Catering Overseas Supply in zee met Zonnebloem AH-Franchisenemers positief tegenover automatisering Pin-Killers winnen „Appie Heijn" Bowlingtournooi 1986 Flitsen pagina 11 Belastingvrij GEEN ECHTE SHIP-CHANDLER Catering Overseas Sup ply (COS), onderdeel van Ahold, is er in ge slaagd een heel bijzon dere order binnen te halen. Voor alle reizen die er in 1986 worden gemaakt met de hotel boot De Zonnebloem levert COS de levens middelen. De hotelboot van de Zonne bloem maakt dit jaar 35 tochten. Negen daarvan blij ven binnen Nederland, de resterende 26 gaan naar Duitsland. De binnenlandse reizen vertrekken in princi pe vanuit Utrecht, waar de boot na afloop ook weer aan legt. Voor de Duitsland-rei- zen is Nijmegen vertrek- en aankomstplaats. Vertrek is op maandag, aankomst op za terdag. Elke afvaart is er plaats voor zestig zieken en gehandicapten en vijftig ver zorgers. Inclusief bemanning betekent dit dat COS op jaar basis tekent voor „het natje en het droogje" van ruim 4.000 mensen. Met die order is dus een behoorlijk bedrag gemoeid. COS-manager P.L. van der Vliet (39) is zicht baar ingenomen met de Zon nebloem-opdracht. Niet al leen omdat het tot voor kort onmogelijk leek de order binnen te halen, maar ook omdat eens te meer bewe- Alvorens deze besprekingen te beginnen, zo werd tijdens de bijeenkomst aangekon digd, zal Bureau Berenschot een onderzoek houden naar de informatiebehoefte bij de franchisenemers. Daartoe zal bij een aantal van de bijna zestig franchisewinkels een uitgebreid interview worden gehouden. „Het gaat goed met de franchisenemers, maar het kan beter. Daarom moeten er nü maatregelen worden genomen," zo schetste de heer J. Manuel, manager-franchising bij Al- bert Heijn de huidige stand van zaken. Een „must" Met andere woorden: auto matisering in het winkelbe drijf is „een must". Bij Albert Heijn, maar ook bij de fran chisenemers. Zij mogen zich niet in slaap laten sussen door de gedachte, dat Albert Heijn een voorsprong heeft met betrekking tot de com puterinformatie waarover fi lialen en franchisenemers nu al beschikken en dat het be drijf elk jaar opnieuw omzet- en winstverhoging heeft. In tegendeel, zij moeten ervan uitgaan dat de economische situatie voor de food- en nonfood-sector er de ko mende jaren beslist niet be ter op wordt. Automatise- zen is dat de flexibiliteit van COS tal van mogelijkheden biedt. Catering Overseas Supply houdt zich vanuit haar kan toor in Brcukelen in hoofd zaak bezig met het verzen den van (grote) levensmid delenpakketten naar afne mers in het buitenland. Wat AH Grootverbruik in Neder land doet - het bevoorraden van bedrijven en instellingen met grote partijen kruide nierswaren - doet COS op bescheidener schaal over de landsgrenzen. Omdat de bevoorrading van ring kan dan op bepaalde punten een uitstekend hulp middel zijn, zo werd in Mo tel Nulde keer op keer na drukkelijk onderstreept. Dat betekent overigens niet dat de winkels binnen de kortste keren omgetoverd worden in een computercentrum, Beter inzicht Natuurlijk, Albert Heijn kan dat bij wijze van spreken morgen aan elk van haar 428 vestigingen leveren. Maar dat zou veel te ver gaan. Het zou in feite zelfs een onzinni ge vorm van automatisering zijn. Automatisering heeft al leen zin, aldus het betoog van directeur Economische Zaken H.E. Bosma en hoofd Informatie Managing J. Burg graaf, als het doelmatig is, als de ondernemer er baat bij heeft. Met andere woorden: als hij daardoor een beter in zicht krijgt in het reilen en zeilen van zijn winkel en van een deel van zijn toch druk ke werkzaamheden wordt ontlast. Naar het oordeel van man ager-franchising Manuel kan een juiste wijze van compu tergebruik ontzettend veel voordeel opleveren: Een franchiser die gebruik maakt van de binnen AH in compu ters opgeslagen gegevens kan bijvoorbeeld een beter het Zonnebloem-hotelschip elke keer in Nederland plaatsvindt, zou dit eigenlijk werk moeten zijn voor AH Grootverbruik. Maar omdat Grootverbruik geen belas tingvrije goederen levert, kan het niet voldoen aan de wensen