Verpakking is een dure zaak ii "A Bijna 80% van de Nederlanders heeft voetafwijking Flitsen DTP bewaakt de kwaliteit pagina S at. «aajutBaagats Plastic zakken, papier aan de rol, cadeaudoosjes, kunststof bakjes... kortom: verpakking. Wie bij Ahold over verpakking wil spreken komt al gauw terecht bij de Dienst Technische Projekten, waar het inkopen daarvan één van de specialiteiten is. Bijna 20 miljoen aan orders werden dit jaar bij bedrijven in binnen- en buitenland geplaatst. Or ders, waarvan de uitvoering met argus-ogen wordt gevolgd, want ook verpakking is via de wa renwet aan strenge eisen gebonden. De inkoopafdeling van de Dienst Technische Projecten (DTP) heeft Albert Heijn als grootste „klant", maar ook voor Etos, Centrale Slagerij en, Distributiecentra en Miro (incidenteel) wordt verpakkingsmateriaal in de meest uiteenlopende vorm aangeschaft. Qua aantal het meest aansprekend zijn de plastic zakken voor de zelf bedieningstafels op de groente-afdelingen. Daarvan worden er jaarlijks door de klant zo'n 60 miljoen(!) van de rol geritst om er de zelf gekozen en afgewogen groenten in te verpakken. Maar ook bij de draagtassen loopt het aantal in de miljoe nen. Van de uitvoering in plastic nemen de AHddanten er jaarlijks ruim 10 miljoen mee; van de papieren 2 miljoen. Andere „toppers" voor de inkoopafdeling van DTP zijn polystyreen schaal tjes voor de verpakking van vleeswaren, vlees en delica tessen, rollen pakpapier voor bijvoorbeeld Sint Nicolaas en Kerst, speciale zakken voor visverpakking en stok- broodzakken. Buitenland De heer W. Muijderman, hoofd van DTP's inkoopafde ling, vertelt dat 80% bij Ne derlandse bedrijven wordt besteld. Dat de plastic draag tassen en een deel van de groentezakken uit het bui tenland komen heeft te ma ken met een ontoereikende capaciteit van de Nederland se fabrikanten. „Om het risi co te spreiden moeten we nu eenmaal onze bestellin gen bij meer dan één produ cent plaatsen." De orders voor verpakking zijn te verdelen in twee cate gorieën: aanvulling en/of aanpassing van bestaand ma teriaal en ontwikkeling van nieuwe verpakkihgsvormen. „Voor beide is de werkmaat schappij bepalend en werken we nauw samen met Ahead Advertising. In onder ling overleg wordt bepaald of bestaande verpakkingen gewijzigd moeten worden of kan worden ingespeeld op nieuwe ontwikkelingen. Warenwet Er zit nog altijd flink bewe ging in de verpakkingsindus trie, dus het is zaak je steeds goed van allerlei ontwikke lingen op de hoogte te stel len", aldus de heer Muijder man. Dat overleg tussen „klant", Ahead en DTP ken merkt zich door de beant woording van een aantal vra gen zoals: wat moet er ver pakt, hoe groot is het artikel, welk materiaal is het meest geschikt, om welke aantallen gaat het, wat is de beste ma nier van aanleveren (in do zen, aan de rol) en moet er een opdruk zijn. Wanneer die voorstudie is voltooid en het gewenste produkt - op papier althans - vorm heeft gekregen, wordt een proef- bestelling gedaan. Een be langrijke taak bij de beoor deling daarvan is weggelegd voor het verpakkingslabora torium van Marvelo. Hier wordt het nieuwe of ver nieuwde produkt „doorge licht" aan de hand van een eisenpakket waarin de Ne derlandse warenwet een be langrijke toets vormt. Zaken zoals stevigheid, verlijming, geur- en smaakbestendig- heid spelen hierbij een rol. Deze controle blijft overi gens niet beperkt tot nieuwe bestellingen. Het Marvelo- lab neemt ook steekproeven tijdens de hele uitleverings cyclus. Muijderman: „Vooral als het gaat om langlopende contracten is het zaak om de vinger aan de pols te hou den. Daarom deponeren we bij de afsluiting van het leve ringscontract altijd een mon ster van de kwaliteitsstan daard bij de fabrikant, waar op we bij geconstateerde af wijkingen kunnen terugval len." Groene kaas Als voorbeeld noemt hij het bedrukken van plastic draag- zakken met een afbeelding in zes kleuren. Gedurende het produktieproces willen die kleuren wel eens „verschie ten" waardoor gele kaas steeds groener wordt. „De drukker weet, dat we zo'n af wijking niet accepteren en zal dus tijdig zijn cliché's vernieuwen." Veel aandacht vragen ook vernieuwing van verpakking en de introductie van geheel nieuw materiaal. Voorbeel den daarvan zijn het bedruk ken van de - tot dan toe blan co - groentezakken voor AH en de nieuwe huisstijl bij Etos, waarvoor allerlei nieuw materiaal moest wor den besteld, van draagtasjes tot cadeaudoosjes. De inkoopafdeling van DTP De beer G. van Doom (mid den) van