KOK-EDE: BETROKKENHEID BASIS VOOR SUCCES KLM in Haaksbergen maakt nieuwe bedrijfskleding voor AH pagina 4 Flitsen „De ondernemingsraad van Kok-Ede heeft niet alleen nadruk gelegd op het behoud van arbeids plaatsen, maar ook op het feit dat het bedrijf suc ces heeft", haast de heer G.H. Kist, plaatsvervan gend directeur bij Kok-Ede, zich te zeggen. „De OR wil respect voor de identiteit van Kok-Ede. Het bedrijf is er immers in de loop der jaren in ge slaagd leider te worden in een moeilijke, zeer ge- - voelige en sterk relatiegebonden markt, die van de institutionele grootverbruikers. Het is daarom ook niet zozeer zaak de formule van Kok-Ede aan te passen. In onderling overleg met Instel en AH Grootverbruik zullen we moeten kijken waar we door samenwerken kosten kunnen verminderen. Daarbij kun je bijvoorbeeld denken aan automati sering. Dus doublures in de kostensfeer elimine ren." Wat betreft die identiteit van Kok-Ede is de reclameleuze „Groot in keus... groot in ser vice" eigenlijk de kortste omschrijving. Het assorti ment van het bedrijf is breed en diep en met 10.000 arti kelen in Nederland het grootst beschikbare. Merkar tikelen nemen daar een be langrijke plaats in. Kok-Ede is namelijk van mening dat de leverancier van een merk artikel een zo groot belang heeft bij goede kwaliteit, dat er nauwelijks een betere garantie te bedenken is. Niettemin wordt de groot verbruiker een grote keus gelaten in merken, prijsklas sen en verpakkingseenhe den. „Binnen het assorti ment moeten we een con current van ons zelf zijn'Y zeggen ze in Ede. Service bepalend De te leveren goederen zijn onderverdeeld in verschil lende groepen: food, vers, diepvries, dieetprodukten en wijnen. Er is ook een afde ling non-food, die zowel gootsteenborstels als appara tuur voor grootkeukens kan leveren. Naast die variëteit legt Kok-Ede bijzonder veel nadruk op het begrip ser vice. De heer H.A.H. Mattij- sen, adjunct-directeur Alge mene Zaken en sinds 1958 werkzaam bij Kok-Ede, vindt zelfs dat de service van het bedrijf bepalend is geweest voor de voorspoedige ont wikkeling. „De service brengt een apart klimaat in dit bedrijf. We hebben onze goed. naam en onze sterke pos».ie te danken aan een enorme betrokkenheid. Kok- Ede heeft nimmer meege daan aan prijzenslagen of concessies gedaan aan kwali teit. Zeker met een wat te ruglopende economie is het verl ddelijk voeding tot sluit post te maken. Het mag een patiënt van een ziekenhuis of een bewoner van een bejaardentehuis niet aan een goede verzorging ontbreken. Maaltijden vor men voor hen een hoogte punt. Zorg en kwaliteit, daar bestaat behoefte aan. Door daar bij aan te sluiten zijn we uitgegroeid tot marktleider." Niet alleen rekenen De heer Mattijsen geeft een voorbeeld van die betrok kenheid: „We hebben zo'n veertig eigen vrachtwagens rijden. Het zou misschien ra tioneler zijn om anderen de bestellingen te laten weg brengen. Maar dan bereik je geen hoog serviceniveau. Als iemand is vergeten iets te bestellen kun je dat met een eigen vervoersorganisatie beter passend regelen. Im mers, de planning van onze afnemers is erop gebaseerd dat „hun" magazijn in Ede staat. Je kunt meer garanties geven en beter zorgen voor continuïteit. Nee, met alleen rekenen kom je er niet op de institutionele markt." De geschiedenis van Kok- Ede begint in 1949, toen de naamgever van het bedrijf in Ede Kok's Puddingpoeder en Meelproduktenfabriek opzette. Toen hij een vriend bezocht in een sanatorium te Groesbeek, raakte de heer Kok in gesprek met een keu- kenzuster. Hij had bussen puddingpoeder bij zich die bestemd waren voor de ver koop aan kruideniers. De keukenzuster wilde direct een hoeveelheid pudding poeder afnemen die over eenkwam met wat Kok ge woonlijk aan tien kruide niers verkocht. Kok trok zijn conclusies: hij had