Kies niet te moeilijke wijnen Kaasplateau van eigen bodem Mooi zijn met de feestdagen Kaarsenwetens waardigheden Elggg_pagina 5 Duidelijk bewijs Bewaren Wijnadvies Wijn zonder franje Witte wijn Gildeglas Beauty Box mooiste glas is waarschijnlijk wel het gildeglas. Deze gla zen zijn er in twee maten voor tafelwijnen, voor sher ry en champagne. U kunt er alle kanten mee uit. Het gil deglas is dertig jaar geleden ontworpen en tot vandaag nog niet geëvenaard. Het drinkt prettig, ligt plezierig in de hand en kost geen kapi talen. Wist u dat het ambacht van kaarsenmaker al voor onze jaartelling bestond; het Romeinse leger de kaars naar Gal- lië, Duitsland en Engeland bracht; Koning Alfred de Grote (849-899) kaar- senklokken van bijenwas liet maken die 24 uur brandden; het „wastrekken", kaarsenmaken, in de 13e eeuw, net als de edelsmeden, een vooraanstaand ambacht was; de „was- trekker" het privilege had een degen te mogen dragen; men bij de kloosters met bijenwas kon betalen en nog later met goud of bijen was; bijenwasvervalsers zware straffen kre gen; de huiseigenaren van Parijs bij wet ver plicht waren om bij het invallen van de duisternis brandende kaarsen voor het venster te plaatsen om als straatverlich ting te dienen; kaarsen gemaakt worden van paraffine, stearine of bijenwas; er 300 soorten paraffine zijn; stearinekaarsen steeds duurder wor den omdat de koeien minder vet wor den gemest en voor. stearinekaarsen vrijwel altijd koeievet wordt gebruikt; een bij 10.000 kilometer moet afleggen en 40.000 bloemen moet bezoeken om een kilo bijenwas te produceren; de pit de ziel is van de kaars; het „recept" van de kaarsengrondstof fen een goed beschermd geheim is van de fabrikant; kaarsen een belangrijke rol spelen in oude spreekwoorden, zoals: van een kromme kaars kan geen rechte scha duw vallen (alleen oprechte mensen zijn goede voorbeelden) of: hij brandt 's middags kaarsen (hij is verkwistend); het verschil tussen elektrisch licht en kaarslicht gezelligheid heet? Er bestaat een hardnekkig misverstand, dat bij wijn geen Nederlandse kaas soorten behoren. Terwijl wij als dessert of gewoon bij een glas wijn bijna al tijd Franse kaas consume ren, kiest de Franse wijn bouwer uit Bordeaux bij voorbeeld bij de wijn uit zijn streek Goudse, Edam mer of Mimolette. Port-kenners uit Portugal prefereren Edammer. Duidelijker bewijs is nau welijks te leveren. Neder land telt tientallen kaas soorten met wel tachtig verschillende smaken. Het is dus niet moeilijk om een kaasplateau van eigen bodem te maken waarvan uw gasten tijdens de feestdagen zullen smullen. Probeer het maar eens met een bele gen boerenkaas en niet te vergeten de Friese nagel kaas met kruidnagelen en komijn. Als u daar ook nog een oude Goudse bij serveert en crackers, knackebröd, roggebrood, rauwe selderijstengels en noten, dan hebt u een kaasplateau als een schil derij. Kaas laat zich uitstekend bewaren in de kelder of in de groentela van de koelkast. In geen geval in een vochtige omgeving. Tegen uitdrogen helpt huishoudfolie of speciaal kaaspapier. U kunt beter geen aluminiumfolie ge bruiken. Wanneer u de kaas uit de koelkast haalt, laat hem dan eerst op temperatuur komen. Geur en smaak komen zo beter tot hun recht. Het ligt voor de hand, dat we met de komende feest dagen een leuk flesje wijn soldaat zullen maken. Vroeger zou je dit nooit zo mogen schrijven. Toen was wijn drinken met een geheimzinnig waas omge ven. Ernstig kijken, proe ven met een pruime- mondje, slikken en dan goedkeurend knikken. Het mag natuurlijk nog wel, maar het hoeft niet meer sinds Albert Heijn het wijn drinken populair heeft gemaakt. Die hele ernstige manier van wijn drinken laten we over aan de echte kenners