ADV-beleid afstemmen op behoeften „Concurrentie in Amerika 'n gezonde uitdaging „Concurrentie in Amerika toegenomen Herbezetting meer dan 50% III III I llll Raad van Bestuur: V;T.t U'J 19 8 5 PJ. Everaert: J. van Meer: Op het sociale vlak staat de Raad van Bestuur van Ahold nv een flexibeler beleid voor ogen. Dat wil volgens de woordenboeken zeggen: beweeglij ker, buigzamer, minder strak. Vooral op het ge bied van verdere arbeidsduurverkorting (ADV) moet dat tot uiting komen, maar ook als het gaat om arbeidstijden, arbeidscontracten, vervroegde uittreding (VUT), werktijden voor ouderen en pensioenregelingen. In het Sociaal Jaarverslag 1985 zegt de Raad van Bestuur te verwachten dat de arbeidsduur in de komende jaren nog wel ver der verkort zal worden. De grens van gemiddeld 38 uur kan dan doorbroken worden. In welk tem po de arbeidsduur verder verkort zal worden is op dit moment niet te overzien. In de CAO's De Raad van Bestuur wil overigens wel het gezamen lijke karakter van eventuele verdere ADV behouden (geen uitsluitingen dus). De flexibiliteit moet tot uiting komen in de vorm van de re geling en in de opname van de vrije tijd. De werkmaat schappijen en de centrale diensten zullen daarom vrij zijn in de keuze van de hen meest passende vormen van ADV. „In de af te sluiten CAO's zullen hiertoe moge lijkheden moeten worden geschapen", aldus de Raad JAABVERSLAGEDITIE van Bestuur. „Op deze wijze kan binnen Ahold een ADV- beleid gerealiseerd worden, dat flexibel is afgestemd op de behoeften." Part-timers In de flexibiliteitsbehoefte op het gebied van arbeids tijden en arbeidscontracten wordt in toenemende mate voorzien door het inschake len van part-timers, maar dat heeft in 1985 een aantal vra gen opgeroepen. Het komt namelijk steeds vaker voor dat het aantal gewerkte uren sterk afwijkt van het aantal contracturen, waardoor on geveer 2.000 part-time me dewerkers met een dienst verband voor onbepaalde tijd minder dan eenderde van de normale arbeidstijd zijn gecontracteerd, maar toch langer werken. Daar door komen zij niet in aan merking voor een aantal ar beidsvoorwaarden. De Raad van Bestuur laat daarom on derzoeken of de arbeids voorwaarden die nu op basis van contracturen worden toegepast, voortaan op basis van gewerkte uren kunnen gelden. Ook de positie van los perso neel (LP'ers) moet volgens de concemleiding verbete ren. Ongeveer 7Vz% van de Ahold-medewerkers heeft een LP-contract (2.500). De positie van deze mede werkers is echter niet altijd duidelijk als het gaat om ar beidsvoorwaarden en juridi sche aangelegenheden. „Daarom wordt nagegaan wat de gevolgen zijn wan neer het begrip LP'er wordt afgeschaft en zodanig in de praktijk wordt aangepast dat er sprake is van BT'ers" (me dewerkers met een arbeids contract voor bepaalde tijd). Uit de voornemens die de Raad van Bestuur van Ahold met de part-timers en de LP'ers heeft, blijkt dat meer flexibiliteit best hand-in- hand kan gaan met betere re gelingen. In 1985 is ook begonnen met het flexibeler maken van de beide regelingen voor ouderen. Zo is het bij voorbeeld mogelijk gewor den dat door opsparing van senioren-ATV-rechten vanaf 60 jaar driekwart jaar eerder met VUT kan worden ge gaan, namelijk op 61 '/«(-jarige leeftijd in plaats van op 62 jaar. De Raad van Bestuur deelt mee, dat in 1986 ook nog an dere combinatiemogelijkhe den onderzocht zullen wor den, waarbij eveneens het pensioen en de ouderen- vakanties betrokken kunnen worden. „Overigens moeten de mogelijkheden niet over schat worden." Het ligt in de bedoeling de proefregeling „onbetaald verlof' als raam regeling te handhaven. Van deze regeling is slechts spo radisch gebruik gemaakt, mede als gevolg van de ar beidsduurverkorting. vestiging in Heemstede en derde vestiging. Het blijft kunnen we tevens gaan den- voorlopig echter nog een ken aan een tweede en een proef." Het effect van de arbeidsduurverkorting, die per 1 januari 1986 op een gemiddelde werk week van 38 uur is uitgekomen, is zeer moei lijk vast te stellen. Laat staan te meten, omdat ook allerlei andere factoren van invloed zijn op de werkgelegenheid, zoals sluitingen, over nemingen, uitbreiding van filialen en omzet- vergroting. De forse stijging van de werkgelegenheid bin nen Ahold (voor het tweede achtereenvolgen de jaar) geeft de Raad van Bestuur echter aan leiding de herbezettingsgraad hoog in te schat ten, namelijk meer dan 50% In welk tempo de arbeidsduur verder verkort zal (kunnen) worden, is nog niet te overzien. Eén van de problemen is de financiering, voor al als gevolg van de geringe inflatie. „Ook het bedrijfsresultaat en de produktiviteit van Ahold Nederland bieden geen ruimte." „Binnen mijn werkge bied was het opvallendste dat één van onze concur renten, Food Lion, de on langs door het Belgische Delhaize verkochte doch ter, er met een eenvoudi ge winkelformule in ge slaagd is om een hoge concurrentiedruk op BI- LO en recentelijk ook op GFS te leggen. Dat bewijst nog een keer dat een win kelbedrijf met ervaring, discipline en een goede formule het ook in Ame rika heel goed kan doen. Enerzijds