„Donkere wolken heb ik nog niet zien hangen III 111 I mi Kok Ede/Instel Goed jaar voor Kok-Ede Wederom goed jaar voor AH Grootverbruik kengetallen Jaarkosten Ahold-chaufifeurs aan de hoge kant Stabiel jaar voor Distributie JAARVERSLAGEDITIE y.v.v.' KENGETALLEN Kok-Ede Bert Verkade (Kok-Ede) KENGETALLEN !lj|jji|j|iiii Instel lil 8 8 AH Grootverbruik Distributie Relatie mens en arbeid onderzocht Albert Heijn Grootverbruik KENGETALLEN Distributie Kok-Ede voor Groot verbruik heeft een be wogen jaar achter de rug. In juli ging dit be drijf over van Cebeco- Handelsraad en Melk unie Holland naar Ahold. Het uiteindelij ke doel van deze aan sluiting, is een verdere uitbreiding van de om- zet op de totale groot- verbruikersmarkt te bereiken. De overna me is volgens de direc tie door de medewer kers positief ervaren. Ondanks alle overname-peri kelen kan Kok-Ede terug kij ken op een goed jaar met een gezonde ontwikkeling. Deze ontwikkeling zal zich ook in de toekomst positief voortzetten, onder voor waarde van kostenbeheer sing en verdergaande uit bouw van een efficiënte or derbehandeling en distribu tie. 1985 was voor Kok-Ede ook het jaar dat gestart werd met de functie-omschrijving voor iedere medewerker. Men wil komen tot een afge wogen stelsel van functie classificatie. Ook het ver schijnsel arbeidsduurverkor ting ging niet ongemerkt aan de bedrijfspoorten in Ede voorbij. Op 1 januari werd begonnen met vijf procent korter te werken. Mede dank zij de groei die het bedrijf kende en de vijf procent kor ter werken kon het perso neelsbestand verder worden uitgebreid. Aantal medewerkers: 398 86,7% mannen 15,3% vrouwen 2,8% part-timers „Toen wij hoorden dat Kok-Ede door Ahold zou worden overgeno men, stonden wij na tuurlijk niet te sprin gen van geluk. AH Grootverbruik was per slot van rekening onze concurrent en daar moesten wij mee gaan samenwerken. Er ont stond geen verzet, maar wel onzeker heid." Bert Verkade (30) werkt sinds zijn zestiende bij Kok-Ede. Door de jaren heen wist hij op te klimmen tot le kraan truckvoer der (KTVer). „Voorman ben ik dus, maar als je dat zo zegt klinkt het misschien een beetje op schepperig", legt de in Bar- neveld woonachtige Ver ka de uit. „Ik zie het wel als een beloning voor mijn inspan ningen in al die jaren die ik bij Kok-Ede gewerkt heb." Dat voor hem de overname Aantal medewerkers: 51 75,6% mannen 24,4% vrouwen 7,8% part-timers |S 1™ Mi i 3 Hill) 1 Mil door Ahold de belangrijkste gebeurtenis van 1985 was zal duidelijk zijn. ,Ja, wat wisten wij van Ahold? Voor ons was dat toch een super vreemd bedrijf, dat we nu beetje voor beetje via Flitsen leren kennen." Voor het lo pende jaar is hij zeker niet pessimistisch. „Ik denk, dat het allemaal op de oude voet verder zal gaan. Natuurlijk, er zullen best dingen veran deren. Dat is logisch. Nieu we bezems vegen nog steeds schoon, maar donkere wol ken heb ik nog niet zien han gen. Voor mij is er ook geen reden om uit te kijken naar een andere baan. Ik heb het hier prima naar m'n zin. Ik denk dat dat voor de mees ten van ons geldt. Medewer kers van Kok-Ede zijn heel trouw aan het bedrijf. Dat zie je aan de lijst van jubilaris sen. Er is een sterke binding met het bedrijf. De mensen worden goed beloond voor hun prestaties. Ik noem het altijd een personeelvriende- lijk bedrijf. Kijk maar naar de personeelsvereniging. Die hebben ruim 390 leden van de 400 medewerkers. Die vereniging groeit en bloeit nog steeds. Wanneer er goed werk wordt geleverd, dan denkt de directie aan je." Verwacht hij nog verande ringen in zijn werk zelf? „In grote lijnen zal het wel het zelfde blijven. Waar men steeds meer mee te maken krijgt is de automatisering. Naar mijn idee zal dat in mijn werk ook een steeds grotere rol gaan spelen." Evenals in 1984 is de om zetgroei van Albert Heijn Grootverbruik in 1985 bij zonder goed te noemen. Het rendement bleef in de verslagperiode op het zelfde niveau als het voor gaande jaar. Begin 1985 werd een nieuw commer cieel plan opgesteld om de sterke omzetgroei, die 1984 kenmerkte, voort te zetten. Na de start van dit plan werd halverwege het jaar het beleid enigszins bijgesteld. Oorzaak hiervan was de overname door Ahold van het aandelenpakket van Kok- Ede bv en Instel bv. Deze Albert Heijn Grootver bruik sloot zich op 