Kerstdrukte in filiaal 1155 Albert Heijn, De Boer, Almarkt en Centra in de slag Flitsen pagina 11 De tien kassa's ratelen on afgebroken. De kassiers en caissières hebben de nieuwe bedrijfskleding bij wijze van traditie ver vangen door stijlvol zwart en wit. Ze zijn met zorg gesoigneerd en hebben allemaal een corsage op gespeld die door de bloe- miste van de bloemen- en plantenafdeling is ge maakt. Of het hier om een unicum in de detailhan del gaat kan de be drijfsleider niet met ze kerheid zeggen. „De laat ste twee jaren is het een gewoonte geworden", verzekert hij. Drie kassa hulpen helpen de klan ten bij het inpakken van de boodschappen om een vlotte doorstroming te be vorderen. Eén van hen is Tjeerd Aukema, in oplei ding voor kassier 3- Hij gaat onberispelijk ge kleed in een zwart jasje met zijden revers, een zwarte pantalon, een ha gelwit overhemd en een kundig geknoopte zwarte stropdas. Hoe luiden de reacties van de klanten? „Ze willen weten of ik soms ga trouwen!" geeft Tjeerd lachend te ken nen. De reacties zijn zon der uitzondering positief. Men vindt het leuk. Tegen 5 uur wordt het even wat rustiger in de winkel. Zaterdaghulpen druppelen binnen om voor aflossing te zorgen. Afgeloste medewerkers kunnen op adem komen. Vakkenvullers, kassiers en cassières vertrekken gezamenlijk naar een aanpalend restaurant in het winkelcentrum. Er is even tijd voor een hapje eten. Daarna moet er doorgewerkt worden. De winkel sluit pas om 9 uur. Dinsdag dan nog de laat ste loodjes en dan is het ook voor hen Kerstmis. Boor dei olie winkelwagens. spullen ingeslagen. Nu ko men ze voor de verse pro- Zwembad De Steur in Kam pen stond zaterdagavond de cember jl. volledig op z'n kop toen de medewerkers van vier supermarkten, Al- bert Heijn, De Boer, Almarkt en Centra, de strijd aanbon den in een superzwemfes- tijn. De tien teams, elk bestaand uit tien deelnemers, moes ten eikaars .krachten meten op de volgende onderdelen: glijbaanrace, waterfietsen, Toren van Pisa bouwen, zwem-ren-je-rot, een Head of the River en een Boris- Boef estafette. Voor elk pro gramma-onderdeel konden punten worden behaald. De strijd werd besloten met een theelichtjesrace. Terwijl de lichten in het zwembad wer den gedoofd moesten de honderd deelnemers met brandende waxinelichtjes naar de andere kant van het bad zwemmen, wat een fas cinerend gezicht opleverde. Het superzwemfestijn werd besloten met een gezamen lijke barbecue. Voor de statistieken: De Boer eindigde als eerste, ge volgd door Albert Heijn. Op de derde plaats nestelde zich Almarkt en Centra was hek- kesluiter. dukten. Vooral vlees, maar ook veel verse groente, vleeswaren, kaas, melk, slag room; kortom allemaal dag verse produkten. Het beste dingsbedrag per klant ligt duidelijk hoger. De mensen besteden veel meer geld aan luxe zaken zoals kalkoen, ko nijn, hazepeper, kiwi's, pa paya's enzovoort". Evergreen Het toepasselijke „Rudolph the Rednosed Reindeer" klinkt uit de luidsprekers. Sommige klanten fluiten de melodie bekwaam mee. Het is tekenend voor de sfeer. Het is dan wel druk in de winkel, maar het humeur van de klanten lijdt er kenne lijk niet onder. De evergreen wordt zo nu en dan onder broken ten behoeve van een speciale aanbiedingen. „Kip tegen een kakelverse prijs!" Het zal nauwelijks verbazing wekken. Kerst is bij uitstek een volksfeest, waarbij de in wendige mens niet ontzien wordt. Men gaat zich gaarne te buiten aan bijzondere en copieuze maaltijden. „Er ko men hier regelmatig be roemdheden winkelen", ver telt de bedrijfsleider. De pro ducer van Farce Majeure was hier vorige maand nog om inkopen voor het program ma te doen. De televisie maakt hier ook wel eens op namen. „Verschillende TV- presentatoren zijn hier vaste klant". Nu hij het er over heeft, is dat niet die bekende acteur die daar uit de zuivel- straat te voorschijn komt? Klein, donker en een snor retje, kan niet missen. De ac teur houdt een lange lijst in zijn hand. Op de groente-af deling laadt hij twee zakken spruitjes in zijn kar. Ook ac teurs gaan gezonde Holland se kost dus niet uit de weg. Veel