Werkmaatschappijen Eerste Buffet Pr slaagt,cum laude' ETOS, EENS VOORTREKKER STEEDS VOORTREKKER Flitsen pagina 11 AC Restaurants AC Restaurants België naar de binnenstad van Brussel Met argusogen bekijken restaurateurs in de bin nenstad van Brussel nog steeds het pand Gras markt 78. In een mum van tijd heeft daar een stukje AC-ondernemers- geest gestalte gekregen in het allereerste „Buffet Primeur". Zoals de naam al aanduidt, draait het in dit fris-gezellig aandoen de restaurant culinair al lemaal rond het koude en warme buffet. Dit alles volgens een formule die het afgelopen jaar door AC België in de wegres taurants reeds met succes was getest. In feite viel die test zó succesvol uit dat men de stap naar de stad durfde te wagen. De toch al optimistische verwach tingen rond dit experi ment zijn inmiddels door de praktijk ruim overtrof fen. Belg én buitenlan der, zakelijk of privé in Brussel, wisten het Buffet Primeur al snel te vinden en te waarderen. Volgens enquêteformulieren ligt die waardering in school cijfers uitgedrukt tussen 8,5 en 9- De kandidaat is dus „cum laude" geslaagd en dat terwijl het stadsres- taurant nog nauwelijks een maand geleden zijn deuren opende! Het Buffet Primeur, waar de gast zich „a volonté" (zoals de Belg zegt) kan bedienen van een uitgebreid assorti ment koude en warme ge rechten tegen een eenheids prijs van 495 francs zónder en 595 francs mét warme ge rechten van de grill, vormt geduchte concurrentie voor collega's. Niet alleen omvat een maaltijd soep vooraf en een keuze uit diverse des serts, maar tegen redelijke prijs biedt het buffet ook nog een keur aan wijnen van klasse. Al met al kost een maaltijd in het Buffet Pri meur ruim een kwart minder dan voor soortgelijke lun ches en diners in de Brussel se binnenstad moet worden betaald. Dat je daarbij ook nog zoveel van alles kunt ne men als je zelf wilt, doet me nig Brusselaar het hoofd in ongeloof schudden Trekpleister Het Buffet Primeur zal voor lopig proeftuin zijn. Later wordt beslist over de vesti ging van meer van dit soort restaurants elders in Brussel en andere grote plaatsen in België. De gunstige lokatie, met als „extraatje" de Grand Place direct om de hoek, geeft het eerste Buffet Pri meur volgens het manage ment van AC België alle kans een culinaire trekpleister te worden. Daarbij mikt men zowel op de zakenlunch als het familiediner, waarbij het niet aflatende toerisme een plezierige bijkomende factor is. De Belg leeft graag bui tenshuis en drukt zijn waar dering voor culinaire ge neugten uit in het veelvuldig bezoeken van restaurants. Deze wetenschap was een stimulans om het concept van het wegrestaurant nog verder te verbeteren en in een meer „stadse" benade ring toe te passen. In een Buffet Primeur, waar smaak vol gedekte tafels tot uitge breid tafelen noden, vertelt produkt- en formule-ontwik kelaar van AC Restaurants België, Dick Hórree: „Bij die andere benadering behoor de bijvoorbeeld een uitbrei ding van het assortiment koude schotels en grillge rechten. Zo kun je hier kie zen uit visspecialiteiten als verse sardines, tong, forel en langoustines. Ook bij de kou de gerechten kreeg vis extra aandacht. Gerechten als ver se zoute haring, gerookte ha ringen, allerlei speciaal ge marineerde vissoorten ma ken het buffet extra aantrek kelijk. Dat vind je nergens anders." Behalve culinair is ook het uiterlijk en het inte rieur van het Buffet Primeur duidelijk anders dan men in Brussel gewend is. Geen donker, bistro-achtig restau rant, maar een open, lichte ruimte die door het vele groen een tuinsfeer oproept. Zoals ook in de wegrestau rants, doen de beide chef koks hun werk midden