1 januari 1985 aan bij de Bedrijfsgeneeskundi ge Dienst in Utrecht. Deze instantie ver zorgt aanstellingskeu ringen, begeleidt lang durig zieken en begon in november 1985 met periodiek geneeskun dig onderzoek voor al le medewerkers van Grootverbruik. Onder zocht is de relatie mens en arbeid. De uitkomsten van dit al gemeen onderzoek zijn vastgelegd in een rapport waarin enkele aanbevelingen zijn ge geven ten aanzien van de arbeidsomstandig heden. twee bedrijven opereren na melijk op dezelfde markt. Was 1984 voor Albert Heijn Grootverbruik op het terrein van de kerstpakketten (meer dan 200.000 stuks) een re cordjaar, ook 1985 mag als zodanig in de boeken wor den bijgeschreven. Gemeld wordt tevens dat het ver wachte omzetvolume van Catering Overseas Supply in het boekjaar precies werd gehaald. Zij draaiden dit jaar voor de eerste keer volledig mee. Voor de komende jaren wordt een verdere door groei van deze exportactivi teiten verwacht. Opvallend getal in de verslaglegging is het percentage van het ziek teverzuim in 1985. Dit daal de van 5,8 in 1984 naar 4,8 procent. Dat percentage is nog nooit zo laag geweest. Door het vakmanschap en het hechte teamverband kon onder invloed van dit per centage de produktiviteit per medewerker stijgen. Door de verdere uitbreiding van de omzet en de arbeids duurverkorting (ADV) nam in 1985 bij Albert Heijn Grootverbruik de werkgele genheid met acht procent toe. Aantal medewerkers: 114 77,2% mannen 22,8% vrouwen 10,5% part-timers Gemiddelde leeftijd: 36,9 Gemiddeld aantal diénstjaren: 7,5 De financiële resultaten van het eigen wagenpark waren in 1985 lager dan de directie had begroot. Dit vormde de reden voor de leiding van de distri butie-organisatie de ver schillen tussen de kosten van het eigen transport te vergelijken met die van derden. Er zat geen ver schil in de prestatie of de kosten van het materieel. De jaarkosten van de ei gen chauffeurs in verge lijking tot de jaarkosten van de chauffeurs in het bero epsgoederenvervoer bleken wel hoger uit te vallen. Het verschil wordt veroorzaakt door de beta ling van overuren, het verstrekken van werkkle ding en het aantal ADV- De distributiekosten bij de verschillende distribu tiecentra ontwikkelden zich in 1985 volgens plan. Per verzonden besteleen- heid waren de kosten ge lijk aan het niveau van 1984. Uitgerekend is dat in de verslagperiode de produktiviteit met drie procent is gestegen. Een gevolg hiervan was een daling in de loonkosten per besteleenheid. De kosten voor het ontwikkelen van nieuwe systemen bleken echter hoger dan aanvanke lijk was begroot. De trans portkosten bleven op het zelfde peil staan als in het jaar daarvoor. Het aantal JAARVERSLACEDITIE transportcombinaties, ge schikt voor 30 pallets van één bij één meter twintig, werd opgevoerd tot 40. De gewijzigde functie- en loon- structuur werd door de be trokken vakbonden, na over leg met hun leden, goedge keurd en ingevoerd. De on dernemingsraad boog zich in de loop van 1985 over het voorstel om nieuwe bedrijfs kleding te introduceren. Hierop reageerde de Raad positief. Het jaarverslag meldt tevens dat twee be drijfsartsen een onderzoek hebben ingesteld naar de werkbelasting van de mede werkers in de diverse centra. De geneesheren hebben in middels een presentatie over hun bevindingen voor de on dernemingsraad gehouden. In de loop van 1986 zal er worden overlegd op welke terreinen er actie dient te worden ondernomen. Een ander in het oog springende gebeurtenis was de blokkade van de chauffeurs in het be- roepsgoederenvervoer. Een gevolg van deze actie was dat de leverantie aan de filia len in de periode voor de kerstdagen vertraging onder ging. en vakantiedagen. In overleg met de OR werd besloten om door natuur lijk verloop van de Ahold- chauffeurs het aantal trekkers terug te brengen van 23 tot tien eenheden. Met dit aantal acht men voldoende in staat te zijn de nieuwe ontwikkelin gen op transportgebied te blijven volgen en tegelij kertijd inzicht in de kos ten van het transport te houden. Aantal vestigingen: distributiecentra in Tilburg, Veghel, Zaandam en Zwolle Aantal medewerkers: 1.346 93,2% mannen 6,8% vrouwen 14,8% part-timers Gemiddelde leeftijd: 34,6 Gemiddeld aantal dienstjaren: 7,5

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 11