■■■■■■■Hi Pensioenfonds Ahold 60 jaar paginal Flitsen „Eene uitkeering van f lOper week"... rWi - mm „a. eene uitkeering van 10,- per week bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd; b. ingeval van overlijden in den dienst der N.V. Albert Heijn of daaraan bevriende vennoot schappen, eene uitkeering van 10,- per week aan zijn weduwe, vermeerderd met een bedrag van 2,- voor elk kind, dat den leeftijd van 18 jaar nog niet heeft bereikt, met een maximum van 20,- per week". Dit onder meer stond te le zen op de eerste pensioen polissen van het personeel, „verbonden aan de Maat schappij tot Exploitatie der Fabrieken en Handelszaken van Albert Heijn en daaraan bevriende Vennootschap pen, gevestigd te Zaandam". Ruim zestig jaar geleden nu, want het Pensioenfonds van Albert Heijn (thans Stichting Pensioenfonds Ahold gehe ten) werd op 18 augustus 1925 opgericht. Bij zo'n mijlpaal is het altijd interes sant om eens in de oudste ar chieven te duiken en met mensen te praten die zich uit die beginjaren nog het een en ander kunnen herinne ren. In personeelshanden De heer C. Kraaij, tot zijn pensionering in augustus 1974 directeur van het Pen sioenfonds en voordien vele jaren betrokken bij de admi nistratie ervan, praat nog met zichtbaar genoegen over de beginperiode. Toen Albert Heijn in 1925 besloot om, als één der eer ste ondernemingen in Ne derland, een pensioen- „potje" voor de werknemers in het leven te roepen, werd de uitvoering daarvan in handen gegeven van de „Per soneel Vereeniging Albert Heijn", die daartoe als verze keringgeefster „De Naam- looze Vennootschap Maat schappij tot bevordering van de belangen van het perso neel, verbonden aan" (enzo voorts, zie boven) oprichtte. „Vandaag-de-dag is zoiets on denkbaar, daarvoor is het al lemaal veel te ingewikkeld geworden, maar in die tijd was dat heel gewoon. De personeelsvereniging behar tigde toen als vanzelfspre kend ook de financiële be langen van haar leden", zegt Kraaij. „In grooter mate" Hij haalt een enigszins ver geeld verslag van het vereni gingsjaar 1927 tevoorschijn en daarin lezen we onder meer; „In de verschillende bij-fondsen, zowel voor ver hoogd Ouderdomspensioen als verhoogd Wed. Wee zen pensioen, werd in groo ter mate deel genomen, ter wijl het Spaarfonds langza merhand een vertrouwde in stelling bij velen van het per soneel is geworden. Intus- schen, zoolang nog niet ie der daarin deelneemt, blij ven wij voor het Spaarfonds propaganda voeren". En: „Vermelden wij tenslotte nog de door de firma Albert Heijn ingestelde ziekteverze kering voor haar personeel, waarvan ze de uitvoering ge legd heeft in handen van de Personeel Vereeniging. Mo ge ook deze instelling voor het geheele personeel van waarachtig belang blijken". (Nu we toch dat vereni- gingsverslag uit 1927 in han den hebben, kunnen we de verleiding niet weerstaan nog enkele andere passages te citeren. „Wel in de eerste plaats treedt in onze herin nering naar voren de her denking van het veertigjarig bestaan der firma. Een harte lijk woord van dank door het Bestuur zij nog aan de Direc tie der N.V. Albert Heijn ge richt voor de royale wijze waarop zij ons in staat stelde FLITSEN Personeelsblad Ahold nv December 1985 42-ste jaargang no. 11 verschijnt 11x per jaar Oplage: 38.000 Redactie secretariaat: Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592519 REDACTIE FLITSEN Mw. t. Piooijer (hoofdred.) Public Relations HK 1701, 075-593026 Mw. S, Eijben Directiesecretariaat Miro MK 402, 075-592721 N. Th. M. Huijsman Product Managing Marvelo P410, 075-592551 N. Hupkens