Etos ziet toekomst zonnig in Ahold presenteert zich op druk bezochte 7e Dag van het Aandeel Vertrouwen in Etos Beauty Case Flitsen pagina? r Telefoon-supermarkt Etos streeft er naar in de periode 1986-1990 marktleider te worden in de drogisterij-bran che. „En marktleider zijn betekent niet zo zeer dat we per se de grootste willen zijn, maar wel de beste", al dus Etos-directeur Je roen Hunfeld tijdens de bedrijfsleidersdag op 12 november jl. in het Rotterdamse con grescentrum 1 Engels. Een bedrijfsleidersdag in een geheel andere sfeer dan het voorgaan de jaar. Toen had direc teur Hunfeld nog de taak de bedrijfsleiders uit te leggen dat het gras bij de concurren ten niet groener was dan bij Etos. Anders ge zegd het (onterechte) idee weg te nemen dat de concurrentie het veel beter zou doen dan Etos. Dit jaar een heel andere sfeer, het gaat aanmerkelijk be ter met Etos, hoewel er nog hard gewerkt zal moeten worden om de positieve lijn te blijven De nieuwe Beauty Case-formule van Etos valt bij het publiek bij zonder in de smaak. Directeur Jeroen Hun feld maakte op de be drijfsleidersdag de re sultaten bekend van een marktonderzoek dat in augustus jl. is gehouden. Daarbij komt naar voren dat de klant zeer is te spre ken over de winkel, het assortiment en de sfeer, terwijl de klant tevens de indruk heeft dat de medewerkers vakkundiger zijn ge worden. Al met al kan de toe komst van Etos Beauty Case met vol vertrou wen tegemoet worden gezien. volgen. Of, zoals Hun feld het zei: „De pa tiënt mag weer naar buiten, maar moet nog wel een dikke jas aan." Ten einde ervaring op te doen met een tele foon-supermarkt, waar klanten telefonisch hun bestelling plaat sen, die vervolgens thuis bezorgd en afge rekend wordt, heeft Ahold nv de activitei ten overgenomen van James Telesuper te Heemstede. De activi teiten zullen onder de huidige naam worden voortgezet. De thans bij James werkzame personeelsleden blij ven in dienst. Etos-directeur Jeroen Hun feld: „Marktleider worden. De jaarlijkse Etos-bedrijfslei- dersdag stond enerzijds in het teken van een terugblik op het bewogen jaar 1985 en anderzijds van plannen voor de komende jaren. Die toekomstplannen zijn een lo gisch onderdeel van de be gin van 1986 onder het mot to „Etos, het vriendelijke verschil" in te zetten, koers. Belangrijkste element hierbij is de stap van een typische discountorganisatie, waarbij de prijs het belangrijkste marketinginstrument was, naar een keten die de begrip pen service en advisering als het voornaamste concurren- tiewapen hanteert. Dit is in 1985 onder meer tot uit drukking gekomen in de in troductie van een nieuwe formule voor stadsvestigin- gen onder de naam „Etos Beauty Case" en een veel meer klantgerichte aanpak in de wijk- en buurtfilialen, die onder de naam Etos blijven werken. Illustratief in dit verband is dat in bijna de helft van de inmiddels 104 filialen in 1985 iets gebeur de in verband met verplaat sing, remodeling of verbou wing tot „Etos Beauty Case"- winkels. Opleidingen De doelstelling van Etos om „de beste te zijn" heeft ook consequenties voor de wijze van samenwerken, het ken nisniveau en instelling van de medewerkers. In dit ver band is Etos al gestart met een ambitieus opleidings programma voor bedrijfslei ders, waaraan in 1986 een vervolg zal worden gegeven. Ook het kader en het verko pend personeel zullen in 1986 nadrukkelijk hierbij worden betrokken, zo deel de Hoofd Operations Her man Janssen tijdens de BL- dag mee. Hij toonde con cepten van een motivatie campagne om de reclame slogan: „Etos, het vriendelij ke verschil" handen en voe ten te geven. Daarbij wordt onder meer gedacht aan een opleidingshandboek en ge- Mei behulp van een dia-serie legt Hoofd Operations Her man Janssen uit hoe aan de slogan „Etos, het vriendelijke verschil" handen en voeten zullen worden gegeven. durende de campagne een Etos-journaal waarin iedere medewerker op de hoogte wordt gehouden van de ont wikkelingen. Ook commercieel doet Etos er alles aan zich nadrukkelijk te onderscheiden van met name de concurrerende dro gisterijketens. Dit gebeurt, zo vertelde commercieel manager Willem Tromp on der meer door het tijdschrift „Beauty Case Magazine", dat in 1986 weer zes maal zal verschijnen en nu in een op lage van 1,2 miljoen. Daar naast komen er in de Etos- filialen nieuwe