ARVA pagina 12 Flitsen In 1971 werden postkanier, archief, reproduktie- en verzendafde- ling ran het hoofdkantoor samengesmolten tot een afdeling: MVA. Die letters vormen de afkorting van Archief Reproduktie- en Verzendafdeling, ook weieens in hel verleden door ARV.A-chef 'Jan Snepvangers genoemd „de supermarkt van het hoofdkantoor en de buitengewesten Hike dag gaan er zon vierduizend poststuk ken de deur uit. De schriftelijke communicatie met de filialen brengt veruit het meeste werk met zich: handboeken, prijzenbla den, beste/li/sten, mededelingen. De filiaalpost van Albert Heijn. welke ruim 60% uitmaakt van de uitgaande post, gaat via de vijf groentecentrales, die het op hun beurt weer verder distribueren. Om een idee te krijgen om wat voor hoeveelheden papier het hier gaat, de volgende cijfers: de twee Rank Xerox-machines, de offset- machine en de verspreid over de hoofdkantoren staande 19 ko pieermachines, produceren ruim 600.000 kopieën per week. Dat zijn omgerekend 22,5 miljoen vellen papier op jaarbasis. Met an dere woorden: 45.000pakken met een totaal gewicht van 112 ton Dat is een 30 cm bredepapierbaan van maar liefst 4.725 kilome ter lengte. Behalve de uitgaande post (ook naar Toko, Etos, Miro, leveranciers, klanten en particulieren) die vier keer daags wordt afgeleverd, is er natuurlijk ook binnenkomende post. Dagelijks gemiddeld een kleine twintigduizend stukken post, waarmee vier man twee uur bezig zijn met het uitsorteren. Rita Visser llonka Rietvink Jan Snepvangers sleutelen aan auto's en motoren en het rijden daarop. Ook besteedt hij nogal wat uren aan zijn aquarium en het sierspuiten (air-brush) van automobielen. Jan Meijer (61is ook afkomstig van het produktiebedrijf aan de Oostzijde. Hij heeft ruim 33 jaar bij de vermicellifabriek gewerkt, waar hij deeg klaarmaakte voor de vermicelli, macaroni en spaghetti. Vijf jaar geleden werd de afdeling waar hij werkzaam was opgeheven en kwam hij bij ARVA terecht, waar hij de interne postbode is, of postloper zoals hij door zijn collega's wordt genoemd. De overgang van de fabriek naar het hoofdkantoor was voor hem een grote stap, maar achteraf is het hem allemaal meegevallen. „Ik doe in mijn werk erg veel contacten op en leer veel mensen kennen, van hoog tot laag. En ze willen me ook wel kennen. Je hoort tenslotte zo langzamerhand bij het meubilair." Over anderhalf jaar heeft hij er veertig jaar opzitten, maar hij ziet niet op tegen de dag dat 't allemaal ophoudt. „Door altijd maar continue-diensten te draaien (in de middag en 's nachts) heb ik geen echte hobby. Wat ik wel leuk vind is het lezen van een goede spannende detective." llonka Rietvink 33 ging na de huishoudschool bij een farmaceutische industrie werken, waar zij hielp met het inpakken en verzenden van medicijnen naar apotheken. Omdat veel van haar collega's vertrokken, wilde zij ook na zes jaar daar weg en kwam in 1973 als medewerkster van de postkamer bij ARVA. Op de vraag of haar werk eentonig is, zegt ze: „Nee hoor, want je bent steeds met iets anders bezig. Zo ben je het ene moment bezig met het verzendklaar maken van de duizenden poststukken die dagelijks de deur uitgaan en het andere moment met de verzorging van de interne post, de post bestemd voor de ongeveer 700 filialen." Ook de post sorteren is een van haar bezigheden op de afdeling. In het zomerseizoen, van april tot september, komt daar het verzenden van Tokopost naar de campingwinkels nog bij. llonka, uit Zaandam afkomstig maar in Amsterdam wonend, vindt het heerlijk om op zaterdag of tijdens een vrije dag te winkelen op de Dappermarkt. Jan Snepvangers 57) chef van de ARVA, kon in 1950, na zijn diensttijd, bij de AH-vestiging in Bergen op Zoom, waar zijn broer ook al werkte, aan de slag. Op een bakfiets moest hij bestellingen wegbrengen. Daarna werd hij filiaalchef in achtereenvolgens Amsterdam, Eindhoven en Den Haag om vervolgens in te gaan op het verzoek de postkamer van het hoofdkantoor in Zaandam te gaan runnen. „Voor die tijd waren alle onderdelen her en der over het kantoor verspreid. Daar de postkamer, daar de drukkerij en daar een zeefdrukkerij. Je kunt wel stellen, dat dat niet bepaald efficiënt werken was. Begin 1965 werd in het hoofdkantoor aan de Westzijde de RVA (Reproduktie- en Verzendafdeling) gestart. Er waren toen 20 medewerkers. In 1977 werden alle afdelingen samengevoegd tot ARVA. Na diverse samenvoegingen en door aanpassingen van de werkwijzen