Sein „einde oefening" kan nog niet worden gegeven rnmgMJm EEG Hof: Belgische 30%-jenever is echte jenever Gepensioneerden er weer op uit Deposito rente Spaar fonds pagina 3 Flitsen W Positieve reacties op nieuwe Miro-formule, maar. Klanten zijn enthousiast over Miro nieuwe stijl en ook vakmensen uit de levensmiddelendetailhan del zijn zeer lovend over het resultaat van de her structurering die deze Ahold-werkmaatschappij achter de rug heeft. Bovendien komen er meer klanten dan vroeger en de omzet toont aan dat de consument gevoelig is voor de vriendelijkheid en vakbekwaamheid van de Miro-medewerkers. Ook de opzet van Miro Center, waarbinnen Miro sa menwerkt met ondermeer bedrijven als MARCA- mode, Giraffe en Alberto valt bij het publiek in de smaak. Deze positieve geluiden be tekenen echter niet dat bij Miro nu het signaal „einde oefening" kan worden gege ven. „Neen, zeker niet", steekt Algemeen Directeur Chris van den Broek van Mi ro een waarschuwende vin ger in de lucht. „Het proces van veranderingen bij Miro is niet geëindigd met de (her)openingen van de win kels. Je zou kunnen zeggen dat nu de voorwaarden ge schapen zijn om Miro echt tot een succes te maken. We zijn in feite nog maar net be gonnen, waar ik gelijk aan toe wil voegen dat datgene wat we tot nu toe hebben gedaan enorm goed gelukt is. In dit kader wil ik ook mijn waardering uitspreken voor de geweldige inzet van onze medewerkers in de af gelopen maanden. Daarbij wil ik ook de medewerkers van de andere werkmaat schappijen die ons in de af gelopen maanden voortreffe lijk hebben geholpen, bedan ken." Van den Broek's constate ring dat de herstructurering tot nu toe erg goed is gelukt, wordt onderstreept door de uitkomst van de eerste klan tenpanels die onlangs zijn gehouden. „De zogenaamde „pay-off', die wij in onze ad vertentie gebruiken: „Miro maakt boodschappen doen weer leuk" wordt in ge sprekken met klanten beves tigd. De klant ervaart dat ook De jaarlijkse dagtochten zullen ook in 1986 weer plaatsvinden. Hiervoor nodigt, evenals voorgaan de jaren, de Raad van Be stuur gepensioneerden en VUT'ers uit om samen met echtgeno(o)t(e) of introducé(e), deel te ne men aan één der dagtoch ten. Ook WAO-ers in de leeftijd van 62 tot 65 jaar met wie het dienstver band niet is beëindigd, zullen worden uitgeno digd. De data van de dagtochten daadwerkelijk zo. Ik ben blij dat veel klanten vanuit emo tionele belevingen voor on ze winkel kiezen. Dat zijn trouwe klanten. Een klant die alleen bij je koopt omdat je goedkoop bent, is dat min der. Als een concurrent toe vallig eens goedkoper is, dan haalt hij daar de koffie. Hoopgevend is ook dat veel klanten te kennen gaven, naar Miro te zijn gekomen nadat ze van anderen iets po sitiefs over de winkel had den vernomen en mond-tot- mond-reclame is nog altijd de beste reclame die je kan hebben." Droom De eerste resultaten zijn er dus, maar dat betekent nog niet dat het eindstation al is bereikt. „De medewerkers die hadden verwacht dat met de heropeningen alle problemen definitief tot het verleden zouden behoren, zijn bedrogen uitgekomen. De werkelijkheid is anders, minder, dan de droom", con stateert Van den Broek. „We hebben nog steeds geen vlekkeloze organisatie en het zal nog wel even duren voor dat we de vele, voornamelijk organisatorische, problemen hebben opgelost, maar dat was ook té verwachten." „Vanuit het enthousiasme dat er was bij de medewer kers, zijn in de aanvangsfase problemen ter zijde gescho- met de respectievelijke ver trekplaatsen zijn: 6 mei: Amersfoort, Arnhem en Utrecht. 