Filiaal 1326 in Harlingen pagina 12 Flitsen Toeristenstroom De boot als buis u f... rFiliaal 1326aan de Het Khw een klem, maarfinfthaal Vervangend bednjfèle,der §r tt schilderachtige Voorstraat van Jelle Bosnia (26) leunt achterover m zijn stoel die in het kantoor- Harlingen tje, dat hoogstens twee bij iner meter is, tegen de muur staat. Vroe ger u 'as dit een gang maar die hebben ze er gezien het ruimtege brek destijds i rij snel bijgetrokken", i uit Bosnia aan. Filiaal 1326 is gevestigd aan de schilderachtige kleine Voorstraat in Harlingen. De pui i an dit Albert Heijn-filiaal, nog ioorzien van goudkleurige letters uit de beginjaren 60, ontsiert het straatbeeld van Hams (zoals de Friezen het noemen) niet. Ons terugwanend in de tijd van de Patriciërs uit de 17e eeuw sprak Flitsen een aantal uren met vijf medewerkers van dit filiaal. Wie nog steeds denkt dat Friezen een stug volkje zijn, moeten wij teleurstellen. Het verslag van een geanimeerd gesprek. De historie van Harlingen, een stad op steenworp afstand van de Afsluitdijk, gaat terug naar het jaar 777. Het is één van de elf steden in de provincie Friesland die in de middeleeuwen stadsrechten kregen. De schilderachtige panden uit de Gouden Eeuw zijn opmerkelijk goed bewaard gebleven. In de Voorstraat vind je na even zoeken het AH-filiaal. De ontvangst door Jelle Bosma is bijzonder hartelijk. Zijn rondleiding door de winkel kost hem een kleine vijf minuten. Met 170 vierkante meter winkeloppervlakte zal dat geen verbazing wekken. Hij praat met enthousiasme over zijn werk en de winkel. „Wij beantwoorden natuurlijk niet echt aan het beeld dat de meeste mensen van Albert Heijn hebben. Het is hier allemaal vrij klein. Sommigen zien ons gewoon als de kruidenier om de hoek. Eigenlijk zijn wij dat ook. Wij zijn geen grote supermarkt. Dat heeft voordelen, maar ook nadelen. Kijk, de aanvoer van de goederen is hier vaak een probleem. Ons magazijn heeft z'n deur aan een smalle straat, dus de vrachtwagens met goederen staan hier wel eens in de file wanneer zij hun goederen moeten afleveren. Er komen ook wel eens mensen die vragen om bepaalde artikelen die ze in de landelijke advertenties hebben gezien. Omdat het hier zo klein is kunnen wij niet alles voeren. Dat betekent dan dat je klanten soms moet teleurstellen. Die zeggen dan: Waarom adverteren jullie met aanbiedingen die je toch niet hebt? Ja, en daar sta je dan. Het leuke van dit filiaal is dat je heel goed contact met de klanten hebt. Heel veel ken je van naam en dat heeft toch z'n charme. Soms vervul je zelfs een sociale functie doordat je de mensen kent en met ze praat." Een ander opvallend aspect van filiaal 1326 is, dat zomers de stroom van toeristen niet ongemerkt aan de Harlingse Albert Heijn'crs voorbij gaat. Bosma. zelf geboren en getogen in Bolsward, zegt hierover: „Wat dat betreft zou je ons een seizoenfiliaal kunnen noemen. In de zomer, ik zit hier zelf sinds maart van dit jaar. draai je hier 25% meer omzet. Het staat hier dan barstens vol toeristen. Die zien AH, oh dat is bekend en hup naar binnen. Veel mensen provianderen voor de boot. Die nemen voor een paar weken tegelijk mee. Tien pakken macaroni, spaghetti of nasi. Een paar kratjes bier en tien blikken bruine bonen. Die slaan soms voor hele groepen in. Dat zijn lekkere klanten van soms 5 a 600 gulden Ven augend bedrijfsleider Jelle Bosma links) in gesprek met i 'erkoper III Klaas Lammers. Karin Alkema. en dat tikt lekker aan. Soms krijgen wij het maar nauwelijks in de vakken aangevuld. Zo staan er tien flessen cola, je draait je