Werkmaatschappijen m Prijsakkoord Hollands gedistilleerd BI-LO verbetert kwaliteits-imago 'i pagina 10 Flitsen Kookles per telefoon Albert Hegn Vervanging narijskasten voltooid Filiaal 1240 heropend De consument kan bij BI- LO telefonisch allerhande tips krijgen over koken, geschenkideeën, sugges ties voor het vieren van verjaardagspartijtjes en gezond eten. Daartoe heeft deze Amerikaanse Ahold-vestiging een zoge naamd 800-nummer (ver gelijkbaar met de 06- nummers in Nederland, red.) in gebruik genomen dat gratis kan worden ge beld. Deze service aan het publiek is één van de in strumenten die de Ameri kanen gebruiken om het kwaliteitsimago van BI-LO verder te verbeteren. BI-LO staat vooral bekend als een winkel waar men goed koop boodschappen kan doen. Een imago dat men als zeer plezierig ervaart. Daar naast doet men er echter al les aan om tevens herkend te worden als een supermarkt, waar men uitsluitend kwali tatief goede produkten kan kopen en waar het prettig boodschappen doen is. „In feite", zegt dr. Mary Stone, manager community en con sumer relations, „is onze si tuatie precies tegengesteld aan die van Albert Heijn in Nederland een aantal jaren geleden. Albert Heijn stond bekend om de goede kwali teit, maar niet als goedkoop. Zij zijn er in geslaagd dat te veranderen. Wij zijn ook op de goede weg, want uit op merkingen komt vaker naar voren, dat men boodschap pen doet bij BI-LO omdat de caissières er zo vriendelijk zijn of de bedrijfsleider altijd zo behulpzaam is of omdat we zo'n goede kwaliteit vlees verkopen." „We proberen de kwaliteit van onze winkels te verbete ren door in feite de basisza ken goed te doen. Dat bete kent schappen die altijd goed gevuld zijn. een schone winkel, voortdurend inspe len op de wensen van de klanten en vooral ook een goede, vriendelijke bedie ning en service." Dat laatste is bij BI-LO net zö belangrijk als in Nederland. Zoals AH een KDH-campagne onder nam, doet BI-LO dat via ac ties onder de titels: „Think Customer" en „Uryim here". Deze lettercombinatie is een woordspeling en staat voor „You are why I am here" het geen betekent: „U bent de reden waarom ik hier ben." Dit was lange tijd overal in de winkels te zien. „Doel van de actie was", vertelt Mary Stone, „om de medewerkers er steeds aan te herinneren dat de klant koning is en die boodschap gelijktijdig ook aan de klanten over te bren gen." Om dezelfde reden geeft BI- LO haar klanten ook de mo gelijkheid een briefkaart te sturen aan de president van BI-LO. „We proberen de in druk te versterken dat hij of zij voor ons degene is waar het om draait en dat we ook gevoelig zijn voor opmerkin gen van de zijde van het pu bliek. Dat werkt goed. we krijgen enkele honderden van die kaarten per maand binnen, met verzoeken om informatie, complimenten en verzoeken tot uitbreiding van het assortiment en uiter aard klachten. Die informatie die we via de briefkaarten krijgen, is voor ons zeer be langrijk. Alle gegevens wor den geordend en we bekij ken aan de hand daarvan wat we kunnen verbeteren in as sortiment, inrichting en ser vice." Waar kwaliteit van winkel en produkten van groter belang worden en lage prijzen een randvoorwaarde, worden de medewerkers steeds belang rijker. Niet alleen in Neder land, maar ook in de Ver enigde Staten. „We streven er naar uitsluitend mensen aan te nemen met een goede opleiding, die de kruide - niersbusiness als een carriè remogelijkheid zien en tege lijkertijd het opleidingsni veau van de eigen mensen te verhogen", zegt Mary Stone. „Probleem is echter, dat werken in een supermarkt door veel mensen ten on rechte wordt ondergewaar deerd. Wij proberen daar verandering in te brengen door in onze wervingcam pagnes te wijzen welke mo gelijkheden er zijn om bin nen de organisatie door te groeien tot bijvoorbeeld af delingschef, bedrijfsleider, etc. Door onze plannen om steeds nieuwe filialen te blij ven openen, zijn er binnen BI-LO ook meer dan vol doende loopbaanmogelijk heden. Een voorbeeld daar van is de pas begonnen één jarige opleiding tot assistent- bedrijfsleider en bedrijfslei der. Die opleiding is niet al leen toegankelijk voor nieuw aangenomen mensen met een middelbare school diploma in hun zak, maar ook voor de huidige mede werkers die vijf jaar bij BI- LO hebben gewerkt, maar niet de juiste vooropleiding hebben." Eind vorig jaar is de laat ste antieke narijskast bij Albro Zwanenburg uit de roulatie genomen en ver vangen door een moder ne, computergestuurde kast. De vervanging van de oude kasten werd daarmee voltooid. Elk van de drie broodlijnen is nu voorzien van een nieuwe narijskast waarvan het binnenwerk met een ket ting wordt aangedreven. Vijf jaar geleden plaatste Albro de eerste ketting- kast. De oude kasten wa ren zgn. schommelnarijs- kasten. De nieuwste kast, die in no vember werd geplaatst, is volledig uitgevoerd in roest vrij staaL „Het klimaat in de kast is uitstekend in de hand te houden, waardoor de kwaliteit van