In Memoriam L. Coren Dr. Mary Stone: advocaat van de BI-LO klant BI-LO in cijfers Flitsen pagina 3 Op 16 december jl. overleed drs. L. Coren op de leeftijd van 55 jaar. De heer Coren was lid van de Raad van Bestuur. In 1976 trad hij in dienst bij Ahold als directeur Economische Zaken. Vier jaar later, op 16 april 1980, volgde zijn benoeming tot lid van de Raad van Bestuur. Hij was als opvolger van de heer D. Vethaak belast met financieel-eco- nomische aangelegenheden. De gezondheid van de heer Coren liet al een aantal jaren te wensen over. Als gevolg daarvan had hij zich al voor een groot deel teruggetrok ken uit zijn functie. Het laat ste half jaar werd het duide lijk dat de heer Coren niet meer zou terugkeren op zijn post. Toen dat eenmaal ze ker was heeft hij zich direct ingezet om een opvolger te vinden, die gevonden werd in de persoon van de heer C.H. van der Hoeven. De heer Coren werd op 10 mei 1930 in Rotterdam ge boren. Hij studeerde aan de Economische Hogeschool Rotterdam. Voordat hij bij Ahold in dienst trad werkte hij achtereenvolgens bij de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers, bij SHV Utrecht en bij Intradal. Van 1970 tot 1979 was hij bo vendien als buitengewoon lector Bedrijfseconomie ver bonden aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen. Daarnaast bekleedde hij ook enige commissariaten. De heer Coren was een sprankelende man die het rentmeesterschap uitste kend wist te combineren met het nemen van noodza kelijke ondernemersrisico's. Zo slaagde hij er o.m. in om aandelen op een voor Ahold, maar ook op een voor de markt, gunstige wijze te emitteren. Hij leverde ook een belangrijke bijdrage aan de internationale uitbreiding van Ahold. De heer Coren was een mar kante persoonlijkheid die al tijd op zoek was naar het nieuwe. Hij kon daarbij ook ongedurig en prikkelend zijn. Tijdens vergaderingen mocht hij zijn collega's graag uitdagen om de discussie op een hoger niveau te tillen. Hij was zich er terdege van bewust dat hem dit niet al tijd in dank werd afgeno men. „Wil mij vergeven wan neer ik krenkend ben ge weest", schreef hij niet lang voor zijn overlijden in een brief die bestemd was om op zijn begrafenis door zijn col lega P.J. van Dun te worden voorgelezen. Zijn werk bracht met zich dat weinigen binnen het be drijf hem persoonlijk gekend hebben. Hij wasvooral actief achter de schermen. Een be langrijk deel van zijn taak werd opgeëist door de bui tenlandse belangen van Ahold. „Er bestaat bij consumenten een serieuze be hoefte aan informatie over hoe zij gerechten moeten bereiden. De huidige generatie heeft dat niet meer geleerd en ik ben van mening dat wij als supermarkt die informatie moeten verstrek ken. Daarmee kunnen we klanten aan ons bin den", aldus Mary Stone, manager Consumer en Community Relations van BI-LO. Zij baseert deze mening op de reactie van consumenten op een advertentiecampagne waarin klanten elkaar tips ge ven hoe om te gaan met be paalde produkten. „Deze ad vertentiecampagne heeft de hoogste herkenning bij con sumenten uit de geschiede nis van BI-LO. Ik ben er ook van overtuigd dat als we meer informatie verstrekken aan klanten, ze leren hoe met bepaalde produkten om te gaan, dit ook zal leiden tot betere verkopen", meent Mary Stone. Zij voegt er aan toe dat naar haar mening de ze informatie aan het publiek in Nederland in mindere ma te wordt gegeven dan in de VS. „Op vrijwel alle produk ten staan bij ons menutips en gebruiksaanwijzingen, dat zie ik in Nederland toch veel minder." Mary Stone was begin de cember in Nederland om bij Ahold in Nederland verslag te doen van de ontwikkelin gen in het consumentenge drag in de Verenigde Staten. De bevindingen die zij haar Nederlandse collega's voor legde zijn voor een belang rijk deel gebaseerd op een onderzoek dat Mary Stone onlangs deed en waarmee zij promoveerde tot doctor in de „huishoudkunde" (Home economics). Het onderzoek richtte zich er op een beeld te geven van de wijze waar op supermarktketens probe ren de kennis van hun klan ten over voeding te verho gen. Aan het onderzoek werd meegewerkt door 78 functionarissen belast met consumentenzaken van 68 verschillende detailhandels- bedrijven. De beste manier om kennis van consumenten te verbeteren en daarmee ook hun koopgewoonten te beïnvloeden, zo concludeert Mary Stone, zijn demonstra ties in de winkel en informa tiemateriaal en gebruikstips bij het produkt zelf. Terwijl daarnaast ook winkeldis plays, de massamedia, bro chures en folders goed bruikbare middelen zijn. Trends „Een belangrijk deel van dat gene wat uit mijn onderzoek naar voren is gekomen zal ook van belang zijn voor Ne derland. Veel van de trends, die ik heb gesignaleerd, zie je ook hier. Om maar een voorbeeld te noemen, de steeds kleiner wordende huishoudens. In ons werkge bied is het nu al zo, dat 55 procent van alle huishou dens bestaat uit een of twee personen. Dat betekent voor ons dat we daar op moeten inspelen met onder meer kleinere verpakkingen. Een andere ontwikkeling die je bij ons sterk ziet is dat steeds meer vrouwen gaan werken. Dat betekent voor een supermarkt dat „gemak en gerief' steeds belangrij ker wordt. De klant wil, al thans door-de-week, produk