Levensloop prof. dr. J. Kreiken President-Commissaris: „COR moet zorgen voor meer dan één talent" Mïiijyyil Opiniepeiling winkelsluiting Flitsen pagina 7 „Overjarig" Autoritair Zeeleeuwen OR-verkiezingen niet uitgesteld _v ;v 1 Als de Centrale Ondernemingsraad serieus bezig wil zijn, dan zal hij een samenstelling moeten krijgen die meer continu en meer consistent is dan nu het geval is. Het blijft anders een toevallige verzameling aardige mensen, die alle maal hun best doen en na drie jaar weer verdwenen zijn!" Dat zei prof. dr. J. Kreiken, president van de Raad van Commissarissen van Ahold, vorige maand tijdens een bijeenkomst met de COR in hotelDe Hoofdige Boer" in Al- men. De bijeenkomst met de heer Krei ken was georganiseerd met het oog op diens eventuele herbenoeming als com missaris. Zijn zittingstermijn loopt bin nenkort af. De Raad van Commissaris sen zal bij herbenoeming het advies in winnen van de COR. Reden voor de COR om nader kennis te maken met de President-Commissaris, teneinde een gefundeerd advies te kunnen geven. Professor Kreiken vertelde allereerst zijn levensverhaal, hield vervolgens een doorwrocht college over management, gaf en passant Engelse les, beantwoordde vragen, stak een betoog af over investeringen en gaf als toegift zijn opvattingen over de status van een commissaris. Hij sprak op persoonlijke titel. De heer Kreiken putte tijdens zijn presentaties uit een rijk arsenaal aan anekdotes en praktijkvoorbeelden. Schijnbaar moeiteloos slaagde hij erin om de aandacht van de COR-leden de hele dag gevangen te houden. COR- voorzitter Cor Schoon kon zich aan het slot van de bijeenkomst dan ook goed voorstellen dat wordt overgegaan tot herbenoeming van de heer Kreiken. Die herbenoeming was voor de President- Commissaris zelf echter allerminst vanzelfsprekend Ik ben verschrikkelijkoverjarig" stelde Kreiken, die al ruim 17 jaar commissaris bij Ahold is, hoewel hij in een artikel eens heeft betoogd, dat een commissaris na uiterlijk 16 jaar zou moeten verdwijnen. Deze opvatting bleek hij in principe nog altijd aan te hangen. ,,De duur vaneen commissariaat zou beperkt moeten worden. Of in elk geval periodiek geëvalueerd. Elke functie zou trouwens tijdelijk moeten zijn. Het land zit vol met eeuwigdurende benoemingen als Commissaris van de Koningin en hoogleraar. Ook die functies zouden periodiek geëvalueerd moeten worden. Zelf ben ik uit verschillende commissariaten gestapt en ik zou ook bij Ahold onmiddellijk opstappen als ik zou denken, dat ik niet meer objectief tegenover de Raad van Bestuur stond. Bij lang zitten ontstaat het gevaar van „vriendschap" met de bestuurders, hoewel ik toegeef dat dat uiteindelijk toch meer een kwestie van karakter is. Ik vind dat er van een herbenoeming een serieuze zaak gemaakt moet worden, ook door de Raad van Commissarissen zelf. Het gebeurt zelden dat de RvC een commissaris adviseert om op te stappen." Dat een dergelijk advies in sommige gevallen niet geheel misplaatst zou zijn, illustreerde de spreker met een anekdote uit de tijd dat hij zelf nog directeur was. „Tijdens de vergaderingen met de commissarissen was er altijd één die nooit wat zei. Toen hem een keer bij een belangrijke zaak om zijn mening werd gevraagd, keek hij op en zei alleen maar: .Koffie!" Prof. dr. Kreiken baande zich met groot gemak een weg door het programma. Het enige dat hem problemen opleverde, was de vastzittende dop van Onder verantwoording van de COR een viltstift. Over het verschil tussen Europese bedrijven enerzijds en Japanse en Amerikaanse bedrijven anderzijds zei