Ham: een delicatesse door de ee Meester Wijhe op de Ierse en Britse markt Nederlandse ham gaat er ook in het buitenland in als koek pagina 4 Flitsen Volgens de meest recente gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bedroeg in 1984 de totale afeet van in Nederland fabrieksmatig verwerkte ham 67 miljoen kilo. In dat zelfde jaar gingen er nog eens een slordige 32 miljoen kilo achterham, negen mil joen kilo schouderham en een half miljoen kilo andere hamsoorten naar het buiten land. Engeland, de Verenigde Staten en Italië zijn de be langrijkste afnemers. Hieruit blijkt dat ham populair is. Die niet onaanzienlijke vraag is overigens niet iets van vandaag of gisteren. Reeds in de tijd van de Germanen was men tot de ontdekking geko men dat er, na bewerking van de bil van een varken, door het bijvoorbeeld te drogen en te roken, een goed eetbaar vleesprodukt ontstond. Na verloop van tijd zijn daar nog zouten, ko ken en grillen als bewer kingsmethoden bijgekomen. Door zijn opmerkelijke smaak en weinig vet, want ook in 1986 wordt ham nog steeds als een delicatesse ge zien, lukte het de ham bij het publiek veelgevraagd te blij ven. Bij Meester Wijhe weten ze daarover mee te praten. Het hammenassortiment heeft door de geleverde kwaliteit een goede positie op de vleeswarenmarkt weten te verwerven. Zodoende werd in 1984 het produktiepakket van negen naar twaalf soor ten uitgebreid. Het drietal staat beter bekend als de ge decoreerde ananasham, ho- ningham en kruidnagelham. Volgens ingewijden leent juist ham zich uitstekend voor variaties. Aan de ver koopmanager van Meester Meester Wijhe gaat met ingang van dit jaar de activiteiten uitbreiden naar Engeland en Ier land. Marktonderzoe ken in 1985 hebben aangetoond dat in die landen goede moge lijkheden aanwezig zijn voor Meester. Met het oog op deze activi teiten heeft Meester Wijhe van 11 tot 13 fe bruari deelgenomen aan de International Chilled Food Fair die in Londen wordt ge houden. Bij iedere kilo vleeswaren die in Nederland over de toonbank gaat zit twee ons ham. Ook binnen de Ahold-bedrijven is dat het geval. Door de jaren heen is dit produkt het meest bekende en meest gevraagde broodbeleg gebleven. Wereldwijd be staan er honderden soorten ham. Bij vleeswaren- specialist Meester Wijhe, de Ahold werkmaat schappij uit het Overijsselse Wijhe, komen er da gelijks alleen al zo'n 12 soorten onder het mes vandaan. Voor Flitsen was dat voldoende aanlei ding eens achter de „hamschermen" te kijken. Wijhe, de heer Th. Peterse, de vraag waar dat aan ligt. „Het heeft in eerste instantie te maken met het nog con stant veranderende koop- en eetgedrag van de klant. Steeds meer mensen komen in het buitenland en eten daar andere dingen. Dus ook andere hamsoorten. Wan neer ze dan terug in Neder land komen, vragen ze in de winkels of die ham in voor raad is. Via via komt die vraag dan weer bij ons en dan gaan wij in ons eigen la boratorium aan de slag om een ham met een nieuwe smaak te ontwikkelen. Het zal duidelijk zijn dat eerst onderzocht wordt of er een markt voor is." Zijn collega D.JA. Wienbelt (produc- tionmanager) vult aan: „In een ham is, door de neutrale smaak die zij van nature heeft, makkelijker een smaak aan te brengen dan in een stuk vlees dat van zichzelf al een overheersende smaak heeft. De andere variatie waar we het over hebben is de manier van consumeren. Ham is natuurlijk niet alleen broodbeleg gebleven. Er be staan vele recepten waar ham in is verwerkt. Neem als voorbeeld maar het hamrol letje met een asperge, rauwe ham met meloen, de ham die door de macaroni gaat en zo kan ik nog wel even door gaan." Van iedere zes ham men die vanuit Neder land naar de VS wor den geëxporteerd, is er één van Meester Wijhe afkomstig. Het leeuwendeel dat de douane passeert zijn achterhammen: de ka- tenschinken, de Pra- gerschinken en de ge roosterde achterham. Ze zijn bestemd voor Engelse, Belgische, Duitse en Amerikaan se winkels. Met name het laatstgenoemde land is een belangrijke afnemer van de Wijhe- naren. De hammen worden in hoofdzaak geleverd aan de Ahold- bedrijven BI-LO en Giant Food Stores. Vol gens salesmanager Peterse is de Ameri kaanse markt nog vol op in beweging. Jaar lijks groeit het markt aandeel gestaag. Dit komt zeker niet op de laatste plaats door het gegeven dat Neder landse produkten in Amerika zeer goed staan aangeschreven. De ham vormt daar be slist geen uitzondering op. Overigens wordt in Amerika zelf nauwe lijks ham op de am bachtelijke wijze ge maakt. Peterse: „Dat hebben ze daar niet goed in de vingers kunnen krijgen. Dus die voorsprong heb ben wij. Op fabrieks matig gemaakte ham zitten ze niet te wach ten. Dat kunnen ze in Amerika zelf wel. Ze willen ambachtelijk gemaakte hammen van een goede kwali teit. Kwaliteit is daar het enige concurren tiemiddel én dat bie den wij!" Populair Ook bij Meester Wijhe neemt ham het grootste deel Jan Baltus onderzoekt de kwaliteit van het zojuist binnengekomen verse vlees. Vervolg op pagina 5 Marcel Hutten controleert de i zuurgraad van het verse vlees

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 4