Meester Wijhe wacht met spanning op nieuwbouw Marvelo wil kwaliteit en dienstbaarheid op hoger niveau krijgen Albro-opleidingen in vorm Toko zet nieuwe koers uit Illllliaiii ff JAARVERSLAGEDITIE KENGETALLEN lllilüMÜiüiillll Meester Wijhe 9 8 5II KENGETALLEN James Telesuper lil 9 8 5 ft KENGETALLEN Marvelo g| il 1 Albro KENGETALLEN ||l||i|i|||||||»||| Tok. KENGETALLEN Vertraging van de subsidieprocedure van het Eu ropees Oriëntatie- en Garantiefonds van de Land bouw, dat verbetering nastreeft van de verwer king en afeet van landbouwprodukten, heeft ge leid tot uitstel van de nieuwbouwplannen met één jaar. Dat betekent dat in Wijhe na het gereed komen van de vernieuwde expeditie en het nieu we koelmagazijn voor vacuüm verse vleeswaren, de nieuwbouwactiviteiten in de fabriek een tijdje stil hebben gelegen. Volgens het jaarverslag heeft men echter niet stilgezeten. Tientallen grote en kleine investeringsprojecten zijn tot stand ge bracht. Aantal medewerkers: 724 83,3% mannen 16,7% vrouwen 7,9% part-timers In vele gevallen leidde dit tot verbetering van de werk wijzen of een verkorting van de procesvoering. Dat uitstel tot begin 1986 houdt echter in dat de produktiemede- werkers bij Meester Wijhe, en allen die dat proces moe ten sturen, ook in 1985 heb ben moeten worstelen met de capaciteit van het be staande machinepark en hebben moeten woekeren met de ruimte. Te meer daar door de arbeidsduurverkor ting het aantal personeelsle den verder steeg van 711 tot 724. De verbetering die aan gebracht werd in de plan ningsmethodiek bood slechts in geringe mate een oplossing. Men heeft daarom een jaar langer genoegen moeten ne men met omslachtige aan- en afvoerroutes en met lede ogen enkele minder efficiën te werkwijzen voor het stan daardiseren van grondstof fen en het maken van worst moeten aanzien. Vooral in piekperiodes en vóór de gro te feestdagen zat de fabriek weer erg vol. Daarbij komt nog dat steeds meer aan dacht gegeven wordt aan de individuele wensen van afne mers. Dat legt een grote claim op de flexibiliteit van de produktie en souplesse van iedereen die daarbij be trokken is. Bovendien lijken de eisen van de Keurings diensten steeds hoger en in gewikkelder te worden. Daardoor is er ongeveer vijf procent méér directe uren gebruikt in 1985 om een on geveer gelijke omzet als in 1984 te kunnen verwerken. Vermeldenswaard is nog dat onlangs de eerste schop de grond is ingegaan voor de bouw van de nieuwe water zuiveringsinstallatie, geba seerd op een milieu-vriende lijk biologisch afbraakproces van het afvalwater. Tevens is de tweede fase van de kan toorverbouwing voltooid. Er is een uiterst modem kan toorcomplex verrezen waar in tot ieders tevredenheid, door de efficiënte indeling volop ruimte, licht en bewe gingsvrijheid worden gebo den. Procesbeheersing en extra controle Deze woorden kwamen wij veelvuldig tegen in het hoofdstuk Technologie van het jaarverslag van Meester Wijhe. Daarin staat dat veel tijd werd besteed aan het vastleggen van de normen en standaarden van alle te produceren artikelen en pro cessen. Men spreekt van een totaal kwaliteitswaarborgsys teem waarbij de eisen van de klant, de Waren wetgevingen en de Keuringsdiensten het uitgangspunt vormen. Men beperkt zich dus niet alleen meer tot controle op het eindprodukt, maar levert daarnaast ook bijdragen door: het selecteren en ijken van controle-apparatuur voor produktie; het uitvoeren van extra controle in produktie overal waar controleme tingen plaatsvinden; het „meten" van de hygië ne; het controleren van grondstoffen. Met andere woorden er kan eenvoudig weg niets meer mis gaan. Dat is vooral in de vleeswarenindustrie niet al leen een eerste vereiste, maar ook een uiterst belang rijk verkoopargument naar de afnemers. Meester Wijhe neemt een belangrijk initiatief in de Amerikaanse markt. Sinds 1981 exporteert Meester Wijhe uitsluitend een zeer hoge kwaliteit „standaard" achterham met maximum drie procent vet naar de Ver enigde Staten van Amerika. Wekelijks werden enkele containerladingen met koel- schepen over de Atlantische Oceaan verscheept (één container is ongeveer 170.000 „onsjes" ham). Aan vankelijk was de ham ver pakt in grote blikken van 13 en 22 lbs (respectievelijk ongeveer zes en tien kilo gram). Deze blikken werden ter plaatse in de winkel ge opend. In 1984 schakelde Meester Wijhe over op de zogenaamde filmpack ham. Een folieverpakking bestaan de uit meer lagen die na het ondergaan van een bepaald proces nagenoeg alle eigen schappen van blik kan evena ren. Daarmee behoorde het moeizaam openen van grote blikken in de winkel tot het verleden en kon bovendien de prijs omlaag. De concurrentie uit alle de len van de wereld, vooral ook de Oostblok-landen, is echter hevig. Vandaar dat