t arf^ minui! A. Heijn: „Er komt steeds meer op ons af uit Brussel G J. Heijn: „Klanten werven en behouden, dat is de essentie van ons vak ES si Raad van Bestuur spreekt JAARVERSLAGEDITIE 2 4.810 84.782 ,3.305 10.002 L127. 47 24 176 1.346 De jaarverslageditie van Flitsen bevat dit jaar een aantal inter views met de leden van de Raad van Bestuur. De bestuurders blikken terug op ontwikkelin gen en gebeurtenissen in het afgelopen jaar en geven aansluitend hun verwachtingen voor 1986. De belangrijkste vragen die hen gesteld werden waren: - Wat heeft u, binnen uw aandachtsgebied, het meeste getroffen in 1985. - Wat heeft, binnen uw aandachtsgebied, de hoogste prioriteit in 1986, en wat zijn de plannen voor de toe komst. 55 „Wat mij vorig jaar is opgevallen is, dat er steeds meer uit Brussel op ons afkomt. Er ge beurt ontzettend veel in EG-verband waar wij als detailhandel direct mee te maken krijgen. Om maar wat te noe men: de nieuwe EG- richtlijnen voor tempe raturen in koelkasten en diepvrieskasten. Dat betekent dat we in alle winkels öf nieuwe koelkasten moeten plaatsen öf de bestaan de lager moeten afstel len. Dat werkt zowel qua exploitatie als in vestering behoorlijk kostenverhogend. We proberen via de verte genwoordigende organen in de detailhandel de besluiten in Brussel zo gunstig moge lijk te beïnvloeden door te lobbyen. Dat vergt veel werk. Het is eigenlijk een wezensvreemd iets voor ons. We zijn daar niet aan ge wend. Het vergt een enorme inspanning om onze colle ga's te overtuigen. Het is leuk om te kunnen constateren dat de Neder landse grootwinkelbedrijven en de zelfstandige winkeliers daarbij samen optrekken. De belangen in Brussel lopen niet uiteen. Het Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel (CBL), de Raad voor het Fi liaal- en Grootwinkelbedrijf (FGB) en de Confederation Europeènne du Commerce de Detail (CECD) in Brussel, trekken goed samen op om de gezamenlijke belangen te behartigen." Vijanden „In veel andere landen zien grootwinkelbedrijven en zelfstandige winkeliers el kaar nog altijd als vijanden. Jammer, want we kunnen daardoor veel minder een verenigd front vormen. De ontwikkelingen in Brussel gaan steeds harder. We kun nen onze ogen daar niet voor sluiten. Doen we dat wel dan worden de besluiten „over ons, zonder ons" geno men. We hebben er wel de gelijk mee te maken. Een mooi voorbeeld daarvan zijn de verpakkingsrichtlijnen. Daar is jaren over gebakke leid om de scherpste kanten eraf te halen. De milieube weging lette alleen op milieu-aspecten, de handel bekeek alleen de economi sche kant. Het heeft ontzet tend veel werk gekost, maar er is in Nederland nu een af spraak tussen overheid en bedrijfsleven uit de bus ge A. Heijn: ,J)it jaar doorgaan op dezelfde golflengte." rold met goede regels. Daar zijn we erg blij mee. We moeten dit jaar op de zelfde golflengte verder zien te gaan, zodat er in de EG rekening wordt gehouden met de belangen van de de tailhandel. Belangrijk in dit verband is ook de proef met elektronisch betalen, die er aan zit te komen. We moeten dat proberen, anders weten we straks niet waar we het over hebben. Het belangrijk ste daarbij is natuurlijk dat de klant het leuk moet vin den, want anders lukt het niet. De koopkracht is in 1985 iets beter geworden. Men denkt dat de koopkracht in 1986, gezien de economi sche ontwikkelingen, nog beter zou kunnen worden. We moeten daar echter geen al te grote voorstelling van hebben. Als de koopkracht inderdaad beter wordt, dan zal het niet meer dan hoog uit 1 a 2% zijn. Voor de de tailhandel in zijn totaliteit is het uiteraard goed als er meer te besteden valt. We hebben