Werkmaatschappijen Negentig Alberto-beheerders inEpernay Klantgerichtere opstelling Etos pagina 10 Flitsen Alberto Uitgelezen Engelse en Nederlandse wijnen bij Alberto 6ÜATI6 n pjg&F gypjMLTHj 'mörkM Albert Heyn Mberto-beheerders bezoeken de kelders ran Moet Chan don Frankrijk en Italië zijn de grootste wijnpro- ducerende landen van Europa. Dat Engeland als wijnland in opkomst is, zullen weinigen weten. Toch zijn er ruim honderd wijngaar den die op commerciële basis bestaan en goed zijn voor een gezamenlijke jaarlijkse produktie van ongeveer 2% miljoen flessen. Eind september heb ben negentig Alberto- beheerders samen met de medewerkers van het hoofdkantoor een bezoek gebracht aan het champagnehuis Moet Chandon in Epernay, even ten zuiden van Reims. Vol gens Dick van Baren van de afdeling Mer chandising moet het bezoek gezien worden als een onderdeel van het opfrissen van pro- duktkennis. ,,De Alber to-beheerders hebben hun kennis over cham pagne kunnen uitbrei den. Dat komt uitste kend van pas nu de feestdagen voor de deur staan. Tenslotte moeten de slijters het hebben van de verkoop in de maand december, waarin de meeste champagne verkocht wordt." Vorig jaar hebben de beheer ders een bezoek gebracht aan het befaamde cognac huis Hennessy, ook om de bestaande vakkennis op peil te houden om zodoende de klant goed te kunnen infor meren. De champagne van Moët Chandon is volgens Dick van Baren aan de prijzi ge kant, maar hij geeft tevens aan waarom dat zo is. Zo'n fles kost rond de veertig gul den, maar daarbij moet je niet vergeten dat er per fles voor circa 23,- aan druiven nodig is, terwijl ook het pro- duktieproces vrij duur is. Verder moet de wijn drie jaar in de kelder rijpen Toen de van oorsprong Hol landse wijncommissionair Claude Moët bijna 250 jaar geleden zijn eigen wijnhuis begon, kon hij niet bevroe den dat het zou uitgroeien tot het grootste van de streek. Ter illustratie enige cijfers: het bedrijf beschikt over 28 kilometer kelder, heeft ca. 50 miljoen flessen in voorraad, verkoopt onge veer 18 miljoen flessen per jaar en geeft werk aan meer dan 1.200 mensen, de 1.500 plukkers niet meegeteld. In Europa, Amerika, Afrika en Azië is het de meest gedron ken champagne. In de vrije uurtjes heeft eens een mede werker uitgerekend dat in de wereld gemiddeld elke twee seconden een fles van dit huis wordt ontkurkt. Men beschikt over 464 hectare produktieve wijngaarden en over eigen laboratoria voor zowel analyse als research van de wijnen. Pas onder de bezielende lei ding van kleinzoon Jean-Re- my zou het huis spectaculair groeien, waaraan mede zijn vriendschap met de tien jaar jongere Napoleon debet is geweest. De kleine keizer vereerde het champagnehuis regelmatig met zijn bezoek en bestelde er wijn voor zijn hof. Jean-Remy liet twee identieke gastenverblijven voor Napoleon bouwen. De ze bestaan nog steeds, even als Caveau Napoleon, waar de keizer werd ontvangen en waar de beheerders van Al berto het afscheidsdiner van hun Franse gastheer kregen aangeboden. Tijdens de feestweek-activitei- ten die van 9 t/m 14 septem ber jl. in Bloemendaal wer den gehouden, haakte AH-fi- liaal 1483 in met een aantal thema-dagen Er was een Griekse dag met veel aan- Eén van die wijngaarden is die van het Lamberhurst- klooster, dat ligt in het heu velachtig gebied even ten zuid-oosten van Londen. Ou de geschriften vermelden dat reeds in de 15e eeuw monniken daar aan wijn bouw deden. De wijngaar- J dacht voor wijn, een Spaanse dag waarbij de aandacht werd gevestigd op de Spaanse honingmeloen en een Jaar marktdag waar de broodjes vlot over de toonbank gin gen. den raakten echter in verval en pas in 1972 begon men weer met het beplanten van de ruim 3 hectaren die zo'n 80 meter boven de zeespie gel op de grens van de graaf schappen Kent en Sussex lig gen. Vooraf werd advies in gewonnen bij prof. dr. Wil helm Kiefer van de Land bouwhogeschool in Geisen- heim in West-Duitsland. Bin nen vier jaar werd een jaar opbrengst bereikt van 70.000 flessen, een aantal dat in 1983 meer dan ver viervoudigd was. Sinds 1979 ontvangen de wijnen van Lamberhurst vanwege hun kwaliteit elk jaar het gouden wijnzegel van de English Vineyard Association. Twee jaar geleden won de Lamber hurst Huxclrebe (wit en half droog van smaakde prijs voor de beste Engelse wijn. Op grond van deze opzien barende resultaten ging Dick van Baren, van de afdeling merchandising bij Alberto op zoek naar deze voor ons onbekende wijnen uit een al even onbekend wijnland. Hij kocht een kleine partij Lam berhurst Huxelrebe '83 en de Lamberhurst Muller- Thurgau '83 (wit en droog van smaak). .Alberto be vindt zich in goed gezel schap. Onder de afnemers van de jaarlijkse oogst bevin den zich Buckingham Palace en het beroemde Londense warenhuis Harrods. Boven dien wordt Lamberhurst- wijn geschonken tijdens het jaarlijkse diner dat de burge meester van Londen op het stadhuis geeft en sinds kort prijkt Lamberhurst