ten, die men snel en makke lijk kan verkrijgen, die snel te bereiden zijn en toch sma ken alsof ze thuis gemaakt zijn." Aan de andere kant signa leert Mary Stone de trend dat mensen, die doorde weeks dus snel en gemakke lijk eten in het weekeinde urenlang in de keuken staan om uitgebreide diners op ta fel te toveren. ,„Daarbij wordt dan met name gebruik gemaakt van verse produk ten om werkelijk iets van topkwaliteit te kunnen ma ken. Voor de mensen die vol gens deze manier eten, is vers in de supermarkt bijna gelijk aan kwaliteit. Bij BI-LO hebben we daar op inge speeld door onze versafde lingen te vergroten en een belangrijker plaats in de win kel te geven. In onze adver- Mary Stone (42) werkt sinds 1982 voor BI-LO. Daarvoor was ze werkzaam voor het Amerikaanse ministerie van landbouw, na eerder les ge geven te hebben aan de uni versiteit van Clemson. Bij BI- LO houdt zij zich bezig met „consumer en community relations". waarachter een groot aantal werkzaamheden schuil gaat, Zo verzorgt Mary Stone de produktinformatie voor artikelen, die gebruikt worden in advertenties, voert zij de redactie over het consumentenblad dat Bi-LO 10 keer per jaar verstuurd en treedt zij namens de onder neming regelmatig op in te levisieshows om nieuwe produkten onder de aan dacht van het publiek te brengen. Daarnaast is zij ver antwoordelijk voor de be handeling van klachten en vragen van het publiek, is zij contactpersoon voor de me dia en verzorgt zij het perso neelsblad „BI-LO bulletin' In dit blad besteedt zij overi gens ook regelmatig aan dacht aan de Nederlandse Ahold-activiteiten. Zo ver scheen er begin vorig- jaar een artikel waarin alle Ahold-activiteiten werden beschreven en later werd er uitgebreid gepubliceerd over AH en Etos. BI-LO heeft op dit mo ment 154 supermark ten, twee meer dan eind 1984. In deze win kels werken ruim 9.000 medewerkers, die om gerekend, 7.000 volle dige arbeidsplaatsen bezetten. Dat is relatief veel als men dit aantal afeet tegenover de Ne derlandse situatie. Dit grote aantal medewer kers is echter een ge volg van gemiddeld veel grotere winkels, die ook nog eens lan ger zijn geopend. In 1984 overschreed BI-LO voor het eerste de magische omzetgrens van 1 miljard dollar. De winkels van BILO zijn verspreid over vier sta ten, South- en North Caroli na., Georgia en Tennessee. Het merendeel (90) is ge vestigd in South Carolina. In de stad Greenville in deze staat is ook het hoofdkantoor gevestigd. In 1986 verwacht BI-LO 15 nieuwe vestigingen te openen. Dit zal met name geschieden in regio's in de staten Georgia en Tennessee waar BI-LO nu al een redelij ke bekendheid geniet. Ge bleken is dat nieuwe vesti gingen daar bijzonder suc cesvol kunnen zijn. tentiecampagne in het voor jaar zullen we ook nadrukke lijker dan ooit aandacht voor „vers" vragen. In dat ver band moet ik ook even wij zen op het besef voor ge zondheid en fitheid, dat in de Verenigde Staten steeds sterker wordt. Daar spe:len we in onze „verscampagnes" op in. Mensen willen niet on gezond leven en dan zijn verse produkten zoals vers fruit en groenten zo onge veer wel de gezondste pro dukten, die je kunt eten. Ik denk ook dat er een gat in de markt is voor gezonde snelklaar produkten. Mensen willen geen kleffe hambur ger, maar een smakelijk en gezond produkt dat snel klaar is en waar je vooral niet dik van wordt. We doen er goed aan daarop in te spe len." Overeenkomst Bij haar bezoek aan Neder land maakte Mary Stone na tuurlijk gebruik van de mo gelijkheid rond te kijken in Nederlandse supermarkten. „Een ding, dat me direct op valt als ik hier een super markt bezoek is dat de cais sières zitten, terwijl ze bij ons staan. Maar serieus, één van de grote verschillen is dat wij in de Verenigde Sta ten veel meer diepvriespro- dukten verkopen. De diep- vrieslijn is in vele gevallen drie tot vijf keer zo groot als hier. Dat kan ook door het hoge percentage huishou dens wat beschikt over een magnetronoven, waarmee men kant-en-klare diepvries maaltijden binnen enkele ogenblikken op tafel kan zet ten. Een ander verschil is de broodafdeling. Wij verkopen bijna geen vers gebakken brood. En ik ben jaloers op het gecombineerde systeem van Albert Heijn voor de ver koop van vlees. Wij hadden vroeger allemaal bediende slagerijen, we zijn echter overgegaan op zelfbedie ningsslagerijen. Een groot verschil is ook de verpak king. In de VS is vrijwel alles verpakt in plastic en blik en bijna nooit in glas." De overeenkomsten tussen datgene wat Mary Stone in de Verenigde Staten consta teert en datgene wat er in Nederland gebeurt zijn ech ter groter dan de verschillen. Dat geldt niet alleen voor de inrichting van de winkel maar zeker ook voor de be handeling van de klant. „De klant is onze baas", meent Mary Stone, die zichzelf graag ziet als een advocaat van de klant. „Ik maak me er sterk voor dat alles wat we doen in het voordeel van de klant is en dat we als onder neming niet alleen denken aan de winstgevendheid van een bepaalde actie. Die klant moet het fijn vinden om bij ons te winkelen. Daarom pak ik elke klacht die wij krijgen over het optreden van bij voorbeeld personeel serieus op."

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 3