Automatisering belangrijk instrument voor nieuw beleid AC Restaurants AC Restaurant Sevenum open AHOLD EN AUTOMATISERING pagina 4 Flitsen Automatisering speelt een belangrijke rol bij de nieuwe formule van AC Restaurants (zie augustus nummer van Flitsen), met name bij de bruto- winstbeheersing en kostprijsbewaking. Automatisering voor een bedrijf met 17 restau rants houdt iets anders in dan automatisering van een levensmiddelenbedrijf. Restaurants kopen geen complete maaltijden in, maar slechts de grondstoffen daarvoor. Tussen in- en verkoop zit dus een bewerking of een toegevoegde waarde. Een ander verschil met een winkel is het bezoek- gedrag van de consument. Men bezoekt een res taurant als men honger heeft of om even de reis te onderbreken, ten einde te rusten, te telefoneren of de krant te lezen. De vraag naar maaltijden spitst zich toe op de tijden tussen twaalf en twee uur 's middags en zes en acht uur 's avonds. Brutowinst- beheersing Tijdens de maaltijduren moeten de medewerkers alle zeilen bijzetten om de gas ten snel en efficiënt te kun nen bedienen. Dat heeft prioriteit en daar moet alles even voor wijken, ook de brutowinstbeheersing. Het tijdens de piekuren registre ren van verbruikte grond stoffen is onmogelijk. Daar om wordt eens per week een volledige inventarisatie van de aanwezige grondstoffen uitgevoerd. Door de ver bruikte grondstoffen te ver menigvuldigen met de stan daard inkoopprijs, kan de brutowinst van het resultaat over die week worden bere kend. Zo'n inventarisatie is een heel werk. Een AC Res taurant heeft gemiddeld 900 verschillende grondstoffen en produkten in voorraad. Inventariseren is daarom niet altijd even populair. Bovendien geeft kennis van verbruikte grondstoffen en brutowinst geen enkele in formatie over de produkten die worden verkocht. Als een restaurant veel eieren verbruikt, dan wil dat niet zeggen dat er veel uitsmij ters worden verkocht. Mis schien worden die eieren wel veel meer verbruikt voor het maken van „Russi sche eieren". Vrijwel alle grondstoffen kunnen voor meer gerechten worden ge bruikt en daarom geven in- koopcijfers voor restaurants geen echte informatie over wat verkocht is. Dit in tegen stelling tot bij Albert Heijn. Betrouwbare brutowinstbe heersing, die bovendien in formatie geeft over de ver koop, is voor het beleid van een restaurant van groot be lang. Daarom is door AC Res taurants een uniek automati seringsplan ontwikkeld, waarbij communicatie tus sen het hoofdkantoor ener zijds en de restaurants an derzijds er voor moet zorgen dat het verschil tussen het theoretisch en werkelijk ver bruik zo klein mogelijk is. De kassa's in de restaurants wor den daarom één keer per week via een telefoonverbin ding gekoppeld aan de com puter op het hoofdkantoor. De gegevens die in de kassa's vermeld worden zijn gasten-, verkoop- en financiële gege vens. Met die informatie en de centraal bekende recepturen berekent de computer op het hoofdkantoor het theo retisch verbruik van een res taurant over een periode van een week. Door het theoretisch ver bruik te vergelijken met werkelijk verbruik kan vast gesteld worden of er effi ciënt geproduceerd wordt. Tevens zorgt de computer er voor dat het actuele assorti ment met de juiste verkoop prijzen in de kassa ingevoerd wordt. Hierdoor kan gega randeerd worden dat elke gast de juiste prijs betaalt. 50 belangrijke grondstoffen Om de brutowinstinformatie te krijgen moet toch op de één of andere manier wor den geïnventariseerd. Om dat proces te vereenvoudi gen is het assortiment grond stoffen verdeeld in belangrij ke en minder belangrijke. Grondstoffen met een hoog verbruik zoals koffie en fris drank en produkten als vlees en gebak, zijn in die verde ling grondstoffen die men met een grote regelmaat in ventariseert. Peper, zout, kruiden en andere droge kruidenierswaren zijn daar entegen voorbeelden van grondstoffen die met een veel grotere interval kunnen worden bijgehouden. Op het totaal van ca. 900 grondstoffen en produkten zijn er ongeveer 50 belang rijk. waardoor de tijd nodig voor inventariseren belang rijk is verminderd. Alleen de ze inventarisatiegegevens worden wekelijks vergele ken met het theoretisch ver bruik. De rest wordt één keer per periode geanaly seerd. Door deze wijze van werken wordt veel tijd be spaard die voorheen besteed werd aan het tellen van on belangrijke grondstoffen. Ook andere toepassingen Op basis van dezelfde gege vens kan nog veel meer nut tige informatie worden ver kregen-, hoeveel gasten per uur; hoeveel omzet per uur; welke gerechten in welke dagdelen; vergelijken van de bestedingen in de diverse restaurants; inzicht in de ontwikkeling van de gemid delde besteding. Het zijn en kele voorbeelden van infor matie waarmee het beleid van de organisatie kan wor den verbeterd. Behalve als beleidsinstru ment wordt de computer door AC Restaurants ook ge bruikt voor allerlei admini stratieve doeleinden. Zo heeft men een eigen loonad ministratie, omdat de CAO voor horecapersoneel sterk afwijkt van de CAO voor per soneel in de detailhandel. De personeelsadministratie ver schilt eveneens op een aan tal punten van die van ande re werkmaatschappijen. AC Restaurants werkt veel met tijdelijke krachten die in be paalde tijden van het jaar, zo als het toeristenseizoen, kun nen worden ingeschakeld. Ook moet voor ieder een vergoeding voor reiskosten worden bepaald. Geen enkel personeelslid woont om de hoek van het restaurant en de meeste restaurants zijn niet per openbaar vervoer te bereiken. Dat zijn allemaal uitzonderingen, waardoor het noodzakelijk is om een eigen administratie te voe ren. Het invoeren van automati sering bij AC Restaurants is nog niet voltooid. Net als bij de andere werkmaatschap pijen wordt de invoering heel geleidelijk gerealiseerd om de medewerkers en de gasten niet te overvallen met al te drastische veranderin gen. Het gefaseerd invoeren heeft bovendien als voordeel dat de afdeling Administra tie- en systemenautomatise- ring, die het project bege leidt, nauwkeurig de effec ten van iedere fase kan beoordelen en eventueel bij sturen. Vorig jaar december legde een felle uitslaan de brand AC Restaurant Sevenum volledig in de as. Acht maanden moesten de bezoekers en medewerkers ge noegen nemen met een tent, waar overigens heel positief over werd geoordeeld. Nu staat er een volledig nieuw res taurant, dat in novem ber officieel zal worden geopend. Vooruitlo pend op deze feestelij ke dag is men 20 sep tember jl. al begonnen met de dag- en nacht- service in bediening. AC Sevenum zal gaan werken met het nieuwe concept van AC Restau rants, waarover we in het augustus-nummer van Flitsen uitgebreid verslag deden. De foto laat zien hoe groot het nieuwe res taurant wordt met links op de achtergrond, nog net zichtbaar, de tent waarin met veel plezier is gewerkt. De inzet toont de vriendelijke, speelse gevel van het nieuwe AC Sevenum, waarachter het onge twijfeld goed toeven zal zijn.

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 4