannend, maar ook het van nabij meemaken van de groei is enorm leuk. Ik heb alle fouten van de hele we reld kunnen maken en ik heb er ook een hoop gemaakt. Ik ben er dankbaar voor dat ik die heb mogen maken." Wat gaat u doen na uw pen sionering? „Dat zul je wel zien." Waar gaat u wonen? „Mijn standplaats blijft Ame rika." Hoe ziet u de toekomst van Ahold? „In Nederland zie ik niet de zelfde groei meer. We zullen het over de grens moeten zoeken. Verdere groei in Amerika. Ook andere landen zijn denkbaar. Welke? Dat laat ik liever aan mijn opvol ger over."

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 2