ons portie van de koopkrachtverruiming in 1985 zeker te pakken gekre gen, want mede daardoor heeft Ahold het goed gedaan, zowel in Nederland als de Verenigde Staten." JAAKVERSLAGEDITIE „Wat mij betreft was het belangrijkste in 1985 dat wij met z'n al len er weer in geslaagd zijn om de klanten zo danig tevreden te stel len dat ze steeds weer zijn teruggekomen. Klanten te werven en te behouden dat is de essentie van ons vak. Als dat niet meer lukt dan is dat het begin van het einde. Het aantal winkels, ons marktaan deel en het aantal klan ten zijn gelukkig ge groeid. Andere belangrijke punten in 1985 waren de omme zwaai van Miro, de opgaande lijn van AC Restaurants, de verwerving van Kok-Ede en Instel en het afstoten van CadaDia. We hebben jaren lang met Miro gestoeid. Hoewel de zorgen nog niet voorbij zijn, is toch de nieuwe formule een duidelijke verbetering. AC heeft het leuk gedaan. Vooral het nieuwe restau rant in Sevenum heeft alom lof geoogst. Verder was het jammer dat we CadaDia, onze eerste bui tenlandse investering heb ben moeten afstoten. Dat is echter op zeer goede gron den gebeurd." Raad van Bestuur „Het overlijden van de heer Coren was een zeer treurige aangelegenheid. Het was voor het eerst in de 99-jarige geschiedenis van ons bedrijf dat een topman in actieve dienst overleed. Heel triest. Aan de andere kant zijn we verheugd over het toetreden van de heren Everaert en Van der Hoeven tot de Raad van Bestuur. De huidige ploeg vertoont een leuke mix van leeftijden en dienst jaren. In de Raad van Bestuur is de evenwichtigheid aan te wijzen van de ervaren Ahold-mensen enerzijds en de frisse kijk op de zaken van de nieuwe mensen ander zijds. We zullen elkaar uiter aard nog wat beter moeten leren kennen. Hoewel na tuurlijk allen daar hun bij drage aan zullen leveren, mag-van mij in 1986 een ex tra inspanning worden ver wacht om de Raad van Be stuur tot een goed draaiend team te vormen. Dat heeft prioriteit voor mij." Decentraal „Verder denk ik dat we dit jaar meer dan voorheen een decentraal accent zullen leg gen. Ik denk daarbij met na me aan de decentralisatie van de detailhandelsadmini stratie, waarmee dit jaar be gonnen zal worden. Andere plannen op dit gebied zijn nog niet bekend. Daarnaast hoop ik dat we erin zullen slagen om een nieuwe over name in Amerika voor elkaar te krijgen. De kans zit erin, maar het staat niet bij voor baat vast." Steeds drukker „In mijn aandachtsgebied was het opvallend dat de af deling Juridische Zaken het steeds drukker heeft gekre gen. De samenleving wordt steeds complexer. De mate waarin onze huisjuristen in geschakeld worden neemt toe. Ze krijgen het drukker en drukker. Over de afdeling Marktonderzoek zijn geen baanbrekende nieuwe tech nieken te melden. Wel krij gen ook zij het steeds druk ker waaruit afgeleid mag worden dat de mensen de weg naar onze profession als steeds beter weten te vin den. Het is frappant dat de Dienst Onroerende Goederen (DOG) er vorig jaar in ge slaagd is om in de moeilijke markt toch weer een be hoorlijk aantal nieuwe vesti- gingspunten te realiseren. Ondanks het feit dat Neder land bijna „vol" is, blijken er toch mogelijkheden voor nieuwe vestigingen. Dat is een verheugende zaak. Ik heb vorig jaar plezierig overlegd met de ORCD. Het is een club met een con structieve opstelling jegens bedrijf en bestuurder. De ORCD heeft in het bijzonder zijn tanden gezet in het on derwerp „Vrouwen binnen Ahold". Ik verwacht dat ik hierover in de loop van het jaar aanbevelingen zal krij gen." Aantal personeelsleden per bedrijfsonderdeel op 31 december 1985.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 2