1 By? Het verschil tussen moeten en willen Bladvulling AH-filiaal 1189 enthousiast over bedrijfskorfbal Hoogste punt bereikt pagina 6 Flitsen OR-voorzitters en secretarissen bijeen in Papendal BI-LO opent eerste centrum supermarkt PAPENDAL - „Als ik blijf denken wat ik altijd gedacht heb, blijf ik doen wat ik altijd gedaan heb!" Met deze stelling besloot organisatie-adviseur Han Looten vorige maand in sportcentrum Papendal de eerste dag van de tweedaagse sessie met de OR- voorzitters en secretarissen over het thema „motivatie en betrokkenheid". De boodschap van Looten was duidelijk: allemaal prachtig die motivatie en betrokkenheid, maar als de medewerkers hun eigen instelling niet veranderen komt er weinig van terecht. Looten, die voor de tweede maal dit jaar optrad tijdens een voorzitters/ secretarissen-overleg, hield gedurende een avond en een dag een doorwrocht betoog over het onderwerp. Met een spreekvaardigheid waarop menig politicus jaloers zou zijn, wist hij de aandacht van de toehoorders voortdurend gevangen te houden. Motivatie en betrokkenheid dus. Twee begrippen die bij de ondernemingsraden hoog op de prioriteitenlijst staan voor 1986. En niet alleen bij de OR'en. In de uitgangspunten voor het personeelbeleid (UPB) heet het dat het personeelbeleid voorwaarden dient te scheppen waaronder medewerkers in staat en bereid zijn en blijven om zich in te zetten voor de verwezenlijking van het bedrijfsdoel. Motivatie en betrokkenheid zijn nodig om de medewerkers meer het gevoel te geven dat hei bedrijf waar ze werken ook van hen is. ,De medewerkers zouden op de vraag waar ze werken trots moeten antwoorden: „Bij AlbertHeijn"of ,,Bij Etos". Ze moeten de beeldmerken van hun bedrijven in hun ogen hebben staan!" hield Looten staande. Om dat te bereiken is een verandering van de bedrijfscultuur noodzakelijk. Inmiddels gestarte projecten als „Anders Samenwerken" bij de Vers Vlees Groep en „Klantgericht Denken en Handelen" bij Albert Heijn, leveren volgens een discussiestuk van de COR in de praktijk te weinig resultaat op. „Er is een wezenlijke cultuurverandering nodig zodat mensen zichzelf kunnen zijn. Er dient meer ruimte geschapen te worden voor creativiteit, zelfstandigheid en verantwoordelijkheid van de medewerkers. De vraag is echter hoe die ruimte er moet komen. De bijeenkomst in Papendal was bedoeld om daar een afdoend antwoord op te formuleren. Zover kwam het echter nog niet. Looten droeg weliswaar een aantal bruikbare handvaten aan waarmee de OR'en uit de voeten kunnen, maar voor het ontwikkelen van blauwdrukken bleek de tijd niet toereikend. De ondernemingsraden zullen zich binnenkort in eigen kring nader beraden over de toepassing van de theorie in de praktijk. Looten bracht het thema terug tot zijn essentie: het verschil tussen willen en moeten, twee steeds terugkerende begrippen in zijn verhaal. „Moeten" stond daarbij voor een bedrijfsvoering waarin alles van bovenaf wordt opgelegd, terwijl „willen" de aanpak vertegenwoordigde waarin werknemers optimaal gemotiveerd en betrokken zijn. Spreker betoogde dat in laatstgenoemde aanpak ruimte aanwezig is voor experimenteren, het loslaten van zekerheden. Een en ander illustreerde hij aan de hand van een parabel: Een volk woont op een rots in een rivier. Ze houden zich allemaal krampachtig vast aan de steen. Loslaten durven ze niet want wellicht is er een ravijn om de bocht. Eén van hen laat zich tenslotte toch meesleuren door de stroom. Om de bocht van de rivier bevindt zich een nieuwe rots met mensen erop. Die zien iemand aan komen drijven. „Daar komt God, roepen ze. Maar