Miro op nieuwe koers „Op de notenafdeling kan ik meer initiatief ontplooien" Leren is investeren Miro-slijterijen geadopteerd III III I Hill ■BBS Communicatie moet! i9 s sil JAAKVERSLAGEDITIE Miro KENGETALLEN Miro Geëmancipeerde voorschoten 19 8 5 Rina Koppes van Miro Heerhugowaard 19 8 5 KENGETALLEN liberie Alben» K.V Bij geen enkele werkmaatschappij van Ahold is in 1985 zoveel gebeurd als bij Miro. In de eerste plaats werd de commerciële formule drastisch aangepast. Miro concentreerde zich op het food- gedeelte terwijl de non-food-activiteiten werden overgedragen aan derden, zoals Giraffe, MARCA, Hom, Karwei, Van Dijk en anderen. Met deze partners wordt nu samengewerkt onder de naam Miro Center. Tegelijk met deze ommezwaai werd er ook een andere organisatievorm ingevoerd en kwam een decentralisatieproces op gang dat er op termijn toe moet leiden dat verantwoordelijkhe den dieper in de organisatie komen te liggen. Daarnaast moest er voor 921 Miro-medewerkers een andere baan worden gevonden. In het inter ne jaarverslag van Miro zegt Miro-directeur Chris van den Broek tevreden te zijn over datgene wat in 1985 binnen Miro is bereikt. Aantal vestigingen: 13 Omzet: 645 milj. 9 Aantal medewerkers: 3.395 44,7% mannen 55,3% vrouwen 70,9% part-timers Gemiddelde leeftijd: 27,3% 9 Gemiddeld aantal dienstjaren: 4,1 De invoering van de nieuwe organisatiestructuur is in gang gezet en er is een win kelformule ontstaan die blijkt aan te slaan bij de con sument. „Desalniettemin", zegt de Algemeen Directeur in datzelfde jaarverslag, „zul len de Miro-medewerkers ook voor 1986 rekening moeten blijven houden met veranderingen. Weliswaar niet zo ingrijpend van aard als in het afgelopen jaar, maar we zullen de zaken die we op de rails hebben gezet verder moeten uitwerken." Het belangrijkste doel in 1986 voor Miro zal zijn het rendement te verbeteren. Dit zal vooral moeten komen door uiterst efficiënt te werken en met name de kos ten beter te beheersen. „We hebben bij Miro niet zo zeer een omzetprobleem, maar meer een kostenprobleem", zegt Van den Broek. „Ieder een binnen Miro zal zich in de toekomst steeds moeten blijven afvragen, hoe kan het beter en tegen minder kos ten." Opleidingen De verandering van de com merciële formule bracht in 1985 met zich dat er bij Miro veel meer aan opleidin gen moest worden gedaan dan tot nu toe. Zo moesten alle mensen, die afkomstig waren van een non-food-af- deling en werden overge plaatst naar een food-afde- ling worden omgeschoold en daarbij moesten ook tal van andere medewerkers worden bijgeschoold, omdat Miro verse artikelen nu in bediening aanbiedt. Een ge heel andere werkwijze dan in het verleden toen bijna al les bij Miro in zelfbediening werd aangeboden. Met dit opleidingstraject zal op alle niveaus in 1986 worden voortgegaan. In het interne jaarverslag valt te lezen dat „Opleidingen net zoals het bewust omgaan met de kos ten, van levensbelang zijn voor de toekomst van Miro." Dat geldt in niet mindere mate voor de motivatie van de medewerkers. Hans Hat- tink, Hoofd Personeelzaken, zegt in het jaarverslag: „Voor niet-gemotiveerde mensen is straks binnen Miro geen plaats meer. Dat geldt in het bijzonder voor Vestigings- en Sector-managers. Zij zul len enthousiast moeten zijn over onze formule, want als het daar niet begint, komen we er niet." Kort voor de vakantie kwam het bericht vrij dat de 13 Miro-slijterij-afdelingen aan het Alberto-be- stand zouden worden toegevoegd. Een op het eerste gezicht simpele beslissing, maar de prak tijk wees anders uit. Midden in de vakantieperio de werden de filialen verplaatst en/of omge- bouwd. De Alberto-beheerders maakten hun nieuwe collega's wegwijs binnen de organisatie. Hoewel de tijd kort was en de omstandigheden niet altijd even ideaal te noemen waren, kreeg de uitbreiding na de zomer toch zijn beslag. Het aan tal filialen is zodoende gestegen van 72 naar 85. De