zojuist het fenomeen grootverbruik ontdekt. Vanaf die tijd ging alles in het groot. Ook de ingrediën ten voor zijn puddingpoeder kon Kok in grote hoeveelhe den aan instellingen leveren. Toen hij bij een zuivelfa briek ontdekte dat zijn pud dingpoeder uitstekend in de fabriek kon worden ver werkt, in plaats van bij de mensen thuis, werd de zui velindustrie een andere gro te afnemer. Het leveren aan kruidenierszaken schoot er zo langzaam bij in. Tot op de dag van vandaag is Kok-Ede betrokken bij de distributie van levensmidde len en non-food artikelen aan grootverbruikers. In hoofdzaak zijn dat instellin gen voor gezondheidszorg, bejaardenzorg en dergelijke, maar ook wordt geleverd aan bedrijfsrestaurants en -kantines en bedrijven in de horeca- en recreatieve sec tor. Verder worden nog steeds puddingpoeders voor de grootverbruikers en vla poeders voor de zuivelindus trie geproduceerd. Andere activiteiten zijn de seizoen gebonden verkoop van ge schenkpakketten, export en het bevoorraden van toko's, kleine winkeltjes in instellin gen. (Dit laatste heeft niets uitstaande met de activitei ten van Ahold's Toko Re- kreatie Sendee, red.) „Die toko's lijken branche vreemd, maar sluiten goed aan op Kok-Edc's filosofie. We leveren een breed en diep assortiment. Dat bete kent dat we ook de verpak kingen aanpassen aan de be hoefte. In het kader van de therapie en budgetbeheer sing wordt de broodmaaltijd in toenemende mate via de toko verstrekt. Omdat in zie kenhuizen en bejaardenhui zen gevraagd werd om klei nere eenheden, zijn wij aan toko's gaan leveren. De men sen in die instellingen willen ook wel eens zelf beslissen wat ze eten. Daarom nemen we met die toko een beetje de distributiefunctie over van de keuken. Het assorti ment is hierop aangepast met o.a. geschenkartikelen en lectuur." Geautomatiseerde menukeuze Eën van de jongste vondsten van Kok-Ede is de door haar ontwikkelde geautomati seerde menukeuzeplanning. Het systeem is ontwikkeld voor gebruik in keukens van ziekenhuizen en bejaarden huizen om de service aan pa tiënten en bewoners te kun nen vergroten zonder veel administratieve rompslomp. Het systeem maakt grote va riatie in menu's mogelijk. De patiënt/bewoner krijgt een persoonlijk menu met keu zemogelijkheid, rekening houdend met een eventueel dieet. Voor de instelling schept de inzet van de hand- terminal mogelijkheden voor een doelmatig voor raadbeheer, efficiënter ver- In het landelijk gelegen Haaksbergen, onder de rook van Enschede, is het bedrijfekledingbedrijf KLM gevestigd met ca. 500 medewerkers. KLM staat voor: Kan Langer Mee. Een bedrijf dat al meer dan een halve eeuw ge specialiseerd is in de ver vaardiging van bedrijfs kleding en nu ook „kleer maker" is van de nieuwe bedrijfskleding voor de Albert Heijn-medewer- kers. KLM - een merknaam die met volledige toestemming van onze nationale lucht vaartmaatschappij gebruikt wordt - opereert zowel op de binnenlandse markt (60% als op de buitenland se. Voornamelijk in Europa en het Midden-Oosten. In een gesprek met twee direc tieleden, de heren A.H. Kijl en H. Antvelink, wordt snel duidelijk dat bedrijfskleding in deze tijd net zo mode- en trendgevoelig is als andere kleding. Het heeft niets meer te maken met de stofjassen en ketelpakken van weleer. „Bedrijfskleding moet repre sentatief zijn en je moet je er in thuis voelen. Ook kleur en stof dienen eigentijds te zijn", aldus de directie van KLM. „Toen wij in 1984 in contact kwamen met Albert Heijn bleek al snel dat men in Zaandam precies wist wat men wilde. De heer Bruij- niks van Marketing, Jonker van Ahead Vormgeving en Floor Heijn - geen familie - van Floor Heijn Detail b.v. hadden al het huiswerk reeds gedaan zodat wij na goedkeuring van directie en OR direct aan de slag kon den". Dit produktieproces is begin