„Ik ben een doe-mens" Aandacht COR vooral naar vrouwen, motivatie en betrokkenheid ?n?: pagina 6 Nieuwe COR-seeretaris Aline Gerssen: Ruimer blikveld Vrouwen Flitsen A Alt j Miro begeleidings commissie -.!•>. i i i A AH a AAP ri fci.yji i 4|s| Aline Gerssen is de nieuwe secretaris van de Centrale Ondernemingsraad van Ahold. Per 1 augustus is zij Mon Pieters opgevolgd. Hij heeft Ahold ver laten en werkt nu in de regio Limburg als bezoldigd bestuurder van de Unie BLHP. Aline Gerssen is sinds 1981 werkzaam bij Ahold. Zij is commercieel telefoniste bij dè Albert Heijn Groente centrale in IJsselmuiden. Drie dagen per week zal Aline Gerssen nu voor het COR-werk beschikbaar zijn. Sinds mei vorig jaar is ze lid van de Onderne mingsraad van Albert Heijn. Daarin is ze, vooral door haar persoonlijke be langstelling, voorzitter van de werk groep Sociaal Beleid. ,Ik ben nu eenmaal erg geïnteresseerd in hoe mensen werken in een organisa tie. Mijn eerste (goede) ervaringen met Albert Heijn had ik tijdens mijn sollicita tie. De prettige manier en correcte wijze van handelen sprak mij erg aan. Vanaf dat moment heb ik gekeken hoe ook bij AH de mensen functioneren. Dat boeit mij. Als ik naar mijn eigen werkplek kijk, de groentecentrale, dan is dat een hecht team. Het is bijzonder prettig om te werken, men stimuleert elkaar, pro beert samen tot een zo goed mogelijk resultaat te komen. Dat spreekt mij erg aan, dat je in je werk probeert kwaliteit te leveren, niet alleen technisch, maar ook in het omgaan met mensen. Maar gaat dat overal zo? De denk het niet. Ik wil ook altijd meer weten en ik wil ook altijd het waarom weten, dat heb ik nu eenmaal in me. Er wordt van OR'en veel verwacht. Daarom moet je als OR-lid een breed inzicht hebben. Dat vraagt om steeds meer en bredere informatie; die moet je selecteren, verwerken en steeds moet je om 't waarom vragen. Je moet beroeps matig nieuwsgierig zijn als (C)OR-lid. Het leuke van (C)OR-lid zijn is dat je ont zettend veel interessante dingen te we ten komt. Daardoor ga je vaak heel an ders tegen dingen aankijken, je krijgt een ruimer blikveld. Je vermogen om ontwikkelingen te beoordelen groeit. Een probleem voor ondernemingsraden is vaak dat ze niet vooraf weten welke informatie ze nodig hebben. Dat pro bleem heeft de Raad van Bestuur na tuurlijk ook, maar wij hebben niet de staf waarover zij wel beschikken. Het is niettemin zaak dat je als (C)OR toch ook een mening vormt. Daarbij moet je het belang van je achterban en het bedrijf waarin we werken in het oog houden. Als ik kijk naar de presentatie van het Jaarverslag dan wordt cijfermatig alles haarfijn uit de doeken gedaan. Alle na dere vragen die je hebt worden beant woord. Maar aan die cijfers kan je niet zien of de mensen happy zijn. En dat is toch onze invalshoek als ondernemings raden en als COR? Ik denk wel dat het goed gaat met mensen. AUeen denk ik dat het beter kan, vooral door ze te infor meren en door ze te laten merken dat hun mening van belang is. Dadrmee motiveer je mensen. Ik zie mijn taak als COR-secretaris ook als een ondersteu nende. Door attent te zijn, op signalen te letten die naar me toe komen, zal ik de COR zo goed mogelijk informeren, zo dat de COR-leden hun werk kunnen doen. Daarbij is de samenwerking met de voorzitter erg belangrijk; samen moet je een hecht team zijn." Aline Gerssen zegt te menen dat ze als COR-secretaris niet verkozen is omdat ze een vrouw is. ,Neen, het gaat erom dat je de juiste capaciteiten op de juiste plek krijgt. Dus dat geldt ook voor func ties in het COR-bestuur. De positie van de vrouw binnen Ahold houdt mij wel bezig. Vrouwen zijn bij Ahold in kader functies nu eenmaal sterk onderverte genwoordigd. Ik vind dat daar iets aan moet gebeuren. Het zou voor de organi satie ook beter zijn als we de kwaliteiten van mensen wat gelijkmatiger verdeeld zouden gebruiken. Daar kom ik later nog wel eens op terug. Maar ik blijf erbij dat kwaliteit en capaciteit de belangrijk ste voorwaarden zijn voor het vervullen van welke functie dan ook. v Onder verantwoording van de COR De Miro-begeleidingscommissie heeft het secretariaat inmiddels ge vestigd. Dit zit op hetzelfde adres als het COR-secretariaat. Ieder die con tact zoekt, kan vragen naar Cor Schoon; HK 1311, telefoon (075) 592553. Mon Pieters, de vertrek kende COR-secretaris ge fotografeerd met zijn op volgster Aline Gerssen. De COR had 14 mei jl. weer eens zo'n typische, bijna saaie, vergaderdag. Geen eer aan te behalen bij de achterban; uren vergaderen over een, eigenlijk maar korte, agenda met vooral huishoudelijke punten. Vrouwen binnen Ahold De meeste aandacht ging uit naar een onderwerp dat eigenlijk niet eens op de agenda stond: Vrouwen binnen Ahold. Als onderdeel van de COR-werkgroep Arbeidsvoorwaarden/Sociaal Beleid be staat er een commissie .Vrouwen bin nen Ahold". Die commissie volgt nauw gezet de manier waarop uitvoering en vervolg wordt gegeven aan de gedach ten en afspraken die een jaar