sinter vie^ AC Restaurants op kwaliteitsvleugels de jaren '90 tegemoet jmwm „We moeten durven inspelen op lokale behoeften" Rol van vrouwen onderzocht Buffet Primeur doorslaand succes MB III I III AC Restaurants JAARVERSLAGEDITIE KENGETALLEN AC Restaurants Nederland 11 1 9 8 51! KENGETALLEN sstawrants lelgiël Duitsland Chef-kok J.J. Bollee van AC Holten: 19 8 5 Centrale Diensten Dataroom-mede werksters verhogen hun marktwaarde KENGETALLEN Centrale Diensten 19 8 5 Zoekactie naar computer specialisten gaat voort De bedrijfsresultaten waren in 1983 en 1984 slecht. 1985 vertoont een sterk opgaande lijn. Een lijn die zich ook in 1986 zeker zal voortzetten. Dat betekent dat AC Restaurants waarschijnlijk uit de rode cijfers zal komen. Dit schrijft de directie van AC Restaurants in het jaarverslag. De sleutel tot het succes om uit het dal te klauteren was het beleid dat gevoerd is. Er is heel nadrukkelijk geïnvesteerd in gebouwen, apparatuur en men- „Wij wilden niet alleen over leven, maar ook de basis leg gen voor de jaren negentig. Dat betekent investeren in kwaliteit", zo meldt de lei ding van deze werkmaat schappij. In de verslagperio de zijn vijf vestigingen naar een eilandachtige opstelling in de zelfbediening omge bouwd (free-flow-systeem). De kwaliteitsrevolutie bij AC Restaurants is overigens nog steeds niet uitgewoed. In 1984 is reeds veel aandacht besteed aan de kwaliteitsver betering van bestaande ge rechten. Het afgelopen jaar werd gewerkt aan een ver dere uitbreiding van het as sortiment. AC Restaurants is hard bezig het imago van wegrestaurant te veranderen in dat van res taurant langs de weg. Door de brand in de vestiging Se- venum kon bij de herbouw hiervan de nieuwe formule worden ingevoerd. Door on derzoek is komen vast te staan dat aan de gasten de kwaliteitsverbetering niet ongemerkt is voorbij gegaan. Er wordt nu gemiddeld een rapportcijfer van een zeven eneenhalf gegeven, maar AC Sevenum krijgt van de be zoekers een negen. Een ge luk bij een ongeluk dus. De behoefte om alle vestigingen te gaan „Versevenummen" zal inhouden dat het turbu lente tijden voor AC Restau rants zullen blijven. Aantal vestigingen: 20 Aantal medewerkers: 1.127 47,2% mannen 52,8% vrouwen 30,5% part-timers Aantal vestigingen:10 Aantal medewerkers: 426 28,4% mannen 71,6% vrouwen 45,5% part-timers JJ. Bollee (52) is chef-kok in AC Restaurant Holten. „Een pure AC'er ben ik. Dat zal waarschijnlijk ook niet meer veranderen", meent hij. Hij zegt blij te zijn met het herstel van de omzet van AC Restau rants in 1985. „Het lijkt erop, alsof de mensen het bezuinigen zat zijn. De groei is er weer, maar de mensen besteden het wel anders. Ze zijn kritischer geworden. AC Restau rants heeft nu voor een andere aanpak gekozen. Van wegrestaurant naar restaurant langs de weg. We moeten ons wat minder concentreren op de wegge bruikers, roep ik altijd. Wan neer de kwaliteit en de ser vice goed blijven, komen ze echt wel. Nee, we moeten ons wat meer gaan richten op de regio. De uit-eten- gaan-markt. Die markt verge ten wij vaak. Wij hebben zo veel voordelen op andere restaurants. De goede be reikbaarheid en parkeergele genheid. Toch allemaal ex tra's. We zijn een restaurant dat dan toevallig langs de weg ligt. Dan moeten we ons ook eens zo gaan gedragen. Anders ben ik bang, dat wij de boot missen. Durf ook eens in te spelen op lokale behoeften. Serveer streekge bonden specialiteiten en maak geen landelijke een heidsworst klaar. Ik denk dat het goed voor onze omzet is. De lokale horeca geeft ook gehoor aan die vraag van de gasten, waarom doet AC Res taurants het dan niet? Ik denk dat toeristen zoiets prachtig vinden. Ik hoop echt van ganser harte dat de opleving die AC Restaurants nu meemaakt, niet van korte duur is. Er zijn echter zoveel factoren die het positieve beeld kunnen veranderen. Dat staren in koffiedik vind ik altijd reuze moeilijk. Wat in 1986 wel belangrijk wordt voor AC Holten is, dat in juni het free flow (eiland opstelling) zal worden inge voerd. Dat betekent een hele ommezwaai en de ervarin gen daarmee zijn goed. Ik zie dus niet dat het hier een an der resultaat zou gaan ople veren." JAARVERSLAGEDITIE De verdere