„Ahold-beleid ten aanzien van medewerkers komt mij bekend voor" Vrij verkeer van goederen krijgt gestalte binnen EG Colofon pagina 2 Nieuwe commissaris ir. A.J. Kranendonk Mr. A.L. Schmid: Flitsen Met produktiebedrijven in Leeuwarden, Groningen, Ap- peldorn (West-Duitsland), Indonesië, Thailand, Taiwan, Guam, Okinawa, Maleisië, Sa- oedi Arabië, Noord Jemen en Nigeria biedt CC Friesland werk aan 6.600 medewer kers, waarvan 2.250 in eigen land. Om een indruk te krij gen van de persoon van de heer Kranendonk bezocht Flitsen hem op zijn eigen werkterrein bij het CC Fries land-bolwerk in Leeuwar den. Een beminnelijke man die in de RvC de vacature vervult van de in 1983 overleden dr. ir. A.A.Th.M. van Trier. Denkt hij éen idee te hebben waarom de Ahold-keus uit gerekend op hem is gevallen. De per 1 mei jl. tot lid van de - thans weer negen man sterke - Raad van Commissarissen (RvC) be noemde ir. A.J. Kranendonk (55), staat met beide benen in het (bedrijfs)leven. Hij is voorzitter van de directie van, wat in Leeuwarden in de wande ling kortweg „de Condens" wordt genoemd, de Coöperatieve Condensfabriek „Friesland" (CCF), sinds kort „CC Friesland". CC Friesland is een coöperatieve industriële on derneming die produkten op zuivelgebied maakt. Het bedrijf wordt „gevoed" door 12.000 melkveehouders in Noord-Nederland, verenigd in vijf leverancierscoöperaties die gezamenlijk drie miljard liter melk per jaar opbrengen. De heer Kranendonk: „Ik denk dat men zich bij het zoeken naar kandidaten niet langer heeft willen beperken door het veto te hanteren FLITSEN Personeelsblad Ahold nv september 1985 42-ste jaargang no. 8 verschijnt 11x per jaar Oplage: 35.000 Redactie secretariaat: Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592519 REDACTIE FLITSEN Mw. T. Plooijer (hoofdred.) Public Relations HK 1701, 075-593026 Mw. S, Eijben Directiesecretariaat Miro MK 402, 075-592721 P. Hesp AH-filiaal 1135 Floridaplein 2037 AK Haarlem, 023-330016 N. Th. M. Huijsman Product Managing Marvelo P410, 075-592551 N. Hupkens Filialen- bureau AH HK 803, 075-593076 J. J. M. Jongstra Directoraat P&O HK 1304, 074-592524 E. Muller Public Relations HK 1703, 075-592519 A. de Roo PR-Bureau Van Hulzen F. Visser Marketing AC Restaurants P 216, 075-592932 ten aanzien van mensen uit de sector van de leveran ciers. Albert Heijn bv is im mers een gewaardeerde klant van CC Friesland. Ik heb mijzelf trouwens om de zelfde reden afgevraagd of ik wel op dit aanbod kon in gaan. Dat ik uiteindelijk be vestigend heb gereageerd is, omdat ik zeker weet dat ik nu de onderneming niet zal gaan belagen om meer van onze produkten te kopen dan voorheen. Arie Jan Kranendonk werd geboren te Maasdam op de Zuidhollandse eilanden. Na zijn middelbare opleiding in Dordrecht studeerde hij werktuigbouwkunde aan de TH-Delft, waar hij in 1954 af studeerde. Toen hij zijn mili taire dienstplicht had ver vuld, als reserve-officier bij de Technische Dienst, begon hij zijn loopbaan bij Verol- me. Vervolgens trad ir. Kra nendonk als adjunct-direc teur in dienst van N.V. Oh- mach te Amsterdam, impor teur van metaalbewerkings machines. Vijf jaar later werd hij directeur van het toen malige familiebedrijf Hal- bertsma te Grouw. In 1975 volgde de benoeming tot commercieel directeur van de toen nog geheten Coöpe ratieve Condensfabriek „Friesland". De heer Kranen donk beantwoordt volledig aan de eigenschappen die statutair aan een commissa ris worden gesteld. Hij be schikt over een brede be stuurlijke achtergrond in het bedrijfsleven, heeft kennis van beleid en via de vanuit Brussel gecoördineerde Eu ropese landbouw- en vee- teeltpolitiek onderhoudt hij ook de nodige overheids- contacten. De heer Kranen donk: „Zuivel is een vak waar een groot aantal ont wikkelingslanden zich mee bemoeit. De vraag is vaak om ons, als coöperatieve organi satie. met veeteeltprojecten daarginds bezig te houden. Alleen al vanuit die optiek kan ik als commissaris een bijdrage leveren, aangezien ook Ahold zich internatio naal ontwikkelt en boven dien in het distributievak opereert. In dat opzicht staan wij tamelijk dicht bij Ahold." De nieuwe commis saris is ook van mening dat het beleid dat Ahold