om en het is weer weg." Eén van de drie kassa's wordt 36 uur per week bediend door Karin Alkema 20). Zij is en voelt zich op en top Harlingse en zit nauwelijks om spraakwater verlegen. „Dat vind ik nou hardstikke leuk dat Flitsen ook eens deze kant is opgekomen. Altijd maar filialen in het westen", is één van haar startopmerkingen. Via vakantiewerk en zaterdagwerk kwam ze bij AH in dienst. Daarvoor had ze LEAO, MAVO en gedeeltelijk de HAVO gedaan. „Op een gegeven moment was geld verdienen toch aanlokkelijker dan doorleren", bekent ze eerlijk. „Maar ik ben weer aan het leren geslagen. .Middenstandsdiploma. Gewoon om een beetje bezig te blijven en... je weet nooit hoe een balletje rolt. Na werktijd vindt zij uitgaan, autorijden, klerenmaken en breien leuke tijds passeringen. „Nee, ik ben niet getrouwd, ook niet verloofd, maar wel een beetje verliefd", vertrouwt Karin ons toe. Ze is part-timer en die acht uur in de week bevallen Joke Blok (29) prima. Samen met haar man bezit ze een 30 meter lang zeilschip, de Johanna B, dat voor zeezeilen en zeevissen kan worden gehuurd. „Wij wonen op het schip en wij varen met die mensen rond over de Waddenzee, de Noordzee enzovoorts. Gelijk maar een beetje reclame maken. Dat mag toch wel?", informeert ze naderhand. Joke is voornamelijk gedurende de wintermaanden in het filiaal aan de Voorstraat te vinden. ,Ja, eens hopen wij dat het schip ons 's zomers voldoende inkomsten zal opleveren, waar wij dan 's winters van kunnen leven Of ik een Fries ben? Nee hoor, er zit geen druppel Fries bloed in m'n lijf. Ik kom officieel uit Haarlem, maar woon nu al drie jaar in Harlingen. Hoe dat bevalt? Prima; ik ben een stadsmens maar je went aan alles. Ook aan rust." Degene met het langste dienstverband is Klaas Lammers 30). Al dertien jaar werkt hij Part-timer Joke Blok. Verkoper II Hany Wiersma: „Een Har linger voelt zich geen Fries". *®©7 dl onder de vlag van AIL In december gaat hij trouwen.Ja, het moest er toch maar eens van komen", grapt de doodnuchtere in Bolsward geboren Lammers. Voetballen als spits bij de Harlingse voetbalvereniging Robur is één van z'n hobby's. Vindt de spelverruwing een onacceptabel bijverschijnsel van dit spel. .Afgelopen zondag waren ze ook weer spijkerhard. Als het te gek wordt stop ik er mee. Dan ga ik misschien zaalvoetballen." Via het LOI volgt Klaas nu een cursus bedrijfseconomie op MEAO- niveau. Dat duurt één jaar. „Gewoon om wat cijfermatig inzicht te krijgen. Ik wil ook niet tot m'n 65ste verkoper III blijven." Harry Wiersma (20), verkoper II, legt ons eerst het verschil uit tussen een Fries en een Harlinger. „Een Harlinger voelt zich geen Fries. Het is altijd al een bevolkingsgroep op zich geweest. Wij horen niet bij Friesland en dat willen wij ook niet. Hoe dat komt? Ik weet het niet; historisch gegroeid." Sinds 3 oktober 1983 werkt hij bij Albert Heijn, kwam er via zijn neef, die er al werkte, terecht. Eerst had hij de MAVO afgerond. De zin om verder te Ieren ontbrak. Zijn hersenen houdt hij in vorm door in zijn vrije tijd met computers te werken. „Ik schrijf zelf programma's. Het is een heel leuke hobby, maar wel ontzettend duur." Hij volgt nu één avond in de week een cursus voor computerprogrammeur. Over het werk zegt hij tot slot: „Het bevalt me hier uitstekend. Werken in een groot filiaal is vaak zo onpersoonlijk. Hier kennen de mensen je. Zelfs na werktijd hoor ik: hé jij werkt toch bij AH. Dat is toch leuk. Qua gezelligheid zou ik hier altijd wel willen blijven werken." j»

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 12