„Produktiviteitsstijging niet gerealiseerd" „Ahold? Het lijkt me wel wat!" Illllllllll JAARVERSLAGEDITIE PJ van Dun: C.H. van der Hoeven: Omzet gestegen C.H. van der Hoeven: „Werk maatschappijen zoveel mogelijk op eigen benen staan." ïn 1.986 zal de werkgelegenheid bij Ahold minder sterk groeien dan vorig jaar, zo verwacht de Raad van Bestour in het Sociaal Jaarverslag 1985. Mede 'V:^;het w''v:99^0;:.c-' genheid en rendementsontwikkeling te herstellen. - t. v;.,'. '9'e.: inzet en vakmanschap vragen", aldus de RvB. „He laas ging de groei van de werkgelegenheid niet ge- 9~::./"::99 o.:;9.c het bedrijfsresultaat in Nederland nauwelijks toe nam. Dit betekent voor de komende jaren dat toena- - 9/:..9 .V/.;: -nd':.-;: ::rcc.;- :.'.9^.s 9 - 9 9,9- :9> .c i9 1 ;->■ 9 - 99 V'v: .V: v 9 >79 9. 9 .9 in «ni 9-9ine 9';-r.nn:: n ,.9.;9 ::nnni:9 -;9:: nn'lsn-: ■.n::n-.n-; go :9 n9:: -79 n; - 9-: PJ. van Dun: „Hoe meer pie- i zier iemand in zijn werk heeft, i des te beter is het voor de klant maar ook voor hem." „Twee dingen hebben mij in 1985 binnen mijn aandachtsgebied het meest getroffen. Dat was in de eerste plaats de discussie over de vormgeving van de ADV en in de tweede plaats het feit dat er vo rig jaar, met name in de detailhandel, geen pro duktiviteitsstijging is gerealiseerd. Dat laat ste is een vervelende ontwikkeling. Produk tiviteitsstijging is nodig om de gestegen loon kosten te kunnen beta len. We hebben vorig jaar een behoorlijke personeelstoename ge had. Die toename hield echter geen gelijke tred met de stijging van de omzet. We hebben met meer mensen wel iswaar een hogere om zet behaald, maar de omzet per personeels lid is afgenomen. Oor zaken hiervan zijn het openen van veel win kels, de tendens om meer in bediening te gaan doen, de arbeids duurverkorting en het toenemen van het ziek teverzuim bij bepaalde bedrijfsonderdelen. Het effect is dan dat de produktiviteitsstijging niet wordt gereali seerd. „Ook in Amerika is er geen of te weinig produktiviteits stijging in de detailhandel gerealiseerd. Niet alleen bij BI-LO en GFS, maar in de he le branche. We zullen deze ontwikkelingen goed in de gaten moeten houden. In verband met de continuïteit van het bedrijf moet er even wicht zijn tussen de omzet en het aantal personeelsle den. Ook de vakbonden be seffen dat gelukkig." Motivatie „We hebben vorig jaar ge zegd dat we deze ontwikke ling willen ombuigen door bewuster dan voorheen aan dacht te schenken aan de motivatie van het personeel. Hoe meer plezier iemand in zijn werk heeft, des te beter het is. Zowel voor hemzelf, het bedrijf als voor de klant. Naar we hopen zal een bete re motivatie ook een gunsti ge invloed op de omzet heb ben, zodat het evenwicht wordt hersteld. We kunnen die motivatie na tuurlijk niet van bovenaf op leggen door te zeggen: mor gen zijn we méér gemoti veerd. Het zal heel gericht op de werkplek moeten ge beuren. We streven ernaar condities te scheppen om de motivatie de nodige aan dacht te geven. Dat zal dit jaar teruggevonden moeten worden in concreet beleid in de werkmaatschappijen." ADV „We zijn momenteel in over leg met de bonden om te ko men tot andere vormen van ADV-opname. De ADV wordt nu als een eenheidsworst ge soupeerd in de vorm van roostervrije dagen. Daar wil len we vanaf. Het is belang rijk dat ADV-opname flexibe ler wordt, zodat we de ADV per werkmaatschappij kun nen invullen. We zitten ge middeld al op een werkweek van 38 uur. Als die ontwikke ling zich doorzet dan lopen we vast met roostervrije da gen. De toename van het aantal personeelsleden is zeker ook voor een deel aan ADV te danken. Het is echter niet met zekerheid vast te stellen hoeveel er precies door ADV zijn bijgekomen. Daarvoor zijn er te veel variabelen." Opleidingen „In de begrotingen voor dit jaar hebben we kunnen con stateren dat de werkmaat schappijen het budget voor opleidingen behoorlijk heb ben verhoogd. Dat is een be langrijk punt. De veranderin gen gaan door. De werk maatschappijen zijn er voortdurend mee bezig om hun mensen aan de verande rende eisen te laten voldoen. Dat zie je duidelijk terug in de opleidingsbudgetten, die 20 a 30% hoger liggen dan vorig jaar. Opleidingen heb ben dit jaar een hoge priori teit gekregen. Dit instrument Vervolg van pagina 1 werden in de loop van het boekjaar overgedragen aan een Engelse detailhandelsor ganisatie, die reeds over een winkelketen in Spanje be schikte. Ook de verwerving van Kok-Ede en Instel (grootverbruik) en James Telesuper („Telefoon-super markt") had invloed op de omzet. Stijging van werkgelegenheid De in 1984 begonnen stij- ging van de werkgelegen heid bij Ahold in Nederland