Elektronisch betalen in ontwikkeling FORS-PROJECT VAN START Prijswinnaars kerstpuzzel Flitsen pagina 3 Afrekenen met een plastic kaartje Sinds november vorig jaar draait er bij een aantal benzinestations in de regio Eindhoven-Tilburg een proef met elektronisch betalen. De automo bilist tankt, steekt een speciale kaart in een appa raat, toetst een geheim nummer in en het ver schuldigde bedrag wordt via een computer recht streeks van z'n bank- of gironummer afgeschre ven. Ook de detailhandel is geïn teresseerd in deze nieuwe vorm van betalen. In op dracht van het Hoofdbedrijf schap Detailhandel onder zocht het Economisch Insti tuut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) hoe een praktijkproef met elektro nisch betalen in de detail- - handel op de beste wijze kan worden aangepakt. De be langrijkste aanbeveling die uit het onderzoek naar voren kwam, is het voorstel om de proef zo breed mogelijk op te zetten. De nieuwe Post bank heeft zich inmiddels al achter de plannen ge schaard. Het wachten is op de rest van de bankwereld. Albert Heijn zal volgens di recteur H.E. Bosma van Eco nomische Zaken AH, zeker deelnemen aan een dergelij ke proef. „Ahold vindt het zeer be langrijk om de ontwikkelin gen in het elektronisch beta len op de voet te volgen. Het is iets dat de hele detailhan del raakt. De gemeenschap pelijke belangen overheer sen. We streven er dan ook niet naar om hiermee een voorsprong op de concur renten te krijgen. Het gaat om een zo breed mogelijke opzet. Elektronisch betalen moet voor de hele detailhan del geregeld worden", aldus directeur Bosma. Mogelijkheden De heer Bosma is namens de Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf voorzit ter van de Commissie Auto matisering Handelsverkeer van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel. De commissie werd twee jaar geleden in het leven geroepen om de mogelij kheden van het elek tronisch betalen te bestude ren. Bosma: „We hadden als detailhandel natuurlijk kun nen wachten tot anderen het uitgedokterd zouden heb ben, maar dan is het slikken of stikken. Daarom wilden we zelf onze positie ten aan zien van elektronisch beta len formuleren." Er zijn volgens de heer Bos ma verschillende redenen aan te wijzen voor de invoe ring van elektronisch beta len. Toepassing van het sys teem zou wellicht tot bespa ringen bij de kassa-afhande ling kunnen leiden. Daar naast wordt ook het overval- risico beperkt omdat er veel minder contanten in de win kels aanwezig zullen zijn. Een ander voordeel is dat er een beter zicht ontstaat op de bestedingspatronen van de klanten. Het nieuwe be taalsysteem leidt tevens tot een snellere afhandeling aan de kassa's. Voor de consu ment heeft elektronisch be talen het voordeel dat hij niet meer met geld op zak hoeft te lopen. Een voordeel dat hij overigens ook al heeft bij het betalen met cheques. Proef De winkels die aan de proef deelnemen, zullen worden uitgerust met speciale com puters, telecommunicatie- verbindingen en randappara tuur. De klanten zullen via de banken in het bezit kun nen komen van een plastic betaalkaart. Nog niet bekend is of de betaalkaart zal wor den uitgerust met chips, met magneetstrips of met een combinatie van beide. Het voordeel van een chipcard is dat deze een eigen geheugen heeft dat gegevens kan be vatten over het saldo van de klant. Een rechtstreekse ver binding van de winkel met de centrale computer is in dat geval niet nodig. Nederland ligt op het gebied van elektronisch betalen overigens ver achter bij het buitenland. In België kan men bijvoorbeeld al op veel plaatsen met een kaart beta len. De oorzaak van de ach terstand moet volgens de heer Bosma gezocht worden in het unieke Nederlandse bank-giroverkeer. Dit be staande betaalsysteem werkt Met de ondertekening van een contract tussen Raet cv en Meester Wijhe werd op 21 ja nuari jl. een officieel begin gemaakt met het omvangrijke automati seringsproject „Factu- rerings- en Order-En- try-Systeem", kortweg FORS, van Meester Wij he. Bij de totstandko ming van deze over eenkomst werd een be langrijke rol gespeeld door het Directoraat Systemen van Ahold. Het totale FORS-project zal ongeveer drie jaar in beslag nemen. Raet zal aan Meester een fors pakket soft- en hardware gaan leveren. Invoering van het nieuwe systeem bleek noodzakelijk, omdat de klantenkring van Meester zich de afgelopen tijd enorm heeft uitgebreid. Naast Albert Heijn bv staat nu ook een groot aantal an dere ondernemingen in bin nen- en buitenland op de af- nemerslijst van deze Overijs selse Ahold-werkmaatschap- pij. De voorbereidingen voor het nieuwe systeem werden gestart met een on derzoek door het Directo raat Systemen. Daarbij werd uitgezocht hoe zo'n systeem er eigenlijk uit zou moeten zien. Uitgangspunt daarbij zo goed dat de banken, op een enkele uitzondering na, nog nauwelijks initiatieven in de richting van het elek tronisch betalen hebben ont plooid. Het is echter duide lijk dat de nieuwe ontwikke ling op de lange duur niet kan worden tegengehouden. irAls het elektronisch betalen wordt ingevoerd, dan komt er naast geld en cheques een nieuwe betaalvorm