ten aan zien van de medewerkers volgt, weinig verschilt van dat van CC Friesland. „Er is bij ons een uitstekend over leg met de OR. De tijd en ruimte die per week aan de secretaris en voorzitter van de OR wordt gegeven, is be- Duitse Apfelmus mag, Belgische jenever zal hopelijk geen proble men meer opleveren, uit Duitsland geïmpor teerde vruchten- yoghurt kan - met een kleine verandering op het etiket - in de Ahold- winkels worden ver kocht. Na een aantal ja ren vele processen te hebben gevoerd, lijkt de juridische afdeling van Ahold in dat op zicht in rustiger vaar water te komen. De rechter heeft nu im mers Ahold in drie be langrijke sectoren in de levensmiddelenin dustrie vrijwel volledig in het gelijk gesteld. „Het voornaamste bij deze uitspraken is, dat hiermee constante juris prudentie tot stand is geko men. Top-ambtenaren van het ministerie van WVC en directeuren van de Keu ringsdiensten van Waren zul len in het vervolg veel min der snel bezwaar kunnen maken tegen door ons geïm porteerde produkten, nu ze weten dat de rechter ons in vergelijkbare gevallen in het gelijk heeft gesteld". Mr. A.L. (Fons) Schmid van de afde ling Juridische Zaken, laat op verzoek van „Flitsen" de drie zaken nog eens de revue pas seren en licht daarbij toe: „Sinds jaar en dag hebben we, als importeur van in het buitenland geproduceerde levensmiddelen, te maken met de daarvoor in Neder land geldende wetten. Als we ons daarbij beperken tot de landen van de Europese Gemeenschap blijkt, dat on ze nationale regelgeving in vele opzichten afwijkt van die in de andere EG-landen. Begrijpelijk, want veel van de duizenden produkt- schapsverordeningen en wa- renwetbesluiten dienen me de - en dat is historisch ge groeid - om de Nederlandse industrie te beschermen te gen buitenlandse import. In het buitenland is het overi gens net zo geregeld. Daar mee is echter, door de komst van de EG, een tegenstrijdi ge situatie ontstaan. Aan de ene kant de bescherming van de nationale belangen en anderzijds de EG-gedachte om het vrije handelsverkeer zoveel mogelijk te bevorde ren." Uit de vele processen waarin de juridische afdeling van Ahold de afgelopen jaren verwikkeld is geweest blijkt echter, dat de lobby vanuit de verschillende sectoren, zoals bijvoorbeeld de vader landse levensmiddelenindus trie, zich nog lang niet ge wonnen geeft. De heer Schmid: „Het doel van ons kruideniersbedrijf is de con sument een breed scala van goede produkten tegen een redelijke prijs uit binnen land, maar ook uit het bui tenland te bieden. We zijn ons er daarbij natuurlijk van bewust, dat we ons ook met betrekking tot geïmporteer de artikelen dienen te hou den aan de bescherming, die bijvoorbeeld de Warenwet aan de consument biedt. Wij vinden echter dat die wet ons zoveel speelruimte moet bieden dat we artikelen, die in andere landen te koop zijn, ook in onze winkels moeten kunnen aanbieden. Dit, op absolute voorwaarde, dat de gezondheid niet in ge vaar komt en de consument juist wordt voorgelicht." De Apfelmus-affaire begon ruim twee jaar geleden. Miro kocht in Duitsland een partij blikken appelmoes, die goedkoop maar prima van kwaliteit was. Prompt volgde een proces-verbaal omdat op het etiket .Apfelmus" stond en niet volgens het Al gemeen Aanduidingenbe sluit voorgeschreven Ne derlandse woord „appel moes". De Haarlemse econo mische politierechter dacht er anders over en vond dat voor iedere Nederlander de Duitse term zonder meer be grijpelijk was. Een half jaar later volgde echter opnieuw een proces-verbaal, omdat de Apfelmus 16,6% suiker bevatte in plaats van de in Nederland voorgeschreven 18%Maar weer zag de eco nomische politierechter dit maal te Zutphen geen aanlei ding voor een verkoopver bod „uit hoofde van bescher ming van de volksgezond heid of de eerlijkheid van de handel". Op aanzienlijk hoger niveau speelt zich de zaak rond de uit België geïmporteerde „laaggradige" jenever af. De ze jenever bevat traditioneel 30% alcohol tegen 35% in het Nederlandse produkt. Toen Ahold in 1983 met de verkoop van deze Belgische jenever begon, bleek er al spoedig een goede markt voor te zijn. Met name bij het maken van mix-drankjes was het lagere alcohol-per