van De Zonne bloem. Immers, de meeste reizen gaan naar het buiten land en dat biedt gelegen heid om veel goedkopere „tax free" goederen in te slaan. COS kan niet alleen hetzelfde produktenpakket bieden als AH Grootver bruik, maar heeft daarnaast nog eens alle kennis in huis om belastingvrije drank en sigaretten te kunnen leve- inzicht krijgen in zijn eigen organisatie, in de invloed sfeer van zijn omgeving, hij kan zijn positie ten opzichte van collega's bepalen, de franchiser kan via rekenkun dige modellen nagaan wat het resultaat zal zijn van ver- kooppromoting van bepaal de artikelen. Ook krijgt een franchiser een uitstekend beeld van de verhouding tus sen produktieve en niet-pro- duktieve uren en kan hij be stellingen automatisch plaat sen zonder dat hij elke keer opnieuw in een papieren rompslomp hoeft te duiken. Mogelijkheden te over dus. Mogelijkheden, die de naaste concurrent niet heeft en waarover deze ook in de na bije toekomst (nog) niet zal kunnen beschikken. De noodzaak van automati sering, aldus de heren Bos ma, Bruggraaf en Manuel, is des te groter, omdat veel van de concurrenten vooral op plaatselijk en regionaal ni veau bijzonder goed zaken doen. Zij zijn niet meer die eenvoudige kruideniers van vroeger. „Nee, er zijn naast Albert Heijn ook veel ande ren die dit vak verduveld goed uitoefenen", zo stelde directeur Bosma. „In 1990 zal er in de voedingssector niet meer gekocht worden dan nu. Daarom is een groei van het marktaandeel een dwingende noodzaak. Maar met prijsverlagingen alleen halen we het niet. Het is nu al een stuk efficiënter dan in 1980", zo vervolgde de heer Bosma zijn toespraak. „En geloof me, in 1990 zal het nog efficiënter zijn." In het verlengde daarvan drukte de heer Manuel de aanwezigen nog eens op het hart: „Iedere week, iedere maand, die wij niet gebruiken om het win- kelgebeuren te automatise ren, is verloren tijd. Dat geeft ons een achterstand." ren, zo goed als boter en vlees uit entrepot; ook belas tingvrij dus. Niet alleen het brede goede renpakket van COS bleek bij de onderhandelingen op het Zonnebloem-hoofdkantoor in Breda van belang. De con tinuïteit en de leverings voorwaarden deden COS ten slotte ook de race met twee grote, concurrerende scheepsleveranciers winnen. De heer Van der Vliet: „Alle goederen dienen op maan dag te worden geleverd, voordat de gasten aan boord gaan. Dat luistert vrij nauw. Wij hebben vier toeleveran ciers, waarmee we perfecte afspraken hebben gemaakt. Op 23 maart werd in het 25 jaar oude Bowling- en Partycentrum Breda (des tijds het eerste als bow linghuis gebouwde com plex in Europa) het twee de „Appie Heijn" Bow- lingtoumooi gespeeld. Winnaar werd het team wat daar ook het meeste recht op had, de Pin-Kil- lers uit Zoetermeer. Teams uit het hele land moesten uitmaken, over vijf games in dit handicap-tour- nooi, wie zich kampioen van Albert Heijn mocht noemen. De handicap houdt in dat de teams die op een lager ni veau spelen door middel van een bepaalde berekening toch kans maken tegen de sterkere bowlers. Aan dit tournooi deden dit jaar 29 teams mee, variërend van se rieuze wedstrijdbowlers tot puur recreatieve deelne mers. De meeste strikes en spares werden echter ge gooid door de heren van de Pin-Killers. Ondanks dat de handicapberekening voor hen het zwaarst telde, wisten ze toch met een verschil van 16 pins het team De Tafel poot (ook Zoetermeer) ach ter zich te houden. Ronald Melse van het team De Splits Naast AH Grootverbruik doen we zaken met Bakker in Barendrecht (verse pro- dukten). Van der Vorm (diepvries, vlees en brood) en Paul Wholesale (tax free), beide in Rotterdam. Op maandagochtend combine ren we al hun zendingen voor De Zonnebloem, en die leveren we per vrachtwagen af. Alle produkten vervoeren we in rolcontainers, wat een groot voordeel is. Vorig jaar moesten ze alles nog met de hand in het schip laden. Maar zeker met al die prach tige, brede gangen in het schip kun je met rolcontai ners probleemloos terecht." uit Goes liet bij zijn vierde game een score van 200 no