is het aantal medewerkers ingekrompen van 40 naar de huidige 27." Snepvangers doelt hierbij op het uitbesteden van o.a. representatief drukwerk en het in eigen huis werken met meer efficiënte apparatuur. „Aan het begin van de jaren zeventig was er sprake van een malaise in de grafische sector en toen stonden we voor de keus. Of investeren in dure apparatuur (randapparatuur) of uitbesteden. Uit kostenoverwegingen, maar ook omdat er ruimtegebrek was, werd voor het laatste gekozen." Nieuwe ontwikkelingen, met name op het gebied van moderne communicatiemiddelen, zijn gaande. „Het is niet tegen te houden, maar volgens mij is men nog niet zo ver, zowel financieel als technisch, om tot volledige automatisering over te gaan. Bij ons zit de automatisering van de totale poststroom ër voor de komende jaren niet in, omdat de papierstroom (o.a. computersheets) te groot is. Als je het vergelijkt met andere bedrijven is de papierstroom bij ons al redelijk genormaliseerd." Rita Visser 24) is al weer vier jaar bij de afdeling ARVA werkzaam. Na de huishoudschool heeft ze eerst vier jaar op part time basis (alleen de zaterdagochtenden en in de vakanties) bij de inmiddels opgeheven bestelcentrale Arie Ven del gewerkt. Terugkijkend naar die periode zegt zij: „Met ongeveer tachtig collega's, opgedeeld in een ochtend- en een middagploeg. moesten we de filialen bellen om de bestellingen op te nemen en deze vast te leggen op ponskaarten. In 1981 werd de bestelcentrale opgeheven, omdat elk filiaal de beschikking kreeg over een computer en gebruik ging maken van de BAR-code. Het was wel inspannend werk, al die nummers van de produkten in je hoofd prenten." Als medewerkster van de reproduktie-afdeling bedient Rita een van de twee Rank Xerox kopieermachines, die een capaciteit hebben van 7.200 kopieën per uur, waarbij haar belangrijkste taak ligt in het kopiëren van allerhande berichten voor de circa 700 filialen. Buiten de kantooruren vindt zij het heerlijk om in en buiten het huis allerlei klussen op te knappen en te handwerken. In september gaat zij een vervolgcursus stijldansen volgen, maar de meeste vrije uren worden besteed aan haar twee katten. „Wat ik het leukste van mijn werk vind, is dat je veel contact hebt met mensen van verschillende afdelingen. Als je bijvoorbeeld een schrijfblok nodig hebt moet je bij mij zijn. Ik zorg er samen met collega's voor dat elke maandagmorgen de winkels hun spaarzegels in huis hebben. Ook zorgt de archiefafdeling er voor, dat men op eenvoudige wijze kruiswoordpuzzels en doorlopers oplossen en in de tuin bezig zijn. Al jaren is hij lid van de klaverjasvereniging van Marvelo. maar tijdens het spel zal Arie zich niet gauw in de kaart laten kijken..." Henk Hoomoedt 23 ging na de LEAO als timmerman aan de slag. Een halfjaar later kwam hij bij Ahold in dienst bij de huishoudelijke dienst. Op de 18e etage van het hoofdkantoor werkte hij bij de vuilverbranding, maar na drie maanden hield hij het daar voor gezien, „omdat er geen toekomst voor me inzat." In 1980 werd hij gevraagd om bij ARVA te komen toen daar een meisje ging trouwen en een plaats vrijkwam. Henk: „Sinds drie jaar werk ik met een AM Multi Lith Offsetmachine en omdat ik natuurlijk geen grafische opleiding heb gevolgd, heb ik een jaar lang twee avonden per week cursussen gevolgd aan de Amsterdamse Grafische School, om mij de kennis van het drukken eigen te maken. Ik kreeg toen zo veel interesse in het grafische vak, dat ik daarna voor mezelf een cursus reproduktiefotografie heb gedaan." Hij vindt het jammer, dat hij de kennis die hij met deze cursus heeft opgedaan, niet bij ARVA in praktijk kan brengen. Als kind al wilde hij reclametckenaar worden, 't is er nog niet van gekomen, maar hij heeft alle hoop dat het hem nog wel zal lukken. Zijn vrije tijd wordt voor een groot deel gevuld met het Jan Meijer Henk Hoomoedt facturen e.d. terug kan vinden." Dit zegt de 61 -jarige Arie Vendel, die al 24 jaar bij Ahold werkt, waarvan de laatste vier jaar bij ARVA. Twintig jaar heeft hij als bakker op de biscuitafdeling in de Zaandamse bakkerij gewerkt (nu Marvelo). „Van jongsaf aan wist ik dat mijn toekomst lag in het levensmiddelenbedrijf. Ik heb geen specifieke bakkersopleiding genoten, maar zelf het vak geleerd. Desondanks mag ik thuis van mijn vrouw niet aan de bakplaat staan, zij kan beter bakken dan ik." Hobby's zijn lezen,

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 12