april 1985 in gang gezet en is in de loop van augustus vol tooid. Voor de produktie van 60.000 dames- en herenjas sen, bodywarmers en mut sen is maar liefst 130.000 meter stof nodig. Voldoende om een fietspad van Zaan dam naar Eindhoven te stof feren. De hoofdkleur van de nieuwe kleding is licht beige met als contrastkleur koren- blauw. Bij de bodywarmers is de kleurstelling precies an dersom. De jassen zijn licht van gewicht, makkelijk was- baar, behoeven niet gestre ken te worden en zijn kreuk- herstellend. Om praktische redenen is gekozen voor het maatsysteem S, M, L en EL. De medewerkers in de filia len zijn reeds getooid met de nieuwe kleren en kleuren. In de produktiebedrijven van KLM is hard gewerkt om alles op tijd gereed te heb ben en dat ze daar niet voor een kleintje vervaard zijn ge tuigen deze foto's. De vol-automatisdje zakopzetmacbine in bedrijf. bruik en automatisering van de bestelprocedure. Perspectieven Kok-Ede is ongeveer drie keer zo groot als AH Groot verbruik. Het afgelopen jaar boekte Kok-Ede, samen met dochterbedrijf Instel, een omzet van ruwweg 350 miljoen, alsmede een gezon de winst. Toch hebben de 380 medewerkers van de Edese onderneming met in stemming gereageerd op de overname door de voormali ge concurrent. De heer Mat tijsen: „We mogen van Ahold een positieve inbreng ver wachten. Het scala van mo gelijkheden wordt verbreed door de kennis binnen de ondernemingen om verdere perspectieven mogelijk te maken." Instel, prijsvechter Wat de toekomst ook bren gen moge, als het aan de heer P.J.C. van den Heuvel ligt, zal een kenmerk van zijn bedrijf niet veranderen. Hij is directeur van Instel dat in januari 1981 door Kok werd overgenomen en nu dus ook onder de vlag van Ahold is gekomen. „Wij hebben het imago van een prijsvechter. Onze sterkte ligt in de moge lijkheid scherpe prijzen te kunnen bieden door een breed, maar ondiep assorti ment te voeren. Wij zijn in dertijd juist overgenomen om voor Kok-Ede de markt af te schermen tegen prijs vechters. Kijk, Kok-Ede le vert alles en heeft dus een bijzonder breed assortiment. Als zij van een bepaald arti kel zeven soorten hebben, dan leveren wij maar twee soorten. Waardoor we dus scherper kunnen calculeren en concurreren." Behalve de lage prijzen waartegen Instel haar pro- dukten afzet, gebruikt de on derneming ook haar relatief geringe omvang, 53 mede werkers, als verkoopargu ment. .Je bent flexibel. Ook minder grote afnemers kun nen door ons van artikelen worden voorzien. De mini male ordergrootte bedraagt 475,- en dat is voor kleine re klanten prettig", licht de heer Van den Heuvel toe. „Een zeer belangrijk onder deel binnen Instel is de ver koop van kerstpakketten. Rond 80.000 pakketten waarbij service en flexibili teit voorop staan, vormen een belangrijke bijdrage in ons bestaansrecht." Eigen imago De overgang van Instel naar Ahold is niet door iedereen met gejuich ontvangen. „Een aantal klanten twijfelt aan de continuïteit van het bedrijf. Dat is ons probleem. We moeten een heel gevecht voeren om te voorkomen dat de institutionele markt denkt dat we in Albert Heijn opgaan. Die instellingen zoe ken continuïteit en zeker heid. Daarom moeten we energie steken in de handha ving van ons eigen imago." Behalve sommige klanten stond ook een deel van het personeel wat wantrouwig tegenover de overname. Voor een aantal medewer kers is het de derde keer dat hun bedrijf werd verkocht. „Dat is een nare ervaring", weet de Instel-directeur. „Er bestaat onzekerheid over wat er gaat gebeuren. Aan de andere kant moet ik zeggen: we zijn er twee keer heel goed uitgekomen. Wij heb ben alle vertrouwen dat ook deze overname gezond per spectief biedt?" In de mijzaal worden de stoffen in stapeltjes tegelijk gesne-

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 4