Filialen- bureau AH HK 803, 075-593076 J. J. M. Jongstra Directoraat P&O HK 1304, 074-592524 E. Muller Public Relations HK 1703, 075-592519 A. de Roo PR-Bureau Van Hulzen F. Visser Marketing AC Restaurants P 216, 075-592932 ;n-irrtlitcrhHrm Het bestuur van bet Pen sioenfonds in 1966 zittend aan tafel, v.l.n.r. de berm B.H. van Tbiel, G.J. llermani- des, Mr. Dr. P.E.J Bomli, C. Kraaij en F. Röttger. dit jubileum tot een feest te maken voor het geheele per soneel, waaraan ieder onge twijfeld met groot genoegen terugdenkt". En: „Een ander aangenaam evenement in de geschiedenis der Vereeni ging is het Succes door de Muziekafdeeling behaald, bij haar eerste optreden op een concours te Amsterdam. Wij kunnen volstaan met de wensch, dat dit eerste succes diging zijner dienstbetrek king in bovenvermeld geval, zal de polis door hem weder om aan de Personeelvereeni- ging moeten worden terug gegeven." Kraaij: „Enerzijds was dit een min of meer indirecte bin ding aan het bedrijf, maar an derzijds toch ook een mid- POLIS Eén van de polisomslagen uit bet jaar 1931 voor onze muzikanten een aansporing mag zijn. van jaar tot jaar nieuwe lauweren te oogsten").... Premievrij Terug naar het Pensioen fonds. De heer Kraaij: „In de beginjaren was de pensioen opbouw voor de werkne mers geheel premievrij. Zij werden in het fonds opgeno men als ze drie maanden in dienst waren geweest en dat gold voor iedereen, ook de fabrieksmeisjes bijvoor beeld, hetgeen niet „nor maal" was. Maar er zat toch ook wel de bedoeling achter om het personeel aan het be drijf te binden." We citeren artikel 2 van de Voorwaarden van Verzeke ring: „De begunstigde kan geenerlei rechten aan de hem uitgereikte polis ont- leenen, zoolang hij niet 7 (zeven) jaren in onafgebro ken dienstbetrekking is ge weest bij de N.V. Albert Heijn of bij haar bevriende vennootschappen; bij beëin- del om te voorkomen dat mensen vertrokken óm het geld, zoals in de allereerste paar jaar wel gebeurde, toen men het door Albert Heijn gereserveerde bedrag bij vertrek kon opnemen. Daar is al snel een einde aan ge maakt." Al was de pensioenopbouw aanvankelijk premievrij, toch konden de werknemers die dat wilden, ook zelf bij dragen aan de verbetering van hun pensioenrechten. Daarin - zo weet de heer Kraaij zich nog te herinne ren - speelde ook het Spaar fonds een rol: de gratificaties werden jaarlijks geblokkeerd en konden - vrijwillig - be stemd worden voor een ex tra pensioenuitkering. „Maar - al met al - hadden de deel nemers aan het Pensioen fonds weinig te vertellen, ook al was het beheer in han den gelegd van hun eigen personeelsvereniging." Elk pensioenfonds moet de verkregen gelden - dat is ook nu nog zo - uiteraard zo vei lig mogelijk beleggen. Er mogen geen al te grote risi co's worden genomen om te voorkomen dat de pensioen rechten door grote verliezen verloren gaan. Kraaij: „Toen wij nog niet onderworpen waren aan de bepalingen van de Pensioen en Spaarfondsenwet die in 1952 in het leven werd ge roepen om een dergelijke débacle te voorkomen, be legde ons fonds nogal eens gelden in de bouw van eigen winkelpanden. Voorop stond dat die winkels in „goede straten" moesten liggen. Achteraf is gebleken dat dit heel goede beleggingen zijn geweest." In het jaarverslag over 1927 van de „Finantieele Commis sie" lezen we: „Wat de alge mene finantieele toestand der Vereeniging betreft, mag deze ook dit jaar niet onbe vredigend genoemd worden. Riskante fondsen zijn niet aanwezig, terwijl moet wor den aangenomen dat de on roerende goederen de volle waarde vertegenwoordigen, waarvoor