als de waaghals dichterbij is gekomen: „O, nee. Het is niet God, maar een gek, want iemand die zijn zekerheden loslaat moet wel gek zijn." Het verhaal leidde tot de oproep van Looten om „de gek toe te laten in de organisatie", waarop enkele OR-leden gevat repliceerden dat zulks reeds in ruime mate is geschied bij Ahold. De adviseur liet met behulp van een klok zien dat de mogelijkheden voor „willen" sterk afhankelijk zijn van de situatie waarin een bedrijf zich bevindt. Bij bedrijven waar de klok op vijf voor twaalf staat is de speelruimte uiterst gering. Hoe dichter een bedrijf bij de klok van elf zit (Lootens uurwerk gaf enkel tijden aan tussen 11 en 12), hoe meer dingen er op het gebied van „willen" mogelijk zijn. „Ahold slingert rond de klok van half twaalf,meende hij- De adviseur liet vervolgens de verschillende OR- vertegenwoordigingen bepalen hoe laat het op dit moment is in hun eigen bedrijf en waar het accent ligt in termen van willen en moeten. Het is allereerst noodzakelijk om een goede analyse te maken. Dan kan de veranderstrategie bepaald worden en vervolgens kunnen er acties worden ondernomen," zo verzekerde de adviseur. Onder verantwoording van de COR De meeste OR-vertegenwoordigingen situeerden hun eigen werkmaatschappij rond de klok van half twaalf en stelden tegelijkertijd vast dat er nog heel wat gedaan moet worden om de willen"-situatie te bereiken. Tijd om een strategie te bepalen was in Papendal niet meer voorhanden, maar afgaande op de positieve reacties van de OR-leden, zullen uitgewerkte plannen niet al te lang meer op zich laten wachten. Achterban, je zal eens wat van je moeten laten horen. Daar hebben de (C)OR-leden wat aan. Nu weet ik niet waarom ze mij juist vragen, want ik kom hier alleen maar om te werken en houd mij het liefst verre van al dat geleuter. Medezeggenschap, wat zegt mij dat nou. Wie praat er mee, en waarover? Ik, één van de ruim 30.000 Ahold- medewerkers, word gevraagd om wat te schrijven voor de CORRelatie- pagina's. Natuurlijk voel ik mij wel een beetje vereerd, maar ben ik nu gevraagd omdat ik wel eens een verslag in een voetbalkrant je zet, of hebben zij mij zo maar uit de kaartenbak getrokken? Het zal het laatste wel wezen. En nu maar lachen bij de COR omdat ik toch niet zal reageren zodat zij weer een excuus hebben om de 2 CORRelatie- pagina's niet vol te schrijven. Ik zie het al helemaal voor mij: „Dat komt door de achterban, want die hebben wij gevraagd, maar die achterban reageert nooit!" Mooi dat mij dat niet zal overkomen, voorlopig zijn zij nog met van mij af. Al zal het alleen maar zijn om als bladvulling te dienen voor de twee pagina's CORRelatie die door de COR zelf steeds moeilijker vol te krijgen zijn. Kennelijk hebben zij weinig te vertellen. Ik zal mij dan ook op het (C)OR- gebeuren werpen, hen kritisch volgen en u daar voortaan bericht van doen! Groetjes lan Achterban. tot biljarten, maar aan korfbal heeft schijnbaar nog niemand gedacht. Volkomen fout, menen Frank Huijbregts en Hans Fonken van AH-filiaal 1189. Bij toe val kwamen deze medewer kers in contact met mensen van de Tilburgse korfbalver eniging „Oranje-Wit" van wie ze vernamen dat deze club bezig was een bedrijfs- korfbalcompetitie te organi seren. Frank en Hans vonden het idee, een sport te beoefe nen waarvan het team uit mannen en vrouwen bestaat die volstrekt gelijkwaardig zijn aan elkaar, erg leuk en stelden aan de collega's voor eraan deel te nemen. Aan vankelijk stonden die er wat sceptisch tegenover, maar na de eerste oefenpartij was het hek van de dam. Enorm en thousiasme bij het eerste