het brood veel beter is geworden", aldus Loek Steenland, hoofd Pro- duktie en Techniek bij Al bro. Een ander voordeel be treft de enorme ruimtebe sparing in de bakkerij. Steen- land: „Doordat de nieuwe kast op het dak is geplaatst, is er in de bakkerij zelf veel meer ruimte ontstaan en zijn de werkomstandigheden sterk verbeterd." De narijs kast meet 18x41/2x3 m. Het binnenwerk bestaat uit een soort van achtbaan, waar over de bakblikken in ge staag tempo, bij een tempe ratuur van 38° C en een rela tieve vochtigheidsgraad van 85%, voortbewogen wor den. De blikken doen er 50 tot 70 minuten over om de reis te voltooien. Daarna gaan ze de bakoven in. Aan- en afvoer van de blikken ge beurt per lift. Het is de eer ste narijskast in Nederland waarbij dat op die manier ge beurt. „Beter klimaat, beter brood, betere werkomstan digheden", vat Loek Steen- land de grootste voordelen samen. „De oude kast was klimatologisch niet goed in de hand te houden. De nieu we wel. Dat is belangrijk voor de smaak en het volu me van het brood. Broden zijn net mensen. Die kunnen ook niet tegen tocht en droogte, want dan worden ze verkouden. Tocht en droogte zijn ook de pest voor brood!" Door de klima tologisch gunstige omstan digheden is er 10% minder gist nodig. Bovendien wordt er 20% energie bespaard. De ervaringen met de nieuwe narijskast zijn tot nu toe bij zonder goed. Het roestvrij stalen gevaarte werkt al van af de eerste dag volkomen storingsvrij. De kast, die een capaciteit heeft van 1.600 broden per uur, is gebouwd door de gebroeders Van Ca- pelleveen uit Utrecht. Bij de produktie van de kast is ech ter ruimschoots gebruik ge maakt van de vaktechnische kennis van de Albro-mede- werkers, die via het werk overleg nauw betrokken zijn geweest bij de vervanging. Na een ingrijpende verbou- ren. Reden genoeg om met wing opende Al I-filiaal 1211 z'n allen vrolijk op de foto te in Harderwijk 28 november gaan. jongstleden weer zijn deu- Mede op initiatief van Alberto, heeft de slijterij branche onlangs een akkoord bereikt over de prijzen van Hollands gedistilleerd. Afgesproken is om de belangrijkste soorten Hollands gedistil leerd niet meer onder de inkoopprijs plus BTW te verkopen. De afspraak geldt voorlopig voor de eerste helft van 1986. Directeur Ronald van Solt van Alberto toonde zich ver heugd over het bereikte ak koord. „Er was altijd een gro te verdeeldheid in de slijte rijwereld, zowel onder slij ters als onder distillateurs. Het is vrij uniek dat er nu een overeenkomst is bereikt. Dat was hard nodig, want de hele branche ging in een spi raal naar beneden. Het kwam steeds vaker voor dat er ver lies werd geleden op sterke drank. Vooral na de laatste accijnsverhoging in 1984 doken veel slijters onder de inkoopprijs om de teruglo pende omzet te stoppen. Er kan wel een tijdje verlies op gedistilleerd geleden wor den, maar op den duur geeft het natuurlijk problemen. Het klimaat was rijp voor af spraken. Door het nu bereik te akkoord komt er een rusti- Donderdag 12 december 1985 was een belangrijke dag voor filiaal 1240 aan de Roelvinkstraat 35 in Winters wijk Op deze dag was de ver bouwing van dit filiaal ach ter de rug en kon de Winters- wijkse bevolking kennis ma ken met de nieuwe inrich ting. Door de verbouwing nam de verkoopoppervlakte in deze AH-winkel met 300 meter toe tot 700 vierkante meter. Rij zo'n mijlpaal is het logisch dat alle medewerkers even op de foto gaan. ger en eerlijker prijsbeleid." De prijsafspraken zijn ge maakt door de grootste slij terijketens in Nederland. Met de distillateurs is over eengekomen dat zij de klei nere ketens en de zelfstandi ge slijters aan de afspraken zullen houden. Dat zal vol gens Ronald van Solt weinig problemen opleveren, om dat het overgrote deel van de slijters achter de afspra ken staat. „Het zijn altijd een paar slijterijen die beginnen met stunten en daarmee een sneeuwbaleffect in de hele branche veroorzaken. Voor zeker 95 tot 99% van de slij ters komen de afspraken als geroepen." Volgens de Alberto-direc- teur is het akkoord niet al leen in het belang van de slij terijen, maar ook in dat van de consumenten. „Als men nog langer onder de inkoop prijs zou blijven verkopen, dan was de continuïteit van winkels en bedrijven in ge vaar gekomen en daarmee ook het belang van de klant. Een minimale verdienste op gedistilleerd is absoluut noodzakelijk. Het akkoord is een eerste kleine stap om de slijterijbranche gezond te maken." De afspraken ko men ook tegemoet aan de Al coholnota van het Ministerie van WVC, waarin matiging wordt nagestreefd. De over heid verwacht hierbij een actieve rol van het bedrijfsle ven. Ronald van Solt: „We blijven voorstander van een vrij marktbeleid, maar hier gaan de belangen van over heid en bedrijfsleven hand in hand. Door een halt toe te roepen aan onverantwoorde stuntprijzen, komen we te gemoet aan de maatschappe lijke ontwikkelingen."

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 10