„Omschakeling naar Hoka 3 heeft aanpassingen gevergd" AH-OMZETGROEI OVERTREFT MARKTGEMIDDELDE 9 Albert Heijn CAISSIÈRE SPEELT BELANGRIJKE ROL Leifo AH stofjas aan en vakkenvullen KENGETALLEN Albert Heijn AH-Hoka Jenny de Bleyser: POS- kassa's Albert Heijn kan, ondanks de stagnerende markt, terugkijken op een goed jaar. De fïlialenomzet steeg met 7,6% procent tot 5.142 miljoen. Het aandeel van de huismerken bleef hierin constant. In het verslagjaar werden 19 winkels geopend en 21 gesloten. Het totaal aantal vestigingen kwam hierdoor op 426. De verkoopoppervlakte steeg met 11.828 vierkante meter tot 294.950 vierkante meter. De prijsstelling en de grote zorg voor het assortiment hebben geleid tot een omzetgroei die het marktgemiddelde overtrof. Het marktaan deel is hierdoor verder toegenomen hetgeen, zo als was verwacht, is samengegaan met een stijging van het resultaat. „Wat wij tegen de klant willen gaan zeggen is: „Zolang niet alle kassa's open zijn mogen er niet meer dan 4 mensen in de rij staan. Wij willen zelfs zover gaan dat er bij de bedrijfsleider een klacht mag worden ingediend als die rij langer is. De klant krijgt op deze ma nier een steviger vinger in de pap." Het heeft twee jaar ge duurd eer Leifo (Leiding en Formatieplaatsen) technisch rond was. Voor dat iedereen zijn draai heeft gevonden, zijn we weer twee jaar verder. Dit staat in het AH-jaarverslag over de ontwikkelingen rond de invoering van de ze ingrijpende wijziging in de organisatie van de filialen. Leifo is in 99% van de filialen ingevoerd en de mensen zijn opge leid. De vraag die betrok kenen zich stellen is of Leifo in de praktijk ook zo beleefd wordt als de uit denkers van dit systeem zich hadden voorgesteld. In veel gevallen blijkt het nog niet optimaal te werken. De schoen wringt bij sommi ge bedrijfsleiders die nog niet gewend zijn aan de si tuatie hun afdelingschefs zelfstandig te laten functio neren. Nog te vaak blijken bedrijfsleiders gevraagd of ongevraagd problemen voor hun afdelingschefs op te los sen. Bovendien zijn afde lingschefs en Hoka's in veel gevallen te snel geneigd om de hulp van de bedrijfsleider in te roepen en durven ze nog niet goed op eigen be nen te staan. In het nieuwe model moeten afdelings chefs en Hoka's echter zelf standig functioneren. Om het juiste spoor te kun nen blijven volgen, vinden in 1986 nieuwe opleidingsacti viteiten plaats. Maatwerk staat hierbij centraal. Als be langrijk hulpmiddel zal een aantal videofilms geïntrodu ceerd worden. Dit zegt Albert Heijn's Alge meen Directeur F.I. Ahlqvist in een vraaggesprek. Profes sionele klantenbehandeling, borg staan voor versheid, kwaliteit en een breed assor timent dat verkrijgbaar is tot in het kleinste filiaal, zijn de credo's waarmee de komen de vijf jaar de markt wordt bewerkt. Daarbij zal regel matig de mening van de klant worden gepolst. Ook wijst hij in het vraaggesprek op de rol die de caissière speelt. „Die is heel belang rijk", vindt hij. „Zij bepaalt de indruk die de klant mee naar huis neemt. Zij is ons visitekaartje." Ondanks het inmiddels rui me marktaandeel van Albert Heijn, zijn er in Nederland nog altijd verscheidene ge bieden waar men niet aan wezig is. Via eigen winkels of via franchising zal gepro beerd worden hier ook vaste voet aan de grond te krijgen. Ten aanzien van de exploita tie van nieuwe en reeds be staande filialen zal meer aan dacht worden gegeven aan lokale en regionale markt- verschillen. De verandering van het consumptiepatroon heeft daarbij alle aandacht. Albert Heijn streeft er naar een voortrekkersrol te blij ven vervullen. De ontwikke ling van de AH-franchise-or- ganisatie gaat gestaag door. Aan het einde van het ver slagjaar was er met 51 zelf standige ondernemers een overeenkomst gesloten (1984: 46). De samenwerking met C A en Blokker kreeg verder ge stalte door de opening van nog twee ABC-vestigingen. Hierdoor kwam het aantal op 4. Voor 1986 en volgende jaren is een viertal nieuwe ABC-vestigingen in voorbe reiding. Albert Heijn zal in 1986 de ingeslagen weg blij ven volgen. Dit zal moeten leiden tot een voortzetting van de opgaande lijn van om zet en resultaat. Al enige tijd wordt Albert Heijn geplaagd door een tekort aan kader. In het verslagjaar 1985 lukte het niet, ondanks de nodige wervingsacties, het tekort aan te vullen. Diverse bij dit probleem betrokken functionarissen spreken hierover hun zorg uit. Vooral in het westen van