de afdeling DTP op controle bij eerx drukker-. beperkt zich niet tot het pas sief wachten op het wensen- lijstje van de werkmaat schappijen. Muijderman: „We kijken regelmatig rond in binnen- en buitenland en komen, mede daardoor geïn spireerd, met nieuwe ideeën. En dan begint het circuit weer: wat kan Ahold ermee, wat kost 't, is er spra ke van een verbetering? Een nauwkeurige zaak, want een miskleun kun je je, als inkoopafdeling voor zulke enorme aantallen, niet ver- - oorloven." Vervolg van pagina 1 Laatste tien jaar „De medische wetenschap is zich in feite pas de laatste tien jaar intensief bezig gaan houden met de veelzijdig heid van klachten die voetaf wijkingen kunnen opleve ren. Duidelijk is inmiddels wél, dat het aantal aanzien lijk groter is dan werd ge dacht", aldus dr. Kwant. Die mening wordt gedeeld door Jaap Molenaar en Erik van Heijde, twee jonge podo- therapeuten die ieder een druk bezochte praktijk heb ben in Volendam en Lim burg. Zij leggen uit, dat hun vak is voortgekomen uit de groeiende aandacht voor al les wat met voeten te maken heeft. Alvorens iemand zich podo-therapeut mag noe men, heeft hij een cursus van twee jaar achter de rug, die zich laat vergelijken met die voor fysio-therapeut. Podo- therapeuten (een bescherm de titel) zijn er in ons land officieel sinds 1981 en hun aantal is tot nu toe beperkt gebleven tot 64. Jaap Molenaar: „Wij behan delen alle klachten die voortkomen vanuit de voet en werken daarbij uitslui tend vanuit de buitenkant. Met andere woorden: cor recties van de voet uitslui tend door middel van specia le inlegzooltjes en passend schoeisel." Vanzelfsprekend is ook hier voorkomen beter dan genezen, maar de prak tijk heeft inmiddels geleerd dat veel voetklachten met succes kunnen worden aan gepakt. Als voorbeeld mag gelden de 80-jarige kosteres van het klooster te Volen dam. Zij kon door ernstige pijn in haar voeten haar werk niet meer doen. Mole naar: „We hebben eerst de stalen steunzolen die ze had in de vuilnisbak gegooid, vervolgens een paar correc tiezooltjes aangemeten en voor goede, passende schoe nen gezorgd. Na acht maan den kon ze weer normaal lo pen." „Voetcorsetten" Zo'n verhaal roept vragen op. Wat wordt verstaan on der correctiezolen en wan neer mag je een schoen „pas send" noemen? De zooltjes blijken gemaakt van dun, soepel leer met in het voet- bed hier en daar verhogin gen om - waar nodig - onder steuning te geven. In niets lijken ze meer op de stalen, onbuigzame „voetcorsetten" die het meestal ook nog no dig maakten aangepaste of grotere schoenen te dragen. „Dat is nou juist altijd het grote probleem geweest", betoogt Molenaar. „Wie last van zijn of haar voeten kreeg, zag al visioenen van plompe, onmodieuze schoe nen. Gelukkig is die psycho logische barrière nu van de baan. Er is een aantal - ook Nederlandse - schoenfabri kanten, die verantwoord èn mooi schoeisel maken. Mo dellen in bijvoorbeeld vijf, zes breedtes.... daar hoorde je tot voor tien jaar niet van." „Zijn dat dan ook dames schoenen voor een avondje uit?", proberen we, maar Erik van Heijde wijst ons te recht. „Ook dat is zo'n vast geroest begrip, dat er maar één soort schoenen bestaat. Dat een vrouw voor een avondje-uit een modieuze pump aantrekt is begrijpe lijk, maar dat ze met diezelf de pump de hele dag in de winkel staat, is fout. Kern van onze boodschap is, dat voetklachten te verhelpen zijn en dat schoenen daar voor niet langer plompe schuiten zijn." Molenaar en Van Heijde vat ten hun adviezen samen in een aantal stellingen: aga zo vlug mogelijk met hardnekkige voetklachten naar een erkend voetspecia list, zoals een podo-thera- peut; b. koop - ook als je geen klachten hebt - schoenen die aan de eisen van je beroep voldoen. Wie veel moet lo pen of staan dient extra kies keurig te zijn; c. een schoen past pas goed als hij de hiel voldoende ste vigheid biedt, als de tenen vrij liggen, als de schoen buigt op de bal van de voet en zich goed laat vastmaken; d. de schoen moet van leer zijn, omdat alleen dat mate riaal voor voldoende - hoog nodige - ventilatie zorgt. Dokter Kwant is enthousiast over de ontwikkeling die de voetwetenschap de laatste jaren heeft doorgemaakt. „Ook bij Ahold komen veel klachten voort uit verkeerd schoeisel. Als je een man in het DC de hele dag ziet sjou wen op gymschoenen of een verkoopster in het filiaal ho ge hakken draagt, dan vraag je natuurlijk op de langere duur om moeilijkheden."

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 5