Filda september '86 operationeel MOEDER, 15 DE SCHAAR?, Uniforme artikelcodering komt in stroomversnelling pagina 4 Flitsen MOEDER, WAAR IS DE SCHAAR? Informajè-èfetemen Albert Hëijn bv AHOLD EN AUTOMATISERING 4i.xii.OMm Details Financiële informatie - systemen Bedrijfs- rapportering Finandëfe database koopruimte, inventaris, as sortiment, een magazijn en natuurlijk personeel. Alle in formatie die daarop betrek king heeft, zoals füiaalnum- mer, adres, postcode, tele foonnummer, ruimte-regi stratie', voorraadcapacitei- ten, laad- en losbeperkingen wordt verzameld en in het Filda-systeem opgeborgen. Alle filiaalinformatie Als de bedrijfsleider een stij ging waarneemt in de vraag naar bijvoorbeeld koffie, dan vergroot hij, in overleg met het areakantoor, het assorti ment. De ruimte-registratie gegevens kloppen dan niet meer en moeten worden aangepast. Als de PTT het te lefoonnummer wijzigt of als er een remodeling plaats vindt, klopt het systeem niet meer. Via het areakantoor of via de gebruikers in het hoofdkantoor worden de fi- liaalgegevens bijgewerkt. Al le gebruikers van Filda kun nen er van op aan, dat de in formatie die zij opvragen klopt en honderd procent actueel is. Behalve verkoopruimte en inventaris heeft een filiaal ook klanten. Klantengege vens horen ook in Filda thuis, omdat de wensen en het koopgedrag van de klan ten bepalend zijn voor wat het filiaal aan assortiment en verkoopfaciliteiten te bieden heeft. Eenmaal per twee jaar voert de Dienst Onroerende Goederen van Albert Heijn een enquête onder de klan ten uit, in samenwerking met het desbetreffende fi liaal. Als we weten hoe de gemiddelde klant het filiaal beoordeelt, dan kunnen we op eventuele wensen inspe len en de situatie waar mo gelijk verbeteren. De enquê te is filiaalgericht omdat het koopgedrag van klanten in bij voorbeeld het centrum van een grote stad hemels breed verschilt van dat van klanten in de nieuwbouw wijk van een forensenge meente. Systeem beveiligd Filda is het systeem dat alles wat er over een filiaal be kend is centraal bewaart en dat gemakkelijk toegankelijk is voor iedereen die voor het uitvoeren van zijn taak fi- liaalgegevens nodig heeft. Uiteraard zijn de vertrouwe lijke gegevens in het systeem beveiligd en slechts toegan kelijk voor bevoegde perso nen. De Stuurgroep Informatie Beleid Albert Heijn ^bv of kortweg SIBA is verantwoor delijk voor het tot stand ko men van het nieuwe sys teem. Met een projectgroep en een gebruikersgroep wordt hard gewerkt om Fil da in september 1986 - na de technische oplevering in mei - gebruiksklaar te heb ben. De gebruikersgroep bestaat uit een aantal gespecialiseer de medewerkers van het hoofdkantoor, de areakanto- ren en de filialen, die ieder afzonderlijk zijn ingezet om op hun vakgebied een pro fessionele bijdrage te leve ren. De gebruikersgroep le vert het resultaat van de ge zamenlijke inspanningen aan de projectgroep, een groep specialisten vanuit diverse disciplines van het hoofd kantoor die de controle heeft over het project. De projectgroep geeft opdrach ten aan een groep automati seringsdeskundigen die het systeem bouwen en invoe ren. Het personeel in de filialen zal pas in een later stadium, wanneer winkelsystemen hieraan gekoppeld zijn, iets van Filda merken. Alleen de bedrijfsleiding zal een actie ve rol in het functioneren van het systeem gaan spelen. Niet alleen voor aanvulling van de gegevens, maar ook als ontvanger van meer en uitgebreidere informatie. De gebruikersgroep Filda zal de betrokken medewerkers - in de filialen, in de areakanto- ren en het hoofdkantoor - zodanig voorbereiden en be geleiden, dat geen van hen ooit meer zal hoeven te roe pen.- Moeder, waar is de schaar. Op 15 oktober jl. opende staatssecretaris P. H. van Zeil in Lemelerveld de 200ste scannende super markt. Ter gelegenheid daarvan sprak de heer A. Heijn als voorzitter van de Stichting UAC (Unifor me Artikel Codering) over het tempo waarop de ze wijze van codering in Nederland ingang vindt, niet alleen in de levensmiddelensector maar ook in de non-food-sector. De heer Heijn memoreerde in zijn toespraak aan het feit dat in 1977 de eerste scanner in een AH- filiaal in gebruik werd genomen. De streepjes symbolen moesten toen nog door de detaillist zelf op de artikelen worden aangebracht. Na het verschijnen van het UAC-handboek in 1978 is daarin verandering geko men, met gevolg dat steeds meer fabrikanten de symbo len direct op de verpakking van de artikelen