hij: „Europese bedrijven liggen op één punt voor. Ze denken en doen in democratische organisatievormen. Japanse en Amerikaanse worden nog altijd autoritair geleid. En over het verschil tussen het werken met een doel of met een principe: „Hoe principiëler je bent, hoe meer kans op splitsing." Over investeren: „Investeren is alleen interessant als een bedrijf al een groot marktaandeel, een hoge produktkwaliteit en een hoge arbeidsproduktiviteit heeft en er daarnaast sprake is van een groeiende markt. Als er geen marktgroei is, moet je oppassen met investeren. Dat wordt op grote schaal niet geloofd, maar het is wel uit onderzoek gebleken. Investeringen zou je dus niet moeten regelen via de WIR, hoewel Ahold er wel veel gemak van heeft." Over veranderingen: „Toen Arie Groeneveld jaren geleden aankondigde dat er een 36-urige werkweek zou komen, geloofde niemand hem. Daarna kwam er protest tegen, vervolgens bezinning en ten slotte de aanvaarding. Die vier stadia treden bij elke verandering op. Hoe eerder je de verandering aanvaardt, hoe beter het is." Over de Centrale Ondernemingsraad merkte hij verder op, dat de raad samengesteld zou moeten worden uit mensen die een bepaald eigen talent bezitten. „Met de huidige procedure is het theoretisch mogelijk dat er in de COR allemaal administrateurs gekozen worden. De COR moet echter zorgen voor meer dan één talent om de tafel. Er zou van tevoren bepaald moeten worden welke talenten je nodig hebt en aan de hand daarvan zou de COR samengesteld moeten worden. Door dingen anders te organiseren, zou je al een heleboel kunnen oplossen." Voor enige pakkende verhalen over zijn belevenissen in Afrika, en dan met name over het.zeilen tussen de zeeleeuwen", bleek de tijd helaas niet toereikend. De heer Kreiken besloot zijn optreden met een presentatie, die hij eerder al voor een geleerd gezelschap in Den Haag had gehouden over de status van een commissaris. Hij was van mening dat een commissaris in bepaalde gevallen medebeslisser is, in tegenstelling tot minister Korthals Altes, die vindt dat een commissaris altijd en alleen toezicht houdt. „Commissarissen kunnen een veto of hun goedkeuring, ergens over uitspreken. Ik vind dat een bestuursdaad. De COR zal binnenkort advies uitbrengen over de herbenoeming van prof. dr. Kreiken. —Tl III 'HM' I r'HHH II De OR-verkiezingen van 1987 worden niet verschoven naar 1988. De COR had zich tijdens een vergadering in oktober jl. uitgesproken voor uitstel van de ver kiezingen in verband met de viering van het 100-jarig jubileum in 1987. Na der onderzoek heeft echter uitgewezen dat een verschuiving formeel niet mo gelijk is. Als de COR desondanks tot uitstel zou besluiten, dan zouden er meer aanwijsbare bezwaren zijn dan herkenbare voordelen. Met het oog hierop is besloten om de verkiezingen definitief niet uit te stellen. De verkie zingen zullen volgens schema gehou den worden in maart of april 1987. De OR-voorzitters en secretarissen komen binnenkort bijeen om de precieze da tum vast te stellen. Op die bijeenkomst zullen tevens de eerste ideeën over een mogelijke campagne worden bespro ken. Prof. dr. J. Kreiken werd in 1925 in Rot terdam geboren. Na de oorlog studeer de hij Bedrijfseconomie aan de Eras mus Universiteit in Rotterdam. Hij was de eerste student in Nederland die ten tamen deed in het vak Verkeersecono- mie. Zijn scriptie betrof het Rotterdam se havengebied. Na een korte periode bij Unilever vertrok hij naar Zuid-Afri- ka, waar hij o.a. werkzaam was als verkoopdirecteur van Bruynzeel en J.W. Jagger Comp. Ltd. Hij promo