is het voor ons daardoor moeilijker ge worden, maar anderzijds is het ook een gezonde uitdaging. Bk geloof in ge zonde concurrentie. We hebben vorig jaar ook vastgesteld dat we een huis merk moeten hebben in Amerika. Het heeft wat moeite gekost om het con cept erdoor te krijgen, maar bij BI-LO gelooft men er nu in. We zullen het programma dit jaar uitwerken en probe ren zoveel mogelijk artike len onder huismerk in de schappen van BI-LO te krij gen. GFS heeft op dit mo ment nog een te klein volu me om een huismerk te kun nen voeren. Wel verkoopt GFS het privat-label van de inkoopclub 'Topco'." Formule „Naast het invoeren van het BI-LO huismerk zullen we dit jaar proberen om de BI- LO formule „Everyday Low Price" zo zuiver mogelijk te houden. We moeten klanten en potentiële klanten blijven overtuigen van het feit dat die formule - price position ing - ook inderdaad zo is. Het succes van BI-LO in 1986 hangt af van de juiste uitvoe ring van de formule, van in voering van het huismerk en de opening van nieuwe win kels en de remodeling van oude. We moeten het ge plande aantal nieuwe win kels halen. Giant Food Stores heeft een goed jaar achter de rug. Dit jaar zullen we die goede re sultaten moeten zien te be houden en uit te bouwen. Ook bij GFS bestaan agres sieve plannen om te remode- len en nieuwe winkels te openen. Ook buiten het hui dige werkgebied. GFS streeft duidelijk naar uitbrei ding van de zwarte vlek, ter wijl de vlek van BI-LO dit jaar niet groter, maar wel zwarter moet worden. 1986 moet ook het jaar wor den van de derde overname in Amerika. Dat zal niet een voudig zijn. De economie in Amerika is momenteel goed. Daardoor doen de winkels het ook goed en is de prijs die je voor een overname moet betalen vrij hoog. Er zijn weinig eigenaars bereid hun winkelketen te verko pen. Ze pakken liever nog een goed jaar mee." James telefoon- supermarkt „Na vier maanden valt er ei genlijk nog weinig over het dagelijks gebeuren bij James te zeggen. Het is wel duide lijk dat de formule inderdaad op de toekomst gericht is en zeker de andere manier van boodschappen doen verte genwoordigt. Wij zijn mo menteel bezig om het assor timent, de communicatie en de prijspositie te toetsen. We proberen alle mogelijke varianten uit om zo snel mo gelijk een ideale combinatie van deze drie elementen te vinden. Zodra dat gelukt is kunnen we op volle kracht gaan draaien in onze eerste ,,De groeiende concur rentie in Amerika is me in 1985 het meest opgeval len. Het aantal vestigin gen van concurrenten is duidelijk toegenomen. Er zijn verschillende vor men van levensmiddelen en detailhandel bijgeko men. Vooral in het gebied van BI-LO was de concur rentie zeer hevig. Ook an deren vinden de Sunbelt kennelijk een interessant gebied. Het resultaat van BI-LO was mede daardoor minder dan verwacht. Naast traditionele super markets en convenience- winkels zijn er nu ook zo genoemde warehouse- stores, combo's en cub- stores: grootschalige win- kelvormen, waarvan we nog moeten afwachten of ze interessant zijn. Ze ma ken grote omzetten, maar succesvol zijn ze tot nu toe niet Niettemin onder vinden we veel concur rentie van deze winkels. We zullen moeten probe ren om onze positie in de nieuwe situatie te zoe ken, zonder daarbij scha de te ondervinden. Het resultaat van BI-LO stond ook onder druk doordat er minder openingen wa ren dan voorzien. Die achterstand zullen we dit jaar inhalen. Ik verwacht dat de resultaten zich dit jaar zullen herstellen." Overname „Tot dusverre is het ons nog niet gelukt om een derde winkelketen in de Verenigde Staten te kopen. Dat is mede te wijten aan het feit dat de ontwikkelingen in de econo mie de Amerikanen tot opti misme stemmen. De prijzen zijn daardoor zeer hoog. We blijven echter zoeken naar een nieuwe keten. Het is ze ker dat er een nieuwe ge kocht zal worden. Dat is een duidelijke prioriteit van Ahold. Wanneer die overna me zal plaatsvinden is moei lijk te zeggen. Dat hangt van veel factoren af. Een andere prioriteit is het streven naar een autonome groei van de bestaande ke tens BI-LO en Giant Food Stores. De druk van de bonden in Amerika op het personeel van GFS is er en blijft er. De bonden willen dat de werk nemers zich organiseren. Er zijn nog steeds twee winkels van GFS waar gepost wordt door mensen van de vak bond. De resultaten van GFS lijden er gelukkig niet onder." CadaDia „Een belangrijke gebeurtenis in 1985 was verder de ver koop van CadaDia aan The Dee Corporation. Ik was er niet blij mee dat onze eerste buitenlandse activiteit moest worden verkocht. Wèl was ik blij dat CadaDia in een goed huis terechtgekomen is. Het personeel heeft van de overname geen schade ondervonden. Een belangrijk gebeuren was ook de benoeming van twee nieuwe leden in de Raad van Bestuur. Enorm belangrijk voor nu en de toekomst van Ahold. Beide nieuwe be stuurders zijn in staat om een geweldige bijdrage te le veren aan de instandhouding en de ontwikkeling van Ahold." J. van Meer: „De resultaten zul len zich dit jaar herstellen."

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 6