in de zaak, maar wel een beetje af gescheiden. Dat is rustiger voor de gasten, terwijl ze toch hun gerecht in wording in de gaten kunnen houden. Het buffet blijft als een culi nair baken het centrum van het restaurant vormen: met diezelfde houten decoraties die overal het gezicht van de AC-grill in België bepalen. Het vinden van een-geschikt pand was volgens AC België- Rob Ruiscb is terecht trots op de eerste Stads-ACdie hij een gezamenlijke inspan ning van al zijn medeiver- kers noemt. directeur Rob Ruisch een eerste vereiste voor een goe de start. „Eigenlijk liepen we al vrij snel tegen dit monu mentale pand op", vertelt hij. „Omdat het in be schermd stadsgebied ligt moesten we zeer omzichtig te werk gaan bij de verbou wing. Daarvoor hebben we dan ook een architect inge schakeld die gespecialiseerd is in dit soort werk. Zo kon den we een deel van de nostalgische sfeer van het pand bewaren en er toch een nieuwe gezellige open ruimte van maken." Met ple zier herinnert Rob Ruisch zich de tijd van de verbou wing. „Vraag me niet hoe. maar we hebben het in drie weken voor elkaar gebokst. Hele ploegen waren hier te gelijk aan het werk. Zelf heb ik er in die tijd min of meer gewoond. Het werk ging dag en nacht door. Voorbijgan gers vroegen wel eens heel voorzichtig of we tegen de herfst zouden openen. Als we dan heel lakoniek lieten weten dat het binnen een paar weken bekeken zou zijn, dan vielen ze om van verbazing. Eind juli was het dan zover; de deuren gingen open en vanaf de eerste dag liep het voortreffelijk. We zijn nu regelmatig vol. Dan komt de bar goed van pas. Daar kan men dan rustig even een glaasje drinken tot dat er een tafel vrijkomt." Medewerkers De stadsformule was voor AC België aanleiding de ser veersters in vrolijk gebloem de blouses te steken. Ook een proef die als geslaagd wordt beschouwd en straks een vervolg krijgt. Het vin den van geschikte medewer kers voor het Buffet Primeur was volgens Rob Ruisch niet gemakkelijk. „Langzaam komt onze ploeg op sterkte. We moeten nogal wat eisen stellen aan mensen die hier willen werken. Tweetalig heid en liefst nog de beheer sing van Duits en Engels is daar een voorbeeld van. De ze voor België nieuwe for mule vraagt verder wat in- werktijd, maar je moet het wel vanaf het begin goed doen. Een slechte start kun je nooit meer goedmaken. Onze manager hier komt uit eigen AC-kringen. De assis tent van de manager is spe ciaal van buiten aangetrok ken. De ploeg bedienend personeel kan nog uitbrei ding krijgen. Dat hangt ech ter een beetje van de toe loop van gasten af. We kun nen hier beneden aan bijna honderd gasten zitplaats bie den. Op de eerste etage is een gelijk restaurant in staat van paraatheid, dat 75 gasten kan herbergen. Als dat te weinig blijkt, dan hebben we nóg twee etages om uit te breiden", laat hij tot besluit weten. Vrolijke wit-groene luifels maken van hel „Buffet Primeur' opvallend restaurant aan de Grasmarkt in Brussel een Door commerciële en organisatorische aanpassingen Vergelijk de drogisterij van pak weg 10 jaar terug met die van nu en consta teer dat het verschil zeer groot is. Tot in de zeventi ger jaren een zwaar ac cent op geneesmiddelen en achter de toonbank de gediplomeerde drogist die zijn aandacht vooral op die gezondheidssector richt. Anno 1985 is de doorsnee-drogisterij een zelfbedieningszaak met een breed assortiment, waarin verzorgingsartike len een voorname plaats innemen. Voortrekker bij deze verandering is Etos geweest. Een rol die dui delijk vruchten heeft af geworpen, maar die ook verplicht tot constant at tent reageren en inspelen op nieuwe mogelijkhe den. De onlangs gehou den cursus