DE COR IN DE TOEKOMST AH speelt (nog) meer in op wijnkwaliteit Introductie drs. P.J. Everaert pagina 6 Flitsen Uitwisseling van standpunten AAliJtXltt Pinard verdwijnt Nieuwe gebieden tor RasiiB mmm Klein en groot Meer wit Op 20 augustus jl. was de COR bijeen voor de eerste nazomerse vergadering. Dat bracht de gebruikelijke verzame ling van huishoudelijke punten op de agenda. In een goede stemming werk te de COR zich daar snel doorheen. De meeste aandacht werd besteed aan het onderwerp: ,,het functioneren van de COR nu en in de toekomst." De COR-voorzitter besprak dit mede aan de hand van een uitgebreide inter ne COR-notiüe. De daarin behandelde punten moeten voor de COR een lei draad vormen voor het gesprek dat be gin november plaatsvindt met de heren A. en G.J. Heijn en P. J. van Dun van de Raad van Bestuur. De discussie in de COR ging ondermeer over het al dan niet aan de Raad van Onder verantwoording van de COR Bestuur vooraf toezenden van de eigen notitie. ,,Wil je van de Raad van Bestuurde ei gen visie over het functioneren van de COR in de toekomst horen, dan moet je ze die notitie niet toezenden" was de mening die in de COR het duidelijkst naar voren kwam. ,Zend je de notitie wèl toe, dan krijg je een reactie op de door ons aangehaalde punten en een gesprek over onze visie daarop. In no vember willen wij de visie van de Raad van Bestuur die zij moeten brengen zon der voorkennis over onze standpunten. ,Een bijeenkomst als deze", zo ver woordde COR-lid Pieter Kruiswijk één en ander, ,gaat om het peilen van me ningen. We moeten discussiëren over standpunten die we dus eerst eens te genover elkaar moeten zetten. We moe ten de Raad van Bestuur uit de tent lok ken. En niet alleen laten reageren op onze meningen. Die punten zijn er al leen om ons voor te bereiden. En daarmee was het COR-standpunt bepaald. Speciale gast van de COR was vervol gens de heer drs. P. J. Everaert, het nieu we lid van de Raad van Bestuur, die in 1986 de heer J. van Meer zal gaan opvol gen. Alhoewel hij ook al door middel van Flitsen geïntroduceerd was, stelde de COR het op prijs dat hij bereid was vrijblijvend nog eens met hen van ge dachten te wisselen over een aantal za ken. Voorafgaand daaraan schilderde de heer Everaert in grote lijnen zijn loopbaan. Begonnen bij het Goodyear bandenim perium, waar hij verschillende functies bekleedde in bijvoorbeeld de Verenigde Speciale gast: clrs. P.J. Everaert Staten, Zuid-Amerika en Europa stapte hij vervolgens over naar General Bis cuits (LU, DeBeukelaere.a.). Drijfveer daartoe was voor hem vooral dat de bandenkwaliteit dermate verbeterde dat de aanschaf verminderde en de aankoopfrequentie, die vooral ontstaat door de aanschaf vanuit fabrieken voor nieuwe auto's een termijn van vier jaar beliep. In de koekjes wereld is dat een frequentie van een paar weken en dat is veel boeiender. Dat betekende voor de heer Everaert ook zeven jaar contacten met de detailhandel. Na een aantal ja ren had hij deze branche op tal van plaatsen goed bekeken en was op zoek naar een branche waar de frequentie van contact met de consument nog kor ter was: de detailhandel zelf. Hij raakte in contact met Ahold, de ideeën over ontwikkelingen in de detailhandel kwa men goed overeen en dat resulteerde in zijn nieuwe huidige functie. ,,Een uitda ging, waar ik goed gebruik kan maken van mijn ervaringen uit vorige werk kringen en uit het feit dat ik al jaren in Amerika woon en daar ook blijf wo nen." k O 0 É^Pü <*te Onder verantwoording van de COR De COR maakte tenslotte van de gele genheid gebruik om van de heer Eve raert zijn visie te vernemen op de pro blemen die zich voordoen tussen de vakbonden en de directie van de Ameri kaanse dochteronderneming Giant Food Stores. Bij het uitkomen van deze Flitsen begint voor Al- bert Heijn de wijnmaand. Een aantal weken