die heel oude, hoge wijnen keu ren en drinken. Over die wijn zwijgen we dus, maar niet over de uitgelezen wijnen die AH tegen zeer redelijke prijzen aan biedt. Aan de wijnen bij de kerst maaltijden wordt in Aller- Hande veel aandacht be steed. Voor de vele andere gezellige momenten advi seert Ahold's wijnexpert Ter Schure vooral niet te moeilij ke wijnen te kiezen. Wanneer je gezellig Kerst viert met familie of goede vrienden, kies dan een soe- pele, zachte rode wijn en laat de Bordeaux maar even voor de kenners. Hij advi seert een Cöte du Rhöne Vil lages of één van de vijf nieu we rode wijnen die Albert Heijn in het zuiden van Frankrijk geselecteerd heeft en waar de vaderlandse wijn kenners vol lof over zijn, de Chateau Rastouble. Dat bete kent, dat u uw gasten met de feestdagen een uitstekend glas wijn zonder franje kunt aanbieden die heus niet zo temperatuurgevoelig is als wellicht gedacht wordt. Met de witte wijnen is het feitelijk precies eender. Vroeger moesten ze lang zaam op temperatuur wor den gebracht in de wijnkoe lers gevuld met ijs. De huidi ge witte wijnen kunnen ge woon de koelkast in. Geen geknoei met ijs dat toch smelt, zodat er morspartijen ontstaan met water. De heer Ter Schure tipt witte Duitse wijnen voor de feestdagen. Deze zijn een tikkeltje zoet, heerlijk fris en niet te duur en dat is ook een niet te ver waarlozen factor in de dure dagen voor Kerst. Wel moet u nog weten dat droge witte wijnen tegenwoordig hoog genoteerd staan als aperitief, zodat u er met het aankopen rekening mee houdt dat u met een enkel flesje bij de vis - probeer daarbij eens de Chateau Belingard - er niet bent. Maakt u zich vooral niet te veel zorgen over de glazen. Het simpelste en tegelijk Met de feestdagen wil je er graag een beetje extra mooi uitzien, met glittertjes en kleurtjes. Al brengen de cosmeti- cafabrikanten voor de feestelijke dagen rond de jaarwisseling geen speciale lijn uit, dan be tekent dat niet dat er voor hoogtijdagen geen speciale make-up zou zijn. Integendeel, de cosmetica- mode '85 wordt gekenmerkt door kleuren als roze, fuch sia, paars, veel tinten blauw en, voor de feestelijke dagen, zilver en goud voor oogscha duw. Voor mascara zijn zwart, bruin, paars, groen en eveneens veel tinten blauw de modekleuren. Voor blushers zijn dit jaar de kleu ren oud-roze, paarsachtige en bruinachtige tinten toon aangevend. De oogmake-up loopt als altijd parallel met de modetinten, dus met bo venstaande kleuren bent u in ieder geval modieus. Een zwarte mascara gebruiken en dan de uiteinden van de wimpers besprenkelen met een paar druppels goudkleur is heel chique, daarbij een fuchsia-kleurige lippenstift De nieuive Porcelain Col lection" van Cover Girl zachte en vrouwelijke kleur nuances voor het voorjaars- en zomerseizoen. en u steelt de show. Er zijn natuurlijk ook tal van andere combinaties mogelijk. Wij denken, dat u zelf het beste weet wat u staat. Hoewel er voor de feestda gen dus geen speciale cos- meticalijn is, brengt Cover Girl, het huismerk van Albert Heijn, bij de grotere filialen deze periode de „Party Look" uit: een Beauty Box met vier lippenstiften van verschillende kleuren, vier kleuren oogschaduw, pot lood, speciale puntenslijper, borsteltjes en penselen, kort om een complete make-up- set die volledig is afgestemd op de huidige cosmeticamo- de en de feestdagen. De Beauty Box is attractief ver pakt in een doos met kerst voorstellingen. Goed nieuws ook voor de contactlensdraagsters met bruine ogen. Er zijn nu con tactlenzen te koop die uw pupillen blauw doen schij nen. U weet dat zwart haar en blauwe ogen één van de zeven schoonheden is. Grijp dus uw kans.

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 5