voor bedrijfs leiders is daarvan een voorbeeld. ,Ja, je kunt zonder terughou dendheid stellen, dat Etos in de afgelopen tien jaar de drogisterijbranche het mo derne gezicht van nu heeft helpen geven", beaamt hoofd-Operations H.M. Jans sen. „Toen Ahold in 1973 Etos overnam is vrijwel van meet af aan gestreefd naar een keten van zelfbedie ningswinkels met het accent op discount-voordeel. Dat doel is bereikt. Etos telt nu 100 filialen én, we zijn nog lang niet uitgegroeid want de formule is duidelijk aan geslagen bij de consument." Maar niet alleen bij de klant. Ook de concurrentie vond baat bij de drogisterij-nieu- we-stijl. Winkelketens als Kruidvat en Trekpleister zijn daarvan voorbeelden. Samen met Etos vormen zij de on betwiste top in de branche. „Een situatie die voor ons beslist geen aanleiding is om vergenoegd met de armen over elkaar te zitten. We wil len ons steeds duidelijk on derscheiden van anderen en doen dat zowel in commer cieel als in organisatorisch opzicht", vertelt de heer Janssen. Als recente voor beelden van commerciële kant noemt hij de ver door gevoerde modernisering (huisstijl, geen draaihekjes, etc.) in 20% van het filialen- bestand én de test met de Beauty Case-formule. Voor dat laatste zijn inmiddels 7 proeffilialen uitgerust met een bedieningspunt voor schoonheidsmiddelen, met daarin de complete „lijnen" van Lancöme, Cacharel en andere bekende merken. Cursus Ook in organisatorisch op zicht is Etos steeds actief. Personeelchef F. IJff:Je kunt natuurlijk een heleboel leu ke commerciële formules bedenken, maar het zijn de medewerkers in de filialen en verderop in de organisa tie die daaraan handen en voeten moeten geven. Vorig jaar zijn we begonnen met een blauwdruk van de filiaalorganisatie. Mede als uitvloeisel daarvan hebben we in het voorjaar de drie daagse BL-cursus gehad. Uit gangspunt daarvan was het vergroten van zelfstandig heid en slagvaardigheid van de bedrijfsleider." Belangrijke onderdelen in het cursusprogramma waren dan ook: vergroting van de teamgeest en werkverdeling die het de BL mogelijk maakt vaker in de winkel te zijn, het vergroten van eigen ini tiatief in het commerciële beleid en het aanreiken van instrumenten om omzet te vergroten en marges te ver beteren. De heer Janssen: „De invloed van de BL op het resultaat in zijn zaak is veel groter dan men denkt. Een bedrijfslei der die erin slaagt zijn team te motiveren en constant at tent te zijn op de commer ciële mogelijkheden kan de concurrentie de baas blijven. Met de nieuwe Etos-formule is het straks mogelijk onze slagzin „Etos: het vriendelij ke verschil" werkelijk in houd te geven." De BL-cursus, die op 7 ver schillende plaatsen is gehou den, stond steeds onder lei ding van de betrokken dis trictsleider die, samen met de heren Janssen en IJff, voor de inleidingen zorgde. Trai ningsfilms en rollenspel ga ven zicht op de praktische kant. Hoewel dat niet tot het cursusprogramma behoorde kwam ook vergader- en dis cussietechniek nadrukkelijk in beeld. Het waren, aldus de heer IJff, beslist geen vakantiedagen. Er is van 's morgens half tien tot 's avonds tien geluisterd, gesproken en gediscus sieerd. Uit een, na de cursus gehouden onderzoek, bleek dat van de in totaal 98 deel nemers liefst 99% in zijn of haar verwachtingen over de cursus tevreden was gesteld. De heer Janssen: „Voor ons een goed uitgangspunt om ons programma met o.a. trai ning van sociale vaardighe den en opleidingstechnieken voor medewerkers verder met enthousiasme uit te voe ren. In de loop van volgend jaar hopen we de eerste re sultaten daarvan te zien."

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 11