Werkmaatschappijen „Brohltal Ost vierde op ranglijst Duitse Raststatten WOm „Toko gaat weer volop meedoen" pagina 10 Flitsen AC Restaurants Gourmet met gesloten beurs bij AC Reeuwijk 10.000ste 'cheque ingeleverd Toko Rekreatie Service Directeur M. M. Koster: De eerste, voorzichtige stap die AC Restaurants acht jaar geleden over de Duitse grens zette, heeft inmiddels vaste voet aan de grond gekregen. Het Rasthaus „Brohltal Ost", langs de autosnelweg tussen Koblenz en Bonn, blijkt een graag ge bruikte stop voor Nederlandse en Duitse automo bilisten te zijn. Deze pleisterplaats valt zelfs zo goed in de smaak dat het tijdschriftAuto -F Rei- se" het AC Restaurant bij de top-vier plaatste van de 170 Duitse Raststatten. Dit blad maakt iedere twee jaar een dergelijke rangschikking, geba seerd op ervaringen van lezers. Bij die beoorde ling zullen waarschijnlijk weinigen hebben ge merkt dat het hier een Nederlandse onderne ming betreft. Het AC-vignet staat slechts heel be scheiden bij de ingang vermeld. Voor Nederlan ders een herkenningspunt, maar voor buitenlan ders een vrijwel onbekende naam. Des re groter is dan natuur lijk de voldoening wanneer je tot de vier beste wegres taurants behoort. Dat is de mening van Rob Ruisch. di recteur van AC Restaurants in België, die oök in Duits land de belangen van AC Restaurants behartigt. Hij verklaart het succes van „Brohltal Ost" uit de gezelli ge sfeer, de aantrekkelijke koude en warme spijzen di rect van het buffet en de ex tra attracties, zoals een grote speelweide voor kinderen. Onmisbare schakel in dit al les noemt hij de bedrijfsleid ster, mevrouw Hellan, die sinds 1980 het Rasthaus on der haar beheer heeft. Ze doet dat met een vriendelij ke vastberadenheid, zowel naar de gasten toe als naar de circa 44 medewerkers. Daar bij probeert ze méér te zijn dan alleen de „chef'. „Ik vind het belangrijk dat we dit werk als team doen. Na tuurlijk ben ik hier degene die de leiding heeft, maar ik houd niet van een te grote afstand tussen leiding en me dewerkers." Ze vindt ook dat haar restaurant méér aan dacht verdient dan alleen van automobilisten. Het liefst zou ze er een plek van maken waar ook de inwo ners van omliggende dorpen graag binnenstappen. Het contact met de „buren" heeft ze vorig jaar een duw tje in de goede richting ge geven door het organiseren van een oktoberfeest met een tombola voor een goed doel. „Dat leverde een huis vol gasten op en een leuk be drag voor het Rode Kruis", Ruim zeven maanden na dat AC Restaurants een voordeelcheque liet af drukken in het ANWB- boekje werd de 10.000ste ingeleverd. Het echtpaar K. Mutsaers uit Utrecht kwam ermee naar AC Reeuwijk om - met kor ting - te gourmetten. Dat pakte even anders uit. De heer en mevrouw Mut saers werden door assis tent-manager Harm Be- rendschot in de bloemen gezet en mochten vervol gens voor het diner de beurs gesloten houden. Marketing-manager Frits Vis ser is best te spreken over de manier waarop het publiek op de voordeelcheque rea geert. „Tienduizend klanten in zo'n betrekkelijk korte tijd We gaan dan ook beslist volgend jaar weer meedoen." De ANWB bezorgt elk jaar bij zijn leden een boekje met daarin voordelige aanbiedin gen van allerlei bedrijven en musea. AC Restaurants biedt volwassenen fondue of gour met aan voor 16,50 in plaats van de gebruikelijke 23,50. Kinderen tot en met 12 jaar betalen slechts 10,-. Alle AC Restaurants, op één na, doen aan de actie mee. Alleen AC Zevenaar, dat al leen een zelfbedieningsres taurant heeft, blijft er buiten omdat het daar zo druk is dat deze extra activiteit niet goed kan worden opgevan gen. De actie met de ANWB- voordeelcheques loopt nog tot en met 31 maart 1986. Bedrijfsleidster mevrouw Hel lan, bier samen met baar as sistent. herinnert ze zich met ple zier. Het Duitse systeem van pleisterplaatsen langs de au tosnelwegen verschilt duide lijk van het Nederlandse. De Raststatten langs de Auto bahnen zijn eigendom van de GFN, „Gesellschaft fur Nebenbetrieben". Deze ver pacht de exploitatie van de restaurants aan particulieren of bedrijven. Dit gebeurt zeer selectief en bij voor keur aan Duitse kandidaten. Hierover zegt Rob Ruisch: „Wij waren, en zijn nog steeds, het eerste Nederland se restaurant langs