12 mei: Wijhe, Zwolle. 22 mei: Delft, Den Haag en Dordrecht. 26 mei: Den Bosch, Eindho ven, Tilburg en Roosendaal. 28 mei: Amsterdam en Zaandam. 3 juni: Zaandam. 5 juni: Zaandam. 10 juni: Amsterdam en Zaandam. De uitnodigingen voor de dagtochten zullen in de maand maart worden ver ven. die nu naar boven ko men". vertelt Van den Broek Hij doelt dan op zaken als plannen, bestellen, organise ren. maar ook op de vele nieuwe afdelingen, dc ande re wijze van samenwerken, de andere wijze van leiding geven etc. Het heeft tijd no dig voordat een organisatie die zaken beheerst. ..De M iro-medewerkers moeten zich realiseren dat het nog twee jaar duurt voordat we ons uiteindelijke doel heb ben bereikt en dat we daar voor hard zullen moeten werken. Te veel mensen in onze organisatie hebben de neiging snel terug te vallen op oude patronen. Zij zeg gen ook bij de eerste de bes te tegenslag: „Het zal nu ook wel niet lukken". Een derge lijke reactie is gezien het verleden van Miro wel lo gisch, maar zeker niet de juiste benadering. Ik zal doemdenken dan ook op alle mogelijke manieren bestrij den, want alles bestaat slechts bij de gratie van ge loof en overtuiging." Conflictsituaties Aanpassingsproblemen doen zich bij Miro o.a. voor bij de nieuwe wijze van samenwer ken. Iedereen in de organisa tie krijgt de ruimte mee te praten en te denken. „En die ruimte is er met name in ter men van overleg", zegt Van den Broek. „In elke vesti ging, op elke afdeling mag ie dereen meedenken over de gang van zaken, ideeën aan dragen, zijn mening geven. Helaas gebeurt dat nog te weinig, mensen moeten er nog aan wennen. Dat is in zoverre jammer, dat we nu nog géén optimaal gebruik kunnen maken van de kennis en ervaring die er ongetwij feld is in alle geledingen van de organisatie. Als er bij dat overleg op alle niveaus in de organisatie af en toe conflict zonden. Mocht op 1 april 1986 nog geen bericht zijn ontvangen, dan kan contact worden opgenomen met de organisatoren die bereikbaar zijn onder telefoonnummer 075-592223. Zodra het antwoordformu lier, dat gelijk met de uitno diging wordt verzonden, weer terug is ontvangen door de organisatie, staat men definitief als deelnemer geboekt. De organisatie zou het op prijs stellen indien het antwoordformulier in ie der geval wordt retourge- zonden. Dat geldt dus ook situaties ontstaan is dat in mijn ogen helemaal niet slecht, als het maar uitge praat wordt. Dat kan zeer po sitief werken, het kan een prikkel zijn tot meer creati viteit. Men gaat nu dat con flict nog uit de weg, omdat men angst heeft voor de con sequenties daarvan en dat geldt niet alleen voor de me dewerkers op de vloer. Die angst is ook hier een slechte raadgever. Kritiek mag wor den geuit, of liever nog, moet binnen de huidige Miro-organisatie naar voren worden gebracht. Bij Miro moet het straks zo zijn dat de dingen gewoon bij de naam kunnen worden genoemd en dat er een sfeer is waarin problemen kunnen worden opgelost." Verdere optimalisering Miro „Nu het nieuwe winkelcon cept in alle vestigingen is doorgevoerd en succes oogst bij klanten, gaat men bij Miro onverdroten verder met de verbetering van de formule. Aan de opbrengst kant zullen verhogingen plaats moeten vinden en aan de kosten-kant verlagingen. Enkele voorbeelden: de om- indien geen gebruik wordt gemaakt van de uitnodiging; ook dan het formulier