roulatiedis- play's, waarmee produkten op volumineuze wijze zullen worden gepresenteerd en komt er de Etos-nieuwscor- ner, waarin steeds een aantal nieuwe produkten zal wor den getoond. Daarnaast gaat Etos door met de uitbreiding van het assortiment eigen merken. „Nu is het zo dat één op de vijf klanten de winkel verlaat met een pro- dukt van het eigen merk, eind 1986 zullen dat er twee op de vijf moeten zijn." Dat de bedrijfsleiders ver trouwen hebben in de nu uitgestippelde koers van Etos blijkt wel uit de omzet- prognoses die zij individueel hebben opgesteld voor hun filiaal het komende jaar. Daar zit ambitie in en het getuigt van een nieuw élan en geloof in eigen kunnen. Op 19 november jl. werd in het Amsterdamse RAl-Congrescentrum de 7e Dag van het Aan deel gehouden. Voor een gehoor van meer dan 1.500 beleggers traden prominente spre kers aan uit de financiële wereld en het be drijfsleven. Na oud-minister van Financiën Dr. H. J. Witteveen en Philips-topman Dr. W. Dekker was de beurt aan de heer A. Heijn, president van de Raad van Bestuur van Ahold. Ofschoon wel aanwezig, was de heer Heijn wegens griep vocaal dusdanig gehandi capt dat zijn rede werd uitgesproken door de heer K. J. L. Alberdingk Thijm, directeur Communicatie Ahold. Onderstaand een sa menvatting van deze presentatie met als on derwerp de verschillen en overeenkomsten in de detailhandel tussen Nederland en de Verenigde Staten. Terwijl Albert Heijn in Ne derland bijna 100 jaar actief is, is men in de Verenigde Staten pas sinds 1977 werk zaam. In Nederland beschikt men over 426 Albert Heijn- fïlialen, terwijl Ahold daar naast nog beschikt over 90 slijterijen onder de naam Al berto, 102 Etos-drogisterijen en 13 Miro's. In de Verenig de Staten werd in 1977 de BI-LO-organisatie overgeno men, in 1981 gevolgd door Giant Food Stores. Eind 1984 beschikte Ahold over 152 BI-LO-winkels en 38 Giant Food Stores. Daarme de is het aandeel van de Amerikaanse winkels in de totale omzet aanzienlijk ge worden. In 1984 bedroeg de detailhandelsomzet in Ne derland 5,8 miljard en in de Verenigde Staten ƒ4,6 miljard. Tussen het winkelen in Nederland en in de Ver enigde Staten blijken nogal wat verschillen te bestaan. Zo is in Nederland een win kel gemiddeld 52 uur per week open. Een BI-LO-win- kel daarentegen is 95 uur per week open en er zijn zelfs winkels in Amerika die 7 dagen lang 24 uur geopend zijn, ofwel 168 uur per week. Terwijl in Nederland de openings- en sluitingstij den wettelijk geregeld zijn, worden deze in de VS be paald door de plaatselijke concurrentie en de lokale behoefte. Ondanks de ruime re openingstijden in de VS, worden de winkels daar, meer dan in Nederland, ge confronteerd met een be perkt aantal uren waarop het zeer druk is. Een BI-LO en Giant Food Stores-klant be zoekt de winkels gemiddeld 1,5 maal per week. Een Albert Heijn-klant komt vaker in een filiaal, namelijk 2,2 keer per week. Die be zoekfrequentie hangt uiter aard samen met de afstand waarop men van de super markt woont. In Nederland heeft een supermarkt een betrekkelijk klein verzor gingsgebied met in de stad een straal van 1 a 2 kilome ter, op het platteland loopt dit op tot maximaal 10 kilo meter. In Amerika trekken supermarkten klanten tot op een afstand van 30 a 45 kilo meter, afhankelijk van de streek waarin ze gelegen zijn. De supermarkten in Amerika zijn in het algemeen ook groter dan in Nederland. Dat betekent dat er ook meer artikelen worden aan geboden. Albert Heijn ver koopt zo'n 4.400 produkten maar bij GES en BI-LO ligt het aantal boven de 10.000. Ook op het personele vlak zijn er duidelijke verschillen tussen Nederland en de Ver enigde Staten. In de VS heeft een werknemer na een jaar recht op een week vakantie en na twee jaar op twee we ken. In Amerika kan het perso neelsbestand sneller worden aangepast aan de omstandig heden. Tenslotte is een sail lant gegeven dat, ondanks de grote verschillen tussen Ne derland en Amerika, de loon kosten als percentage van de omzet niet zoveel verschil len. Bij Albert Heijn, BI-LO en Giant Food Stores liggen dé loonkosten in de winkels tussen de 8 en 9% van de omzet. Overigens kunnen voor dat geld de Nederland se caissières hun werk zit tend doen, in de VS is het ge woonte dat dit werk staande verricht wordt.

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 7