de Duitse autowegen. Toen we in 1977 het pachtcontract kre gen, wilde GFN daarmee de know-how van een moderne bedrijfsvoering aantrekken. Ze hebben ons eigenlijk ge vraagd omdat ze aan ver nieuwing toe waren. Om op die manier een uitwisseling van ideeën te bewerkstelli gen. Helaas is het voorlopig bij dit ene restaurant geble ven; de GFN wil het verder allemaal in Duitse handen houden. Dat betekent echter niet dat we niet verder zoe ken naar mogelijkheden." bij gaat men uit van verse produkten. Het interieur werd ook grondig veranderd zodat het nu een luxueuze, intieme sfeer uitstraalt. Het is er gezellig tafelen en dat stelt de reiziger, gezien het steeds toenemende aantal gasten, bijzonder op prijs. Voor AC „Brohltal Ost" bete kent dat een stijgende om zet, hetgeen natuurlijk, zake lijk gezien, uiteindelijk de opzet is. Wanneer je dan ook nog door een blad als de „Stern" het mooiste zelfbedienings restaurant langs de Duitse Slechts een bescheiden vignet bij de ingang duidt er op dat „Brohltal Ost "een AC Restau rant is. autosnelweg wordt ge noemd, en bij het blad „Auto Reise" van de 44ste naar de vierde plaats stijgt, dan mag je best van succes spre ken. Voor mevrouw Hellan is het nu zaak nog een paar plaatsjes te klimmen. „Dat is de consequentie van zo'n wedstrijd", zegt ze. ,Je moet je inspannen om op z'n minst je plaats te behouden of het nóg beter te doen. Ik vind dat een echte uitdaging. Het houdt je vak levendig en je kunt je creativiteit gebrui ken. Zo kijk ik voortdurend rond wat er nog allemaal te veranderen en te verbeteren valt. Dat hoeven echt niet al tijd grote dingen te zijn. Soms zijn het kleinigheidjes die de sfeer bepalen. Zo gaan we ervan uit dat we contact met de gast willen houden. Wie hier binnenstapt, ziet gezichten achter de toon bank. Er zijn mensen tot wie hij zich kan wenden als er vragen of wensen zijn." Uitdaging In de loop van de jaren is „Brohltal Ost" twee keer verbouwd en vergroot. Van complete self-service is de keuken nu verbouwd tot bufifetservice voor warme gerechten, waarbij de gast kan zien wat hij kiest. Daar- Het vers-assortiment van de Toko-campingwinkels wordt verder uitgebreid en de prijs van een groot aantal artikelen gaat om laag. Een op het oog een voudige beslissing die volgt op de constatering, dat de winkel op de cam ping minder goed wordt bezocht dan het aantal kampeerders mag doen verwachten. Toko-direc teur M. M. Koster laat ech ter weten, dat er heel wat „hersenkrakerij" ge pleegd is voor het actie plan voor 1986 op de rails stond. „Maar nu kunnen we de concurrentie met het winkelen buiten de camping weer naar beho ren aan. Toko gaat weer volop meedoen." Koster maakt er geen ge heim van, dat de omzet van een campingwinkel mede wordt bepaald door bijvoor beeld de winkels in de naas te omgeving. Bovendien is men afhankelijk van het aan tal campingbezoekers en van hun neiging tot recreatief winkelen. „Omdat wij vin den, dat passiviteit niet in ons beleid past gaan wij ons op een aantal fronten actie ver opstellen." Uit een on derzoek bleek, dat de cam- pinggasten het assortiment in vers te klein en de prijzen voor de dagelijkse kruide nierswaren te hoog vonden. Directeur Koster: „Het eer ste betekende dat mensen gedwongen waren een deel van hun inkopen buiten de camping te doen, terwijl het tweede zorgde voor een duurte-imago dat je niet makkelijk kwijtraakt." Na een grondige afweging van de mogelijkheden is be sloten tot een drietal maatre gelen: a. verlaging van de prijs van een groot aantal artikelen, b. verkoop van vers vlees in 80% van de filialen, de ver koop van groente in alle filia len en - dat is ook nieuw - de verkoop van vers gebak. Het diepvriesassortiment blijft desondanks gehandhaafd. c. uitbreiding van de assorti- mentsgroepen in de non food sector (tijdschriften, boeken etc.) die erop ge richt zijn de klant wat langer in de winkel te houden. Bij dit alles wordt extra aan dacht besteed aan de servi ce. Koster: ,,'s Avonds en in het weekend kan die ene kampeerder bij ons terecht voor zijn eenpersoons maal tijd, maar ook het gezin dat laat arriveert kan nog wor den geholpen. Dan ben je als campingwinkel aan het goe de werk bezig.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 10