ze op de jaarbalans voorkomen. Noch op effec ten, noch op onroerende goederen werden verliezen geleden". En: „De commissie wenscht haar verslag te besluiten met een woord van lof voor de overzichtelijke en gedetail leerde administratie der ef fecten- en huizen-rekening, waardoor het ook voor niet deskundigen mogelijk is, zich omtrent deze rekenin gen een duidelijk inzicht te verschaffen". Enkele cijfers uit datzelfde jaar spreken inderdaad een „gedegen taal". We citeren: „De WINSTEN bedragen: Ex ploitatie Huizen ƒ8.101,05; interest ƒ107,10. De VER LIEZEN bedragen: onkosten ƒ731,30. NETTO WINST 7.476,85". De onkosten post werd als volgt gespecifi ceerd: „Belasting 10,-; drukwerk 90,30; safehuur ƒ6,-; zegelen polissen 25,- en wiskundig adviseur ƒ600,-." Aande elhouder s Ook de heer D. Vethaak, tot aan zijn pensioen in 1980 lid van de Raad van Bestuur van Ahold heeft - zij het indirect - veel met het Pensioenfonds te maken gehad. „De directie is er altijd van uit gegaan dat het pensioen fonds zoveel mogelijk zelf standig moest zijn, maar we kwamen er niet onderuit om ons toch met het fonds te be moeien. Eenmaal moest ie dere belegging namelijk worden goedgekeurd door de aandeelhouders. Dit bete kende dat je toch goed op de hoogte moest zijn. Sinds het midden van de ze- !?n r-7' s x «j «pi .c f nv r v v i -J loc ji b Mry»'rp< r-oir ot i n n^fTf totfK Ti ventiger jaren is dat anders: de Raad van Bestuur heeft geen enkele zeggenschap meer over de beleggingen, maar hij laat zich er natuur lijk wel over informeren. Eens per jaar wordt het be stuur van de Stichting Pen sioenfonds Ahold door de Raad van Bestuur uitgeno digd om met elkaar van ge dachten te wisselen over de gang van zaken." Vethaak herinnert zich ook nog, dat er gedurende een vrij lange periode hypothe caire leningen aan perso neelsleden werden ver strekt, maar dat dit sinds een tiental jaren niet meer moge lijk is. „En dat is goed", zegt hij, „want dat kan allerlei wrijvingen en scheve ogen bij collega's geven. Evenals het kopen van woningen voor personeelsleden, dat na verloop van tijd eveneens is afgeschaft. Dat past niet i meer in deze tijd, waarin de werknemers toch liever zo veel mogelijk onafhankelijk van het bedrijf zijn. Hun ver- bondenheid aan de onderne ming mag niet „gedwongen" zijn."' Toekomst Hoe staat het Pensioenfonds er nü voor? Directeur J. W. Brinkhuis: „Prima. Vermeld de de balans per 31 decem ber 1927 een totaal aan be zittingen van 252.294,-, waartegenover 244.819,- aan verplichtingen stonden, op 30 mei van dit jaar zijn we aan bezittingen de mijl paal van 500.000.000,- ge passeerd, waartegenover toen een bedrag van circa ƒ450 miljoen aan verplich tingen bestond. En, zoals de zaken er nu voorstaan, voor zien we ook in de komende jaren geen problemen." In de afgelopen jaren zijn de woningprijzen flink gedaald. Heeft dat veel stroppen op geleverd? Brinkhuis: „Geluk kig niet. In 1975 en 1976 - vlak voor de instorting der prijzen - hebben we alle flats verkocht, met uitzondering van een gebouw in Druten. En daar zijn we in het recen te verleden met een forse leegstand geconfronteerd, welke inmiddels overigens nagenoeg geheel is wegge werkt. Voorts hebben we een keer last gehad van kra kers (in Heerhugowaard), maar verder zijn er geen gro te problemen geweest, inte gendeel: ondanks wat tegen slag hebben we in 1984 nog een winst geboekt van bijna 20 miljoen gulden. Het toe nemend aantal deelnemers aan ons Pensioenfonds hoeft zich dus geen zorgen te ma ken." JÉM

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 2