geleden in de Ahold Overlegvergadering werden vastgelegd. i> O Onder verantwoording van de COR De commissie heeft vernomen hoe, on dermeer in de ondernemingsraden van Albert Heijn en van de Centrale Dien sten, is gesproken over die afspraken en werd dan ook benaderd door vrouwelij ke OR-leden die willen overleggen over de wijze waarop het beste een vervolg kan worden gegeven aan hetgeen tot nu toe is gedaan aan de positie van vrouwen binnen Ahold. Tegelijkertijd leeft bij de commissie echter ook het ge voel dat het belang van het rapport in een aantal ondernemingsraden niet voldoende wordt aangevoeld en men soms niet weet wat men met het rapport aanmoet. Door een aantal COR-leden werd dat beaamd. In de ondernemingsraden die zij vertegenwoordigen zitten soms niet eens vrouwen, terwijl er ook onderne mingsraden zijn waar de meerderheid uit vrouwen bestaat. Mede omdat ook, of zelfs juist, daar vrouwen voor het overgrote deel part-timers zijn, is men zich wellicht niet voldoende bewust van het belang. Té snel word gedacht dat de activiteiten van de Commissie Vrouwen binnen Ahold zich alleen richten op de vrouwen die, zeg maar, carrière willen maken. Het tegendeel is echter waar, al was het alleen al omdat in de meeste werkmaatschappijen het merendeel van de werknemers uit vrouwen be staat. De COR respecteert de gevoelens van de commissie maar wijst de ge dachte van de hand om op korte termijn een landelijke dag te organiseren voor OR-vrouwen. De commissie kwam op dat idee omdat zij dit als een mogelijk heid zag om nadrukkelijker over te brengen dat het, bij bespreking en uit voering van de in het rapport genoem de punten, eigenlijk niet om alleen emancipatievraagstukken gaat. Uit het rapport, dat indertijd met name door psycholoog Drs. P.C. de Jong werd op gesteld, komt duidelijk naar voren dat er in hoofdzaak organisatievraagstuk ken aan de orde zijn. De COR is van mening dat de tijd nog niet rijp is voor deze vorm van overleg. Een landelijke overlegdag kan nog niet effectief zijn. De bewaking van de voort gang van de bespreking van het rap port kan, volgens de COR, voorlopig nog het beste gebeuren door COR-le den in hun eigen ondernemingsraad. En met die opdracht aan zichzelf sloot de COR de bespreking van dit onder werp af. Ostara Naar aanleiding van een, in kopie bin nengekomen, brief sprak de COR korte tijd over de Arbeidsvoorwaarden voor het middenkader. Omdat Ostara zelf geen ondernemingsraad heeft, treedt de COR daarvoor op. Ostara medewer kers spraken in de brief hun verwonde ring uit over het uitblijven van een ar beidsvoorwaardenpakket voor het mid denkader. De COR zal op zich nemen hier achterheen te gaan. Miro Voorzitter Cor Schoon zette de vergade ring uiteen hoe de ontwikkelingen vor deren rond Miro. Een week voor de COR-vergadering was het zogenoemde Overlegplatform bijeen geweest. Daar was ondermeer de samenstelling van een Begeleidingscommissie ter sprake geweest. Vastgesteld werd dat er zeer zorgvuldig overleg zal moeten plaats vinden over functies van vrouwen bin nen DC Veghel. Daarbij zijn ook de mo gelijkheden besproken van uitzicht op nieuwe functies, in geval van ontslag, en vooral het behoud van uitkeringen, indien de nieuwe functie problemen geeft. De Begeleidingscommissie, die een en ander scherp zal volgen, bestaat uit de heer Ir. J. Andreae, namens de Raad van Bestuur, een vertegenwoordi ger namens de vakbonden, waarschijn lijk is dat Luuk Voormeulen, en twee vertegenwoordigers namens de COR. Dat zijn COR-voorzitter Schoon, die ook deel uitmaakt van het Overlegplatform en Janny Dekker, die zelf geen COR-lid is, maar bij Albert Heijn de functie van zone personeel- en opleidingsfunctiona ris bekleedt. Motivatie en betrokkenheid De COR sprak ook nog enige tijd over de notitie die door het Bureau Onderne mingsraden was opgesteld over het on derwerp Motivatie en Betrokkenheid. Deze notitie is deels gebaseerd op-de Sociale Toekomst Verkenning voor de jaren 1985-1987. Deze notitie was al ver stuurd aan de secretarissen van de on dernemingsraden en is daar inmiddels al besproken, omdat zij vóór 1 juni 1985 moesten reageren bij de COR. De COR had dit onderwerp voor zichzelf aanslui tend ook weer op de agenda gezet als hoofdonderwerp op het zogenoemde Voorzitters/Secretarissenoverleg van begin juni. Naar aanleiding daarvan heeft de COR het plan om vóór 1 sep tember een concept-actieplan klaar te hebben en gespreksrondes met de Raad van Bestuur te organiseren. Eind no vember zal een definitief actieplan tot stand kunnen komen. De verwachting is dat dan in het voorjaar van 1986 het ac tieplan omgezet kan worden in concrete activiteiten voor en binnen alle werk maatschappijen. Afsluitend werd door de COR aandacht besteed aan gebruikelijke zaken als no tulen en bijvoorbeeld ook aan het ac countants verslag over de winstdeling 1984. Nabetaling volgt in december 1985. Onder verantwoording van de COR

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 6