.inter Etos passeert de 100-filialen grens Vers Vlees Groep in verandering Kadertekort een halt toeroepen minimi Ylees Groep CS Zoetermeer verrijst „Etos Beauty Caseformule wordt een knaller" WG heeft oog voor toekomst JAARVERSLAGEDITIE Vers Vlees Groep KENGETALLEN SÜS'IlIi iSlllllIIlP Vers. Bedrijfsleidster Carry Comelissen: KENGETALLEN 1 9 B 5 Etos JAARVERSLAGEDITIE De besteding per klant stond ook in 1985 nog steeds onder druk. De Etos-klanten blijven zoe ken naar het goedkopere alternatief. Gelukkig steeg het aantal bezoeken fors, zodat per saldo een gezonde groei werd behaald. Deze positieve berichten komen uit het Etos-jaarverslag. 1985 is een goed jaar voor deze werkmaatschappij ge weest. Niet in de laatste plaats heeft de komst van de Etos Beauty Case stadsvestigingen daar aan bijgedragen. Deze nieu we aanpak van een winkel met meer gezelligheid, gro ter assortiment, meer toege voegde waarde en service bij gelijk blijvende scherpe prij zen is bij de consument in goede aarde gevallen. De proeven met de Etos Beauty Case formule zijn in 1985 ontwikkeld en na een testfa se met 15 vestigingen uitge groeid tot een volwassen ni veau. Ook voor de niet vol gens deze formule werkende filialen zijn inmiddels de eer ste stappen ter verbetering gemaakt. In het verslagjaar is het aantal filialen de grens van 100 gepasseerd. Etos heeft nu 102 vestigingen, Bij Etos gaat het timmeren aan de weg onverminderd voort. Voor 1986 en verder is als slagzin gekozen: Etos, het vriendelijke verschil. De ei gen merken hebben inmid- In 1986 moeten er voorstel len komen voor het kwali teitsbeleid in de CS'en. De af deling Kwaliteitszaken zal in samenwerking met externe deskundigen hier op een projectmatige manier onder zoek naar doen. In 1986 zal deze aanpak in Zoetermeer en Groenlo plaatsvinden. Eindhoven en Zaandam vol gen het jaar daarna. In 1986 start ook het CS-project. Hiermee moet worden be reikt dat een groter aandeel vlees uit de CS'en in de win kels wordt omgezet en de kwaliteit van het produkt, de presentatie en de dienstver lening verbeteren. Aantal vestigingen: Centrale Slagerijen in Zaandam, Groen lo, Rijswijk, .\laars- sen en Eindhoven Aantal medewerkers: 488 67,6% mannen 32,4% vrouwen 18,9% part-timers Gemiddelde leeftijd: 32,5 Gemiddeld aantal dienstjaren: 7,1 De slechte staat van de ge bouwen, de ligging in een woonbuurt, de slechte bereikbaarheid, de ar beidsomstandigheden en de hygiëne. Dit was een handvol kritiekpunten op de Centrale Slagerijen (CS'en) in Maarssen en Rijswijk. Dit jaar gaan ze dicht en worden de activi teiten gebundeld in de nieuwe CS in Zoetermeer. De capaciteit zal 120 ton per week gaan bedragen met een top van 180 ton. In september 1985 werd de eerste paal geslagen voor wat genoemd wordt de modernste slagerij van Nederland. Het is er voor de Vers Vlees Groep (WG) in 1985 niet gemakkelij ker op geworden. Er hebben zich allerlei ontwikkelingen voor gedaan waarop moest worden ingespeeld. Om ook in de komen de jaren succesvol en winstgevend te kun nen blijven opereren, zijn het afgelopen jaar op een groot aantal ter reinen veranderingen in gang gezet. In het jaarverslag wordt hier van een aantal voorbeelden gegeven. Zo zal er onder an dere worden bekeken hoe de opbrengst van de grond stoffen verhoogd kan wor den en welke structuur be ter voor de organisatie is. Verder komen er nieuwe vormen van dienstverlening, er moet meer inzicht en in vloed komen voor de men sen op hun werk, een betere afstemming tussen de Cen trale Slagerijen en de filialen, enzovoorts. In het najaar is het besluit genomen de tot dat moment gescheiden activiteiten van inkoop en verkoop samen te voegen. In 1985 kregen de Centrale Slagerijen (CS'en) meer zelfstandigheid. In de praktijk betekent dat, dat CS'en enkele inkooptaken voor hun rekening mogen nemen. Het gaat hier om de afroep van bestellingen bij de leveranciers en het corri geren van deze bestellingen. Sinds vorig jaar doen de CS'en eveneens voorstellen op het gebied van inkoop plannen. De distributie van dels een vaste plaats weten te veroveren bij het kopend publiek. Gezien het succes zal op deze weg worden doorgegaan. Dat bij Etos in 1985 niet constant een hiep- hiep-hoera-stemming heeft geheerst, zal niemand verba zen. Ook minder prettige za ken eisten de aandacht op. In juni brandde de vestiging in Amersfoort tot de grond toe af en in het najaar was er een forse brand in Groningen. In het