Nieuwe organisatievorm administratie Nieuwe OR Instel geïnstalleerd ClOlllMfll College pagina 6 Flitsen Wellicht nieuw overlegplatform Op 17 januari installeerde directeur P. v.d. Heuvel de nieuwe OR van Ahold-dochter Instel in 's-Hertogen- bosch. De plechtigheid vond, net als de overlegvergaderingen, plaats in de di rectiekamer. Niet dat die kamer zo groot is, maar de OR telt maar vijf le den. Eén vrouw en vier mannen. COR- Relatie was aanwezig bij de installatie van de nieuwe OR. Bossche bollen in de directiekamer! Voor het eerst waren er OR-verkiezin- gen nodig bij Instel. Bij vorige gelegen heden waren er nooit meer kandidaten dan beschikbare OR-plaatsen. Dit jaar lag dat anders. De Instel-medewerkers moesten op 3 januari vijf OR-leden uit acht kandidaten kiezen. De opkomst was groot. Slechts één stem ontbrak. OR-secretaris Frank van Grinsven: Vroeger was de belangstelling voor de OR niet zo groot. De laatste jaren is er door al die overnames echter verande ring in gekomen. De medewerkers wil len meer betrokken zijn bij wat er met hun bedrijf gebeurt. We zijn nu drie keer overgenomen, maar het went nooit!" Voorzitter Ben Vermeer:We hadden een unieke verkiezingsmiddag. Om vier uur werd het werk stilgelegd. In de ver koopruimte hadden we een verkiezings bijeenkomst. De score werd er op een groot bord bijgehouden en er was ook een borreltje. Bijna de hele Instel-club was erbij aanwezig. Een leuke sfeer." Frank en Ben keerden, evenals het eni ge vrouwelijke OR-lid José Span, terug in de nieuwe OR. Toon van Es en Mar tin van Rooy maakten plaats voor twee nieuwgekozen leden: Theo de Kleijn en Rob Verbruggen. Waarom stelden ze zich kandidaat? Rob:Daar kan ik kort over zijn: het be lang van de OR is voor mij vanzelfspre kend." ,Ik wil in de eerste plaats meewerken aan het goed functioneren van het be drijf, met alle doelstellingen", aldus Theo de Kleijn, werkzaam in het maga zijn van de „prijsbewuste partner in grootverbruik". „Kleijn met ij", verze kert hij. „Ik behoor tot de arme tak. De rijke tak is De Klein met ei. De nieuwe OR-leden bevestigen, dat de overname van Instel door Ahold van grote, zo niet doorslaggevende beteke nis is geweest voor hun kandidaatstel ling. De OR heeft heel goed werk ge daan bij die overname. Dat is een grote stimulans voor me geweest", geeft Theo toe. „De overname is inderdaad heel belangrijk geweest", aldus Rob, mede- Voor zover het nog niet gebeurd is, zullen de OR'en binnenkort met hun directies bespreken welke punten uit de sociale toekomstverkenning (STV) voor hun werkmaatschappij of dienst van belang zijn. Het ligt in de bedoeling van de OR'en om de stand van zaken met betrekking tot de STV eind 1986 te inventariseren en aan de COR te rapporteren. De COR zal de resultaten vervolgens met de Raad van Bestuur bespreken. Aldus is besloten op het laatste voorzitters/secretarissenoverleg dat 5 februari jl. plaatsvond in AC Restaurant Sevenum. Eén keer per twee jaar presenteert de RvB een stuk over STV waarin maatschappelijke ontwikkelingen gesignaleerd worden die van belang zouden kunnen zijn voor Ahold. STV wordt o.a. gebruikt als basis voor de sociale onderwerpen in de strategieën of begrotingen van de werkmaatschappijen. De belangrijkste punten uit de STV voor 1986-1988 zijn: - meer nadruk op samengaan van sociaal/organisatorische en technologisch/economische aspecten - lager tempo van ADV-trend - noodzaak tot grote mate flexibiliteit - versterking van motivatie en betrokkenheid. De Raad van Bestuur heeft de directies van de werkmaatschappijen gevraagd vooral de volgende punten te beoordelen en in plannen te vertalen: invoeren ADV, opleidingsplannen, vrouwen binnen Ahold, motivatie en betrokkenheid en automatisering. werker op de administratie. Hij be schouwt het als één van de belangrijk ste taken van de OR om ervoor te zor gen, dat Instel en de rest van Ahold wat betreft arbeidsvoorwaarden op één lijn komen te zitten. Andere hete hangijzers voor de nieuwe OR zijn o.a. de sociale toekomstverken ning, motivatie en betrokkenheid, en de taakverdeling tussen Instel, Kok-Ede en AH Grootverbruik. De OR wacht mo menteel in spanning af hoe de strategie gaat worden. De twee nieuwe OR-leden zullen bij het behandelen van deze zaken kunnen re kenen op de steun van hun drie ervaren collega's. Frank van Grinsven, inkoper, heeft er net als José Span, telefonisch verkoopster, al drie jaar OR opzitten. Frank: „En ik heb er geen spijt van. Ik heb veel geleerd in die tijd. Voorzitter Ben Vermeer, vertegenwoor diger, nam een half jaar geleden de plaats in van de vorige voorzitter, die wegens gezondsheidsredenen afhaak te.Ik werd meteen in het diepe ge gooid. De eerste overlegvergadering die ik meemaakte ging direct al over de overname door Ahold!" De verhouding tussen OR en bestuurder Van den Heuvel wordt door de OR als zeer positief omschreven. „De sfeer is prima. Het is echt wat je noemt 'binnen zonder kloppen'.Tekenend voor de goede verstandhouding is