centage geen bezwaar. Prompt volgde echter een proces-verbaal, waarop het Gerechtshof te Arnhem Ahold al voor de helft in 't gelijk stelde. Gezien de dui delijke reclamevoering en de etikettering is er volgens het Hof geen sprake van mis leiding van de consument. Het tweede deel (mogelijke oneerlijkheid van de handel) werd verwezen naar het Eu ropese Hof te Luxemburg. Mr. Schmid: „Voor dit Hof, in dit geval gevormd door rechters uit België, Dene marken, Duitsland, Grieken land en Engeland, hebben we onze zaak uitvoerig en gedocumenteerd bepleit. Op 13 juli hebben we van de Ad vocaat-Generaal van het Eu ropese Hof reeds te horen gekregen dat hij ons in het gelijk stelt. De hoop op een voor ons positieve uitspraak welke in het najaar te ver wachten valt is daarmee sterk gestegen." Als derde voorbeeld noemt Fons Schmid de Duitse vruchten-yoghurt. Ook hier ging het om de „begrijpelijk heid" van het etiket voor de Nederlandse consument. De rechter te Arnhem was het met Ahold eens, dat een bui tenlandse taal onder omstan digheden mag en stelde daarmee de Nederlandse overheid weer in het onge lijk. Alleen bij de opgave van de gebruikte ingrediënten oordeelde de rechter een verduidelijking in het Neder lands noodzakelijk. Volgens Fons Schmid alleszins aan vechtbaar, omdat een markt onderzoek ook op dit punt anders had aangetoond. Niettemin wordt afgezien van hoger beroep omdat Ahold principieel in het ge lijk werd gesteld. De juridische afdeling van Ahold heeft uiteraard met genoegen deze „score" bin nengehaald. Hopelijk zal de uitspraak van het Europese Hof in de jeneverzaak in dien voor Ahold positief bepaalde takken van de le vensmiddelenindustrie er in de toekomst eindelijk van weerhouden in vergelijkbare gevallen de justitie ten on rechte op het „vervolgings" spoor te zetten. Mr. Schmid: „Mede dank zij Ahold begint het begrip van „vrij verkeer van goederen" binnen de EG uiteindelijk gestalte te krijgen." paald rijkelijk te noemen." Die omstandigheid neemt niet weg dat de heer Kranen donk nuchter tegen de din gen blijft aankijken. De vol gende opmerking laat daar geen twijfel over bestaan: „Mensen en organisaties rea geren bijna altijd volgens de slogan: verbeteringen zijn goed, zolang ze maar geen veranderingen met zich brengen. Met andere woor den - mensen verlangen rust en zekerheid in een wereld die verandert. Dat gegeven geeft ook wel spanning in de omgang met de OR. De reali teit is niettemin dat je voort durend alert moet zijn op verandering, ten einde er op in te spelen en tijd te winnen zodat noodzakelijke veran deringen in een rustig en be heerst tempo kunnen wor den uitgevoerd. Daarom houd ik mijn OR bij voorbaat voor: Ik kan u geen rust ga randeren, maar altijd on rust. Ga maar na - markten, technologieën, beheersme- thodieken veranderen al maar door. Dat vereist een voortdurende begeleiding en die is in Nederland zeer groot in vergelijking met an dere delen van de wereld." Het behoeft geen betoog dat iemand die zich zo intens in het bedrijfsbelang verdiept, altijd kampt met gebrek aan uren. Zo moet de heer Kra nendonk zich ook wijden aan nevenfuncties als voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Friesland, aan nog een aantal commissariaten (o.a. bij Johnson Wax Nederland) en aan een aantal commissa riaten waaronder dat van de Rijkscommissie voor Ex port-, Import- en Investe ringsgaranties. Als hem naast veel reizen en een, door gaans, zittend leven nog tijd rest, ontspant hij zich met tennissen, joggen, skiën of schaatsen. En, sinds hij met vrouw en drie kinderen in Friesland is komen wonen, met zeilen. Van de plassen naar open zee, wat neerkomt op kustzeden. Thuis luistert de heer Kranendonk graag naar muziek - klassiek zowel als jazz. Ziedaar een beeld van een, bij alles wat hij aanhaalt, be trokken persoonlijkheid, die tot besluit over zijn jongste nevenfunctie bij Ahold bena drukt: „Persoonlijk vind ik de belangrijkste invalshoek als commissaris een klank bord te zijn voor de Raad van Bestuur ten aanzien van algemene beleidszaken en toezicht op de Raad van Be stuur ten aanzien van het da gelijkse beleid."

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 2