Jong, weinig geld en toch naar de 1wintersport? Deelnemers tennistoernooi zorgen voor ware happening Flitsen Je hoort het zo vaak van vrienden en collega's: „Wintersport? Te duur, te koud, te gevaarlijk." Vreemd genoeg hoor je dat nooit van hen, die al eens de latten onder bonden. Hoe komt het dan toch dat iedereen altijd zo enthousiast te rugkeert en het legioen wintersporters al meer dan 800.000 beoefe naars telt? Flitsen ging op onderzoek. Hoe jonger je bent, des te prettiger is het met skiën te beginnen. Je leert sneller en je hebt nóg meer jaren ski plezier voor de boeg. Dat je, als jongere met een nog be scheiden inkomen en nog nooit een besneeuwde berg van dichtbij gezien, een groot aantal vragen hebt, is duidelijk. Laten we er eens een paar beantwoorden. Georganiseerd of zelf doen? Aan beginners is het af te ra den de vakantie zelf te rege len. Zonder ervaring is de keuze o zo groot en moeilijk. Juist de laatste jaren brengt een aantal jongerenorganisa ties speciale wintersportpro gramma's voor jongeren te gen zulke betaalbare prijzen, dat je zelf ter plaatse nooit goedkoper terecht kan. Bij het reisbureau helpen ze je met je keuze en ter plaatse zijn er ervaren reisleiders die alles voor je kunnen re- Op de vroege zaterdagmor gen van 28 september jl. ging de 8e editie van het Ahold-tennistoernooi van start in de Uitgeester Sport en Tennishal. Er waren precies 100 deel nemers, die over 4 groepen naar sterkte waren ingedeeld en met steeds wisselende partner moesten spelen. De ze tennishappening staat daardoor ook in het teken van versteviging van be staande contacten en het leggen van weer vele nieu we. Winnaars: Ook deze dag hing er een lekkere ontspannen sfeer. Een ieder keek terug op een geslaagd toernooi. De orga nisatie was in handen van Ni co Ris, Teun Roodenburg en Wim Volgers, terwijl Jaap Pa- meijer bij de voorbereiding was betrokken. Uiteraard zal volgend jaar deze' traditie worden voort gezet, waarbij ook de moge lijkheid van het kunstgras bij LTVZ in Zaandam wordt on derzocht. Beginnersgroep dames - J. Langenberg, heren - A. J. Kaaij. Gevorderden dames - M. Raap en A. Smit, heren - J. Mandjes. Vergevorderden dames - F. p. m. Hupkens, heren - C. v.d. Geest. Competitiespelèrs dames - C. Ris, heren - J. Melis. gelen. Dat betekent al heel wat zorgen minder. Boven dien trek je op met een groep jongeren, wat zeker als je alleen bent erg plezie rig is. Je komt altijd met vrienden terug. Waar naar toe en wanneer? Als beginner kan je terecht in ieder skigebied in Europa. Maar niet ieder gebied is een verstandige keus. Begin in een klein gebied. De prijzen van o.a. liften en les zijn er doorgaans nog laag en zo'n eerste week heb je aan een paar oefenhellingen vol doende. Oostenrijk is veruit het populairste skiland met alle mogelijkheden. Voor be ginners zijn bijv. Mallnitz en Götzens goede bestemmin gen. Zwitserland biedt zeker zo veel, maar is duurder (al zijn er uitzonderingen, bijv. in Veysonnaz). De Franse Al pen bieden een scala van su per-skigebieden (o.a. Les Arcs, Tignes, Val d'Isère, Avioraz), maar het gemoede lijke dorpse karakter ont breekt meestal. Italië, met name Süd-Tirol, lijkt in veel opzichten op Oostenrijk, maar is wat verder weg. Echt goedkope alternatieven zijn o.a. Andorra (belastingvrij!) en Roemenië. Ook al spreek je geen woord over de grens, taalproble men doen zich, zeker in Oos tenrijk, eigenlijk nooit voor. Sommige skischolen hebben zelfs Nederlands-sprekende instructeurs. Bovendien is er de reisleider en ach, in je groep spreekt altijd wel ie mand de taal. De mooiste skitijd is februari/maart: veel sneeuw en een al wat hogere temperatuur. Desnoods in je zwembroek op het terras! De gezelligste tijd is de kerstperiode. Januari is de goedkoopste en rustigste maand, maar kouder. Welke accommodatie? Er zijn grofweg drie typen accommodatievormen. Bij appartementen ben je goed koper uit, maar je moet wel met een (klein) groepje gaan. De meeste georgani seerde jongerenreizen heb ben het pension als uitgangs punt. Je eet samen met de groep en 's avonds wordt er van alles georganiseerd. Je hebt de keuze