teren, maar zelfs met deze hoge score konden de win naars van vorig jaar niet dichter bij de Pin-Killers ko men. De Splits moesten dit jaar met een tiende plaats ge noegen nemen. „Niet alleen die snelle en tij dige levering heeft de keuze op COS doen vallen", stelt de heer Van Vliet. „We kun nen bijvoorbeeld geportio- neerd vlees, groente, melk en brood leveren. En afge paste hoeveelheden natriu- marme produkten, voor mensen op dieet. Bovendien is de kwaliteit van de goede ren gegarandeerd. Dat wis ten de koks aan boord, die in eerdere banen al ervaring hadden met onze „zusters" AH Grootverbruik en Kok- Ede, ook. Van andere leve ranciers kregen ze bijvoor beeld de ene keer jam uit Po len, de andere keer uit Bul garije. Sommige schnitzels waren vijf centimeter groot, andere tien. Als je dan met dat schip op vakantiereis bent - voor veel langdurig zieken een hoogtepunt - is het vervelend wanneer dat soort details de sfeer versto ren. Bij onze schnitzels vra gen de koks zich af of we er een centimeter naast leg gen..." Volgens de COS-manager zijn er over COS bij De Zon nebloem geen klachten. „Het gaat fantastisch. Vol gend jaar zijn we beslist weer in de race. Misschien dat we dan ons leveringspak ket kunnen uitbreiden met artikelen als lakens, slopen, tafellakens en dergelijke." Tot slot de volledige eind stand: Hoogste game dames: Nellie Wattel (fil. 1477 Middelburg) 173 Hoogste game heren: Ronald Melse (fil. 1260 Goes) 200 Eindstand teams: 1Pin Killers (fil. 1239 Zoetermeer) 2355 2. De Tafelpoot (fil. 1293 Zoetermeer) 2339 3. Strike-Hunters fil. 1136 Winschoten 2337 4. De Strykers (fil. 1273 Nieuwerkerk a.d. IJssel) 2303 5. De Wijkers (fil. 1088 Beverwijk) 2293 6. De Gigantjes (fil. 1263 Breda) 2289 7. Clomp 2 (fil. 1214 Zeist) 2278 8. De Knokkels (fil. 1266 Driebergen) 2270 9. De Kikkels (fil. 1477 Middelburg) 2262 10. The Splits (fil. 1260 Goes) 2255 11. Alles Plat (fil. 1263 Breda) 2232 12 De Honneponnies (fil 1273 Nieuwerkerk a.d. IJssel) 2228 13. Vocking Worstjes Team (fil. 1311 Utrecht) 2224 14. DePin-Hunters(fil. 1094 Tiel) 222.1 15. The Lucky Bowlers (fil. 1097 Vlissingen) 220.: 16. D.w.B.N. (fil. 1045 Breda) 2195 17. De Snorkels (fil. 1263 Breda) 2139 18. De Knabbels (fil. 1477 Middelburg) 2136 19. De Stumpers (fil. 1293 Zoetermeer) 2124 20 De Gotengooiers (fil. 1273 Nieuwerkerk a.d. IJssel) 2121 21Z.B.G.G. (fil. 1259 Sneck) 2072 22. Clomp 1 (fil. 1214 Zeist) 2043 23. De Kikkels 2 (fil. 1477 Middelburg) 2039 24. De Ezeltjes (fil. 1088 Beverwijk) 2037 25. De Knabbels 2 (fil. 1477 Middelburg) 2004 26. De Gootgooiers (fil. 1225 Schiedam) 1943 27-Clomp 3 (fil. 1214 Zeist) 1918 28. De Schatjes (fil. 1263 Breda) 1909 29. De Briljantinoos (fil. 1263 Breda) 1885 Het beleveren van een schip is voor COS een volstrekt nieuwe acti viteit. Manager P.L. van der Vliet ziet op korte termijn echter geen mogelijkheden een klantenbestand in de scheepvaart op te bou wen. ,Je zou dan als een echte ship-chand ler moeten gaan werken; dat is 24 uur per dag, 365 dagen per jaar. Dat kunnen we organisatorisch niet; het weekeinde levert altijd problemen op." COS verwacht dit jaar een verdubbeling van de omzet. Die groei moet vooral voort vloeien uit de uitbrei ding van activiteiten in het Caraïbisch gebied en West-Afrika, waar onder andere super markten en whole salers worden bele- verd. Ook neemt het aantal contacten met buitenlandse aanne mers - die personeel in den vreemde van le vensmiddelen moeten voorzien - sterk toe. Op zo kort mogelijke termijn zullen er bespre kingen beginnen tussen de Vereniging van AH- Franchisenemers, de franchise-afdeling van Al- bert Heijn en het accountantsbureau Reyn, De Blaay en Co over de vraag of de franchisenemers gebruik willen maken van de geavanceerde ken nis bij Albert Heijn op het gebied van winkelauto matisering. Dat is het resultaat van een drukbe zochte bijeenkomst van Albert Heijn's franchise nemers, die eind februari werd gehouden in Mo tel Nulde, tussen Amersfoort en Zwolle.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 11