zette ook in 1985 door. De reorganisatie bij Miro en de overname van Kok-Ede en Instel (400) en James Tele super (50) buiten beschou wing gelaten, is het aantal medewerkers gestegen. De zal zeker ook gebruikt wor den om wat aan de motivatie van de personeelsleden te doen." Ziekteverzuim „Een zorgenkindje is het ziekteverzuim in de produk- tiegerichte Ahold-bedrijven in de agglomeratie Zaandam. Zowel bij Marvelo, bij DC Zaandam, als bij de Centrale Slagerij Zaandam neemt het ziekteverzuim steeds meer toe. We zijn momenteel be zig met een analyse van het probleem. Zodra de resulta ten bekend zijn, zullen we gerichte maatregelen kun nen nemen. De reorganisatie van Miro is ook in mijn aandachtsgebied een hele ontwikkeling ge weest. De operatie heeft veel gevergd van de personeel functionarissen. De inspan ningen zijn van dien aard ge weest dat het aantal ontsla gen tot een minimum be perkt is gebleven. Het is een zeer zorgvuldig proces ge weest. Aangezien Miro er nog niet is, zal deze werk maatschappij ook in 1986 op onze warme belangstelling en steun kunnen rekenen. Een belangrijk moment voor Ahold was vorig jaar ook de verandering in de Raad van Bestuur. De toetreding van de heer Van der Hoeven, versneld door het overlijden van de heer Coren, en de toetreding van de heer Eve- raert, die de taak van de heer Van Meer gaat overnemen." opening van nieuwe filialen, de arbeidsduurverkorting en de verhoogde serviceverle ning zijn daar volgens de Raad van Bestuur van Ahold de redenen van geweest. Bij Ahold Nederland werkten in 1985 gemiddeld 35.179 mensen. Het jaar daarvoor was dat nog 33.296. Omge rekend naar full-time equiva lenten bedroeg het aantal ar beidsplaatsen gemiddeld 19-650. Dit is 5,6% meer dan in 1984. Ook bij de onderne mingen, gebundeld binnen Ahold Internationaal, nam het aantal medewerkers met 9.056 toe. Hiermee komt het totale medewerkersbestand gemiddeld op 30.174, omge rekend in full-time equiva lenten. De loonsom, inclu sief sociale lasten, steeg van 1.222 miljoen tot 1.340 miljoen. „Ik kom nog maar pas kij ken bij Ahold. De vraag wat mij binnen mijn aan dachtsgebied het meest getroffen heeft in 1985 is daarom nauwelijks rele vant. Op het menselijke vlak was het natuurlijk een schok dat mijn voor ganger, de heer Coren, in december is overleden. Wat betreft Ahold: het lijkt me wel wat. Er is heel wat te doen en er zijn vele boeiende zaken. Ik denk daarbij bijvoorbeeld aan de algemene winstge vendheid van de onder neming. Het moet mijns inziens mogelijk zijn om te komen tot verbeterin gen. Weliswaar valt dat voor een groot deel bui ten mijn directe aan dachtsgebied, maar ik re ken het als financiële man tot mijn taken om over de winstgevendheid te waken. Dat heeft voor mij hoge prioriteit in 1986. Ik zal trachten dit jaar een duidelijke na druk op een strategische aanpak te leggen, waarbij een structurele verbete ring van de winstgevend heid centraal staat. Daarnaast sta ik een aantal organisatorische veranderin gen voor waarvan de ver schuiving van verschillende administratieve eenheden naar de werkmaatschappijen er één is. De werkmaat schappijen moeten mijns in ziens zoveel mogelijk op ei gen benen staan. Ze moeten de verantwoordelijkheid voor hun eigen resultaten zo volledig mogelijk kunnen dragen." Treasurer „Een andere prioriteit is het aanstellen van een treasurer, een soort Hoofd Financiën, iemand die de concernfinan ciering, de financiële plan ning op concernniveau, de belegging van liquide midde len, de financiële begelei ding van overnames en de verzekeringen onder zijn verantwoordelijkheid krijgt. Iemand die praat met ban ken en beleggers om zo goedkoop mogelijk geld aan te trekken en het zo duur mogelijk weg te zetten of te investeren. De treasurer krijgt een aantal mensen on der zich die zich bezighou den met de genoemde taken. Op die manier bereiken we dat we nog effectiever om springen met ons geld." Directoraat Systemen „Op korte termijn verwacht ik geen schokkende wijzigin gen bij het Directoraat Syste men, onze automatiserings club. Via een geleidelijk pro ces zal de nadruk echter in toenemende mate komen te liggen op de zelfwerkzaam heid van de gebruikers. De hele tendens op het gebied van hard- en software is in die richting. Een belangrijke taak van het Directoraat Sys temen is om dat proces te stimuleren en te begeleiden. Het is daarbij wel zaak dat ze technologisch gezien, voor op blijven lopen op de ge bruikers. Daarnaast zullen er natuurlijk ook vanuit het CLA (Creatieve Logica Ahold) nieuwe systemen ontwikkeld en bestaande systemen onderhouden wor den."

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 4