uit eenvoudi- Picknicken in de me op 2300m. hoogte in Arinscd (Andorra). ge standaardkamers met douches op de gang of com fortabele kamers met eigen douche en wc. Een derde, meer onbekende maar zeer goedkope vorm is die van de „zelf-verzorgings- huizen". De reisorganisatie huurt zelf een heel huis (ge middeld zo'n 16 bedden). De reisleider is dan tevens huisbaas, keukenmeester, etc. Je kookt samen en je helpt mee de boel op te rui men. Het kost je gemiddeld een half uur per dag aan „corveedienst", maar daar tegenover staat dat de prijs erg laag is. Er is al een aan bod van 99,-, al komt daar nog wel een bijdrage van ca. 100,- bij voor de maaltijd- pot. Dat gezelligheid troef is, hoeft geen betoog: daarvoor zorg je zelf! Hoe er naar toe? De bus is veruit de goed koopste vorm van vervoer. Een bus, voorzien van alle comfort (bar, toilet, video) brengt je al vanaf 140,- naar je bestemming en terug. Vertrek doorgaans op vrij dagavond met aankomst op zaterdagochtend. Terug ein digt de reis dan weer op zon dagochtend. Het lijkt zwaar, zo'n nacht op een stoel, maar de praktijk leert dat het wel meevalt. Wil je toch comfor tabeler reizen, dan neem je de slaapbus (stoelen worden omgebouwd tot heuse lig plaatsen) of reis je per win- tersporttrein. Uiteraard ben je dan duurder uit. Is skiën moeilijk? Alle begin is moeilijk. Zo'n eerste dag in de skischool betekent vallen en opstaan (maar ook lachen!). Door gaans ben je na een dag of drie al in staat je eerste échte afdaling te maken en begrijp je niet hoe je nog geen twee dagen tevoren zo stuntelig kon zijn. Sluit je wel aan bij een officiële skischool. Daar kunnen ze je, met al hun er varing, het snelst en veiligst op het juiste skispoor zetten. Het is aan te raden vooraf je lichaam alvast wat te trainen, o.a. door skigymnastiek of de moderne variant ski-aerobic. Angst voor het breken van een been is dan overbodig. Het gevaar schuilt alleen nog in eigen overmoed op de pis te, maar dat heb je zelf in de hand. Wat is er te doen na het skiën? Als je meegaat met een jon gerenreis, verveel je je nooit. Vrienden zijn zo gemaakt en de reisleider organiseert van alles. Een avondlanglauf tocht met fakkelbegeleiding, rodelen („sleetjerijden"), Ti- roler avonden. Zoek je de iets grotere plaatsen op, dan is er een keur van disco's en café's bijvoorbeeld in Ger- los, Westendorf, Kitzbühel en Zeil am See. De prijzen zijn in de grotere skibestem- mingen hoog. Een gezellige avond is ook in het pension rond de Kachelofen moge lijk: ski-ervaringen uitwisse len, sterke verhalen over die ene moeilijke afdaling, Glüh wein drinken. Wat kost het? De hamvraag eigenlijk. Laten we stellen dat een skivakan tie niet echt goedkoop is, maar wel degelijk betaalbaar. Je zult er van tevoren wel wat geld voor opzij moeten leggen, maar je krijgt er dan ook een prima vakantie voor terug. Een standaardaanbod (reis en verblijf op basis van halfpension) is er al vanaf 350,-. Daar komen nog de kosten voor skipas, -les en ski- en schoenenhuur boven op. Tel daar nog de uitgaven voor drankjes etc. bij op, dan kost een week je ongeveer 700,- a 800,-. Neem voor een paar tientjes ook een goede reisverzekering. Laat je in een reisbureau goed voorlichten over alle bijko mende kosten. Ze kunnen een goedkoop aanbod alsnog duur maken. Veel jongeren organisaties bieden overi gens vaak gecombineerde skipakketten aan (pas, les en skihuur in één) die vaak nóg voordeliger zijn. Koop ten slotte als beginner nog geen (dure) skikleding of schoe nen en zeker geen ski's. Huur of leen ze en wacht tot je wat gevorderd bent. Fleb je na dit alles interesse gekregen, aarzel niet en stap een (jongeren- )reisbureau binnen. De programma's kun je zó meenemen en advies is gratis. Wanneer je straks dan toch die eerste afdaling hebt gemaakt, zul je een ervaring rijker zijn. De vakantie is zo intensief, dat je gewoon ver geet waar je thuis eigenlijk mee bezig was. Vraag het eens een vriend of collega die wél in de „witte wonder wereld" geweest is. Kijken of wintersport dan nog „duur, koud en gevaarlijk" is!

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 11