wellicht ook het feit dat de bijeenkomsten tussen OR en bestuurder in de kamer van laatstge noemde plaatsvinden. Zo ook de instal latie van de nieuwe OR. Om drie uur schaart de nieuwe OR zich rond de directietafel. Ook de twee schei dende leden zijn present. Bij wijze van afscheid trakteren ze op 'Bossche bollen' van banketbakkerij Jan de Groot. De lekkernij is ter plaatse ook bekend onder de naam 'chocoladebol'. Het betreft hier een soort moorkop waarbij de banket bakker de chocoladekan overvloedig heeft gehanteerd. De smaak is overi gens prima. Directeur Van den Heuvel richt eerst het woord tot de oude OR. Jullie hebben een moeilijke periode doorgemaakt. Er zijn belangrijke beslissingen genomen, waarbij jullie de rust hebben bewaard en rustig nagedacht hebben. Het is per fect gegaan. Uit de grond van mijn hart zeg ik: jullie hebben het hartstikke goed gedaan!" 'De nieuwe OR wenst hij vervolgens 'veel succes en veel wijsheid'. De COR- Relatie-redactie sluit zich hier graag bij Onder verantwoording van de COR De nieuwe OR van Instelsamen met directeur P. v.d. Heuvel. V.l.n.r. Theo de Kleijn, Rob Verbruggen, Ben Vermeer, José Span, Frank van Grinsven en directeur P. v.d. Heuvel. De COR zal, in overleg met de OR'en, waarschijnlijk opnieuw een overleg platform in het leven roepen in ver band met het voornemen van de heer C.H. van der Hoeven, lid van de Raad van Bestuur, om de organisatievorm van de Centrale Administratie Ahold te wijzigen. De COR richtte eerder ook een overlegplatform op in verband met de ingrijpende wijzigingen bij Miro in 1985. Momenteel wordt de opzet van een nieuwe organisatievorm voor de Admi nistratie uitgewerkt door het betrokken management in nauw overleg met per- soneelzaken. Het is de bedoeling om te komen tot een 'éénduidige verantwoor delijkheidsstelling'. Op dit moment zijn de verantwoordelijkheden voor de ad ministratie en de rapportage van de re sultaten nog gescheiden. De verant woordelijkheid voor kwaliteit en uitvoe ring van de administratie van de detail handelsactiviteiten en de centrale dien sten ligt bij de Centrale Administratie, terwijl de verantwoordelijkheid voor de interpretatie en de uitleg van het admi- Zonder mij wat te zeggen toog de COR 20 januari jl. naar het rustieke Almen - ligt ergens achter Zutphen - om aldaar de heer Kreiken te ontmoeten. In het dagelijks leven werkzaam aan de TH Twente en ook nog eens toevallig com missaris bij Ahold. Ikzelf had nog nooit van de man gehoord. Maar ja, welke commissaris is nu wel bekend bij het volk? Kennelijk mocht ik niet achter deze bij eenkomst komen. Waarschijnlijk om kri tische vragen te voorkomen. Een ver slag in Flitsen kan nog redelijk gekuist worden. Alleen via de mij bekende ka nalen, ook wel wandelgangen geheten, kwam ik er achter. Daar moest ik toch bij zijn en dus reed ik voor dag en dauw naar hotel „De Hoofdige Boer" te Al- men. Na wat gezoek en over zandpaden was ik op tijd om de beheerder zover om te praten, waarbij zelfs geld van de ene naar de andere zak verdween, dat hij mij een plaatsje in de kelder afstond, nistratieve produkt bij de controllers van de werkmaatschappijen ligt. Deze ge scheiden verantwoordelijkheden leiden volgens de heer v.d. Hoeven soms tot onduidelijkheid. In de visie van de heer Van der Hoeven is het voor het goed functioneren van een organisatie noodzakelijk, dat de or ganisatievorm een duidelijke verant woordelijkheidsstelling mogelijk dient te maken. De kans bestaat daarom dat de volledi ge verantwoordelijkheid voor inhoud en uitvoering van de administratie wordt overgedragen aan de controllers van de werkmaatschappijen en de diensten zelf. Consequenties die dit zal hebben voor de betrokken medewerkers zijn nog niet bekend. Om „paniekvoetbal" te voorkomen zal de COR, samen met de ORCD, op korte termijn proberen om een overlegplatform te vormen, dat zal moeten inspelen op de komende veran deringen. De heer A. Heijn toonde zich in de Ahold Overlegvergadering van 28 januari jl. een voorstander van het COR-voomemen. recht onder de vergaderzaal. Gelukkig net op tijd, want de eerste vroege COR-vogel stapte al binnen. Af en toe was het moeilijk te volgen vanwe ge het dikke plafond en omdat ik afge leid werd door de overheerlijke chateaux (wijnen) van diverse jaartal len. Na een schets van zijn zeer geva rieerde levensloop gaf de heer Kreiken de COR een klinkend college over ma nagement als besturingsproces en ge dragsregels voor commissarissen. Wel licht kan de COR hier nog wat mee doen. De COR-leden waren zo overdonderd door zijn college, dat er nog weinig te vragen voor hen overbleef. Voor slapen was mijns inziens geen tijd, maar ja, van beneden af kon je dat niet zien. Het einde heb ik niet meer meegemaakt, aangezien ik overmand werd door slaap vanwege het intensief luisteren. Door kou en beheerder verdreven kwam ik vrij laat thuis waar ik mij voor Marie moest verantwoorden. Jan Achterban

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 6