invoering van de for mulewijziging van Alberto kreeg in 1985 nog meer gestalte. Passend bij het nieuwe gezicht werd een nieuw model voor schoot ontworpen. Uit de hoek van de vrouwelijke medewerkers was nogal wat kritiek gekomen over de kleurstelling en de maat van de bestaande voorschoten. Het nieuwe is nu verstelbaar en past door zijn kleur beter bij de kleding die vrouwen doorgaans dragen. JAAKVERSLAGEDITIE Rina Koppes (28) om schrijft zichzelf als all round-medewerkster. Zij zorgt ervoor dat alles reilt en zeilt in de notenafde ling van de Miro-vestiging in Heerhugowaard. In september 1985 was Rina 10 jaar bij de zaak. Als be langrijke gebeurtenis in het afgelopen jaar noemt zij de ingrijpende verbou wing. In maart van dat jaar verruilde zij zodoende de broodafdeling voor de notenafdeling. Hoe het haar bevalt? „Hartstikke leuk. De klanten reage ren ook heel positief. Die zeggen: en hoe gaat het in je winkeltje? Dat vind ik prachtig en eerlijk gezegd voel ik het ook als mijn eigen tokootje. Wij maken hier zelf ook ver se macaroni en spaghetti. Daar stonden de mensen eerst wel een beetje vreemd naar te kijken. Zulke spullen koop je toch niet los, zeiden ze. Na een lange aanlooppe riode heb ik daar nu veel vas te klanten voor. Voor maca roni en spaghetti hebben wij nu ook mapjes met recepten. Die kunnen de mensen mee nemen en dat slaat echt aan. Door die verandering vind ik wel dat mijn werk meer in houd heeft gekregen. Je kan meer initiatief ontplooien. Nee, ik ben echt niet pessi mistisch voor de toekomst." JAAKVERSLAGEDITIE Om de informatie stroom van de Alberto- beheerder naar de me dewerkers te stimule ren is een begin ge maakt met een zoge naamde werkbespre king in het filiaal. Het gaat vooral om het doorgeven van voor medewerkers belang rijke informatie, die de beheerder heeft ge hoord tijdens de clus tervergaderingen met de groepsleider. In de praktijk blijkt, on danks het kleine aan tal medewerkers in een filiaal, dit toch moeilijk te organise ren. Gezien het belang dat de directie aan goe de communicatie hecht, zal in 1986 ge probeerd worden deze verder te verbeteren. Die toekomst heeft er overi gens wel eens wat minder zonnig uitgezien. Rina kan zich de reorganisatie van Miro nog heel goed herinne ren. „Dat was in het begin van 1985 allemaal vrij onze ker. De sfeer werd daardoor slecht en iedereen liep op el kaar te mopperen. Dat was echt vervelend. Die onzeker heid is nu voor een deel weggenomen, maar achter over leunen is er nog niet bij. Ik ben echt blij, dat het met Miro weer wat beter gaat. Je voelt je toch heel sterk bij het bedrijf betrok ken, ook als het slecht gaat." Kijken in de toekomst vindt ze erg moeilijk. ,Ja, je weet toch nooit wat ons boven het hoofd hangt. Ik denk dat wij door de nieuwe aanpak van Miro wel op de goede weg zitten. De medewerkers staan erachter en de klanten waarderen het. Als je dat weet, dan kan het toch niet fout gaan in 1986." Het op peil houden van de vakbekwaamheid en dan vooral de assorti mentskennis is belang rijk. Zeker als het gaat om de uitspraak van de soms moeilijke merk- en soort namen van de produkten die in de Alberto-filialen staan. Een speciaal ge maakte vragenlijst en de verspreiding van tape recorders over dit onder werp leverden veel en thousiaste intekenaars op. In het kader van het bijhouden van de vak kundigheid zijn Alberto- beheerders en de kader leden tevens in de gele genheid gesteld een kijk je te nemen bij één van de grootste champagnehui zen (Epemay Champag ne). Ongeveer 90 Alberto- medewerkers gingen mee op deze tweedaagse excursie. S.'§33? 3-83 >:S wl? Aantal vestigingen: 85 9 Omzet: 121 milj: 9 Aantal medewerkers: 339 49,9% mannen 50,1% vrouwen 66,1% part-timers t Gemiddelde leeftijd: 35,0 9 Gemiddeld aantal dienstjaren: 6,0 De beer J Suurmond van Alberto Lisse draagt bier het nieuwe voorschoot.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 10