laatste geval konden de deuren na een paar dagen weer open. Naast de opening van 12 nieuwe vestigingen, sloten er drie in 1985 en één in de eerste maand van 1986. De Etos-directie spreekt in het verslag ook zorg uit over de steeds toenemende crimi naliteit waar de winkels en het personeel in 1985 mee zijn geconfronteerd. Veel in braken en zelfs gewapende overvallen moesten in het verslagjaar worden geïncas seerd. De beveiliging zal in de komende jaren hoge prio riteit krijgen bij de investe ringen. Carry Comelissen (25) trad in 1985 toe tot de Ahold-familie. Na een opleidingsperiode van 4 maanden in Haarlem, kon zij op 2 januari 1986 beginnen als be drijfsleidster in het Zaandamse Etos-filiaal aan de Gedempte Gracht. De winkel ligt op een steenworp af stand van het Ahold- hoofdkantoor. „Wel handig dat kantoor zo dicht in de buurt, maar soms denk ik wel dat ze ons als proefkonijn ge bruiken", lacht ze. 1985 was voor haar het jaar van de grote veran dering. „Belangrijk was natuurlijk dat ik bij Etos werd aangeno men. Ik heb er echt geen spijt van gehad, dat ik des tijds heb gesolliciteerd. Ik kom uit het apothekersvak en de stap naar Etos was toch redelijk ingrijpend. Er wordt hier veel commercië ler gedacht en niet zo recht lijnig. Je krijgt hier veel meer ruimte voor eigen initiatief. Dat spreekt mij heel erg aan. Voor de rest kan ik het alle maal nog moeilijk beoorde len, omdat ik nog betrekke lijk kort aan de slag ben. Die JAARVERSLAGEDITIE diepvriesvlees is anders georganiseerd. In 1985 is men in de CS Eindhoven overgegaan de vleesbestel lingen direct mee te sturen met de auto's die de kipbe stellingen bij de filialen afle veren. Behalve het feit dat er nu bij de filialen minder au to's aan de achterdeur ver schijnen, heeft het tevens ge leid tot een aanzienlijke be sparing op de post transport kosten. In 1986 zullen de an dere CS'en op dit systeem overgaan. Het vlugklaar-as sortiment (de burgers en de schijven) werd uitgebreid en het bestaande assorti ment werd verbeterd. Het resultaat was een omzetstij ging in deze sector met 30 procent. In 1986 zal een be gin worden gemaakt met het leveren van verse vlugklaar- artikelen. kapperszaak. De mensen moeten via de Etos Beauty Case-winkel naar boven, dus die graantjes pikken we ook mee. Tegelijkertijd loopt dan de campagne van „Etos, het vriendelijke verschil". Daar mee gaan we nog klantge richter opereren. Hoe het verder met Etos zal gaan? We groeien nog steeds qua filia len en omzet, dus dat zit wel goed. De ingeslagen weg zal wel worden vervolgd." Hoe ervaart Carry het werken bij een groot bedrijf als Ahold in vergelijking tot de eenmans zaak waar ze vandaan komt? „Ik had nooit vermoed, dat Ahold zo groot was. Door Flitsen te lezen val ik nog re gelmatig van de ene verba zing in de andere. Hoort dat er ook bij en dat ook? Het geeft overigens best een vei lig gevoel deel uit te maken van zo'n grote organisatie. Ik zie de toekomst erg zonnig in, want ik vind dat Etos veel zorg besteed aan z'n klanten. Die stellen dat op prijs, dat merk ik dagelijks. Die blijven terugkomen wanneer ze merken, dat ze goed worden geadviseerd en artikelen kunnen kopen van een goe de kwaliteit tegen betaalbare prijzen." vraag van wat wordt belang rijk voor mij in 1986 is dus ook niet zo eenvoudig te beantwoorden. Goed, dan toch maar een poging wa gen. Het is de bedoeling, dat wij ook volgens de Etos Beauty Case formule gaan werken. Het plan is dat het in de loop van de zomer wordt omgezet. Dat wordt volgens mij een regelrechte knaller. Wij krijgen een nieu we, lichtere, inrichting en boven ons komt tevens een In 1984 zat Etos met het pro bleem dat 15 vestigingen geen bedrijfsleider hadden. In 1985 is dat teruggedron gen tot zes en de verwach ting wordt uitgesproken dat ook deze plaatsen op niet al te lange termijn zullen zijn bezet. In het verslagjaar wer den 30 nieuwe bedrijfslei ders benoemd. Via de lader club, bestaande uit voorna melijk eerste verkoopsters, wordt intern bekeken hoe door extra aandacht en op leiding dit tekort in eerste instantie intern kan worden opgelost. De kaderclub heeft overigens een tijdelijk karak ter. Aantal vestigingen: 102 Omzet: 130 mllj. Aantal medewerkers: 76l 14,5% mannen 85,5% vrouwen 64,1% part-timers Gemiddelde leeftijd: 25,7 Gemiddeld aantal dienstjaren 3»7 Joop Maan (links) in gesprek met Jan Boom op de CS-Zaandam.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 12