laten druk ken. De code wordt nu al op ruim 85% van het assorti ment van een supermarkt aangebracht. Naar omzet ge meten, ligt dit percentage zelfs boven de 90%Dit leidt tot een versnelde invoering van scanners in de super markten. De ontwikkeling van 1 naar 100 scanners duurde zeven jaar, van 100 naar 200 slechts anderhalf jaar. Op dit moment nemen de scannende supermarkten 5% van de totale omzet voor hun rekening. Voor eind 1986 wordt verwacht dat dit percentage zal zijn gestegen tot 10%. Nederland bezet, relatief gemeten, de vierde plaats in de rij van landen waar het systeem wordt ge bruikt. Amerika staat met 11.800 winkels op de eerste plaats, gevolgd door Japan met 5.200 en Zweden met 300. Het gebruik van een unifor me artikelcodering is niet al leen voorbehouden aan de levensmiddelensector. Vele andere branches hebben in middels belangstelling. Er is de afgelopen tijd een onder zoek gedaan naar de voor- en nadelen en mogelijkheden van gebruik in alle andere sectoren. De conclusie daar van is dat het de voorkeur verdient om niet alleen elk artikel, maar ook de produk- ten waaruit een artikel is sa mengesteld van een streep jessymbool te voorzien. Dat maakt het mogelijk dat wille keurige bedrijven voor een groot deel geautomatiseerd kunnen communiceren in hun onderlinge handelsver keer. Dat is naast scanning in de winkel een van de belang rijke doelstellingen van het systeem. Ieder gezin bezit een schaar, maar ieder gezinslid moet er steeds weer naar op zoek. Tot moeder, het zoeken beu, maar een nieuwe schaar koopt, die dan ook prompt weer zoek raakt. Zo gaat dat met een gebruiksvoorwerp dat overal in huis, tot in de schuur en de badkamer toe, wordt gebruikt. In een organisatie als Albert Heijn zijn ook constant men sen op zoek. Soms naar een schaar, maar meestal naar in formatie, bijvoorbeeld over personeelsgegevens, salaris gegevens, ruimteregistratie gegevens, concurrentiegege- vens. enzovoort, van de filia len. Natuurlijk is die informatie wel ergens in de organisatie aanwezig, maar de hamvraag is altijd bij wie en waar. Als die vraag niet snel kan wor den beantwoord, neemt de zoeker doorgaans contact op met het betrokken filiaal om de informatie dan maar bij de bron te halen. De be drijfsleider wordt in zijn werk gestoord omdat hij iets moet gaan opzoeken. Hij vraagt zich terecht af waar het hoofdkantoor mee bezig is als hem een dag later door een ander precies hetzelfde wordt gevraagd. Zoeken is vervelend en wekt irritatie. Het haalt het tempo uit het werk. Op het mo ment dat alle informatie bij elkaar is gezocht, is het beeld dat ontstaat vaak al niet meer actueel. Dat pro bleem is eigenlijk alleen en afdoende op te lossen door automatisering. Elektronisch kaartsysteem Verzamel alle ter zake doen de filiaalgegevens en stop ze, gesorteerd naar soort, in de database - het elektronische kaartsysteem - van de com puter. De gebruikers zorgen er zelf voor, dat wijzigingen die zich in de informatie voordoen snel in het sys teem worden opgenomen en houden daardoor de gege vens actueel. Alle medewerkers in de Al- bert Heijn-organisatie kun nen - als ze daartoe bevoegd zijn - via een terminal de ge wenste en actuele informatie met enkele handelingen op het beeldscherm toveren. Niemand hoeft meer te zoe ken. Ook hoeven de bedrijfs leiders van filialen niet meer zo veelvuldig lastig te wor den gevallen. Deze systeem-oplossing heet Filda, afkorting voor Filialen Database Albert Heijn. Even als Ada - afkorting voor As sortiment Database Albert Heijn, waarover wij in een eerdere aflevering van deze rubriek hebben geschreven - is Filda een elektronisch kaartsysteem. Zowel de filia len als de afdelingen in het hoofdkantoor die zich op de één of andere manier met de filialen bezig houden, heb ben de plicht om correcties op de bestaande gegevens zo spoedig mogelijk in het sys teem te brengen. Een filiaal is een verkoopves tiging bestaande uit een ver- ledereen heeft wel eens uitgeroepen: „Moeder, waar is de schaar?" De schaar is altijd zoek. Vader haalt hem van het haakje in de keuken om een antwoordcoupon uit te knippen. Daarom grijpt moeder mis als ze de schaar nodig heeft om de waardepunten van het lege koöïepak te knippen. Vervolgens wordt de schaar gevonden door zoon Henk, die hem meeneemt naar zijn kamer om hem daar te laten verdwijnen onder de berg knip sels die hij overhield van het in elkaar plakken van een werkstuk.

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 4