flfeester twen heen Meester Wijhe op ROKA Flitsen pagina 5 In de Utrechtse Jaar beurs wordt van 23 tot en met 27 februari aanstaande de ROKA- beurs gehouden, een internationale levens middelenmanifestatie. Evenals in 1984, zal ook Meester Wijhe met een stand vertegen woordigd zijn. Vervolg van pagina 4 van de omzet voor haar reke ning. Na de oorlog hebben veel andere vleeswarenfabri- kanten geprobeerd hun ham- marktaandeel te pakken te krijgen. Volgens verkooplei der Peterse is dat wel eens ten koste gegaan van de kwa liteit. ,Je zag dan op een ge geven moment dat een fabri kant met een hamsoort op de markt kwam waarvan de kwaliteit erg twijfelachtig was. Er kwamen snellere produktieprocessen en de ham werd tegen steeds scherpere prijzen geleverd. In die tijd is de consumptie van schouderham ook sterk toegenomen. Deze vormde de goedkopere vervanging van achterham. Nou is schouderham geen slecht produkt, maar om nóg meer onder de prijs te kunnen dui ken, kreeg je praktijken waarbij schouderham met vocht en hulpstoffen werd ingespoten, waardoor het produkt erg nat werd en weinig meer te maken had met de mooie droge ham van vroeger waarin voldoen de vlees zat en de verfijnde smaak domineerde. Daar heeft Meester nooit aan mee gedaan. Zo zie je dat kwali teit het op de lange termijn toch altijd wint. Wij hebben altijd geprobeerd ons in die markt te onderscheiden door ham van hoge kwaliteit te leveren. Onze klanten wil len van ons alleen maar kwa liteitsham hebben. Zij heb ben ons de ruimte en de mo gelijkheden gegeven dat peil te bereiken. Daardoor wor den wij gezien als de am bachtelijke producenten van vleeswaren en zijn wij uitge groeid tot de grootste hamfa brikant van Nederland." Wanneer wij bij Meester Wijhe praten over ham, dan wijze bereide gegrilde ach terham, de gekruide ham, de katenschinken, de gekookte landham, fricandeau en boe- renachterham. In het uitge strekte complex van Meester Wijhe zijn we getuige hoe het verse vlees bij de achter deur binnenkomt. De selec tie op kwaliteit is zeer streng. Eén van de keur meesters haalt een bil eruit. Op onze argeloze vraag waarom deze terug wordt gestuurd, antwoordt hij: „Kijk, er zit nog een teen aan en dat is tegen de voorschrif ten. Bovendien zit er nog wat haar op." Na lang en goed kijken zien we dat hij gelijk heeft. Vervolgens wordt het vlees op zuur graad gecontroleerd. De uit slag hiervan is bepalend wel ke soort ham ervan gemaakt mag worden. Dan wordt al les doorgestuurd naar de hal len waar het uitbenen en de verdere verwerking plaats vindt. Afhankelijk van de ge wenste soort of smaak ko men ze hierna terecht op de afdeling waar ze worden ge zouten, gerookt, gegrild of gekookt. Voor het houdbaar maken van de ham wordt ge bruik gemaakt van een injec teermachine waar zout en kruiden, waarvan de samen stelling geheim is, met be hulp van een batterij injec tienaalden in het vlees wor den gebracht. Terwijl wij on ze tocht door de fabriek ver volgen, waar we op iedere afdeling weer een andere eetlustopwekkende lucht ruiken, zegt de heer Wien- belt tot slot over de toe komst van ham: „Ik ben er van overtuigd dat de norma le huis-tuin-en-keuken ham altijd zal blijven bestaan. In de loop der tijden zijn er hamsoorten bijgekomen en weer verdwenen. Vooral die hammen met aparte smaken zijn aan een bepaalde perio de gebonden. Het is een beetje met mode te vergelij ken. De ham die er al eeu wen is, die verdwijnt niet meer. Ken jij mensen die nog nooit van hun leven ham hebben gegeten? Nou, ik niet. Ham eet je als je 20 bent, maar ook nog op je 80ste." hebben wij het in hoofdzaak over de gekookte ham. De Strenge kwaliteitscontrole Nederlandse gekookte ham is niet alleen in eigen land erg gewild, maar ook buiten onze landsgrenzen. Voor gedroogde rauwe ham men geldt een ander verhaal. Die krijgen hun speciale smaak omdat ze in een be paald deel van de wereld worden bereid en, door on der andere het klimaat, hun kenmerkende smaak krijgen. Ardenner ham en Parma ham zijn toch zeer bijzonder van smaak als ze ook daadwerke lijk uit deze landstreken ko men. Dat is dan ook een spe cialisme waar de medewer kers uit Wijhe zich niet of nauwelijks mee bezig hou den. Maar wat dan wel? Het koken maar ook het grillen van ham, daar zijn ze in het Overijsselse dorp ware meesters in. Tijdens onze rondleiding zien we onder andere de op ambachtelijke Productionmz Wienbelt controleert de hammen die gereed zijn voor consumptie

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 5