winkelwagentjes zijn overvol en als gevolg daar van topzwaar. Een stevig ge bouwde man heeft moeite om zijn kar zonder brokken de bocht om te krijgen. Hij moet zich schrap zetten om een frontale botsing met een display zoutjes te voorko men. Het voertuig scheert er rakelings langs. Op de delicatessenafdeling dienen nummertjes getrok ken te worden. De klanten loop te hoop voor de vitrine. Zes medewerkers zijn voort durend in touw in het Fijne- Vleeswarenwinkeltje. Drie snijden er onafgebroken vleeswaren en de andere drie bedienen de klanten. Caissière mevrouw N. Run haar in stemmige kleding. „Anders nog iets mevrouw?" Harry Hoekstra-. „Een aantal medewerkers van de deli-af- deling heeft zondagmiddag ook gewerkt. Vleeswaren snijden en de vitrine inrich ten. Als ze dat niet gedaan hadden, dan zou het nu niet meer bij te benen zijn!" De klapdeuren naar het magazijn komen de hele dag niet tot rust. Vakken vullers snellen in en uit. Ze zijn voortdurend bezig om de voorraden in de winkel op peil te houden. Je komt ze overal tegen. Kerstversieringen en kerstverpakkingen zor gen voor de juiste sfeer. En de muziek natuurlijk. ,Jinglebell hoor je over al", zingt André van Duin. „In een echte arreslee, ga je mee, ga je mee, ga je mee!" Boodschappenlijstjes op A4-formaat, uitpuilende winkelwagentjes, opstoppingen in de gangpaden. Kerst 1985. Vakkenvullers die af en aan lopen, caissières in stemmige kleding en „Rudolph the Rednosed Reindeer" uit de luidsprekers. Hoe zwaar was de stormloop op de winkels? Flitsen nam op 23 december jl. polshoogte in filiaal 1155 in het Hilversumse winkelcentrum Kerkelanden. „Heeft u het kunnen vinden, mevrouw?" Bedrijfsleider Harry Hoekstra van filiaal 1155 wendt zich tot een vas te klant. De vrouw knikt. .Ja zeker", zegt ze, terwijl ze triomfantelijk wijst op een pak roomijs van ongekende afmetingen: „Ik krijg tien man visite op eerste kerst dag. Tien man! Ik loop de he le dag al aan te slepen. Je denkt dat je nooit genoeg hebt, hè. Je wilt je gasten na tuurlijk niet tekort doen. Morgen zal ik wel weer ko men!" Met enige moeite zet ze haar zwaarbevrachte kar retje weer in beweging. Op naar het Fijne-Vleeswaren- winkeltje van Albert Heijn. De bedrijfsleider glimlacht. „Het gaat buitengewoon goed", stelt hij tevreden vast. „Zaterdag is de drukte pas goed op gang gekomen en dat zet zich nu voort. Van daag zijn we om acht uur al opengegaan en de vulploeg is al om zes uur begonnen." „De sleutel van het winkel centrum moest vanmorgen vroeg eerst opgehaald wor den bij de beheerder. Kerke landen gaat normaal op maandag pas om 1 uur open!" vult afdelingschef AGF, diepvries en zuivel Wim Egberts aan. De drukke dagen voor Kerstmis. Ze we ten ervan mee te praten in filiaal 1155. Slalommen Harry Hoekstra gaat Flitsen voor. Slalommend tussen de karretjes banen we ons een weg door zijn winkel. Voort durend wordt hij aangescho ten door winkelende dames. „Hoort u erbij?" .Jazeker mevrouw, ik ben de be drijfsleider!" „Dat komt dan goed uit, want ik kan de blik- Stijlvol achter de kassa, Tjeerd Aukema en mevrouw C. Dijs. dag kregen we 1.900 colli binnen, normaal is dat op die dag maar 1.200", vertelt de bedrijfsleider. Hij wijst op een schap met buitenlandse kaas. „Daar beginnen de ga ten nu in te vallen", consta teert hij. Al het beschikbare personeel is gemobiliseerd. Vaste krachten, zaterdaghulpen, part-timers: iedereen wordt ingezet. Er wordt zoveel mo gelijk in ploegen gewerkt. „Vorige week hebben de meeste mensen houdbare jes krab niet vinden." Be hulpzaam gaat Hoekstra de vrouw voor naar de plek waar ze zijn moet. Het Hil versumse filiaal trekt niet al leen klanten uit de wijk Ker kelanden maar ook uit om ringende gemeenten als 's- Graveland, Kortenhoef en Loosdrecht. Daarom is het ook bij minder feestelijke ge legenheden vrij druk in de winkel. De laatste dagen voor kerst slaan echter alles. „Zaterdags hebben we door gaans een zending van rond de 1.300 colli. De afgelopen zaterdag kregen we 2.300 colli aangeleverd. Donder-

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 11