veerde er op een proefschrift over het grootwinkelbedrijf en trouwde er met een Nederlandse KLM-stewardess. Toen de apartheid door de wet werd geregeld en de rassenscheiding steeds groter werd, besloot hij het land te ver laten. Op 1 oktober 1960, de dag dat de Unie van Zuid-Afrika werd omgedoopt in de Republiek Zuid-Afrika, keerde hij met vrouw en twee kinderen terug in Euro pa. Voordat hij definitief in Nederland terugkwam, werkte hij eerst nog enige tijd bij Diebold in Parijs. Terug in Neder land werd hij president-directeur van Onder verantwoording van de COR Sitos (de groep M&S, Hus, Lensvelt, Ca- rels, Paul C. Kaiser, Patria en Beukers Rijneke). Hij was de „uitvinder" van het King Corn brood. Het echte brood, zonder chloor en kaliumbromaat", al dus de heer Kreiken. In 1968 verliet hij deze sector om hoogle raar te worden aan de Technische Ho geschool Twente, waar hij in de jaren '70 tot Rector Magnificus werd be noemd. Namens het Ministerie van Eco nomische Zaken zat hij de.Commissie Kreiken" (bedrijfsvoorlichting) voor en namens het Ministerie van CRM was hij indertijd kroonlid van de NOS, waar hij het nieuwe televisie-indelingssysteem ontwierp. In de jaren '60 was hij com missaris van Tornado, Den Duik en Pan der; daarna, in de jaren '70, bij Van Leer en Bührmann-Tetterode. Om verschillende redenen, o.a. na een zware medische ingreep, heeft hij zijn werkzaamheden op een aantal terrei nen moeten beperken. Hij was onder meer president van het IUC en mede oprichter van Management Centre Eu rope, beide in Brussel; hij publiceerde artikelen over management en be drijfseconomie in binnen- en buitenland en schreef een boek over objectieve winstberekening. Vanaf 1968 is hij commissaris bij Ahold en vanaf 1978 bij de Nationale Investe ringsbank in Den Haag, waar hij tevens gedelegeerd lid van de commissie van toezicht is. Hij acht deze twee commissa riaten het meest inhoudsvol en het meest aansluitend bij zijn vakgebied. De COR gaat in overleg met de OR'en van Albert Heijn, Etos, Miro en Alberto de mening van de filiaalmedewerkers peilen over een eventuele verschuiving van de winkelsluitingstijd van 18.00 naar 19.00 uur. De COR besloot hiertoe tijdens de ver gadering van 7 januari jl., naar aanlei ding van een door D'66 ingediende ini- tiatiefwet, die winkeliers de mogelijk heid biedt om hun winkels langer open te houden. De initiatiefwet zal binnen kort in de Tweede Kamer behandeld worden. Op basis van de resultaten van de opiniepeiling zal de COR een stand punt over de verschuiving van de slui tingstijd formuleren. „Het lijkt ons goed als vertegenwoordigend orgaan van werknemers in de detailhandel een standpunt in te nemen. Temeer daar de heer A. Heijn, als voorzitter van de Raad voor het Filiaal- en Grootwinkel bedrijf, zich heeft uitgesproken voor een grotere vrijheid bij de openstellings uren", aldus de COR. Tijdens de vergadering bleek duidelijk dat de COR vooralsnog niet staat te springen om het wetsontwerp aangeno men te krijgen vanwege de consequen ties die dit zal hebben voor het perso neel. Ook in het parlement bestaan nog grote twijfels over de verschuiving van de openingstijden, terwijl er uit werkge vers- en werknemershoek inmiddels af wijzende geluiden zijn gekomen. De COR sluit de mogelijkheid niet uit dat er binnenkort met de COR'en van KBB en Vendex gezamenlijk actie zal worden ondernomen om invloed uit te oefenen op de besluitvorming in de Tweede Kamer. Een en ander zal uiter aard afhangen van de uitslag van de opiniepeiling.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 7