met veel actie en publiciteit ligt voor de boeg. Op 19 september worden o.m. de gloednieuwe Albert Heijn Huiswijn en zes door AH geselecteerde kwaliteitswijnen uit minder bekende gebieden geïntroduceerd. Een week later volgt de intro ductie van „kleinverpakkingen" wijn en een jum- bofles met vijf liter Italiaanse wijn. De volgende week staat in het teken van de vele apéritieven die AH de consument biedt. De wijnconsumptie in Ne derland is het afgelopen jaar weer gestegen nadat in 1983 voor het eerst sinds jaren een kleine daling was gecon stateerd. Nederland dronk in 1984 15,22 liter per hoofd van de bevolking, een stij ging van 1,35 liter ten op zichte van het jaar daarvoor. De wijnactiviteiten van AH spelen dit jaar in op de toe nemende kennis die klanten hebben over wijn. De vraag naar kwaliteit stijgt en ook aan wijnen voor dagelijks ge bruik worden hogere eisen gesteld. Dat laatste betekent dat de relatief eenvoudige Pinard en de Vin du Patron, na langdurig bewezen dien sten, verdwijnen. Daarvoor in de plaats komt de Albert Heijn Huiswijn (in rood, wit en rosé), beter van kwaliteit en presentatie ook in liter fles en voor een lage prijs. Niet alleen met de betere huiswijn voor alledag wordt de vraag naar verhoogde kwaliteit tegen betaalbare prijzen beantwoord, ook met kwaliteitswijn uit Frank rijk. Gebruikelijk komen de ze wijnen uit bekende wijn gebieden. Daar worden ech ter prijzen voor gevraagd die men in sommige gevallen in geen enkele verhouding meer ziet staan met de werkelijke waarde. Albert Heijn zocht, en vond, nu en kele Franse wijngebieden waar klimaat en grondsoort zich uitstekend lenen voor de produktie van goede wij nen, zelfs van klassewijnen, maar waar de meeste wijn bouwers zich uit traditie eer der richten op de produktie van veel wijn dan op wijn van kwaliteit. Er zijn echter uitzonderingen: alerte wijn boeren, die hebben begre pen dat óók zij kunnen gaan meetellen in rij van goedklinkende, bekende na men. Wijnboeren die opti maal gebruik zijn gaan ma ken van de mogelijkheden die hun wijngaard biedt waarbij ze nog zeer aantrek kelijke prijzen kunnen vra gen. Albert Heijn ging in zee met zes van die wijnbou wers. Hun wijnen, die in de winkel van 4,95 tot 6,95 kosten, komen uit gebieden als Coteaux Varois (Chateau de Ia Presidente), Cotes de Provence (Chateau Bas), Costières du Gard (Chateau de la Tuilerie en Domaine de l'Amarine) en Coteaux de la Mejanelle (Chateau Rastou- ble). Weliswaar minder be kende gebieden tot nu toe, mm MEtfcs Ru SpATF.At HA. e de LAMAfa m. m maar het is de stellige ver wachting dat deze streken de wijngebieden van de toe komst zullen worden. Albert Heijn maakt van de wijnmaand gebruik om „kleinverpakkingen" wijn te introduceren, flesjes van 25 centiliter. In totaal zullen zes verschillende soorten in het assortiment worden opgeno men: vijf rode en één witte (van 1,50 tot 1,95). Daar mee wordt ingespeeld op de vraag van veel consumenten. De kleine flesjes zijn juist groot genoeg voor twee tot drie glazen. Tegenover deze kleine uitersten komt ook een „jumbofles", een fles met vijf liter Vino Toscane, speciaal bestemd voor feest jes 18,95). Nog even terug naar de cij fers van vorig jaar. Ook Al- bert Heijn heeft geconsta teerd dat er opnieuw een grotere vraag is geweest naar witte wijn dan naar rode. Witte wijn heeft nu een aan deel dat iets hoger dan 50% is. Het aandeel van rosé op de Nederlandse markt loopt steeds meer terug en heeft vrijwel geen betekenis meer; een bewijs te meer dat de Nederlandse wijnconsument volwassen is geworden. De vraag naar witte wijn is ove rigens niet ten koste gegaan van de sherry. Dit populaire apéritief mocht zich ook vo rig jaar in een toegenomen belangstelling verheugen evenals, zij het in mindere mate, de vermouth.

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 6