buitentoernooi en nog gro tere belangstelling voor het indoor-toernooi dat op 10 november jl. werd gehou den. Niet alleen het feit dat mannelijke en vrouwelijke collega's met elkaar een teamsport kunnen beoefe nen, maar ook de toernooi- vorm spreekt Frank Huij bregts bijzonder aan. „Tweemaal per jaar een toer nooi en een paar trainingen is voor veel mensen in te passen in hun vrijetijdsbeste ding", zegt hij. De beide enthousiaste mede werkers zijn benieuwd of er nog meer AH-filialen zijn met een korfbalteam. Wie geïnteresseerd is in een partijtje korfbal kan contact opnemen met Hans Fonken of Frank Huijbregts, filiaal 1189, telefoon 013-552975 of privé 013-431934 of 013- 364348. Nog geen drie maanden nadat de heer Fl. Ahl- qvist de eerste paal sloeg kon de heer JJ.M. van der Schoot, bedrijfsleider van de Centrale Slagerij Rijs wijk, trots de vlag hijsen op het hoogste punt van de nieuwe Centrale Slage rij in Zoetermeer. De zeer modern opgezette slage rij, die zeer gunstig komt te liggen voor wat betreft de aan- en afvoer van vlees, zal aan circa negen tig medewerkers werk AH-filiaal 1189 aan het Wagnerplein in Tilburg kwam onlangs in het nieuws door hun deelna me aan een bedrijfskorf- baltoemooi. Het is al ja ren normaal dat bedrijven aan allerlei competities deelnemen, van voetbal bieden. De verwerkings capaciteit bedraagt ge middeld per week hon derdtwintig ton vlees met een top van circa hon derdtachtig ton. De heer Van der Schoot, op de foto met witte helm, toonde zich zeer verheugd over de vlotte wijze waarop de bouw verloopt en sprak de hoop uit dat de Centrale Slagerij Zoetermeer medio april in vol bedrijf zal zijn. Het hijsen van de vlag op het hoogste punt werd bijge woond onder meer door de directeur Vers Vlees-groep, ing. J.H. Kelderman en de di rectie van Bredero Bouw. BI-LO opent eind 1986 als eerste supermarkt keten een winkel in het centrum van de stad Greenville. Deze winkel maakt deel uit van een winkelprome nade, waarvan de bouw begin volgend jaar start. In het cen trum van Greenville is op dit moment geen enkele supermarkt ge vestigd. Naast een ves tiging van BI-LO zullen er in het winkelcen trum een apotheek, een stomerij, een café, een restaurant en een aantal gespecialiseer de winkels komen. De bouw van deze win kelpromenade, die uit twee verdiepingen zal gaan bestaan en zal wor den voorzien van een ei gen parkeergelegenheid, past in het streven van het stadsbestuur van Greenville het leven in het centrum van de stad weer populair te maken. Net als in vele andere Noordamerikaanse ste den zijn ook in Greenvil le in de afgelopen jaren veel kantoren verrezen in de binnenstad, waardoor de bevolking verhuisde naar de voorsteden. Een ontwikkeling die men nu probeert te keren door projecten op te zetten die het weer aantrekke lijk maken in de stad te wonen. Eén daarvan is de bouw van een winkelpro menade, waardoor er na jaren weer een super markt in het centrum is gevestigd. BI-LO krijgt in het cen trum de beschikking over een winkel van bijna 4.000 vierkante meter, waar men naast kruide nierswaren ook vers fruit, groente en vlees gaat ver kopen. De verwachting is dat de nieuwe winkel een zelfde bijdrage aan omzet en winst kan. leveren als andere BI-LO-vestigin- gen. In een omtrek van drie kilometer rond het centrum wonen 46.000 potentiële klanten, een aantal dat de komende tijd nog zal toenemen als gevolg van diverse op sta pel staande bouwactivi teiten. Daarbij rekent men bij BI-LO op de klan dizie van de medewer kers van de vele kantoren in de binnenstad.

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 6