afbouw van de dataroom van de Cen trale Diensten (CD) is in 1985 voor wat betreft de personele bezetting volgens plan verlopen. De hoeveelheid werk nam daarentegen minder snel af dan was verwacht. De herplaatsing van de me dewerksters van de dataroom kreeg onder alle omstandigheden voorrang. Daar de verminde ring van het werk geen gelijke tred bleek te hou den met de afbouw van de bezetting, moest er geregeld werk aan derden worden uitbesteed. De medewerksters kregen de kans om op diverse af delingen als interne uitzendkracht aan de slag te mes, die zich daarvoor heb ben opgegeven, weer in de schoolbanken. Op het roos ter staan boekhouden en ad ministratie. Bij de afbouw van de data room heeft Ahold niet de garantie kunnen geven dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Uiteraard zul len wel alle mogelijke in spanningen tot herplaatsing worden gedaan. De datum waarvoor geen ontslagver gunningen zullen worden aangevraagd, is in 1985 ver schoven naar 1 januari 1987. In veel gevallen leidde dat tot een vaste baan. Van de oorspronkelijke 108 mede werkers op de dataroom werkten er eind vorig jaar nog 46. In 1985 konden er 15 worden herplaatst. Om de kans van herplaatsen te vergroten, maakten veel da- taroom-dames gebruik van diverse interne cursussen. Naast deze scholing is in sa menwerking met een scho lengemeenschap een aparte klas met medewerksters van de dataroom samengesteld. Iedere vrijdag zitten de da- AC Restaurants België startte in de zomer met de nieuwe formule die luistert naar de naam Buffet Primeur. Het draait hier allemaal om het koude en warme buffet. De gast kan zelf kiezen en op scheppen en dat tegen een redelijke prijs die bij de concurrenten rimpels in het voorhoofd heeft veroorzaakt. Na een proef in drie bestaande vesti gingen, werd ook de stap genomen de stad in te trekken. De Brusselse Grasmarkt vormt inmid dels een culinaire trekpleister. Het Buffet Pri meur systeem is inmiddels de Nederlandse grens over getrokken. In AC Sevenum kan men nu ook volgens dit systeem eten. De reacties bij het pu bliek zijn zeer positief. Vrouwen bij Centrale Diensten (CD) met een hoog opleidingsniveau komen eerder in staffunc ties terecht dan in man agementfuncties. Dit is één van de belangrijkste conclusies uit het rapport „Vrouwen bij Centrale Diensten". Het onderzoek is uitgevoerd door een ex- tem bureau op initiatief van de OR Centrale Dien sten. Uit het onderzoek blijkt dat Centrale Dien sten in feite niet bestaan. Daar de afdelingen on derling zoveel verschil len, is een algemene con clusie over de positie van vrouwen bij de CD nau welijks te trekken. Een al gemeen pakket van maat regelen dat genomen zou kunnen worden ter ver betering van de positie van de vrouw is dan ook niet te verwachten. Het doel van het onderzoek was er achter te komen wat de factoren zijn die vrouwen bij de CD in hun carrière belemmeren. Dat die factoren er wel dege lijk zijn, was reeds in eer der onderzoek komen vast te staan. De OR zal binnenkort met een aan tal aanbevelingen komen. Het probleem is voorna melijk terug te voeren op de mentaliteitskwestie. De mentaliteit is geleide- Aantal medewerkers: 1.055 59,7% mannen 40,3% vrouwen 28,2% part-timers Gemiddelde leeftijd: 39,4 Gemiddeld aantal dienstjaren: 11,9 lijk aan het veranderen. Vorig jaar werden, in ver houding tot voorgaande jaren, al meer vrouwen in specialistische functies bij de CD aangenomen. JAARVERSLAGEDITIE Het werven van goed op geleid automatiserings personeel zorgde ook in 1985 voor de nodige hoofdbrekens. Ahold vormt wat dat betreft geen uitzondering. Negen van de tien bedrijven in ons land kennen hetzelfde probleem. De vraag naar het juiste personeel is nog altijd groter dan het aanbod. De concurrentie is groot. Door het zelf opleiden van HBO'ers probeert Ahold het tekort aan te vullen. De deelname aan Job Fair (vraag- en aan- bodmarkt voor automati seerders) heeft goede contacten opgeleverd. Er zal verder geprobeerd worden het imago van Ahold onder automati seerders te verbeteren. Achter de muren van Ahold gaat wel degelijk een interessante automa tiseringswereld schuil.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 13