Nederland, met Amster dam als koploper, blijft de situatie nijpend. Het ima go dat Albert Heijn bij veel mensen nog heeft, stofjas aan en vakkenvul len, wordt als belangrijk ste oorzaak van het tekort aangegeven. Door bezoe ken aan scholen, bijvoor beeld MDS'en en HAVO's, wordt geprobeerd dit beeld te veranderen. „Door de invoering van Leifo is de functie van een afdelingschef veel inte ressanter geworden", zegt één van de ondervraag den. Inmiddels wordt veel gedaan om nieuwe kaderleden aan te nemen en op te leiden. De ver wachting is dat het „gat" in 1988 is gedicht. Achter over leunen is er dan ech ter niet bij. Achter ieder kaderlid moet een nieuw kaderlid staan. Anders moeten we over een aan tal jaren weer „branden" gaan blussen. (exclusief franchising) Aantal vestigingen: 426 Omzet5.142 mllj. Aantal mede werkers: 24.782 46,1% mannen 53,9% vrouwen 63,6% part-timers Gemiddelde leeftijd: 24,2 Gemiddeld aantal dienstjaren: 3,9 „Als er iets is waar wij in Temeuzen met smart op zitten te wachten, dan is het wel de beslissing van het hoofdkantoor om de finitief de knoop door te hakken over onze uitbrei dingsplannen. Wij kun nen hier met z'n allen nog zó ons best doen om het de klanten naar de zin te maken, maar als dan op vrijdag en zaterdag de mensen acht rijen dik voor de kassa staan, ter wijl nog niet eens alle boodschappen gedaan zijn, omdat die zich be vinden in de rekken tus sen de andere zeven rijen wachtenden, dan vragen wij ons wel eens af of dit de juiste manier van klan ten behandelen is." Aan het woord is mevrouw Jenny de Bleyser. Al ruim 15 jaar is zij enthousiast mede werkster van het Albert Heijn-filiaal aan de Bellamy- straat in het Zeeuwse Ter- neuzen. Op 1 januari 1985 werd zij door de invoering van Leifo benoemd tot Hoka 3. „Die omschakeling van ge wone hoofdcaissière naar Hoka 3 heeft voor mij per soonlijk toch nogal wat aan passingen gevergd", vertelt ze. „Vóór die tijd deed ik ei genlijk nog allerlei andere dingen naast mijn werkzaam heden als hoofdcaissière. Dus ook bijvoorbeeld admi nistratief werk. Eigenlijk was je meer manusje-van-al- les. Door de invoering van Leifo is daar een eind aan ge komen. Iedereen heeft nu een redelijk afgebakend werkterrein. Ik geloof dat zoiets beter is voor het goed functioneren van een win kel. Door die nieuwe func tie-inhoud ben je nu bijvoor beeld meer betrokken bij het opleiden van nieuwe caissières. Je bent gastvrouw voor de klanten, maar stelt ook de werkroosters en vakantieschema's voor 32 caissières samen. Zeker in 1985 is er wat dat betreft veel veranderd in mijn werk. Toch denk ik dat wij, eer wij het werken met Leifo hele maal goed in de vingers heb ben, al weer een heel stuk verder in 1986 zullen zijn." Ook de komst van nieuwe kassa's is iets dat aan me vrouw De Bleyser niet onge merkt voorbij is gegaan. Ze zegt zelf niets dan goeds over de nieuwe apparaten te willen horen. In haar loop baan bij AH heeft ze inmid dels al drie systemen zien komen en gaan. Met de nieuwste aanwinst is ze te vreden. „Fouten bij het aan slaan kunnen nu veel makke lijker worden teruggevon den. De klant kan zelf ook makkelijker meecontroleren of het allemaal goed gaat. Be slist een stap in de goede richting", aldus deze Zeeuw- In 1984 was gepland dat eind 1985 in meer dan 50 fi lialen POS-kassa's zouden zijn geïnstalleerd. POS staat voor Point of sale. De prijs van een artikel wordt niet meer aangeslagen, maar via de streepjescode gelezen door een elektronisch oog. Door onvoorziene proble men en diverse kinderziek tes is het aantal vorig jaar bij 21 blijven steken. De ver dere invoering gaat in 1986 gewoon door, maar wel in een iets lagere versnelling. Met automatisering moet je ook een pas op de plaats dur ven maken, zegt de POS-pro- jectleiding. De POS-project- groep is er achter gekomen dat er meer begeleiding van dit systeem in de filialen no dig is. De groep zal worden uitgebreid tot acht perso nen. Overigens blijken klanten te vreden over de POS-kassa's te zijn. Met name de uitge breide kassabon wordt ge waardeerd. De klachten van caissières blijven de aan dacht opeisen. In de praktijk bijvoorbeeld blijkt volgens de gebruiksters dat, als je een iets afwijkend postuur hebt of zwanger bent, je niet meer goed achter de kassa past. Een ideale zitplaats is volgens de experts nooit te maken, maar je moet wel proberen die te benaderen.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 9