terug zenden mét opgave van re denen waarom niet wordt deelgenomen. Zo kan gecontroleerd wor den of geen aanmeldingen zoek zijn geraakt. Mocht men verhinderd zijn op de vastgestelde datum, dan kan, na overleg met de organisa tie, een andere datum wor den uitgezocht. Nu reeds wordt aan alle deelnemers een genoeglijke en hopelijk zonnige dag toegewenst. zet kan verbeteren door de neen-verkoop terug te bren gen o.a. door bestellingen beter te plannen. De afboe kingen met name in de vers afdelingen moeten omlaag. Ook dat kan o.a. door betere planningen worden bereikt. Binnen elke sector zal de sectormanager met zijn me dewerkers moeten bespre ken welke en hoe er verbete ringen plaats kunnen vinden. Ditzelfde geldt voor de Miro Vestigings-Manager en zijn team, maar ook voor de lei dinggevers en medewerkers op het Miro-kantoor. Dit proces van overleg moet tot verdere verbetering van Mi ro nieuwe stijl leiden. Zo zijn alle medewerkers bin nen Miro mede verantwoor delijk voor de toekomst van onze organisatie", aldus v.d. Broek. Op 26 november jl. heeft het Europese Hof van Jus titie te Luxemburg be paald, dat in België gepro duceerde jenever met 30 procent alcohol in Neder land verkocht mag wor den onder de naam Jenever". De Nederlandse „Produkt- schapsverordening Bena mingjenever" stelt, dat jene ver ten minste 35 procent al cohol moet bevatten. De slij terijen van Alberto en Miro waren in 1983 begonnen met verkoop van Belgische jenever. Hiertegen werd door de Keuringsdienst van Waren proces-verbaal opge maakt en dit leidde tot een rechtszaak voor het ge rechtshof in Arnhem. De De depositorente over 1985 is vastgesteld op 1,39 procent. De berekening van de extra rente wordt gebaseerd op het gemid delde depositotarief bij de Amro-Bank over de depo sito's van 100.000,- op jaartermijn. Uitgegaan wordt van rentetarieven geldend in de eerste week van de vier kalenderkwar talen. De uitkomst hier van was voor 1985 5,94 procent. Het percentage depositorente wordt ge- randen door deze uit komst te verminderen met het vaste renteper centage, zoals dat voor het spaarfonds geldt, ofte wel 5,94 procent minus 4,55 procent 1,39 pro cent. De depositorente wordt aan het einde van het jaar toegekend over de laagste stand van de spaarrekening gedurende het gehele kalenderjaar, nadat deze is verminderd met een franchise die voor 1985 is vastgesteld °P 3.500,-. Ter vergelij king moge het volgende voorbeeld dienen: stel dat een spaarder een norma le en een bijzondere spaarrekening heeft. De laagste stand van het to taal van het saldo van zijn normale en het saldo van zijn bijzondere rekening was op een moment in 1985 5.500,-. De deposi torente wordt nu bere kend over dat laagste sal do verminderd met 3.500,- ofte wel 2.000,- en bedraagt voor 1985 1,39 procent x 2.000,- 27,80. Arnhemse rechter vond dat er van consumentenmislei ding geen sprake was, omdat de etiketten op de flessen Belgische jenever duidelijk de herkomst en het alcohol percentage - vermelden. De Arnhemse rechter stelde wel de vraag aan het EEG Hof of het accijns- en BTW-prijs voordeel, dat de Belgische jenever geniet vanwege het lagere alcoholgehalte, geen ongerechtvaardigd concur rentievoordeel biedt. Het Europese Hof heeft daar ech ter negatief op geantwoord. In Nederland geproduceer de en verkochte jenever zal overigens een alcoholper centage van ten minste 35 procent moeten blijven be vatten.

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 3