bij. Het was de bestaande database. Ter beoordeling van het re sultaat werd ook bij een aan tal collega-bedrijven geke ken hoe zij gelijkluidende problemen hadden opgelost. Daarbij ging men uit van het idee dat automatiseringsmo gelijkheden zich verder uit strekten dan alleen het ge bied van facturering. Men had bijvoorbeeld ook nog de wens om de order-invoer te automatiseren en aanslui tend de gegevens met be trekking tot het order opha len te verwerken. Dat sys teem bleek al operationeel bij een collega-bedrijf. De programmatuur bestond uit een standaard goederen stroompakket, waarop een aantal aanpassingen was ge pleegd; leverancier was Raet cv. De ervaringen die Raet had opgebouwd deden Meester besluiten daar ook een offer te aan te vragen. De calcula tie voor zelfbouw van een pakketoplossing bleek op na genoeg hetzelfde bedrag uit te komen. De ervaring van Raet gaf toen de doorslag, te meer daar het basispakket ook voor de toekomst moge lijkheden biedt zowel op het gebied van voorraadbeheer als efficiency-controle en planning. De hardware is in middels geleverd. Deze be staat uit een minicomputer van Hewlett Packard. Hier aan zullen beeldbuizen, prin ters en weegschalen worden gekoppeld. Dat alles vormt het noodzakelijke uitgangs punt voor de start van het FORS-project. Dit jaar zullen de database, de kostprijsbe rekening, alsmede de voor raadadministratie gereed produkt, de orderinvoer, de orderverwerking en de fac turering op het nieuwe sys teem worden overgezet. Vol gend jaar zullen de bereke ningen van de efficiencyver- schillen worden geautomati seerd. In 1988 ten slotte zal de gehele produktieplanning De ondertekening van het contract tussen Raet en Mees ter V.l.n.r. H. Matthes Raet cv), E. de Haan (Meester Wijhe), A.P.M. Elshof (Meester Wijhe), JJ. Gerretsen (Direc toraat Systemen) en M. van Marion (Directoraat Syste men). worden geanalyseerd en overgezet. De invoering van FORS zal grote veranderin gen in de organisatie van Meester ten gevolge hebben. Zo zullen medewerkers van de verkoop-binnendienst niet langer orderformulieren hoeven in te vullen. Bestel lingen zullen dan direct op het beeldscherm worden in gegeven. Bij elke fase van de invoering zullen de betrokken mede werkers hun inbreng kunnen geven ten aanzien van de te verwerken gegevens en de door hen benodigde infor matie. Zowel intern als ex- tem zullen opleidingen wor den verzorgd om de mede werkers vertrouwd te maken met de nieuwe werkwijze. Evenals in voorgaande jaren stond in de kersteditie van Flitsen een puzzel. Het was de bedoeling dat u via een kruiswoordpuzzel een slag zin samenstelde. Vele dui zenden mensen waren tot de ontdekking gekomen dat „Prettige feestdagen" de slagzin was. Er waren drie prijzen beschikbaar gesteld. Uit de stapel goede inzen ders zijn drie kaarten getrok ken. 250.- gaat naar W.J-A.Th. Jansen, Bemmel. De tweede prijs, 150.-, is voor Richard Reynders, Amsterdam. De derde prijs, 50.-, is toegekend aan P. van 't Hoff, Zevenhuizen. De winnaars hebben inmid dels van de redactie te horen gekregen dat ze in de prijzen zijn gevallen. men. Het feit dat Ahold en de NMB bezig waren heeft evenwel stimulerend ge werkt op anderen in de fi nanciële wereld en de detail handel. Bosma: „In ons ach terhoofd hebben we altijd het idee gehad dat we het niet met z'n tweeën zouden doen. Dat zou namelijk veel te beperkt zijn geweest. Een proef met één winkel en één bank zet geen zoden aan de dijk. Het gaat erom zo snel mogelijk zoveel mogelijk mensen met een kaartje te laten betalen. Niet alleen bij Albert Heijn, maar bij een zo groot mogelijk deel van de detailhandel. Onze eigen proef wilden we daarom van begin af aan ondergeschikt maken aan een breed opge zet initiatief." Het ziet er naar uit dat die breed opgezette proef er in derdaad gaat komen. Het Hoofdbedrijfschap Detail handel heeft inmiddels met de Postbank afgesproken zo'n proef bij een groep van winkels en warenhuizen uit te voeren. De vakbeweging heeft zich achter het voorne men geschaard en de ver wachting is dat het Hoofdbe drijfschap Detailhandel me dio maart met de banken tot overeenstemming komt. „De proef zal op z'n vroegst be gin 1987 kunnen starten", al dus de heer Bosma. Hij ver wacht de eerste conclusies niet eerder dan in 1988. „De belangrijkste voor waarde voor het slagen van de proef is dat de klant het elektronisch be talen moet accepteren. Die acceptatie is noodza kelijk, anders lukt het nooit!" Hoofdbedrijfschap Detail handel initiatieven ont plooid met betrekking tot elektronisch betalen. Samen met de NMB is Ahold bezig geweest met de voorberei ding van een eigen proef. De bedoeling was om de proef geheel op papier uit te werken om daarmee andere partijen te interesseren. Tot een daadwerkelijke uitvoe ring is het dan ook niet geko- zal echter nog vele jaren du ren voordat iedereen via een kaartje betaalt. We kunnen er wel van dromen dat het geld verdwijnt, maar dat zul len wij niet meer meemaken. Het is lange-termijnwerk", zo meent de heer Bosma. Initiatieven Ahold heeft de afgelopen twee jaar ook buiten het

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 3