men bij Meester Wijhe naar stig naar andere omzetmoge- lijkheden uitzag. Vorig jaar verwierf de fabriek als eerste en voorlopig enige Neder landse fabrikant een vergun ning van de Amerikaanse overheid om een zestal ty pisch Europese delicatessen- vleeswaren te introduceren op de Amerikaanse markt te weten: - gekookte landham; - gegrillde achterham; - gegrillde casselerrib; - varkensrollade; - gekruid ontbijtspek; - katenham. Uiteraard werden de namen daarbij veranderd overeen komstig de Amerikaanse taal en - consumptiepatroon in respectievelijk: - Beechwood smoked ham; - Grilled ham; - Country style pork loin; - Pork loin roast; - Spiced bacon loaf; - Farmers smoked ham. Het proces van deze delipro- dukten werd daarbij aange past aan de extreem hoge ei sen die de Amerikaanse wet geving stelt. Zo werden vooral ten aanzien van pas teuriseren enkele wezenlijk nieuwe zelf ontwikkelde technologieën toegepast. Aantal medewerkers: 52 69,2% mannen 30,8% vrouwen 6l,5% part-timers Meirouw W. Grave van Meester Wijbe Marvelo kan terugkijken op een bevredigend jaar. Het omzetvolume bleef op hetzelfde hoge niveau als dat in 1984. Bij de leveringen aan Albert Heijn werd, nadat in 1983 al een sterke groei met de drie-pak-actie werd gehaald, een verdere groei van het volume behaald. De produktgroep wijn groeide het sterkst. Dit kwam onder andere door de introductie van de Albert Heijn-huiswijnen. De capaciteit was zelfs niet taak gekregen er voor te zor- altijd voldoende om aan de vraag te voldoen. Daarom moest er tijdelijk worden overgeschakeld naar drie ploegendiensten. De in 1984 gestarte renovatie van een aantal fabrieksgebouwen en kantoren bereikte zijn vol tooiing. De ingeslagen weg om te komen tot verzelfstan diging van de produktie-af- delingen werd vervolgd. Om de technische kennis en vaardigheid te vergroten werden op deze afdelingen produktietechnici benoemd. Zij hebben onder meer tot gen dat de apparatuur goed blijft draaien en de produk- tiemedewerkers instructies te geven hoe ze de machines op de juiste manier moeten bedienen. Ook het klantge richt denken en handelen stond volop in de schijnwer pers. F.r werd hard gewerkt om het beeld dat de klanten van Marvelo hadden te ver beteren. Het streven is de dienstbaarheid en de kwali teit van de produkten naar een nog hoger niveau te til len. Dat vereiste een aanpas sing van de organisatie. Het veranderingsproces is door het niet tijdig kunnen aan trekken van nieuw personeel niet altijd even gemakkelijk geweest. Vaktechnische op leidingen, personeelwerving en een betere begeleiding zullen de kwaliteit van de af delingen moeten verbete ren. Aantal medewerkers: 206 83,0% mannen 17,0% vrouwen 6,3% part-timers Gemiddelde leeftijd: 40,4 f Gemiddeld aantal n: 12,7 dienstjaren: 12," Bij Albro werd in 1985 meer dan voorheen aan dacht besteed aan vakge richte opleidingen. De reeds ingeslagen weg om medewerkers externe bakkersopleidingen te la ten volgen werd voortge zet. Ook voor de Banket afdeling werd de eerste aanzet gedaan om tot een maatwerk-banket- Evenals bij zustermaat schappij Ostara waren de resultaten van de Toko campingwinkels teleur stellend. Ook hier viel het een en ander door de slechte zomer van 1985 letterlijk in het water. Veel campinggasten zoch ten noodgedwongen hun vertier ver van het tent doek en de haringen. Een gevolg was dat zes kleine re filialen hun deuren moesten sluiten. Een te melden lichtpunt is dat in het nieuwe seizoen twee nieuwe filialen zullen worden geopend. Daaren tegen nemen de wensen Aantal vestigingen: 44 Aantal medewerkers: 121 83,5% mannen 16,5% vrouwen 26,4% part-timers Gemiddelde leeftijd: 29,8 Gemiddeld aantal dienstjaren: 7,2 en de eisen van de re creanten steeds verder toe. Uit een tijdens het vo rige seizoen gehouden marktonderzoek is een aantal punten naar voren gekomen dat tot verande ring zal leiden. Zo is ge bleken dat aanpassingen in het vers-assortiment een positieve invloed zul len hebben. In 1985 is in 10 filialen een proef ge start met de verkoop van vers voorverpakt vlees. Ook de persoonlijke be nadering en de service verlening worden als be langrijke elementen ge zien om de klanten te binden. opleiding te komen. Veel aandacht op het persone le gebied is in de verslag periode gericht geweest op de Banketafdeling. Een inventarisatie van het kwalitatieve niveau van de personele bezetting leidde aanvankelijk tot een groot aantal proble men. In overleg met de ondernemingsraad, de vakorganisatie en een ex terne deskundige kwam men voor het merendeel van de medewerkers tot een oplossing. Aantal medewerkers: 198 86,4% mannen 13,6% vrouwen 6,6% part-timers Gemiddelde leeftijd: 38,3 Gemiddeld aantal dienstjaren: 8,5

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 14