ook op de wijnkaart van het Amster damse Hiltonhotel. Hiertoe kocht dit gerenommeerde hotel een aantal dozen van deze wijn bij Alberto", aldus Van Baren. Hij merkt verder op dat het opnemen van de ze Engelse wijnen in het as sortiment van Alberto niet op zichzelf staat. „Bij Alberto kon de klant hetzelfde wijn assortiment tegenkomen als bij elke andere slijter in Ne derland. Dus de Bordeaux, de Bourgognes, de Duitse wijnen, kortom de wijnen af komstig uit de klassieke wijnlanden. Twee jaar gele den ontstond de gedachte dat Alberto zich moest on derscheiden van de concur rentie door met iets bijzon ders te komen. Dat heeft toen geresulteerd in de aan koop van twee Nederlandse wijnen, te weten de Apostel hoeve Riesling '82 en de Apostelhoeve Muller-Thur- gau '82. Deze wijn is zeld zaam en er is nauwelijks aan te komen. Alberto was de enige grootslijter die hem verkocht en het is een enorm succes gebleken. Van daar dat er maximaal 1 fles Apostelhoeve per klant mocht worden verkocht." Deze wijn wordt op zeer kleine schaal (1,3 ha) ver bouwd in het dal van de Je- ker, vlakbij Maastricht, door Hugo en Mariëtte Hulst. De kalkachtige grond is zeer ge schikt voor wijnbouw, ter wijl de boeren al sinds men senheugenis weten te vertel len dat de bomen er een dag of tien eerder vruchten dra gen dan ergens anders in Zuid-Limburg. Gemiddeld is het hier op dit plekje in Ne derland een graad warmer dan elders in ons land. Van Baren: „Door die geringe oogst spreekt het vanzelf dat een fles niet goedkoop is, ook al vanwege de grote vraag van de specialiteiten restaurants." Aangemoedigd door het suc ces met de Apostelhoeve- wijnen heeft Alberto nu ge kozen voor de Engelse Lam berhurst, die onlangs door een aantal „Masters of Wine" wederom is gekozen tot de Engelse wijn van het jaar. „Het enige wapen in de concurrentieslag is de persoonlijke benadering van de klant. Na de drie daagse bedrijfsleiderscursus, die ik in mei heb gevolgd, zijn we in Maastricht daar gericht aan gaan werken en het leuke is dat je direct resultaat ziet. Niet zozeer in meer omzet, maar vooral in het enthousiasme van het team. Het werk geeft meer voldoening." Belangrijke onderwerpen tij dens die bijeenkomsten wa ren vergroting van de team geest en werkverdeling in het filiaal met als doel dat de bedrijfsleider vaker zelf in de winkel kan staan, vergroting van de zelfstandigheid en slagvaardigheid van de be drijfsleiders en uiteraard het bereiken van een meer klant gericht optreden van be drijfsleiders en medewer kers. Met als uiteindelijk streven inhoud geven aan de slogan: „Etos, het vriendelij ke verschil". In Maastricht is men daar mee al een heel eind op weg, blijkens de woorden van be drijfsleider De Sterke. Maar ook in Hillegom en het Rot terdamse filiaal aan de Slinge werpt de cursus vruchten af. Mevrouw W. van der Meer, bedrijfsleidster in de Bollen streek, stelt nadrukkelijk ge stimuleerd te zijn door de cursus. ,Je krijgt nieuwe ideeën aangedragen en je ziet dat als je ze dan in prak tijk brengt de omzet om hoog gaat." De geluiden van de heer L. Koppelaar uit het Rotterdamse zijn al niet an ders. Hij is met name en thousiast over de trainingen in sociale vaardigheden en het effect daarvan op zijn functioneren en dat van zijn medewerkers in het filiaal. „Ik ben pas twee jaar be drijfsleider en je hebt dan de neiging te veel zelf te doen. Ik heb op de BL-cursus veel geleerd over de omgang met medewerkers, ik heb naar hen leren luisteren en ik heb leren delegeren." Resultaat hiervan is dat de heer Kop pelaar nu zelf meer in de winkel staat en dat hij weer tijd heeft om andere initia tieven te ontplooien. „Een keer in de twee maanden hebben we nu met alle me dewerkers. inclusief part timers, een soort werkover leg. Daar bespreken we de dagelijkse gang van zaken, de wensen van de klanten, de benadering van de klant etc.", aldus de enthousiaste heer Koppelaar. Alle drie de Etos-bedrijfslei- ders merken overigens dat de meer individuele benade ring van de klant resultaten oplevert. „Ik hoor nu al van de klanten", zegt mevrouw Van der Meer, „dat ze de per soonlijke aandacht op prijs stellen." De heer De Sterke, al tien jaar bedrijfsleider bij Etos en daarvoor ruim 15 jaar zelfstandig drogist, sluit zich daar graag bij aan. „De klant heeft duidelijk behoef te aan persoonlijke aandacht. De klant weet ook veel meer dan vroeger en dat vraagt meer dan ooit een grote des kundigheid van de mede werkers." Ook in de Rotter damse Etos-winkel ervaren de klanten al de gewijzigde opstelling. „De klant komt nu al sneller naar je toe", weet de heer Koppelaar. „Maar", voegt hij er aan toe en daarmee waarschuwend voor al te veel optimisme binnen de Etos-gelederen, „we moeten zelf als BL's at tent blijven op klantgericht handelen, want de medewer kers vervallen weer snel in het oude ritme als wij zelf niet blijvendïiet goede voor beeld geven."

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 10