ft Albert Heijn opent testwinkel in Zaandam ,WaterspektakeF IS O star a VakantiepaSKfei Flitsen pagina 5 ,Het winkelbeeld van de toekomst" L 'Wt- De modernste Albert Heijn-winkel heeft de kleinste omzet. Erg veel klanten komen er dan ook niet. Maar de weinige klanten die er komen worden met ge past eerbetoon ontvan gen. Want zij zijn im mers te gast in de Al- bert Heijn-testwinkel; een uniek filiaal, dat op 10 juli jl. officieel werd geopend, gevestigd op de vierde verdieping van het Marvelo-com- plex aan de Oostzijde te Zaandam. De eerste reacties van AH-mede- werkers waren opgeto gen. „Precies het win kelbeeld dat we voor de toekomst ontwik keld hebben." De testwinkel is een voort zetting van wat vroeger de WORP-winkel was, maar heeft er een aantal heel be langrijke functies bijgekre- gen. In de oude WORP Winst door Optimale Ruim teverdeling en Produktivi- teit)-winkel werd de kwali teit van schappen beproefd. Daar werd ook bekeken hoe een artikel zodanig kon wor den geplaatst dat met de be schikbare ruimte een zo hoog mogelijke opbrengst wordt behaald. „Het ging om de pure schappresentatie", vertelt Marcel Tillemans (38), die verantwoordelijk was voor de oude winkel en nu de scepter zwaait in de testwinkel. „Wat we hier nu doen, omvat veel meer." Onderzoeken „Door de snelle ontwikkelin gen in de detailhandel en de nog steeds^ groeiende be hoefte aan professionalise ring ontstond bij verschillen de AH-afdelingen de nood zaak om meer ideeën en acti viteiten beter op hun bruik baarheid te onderzoeken. Caissièretrainingen, het uit testen van nieuwe inventaris en reclamemateriaal, markt onderzoek... 't Moest vroe ger allemaal in verschillende filialen plaatsvinden en dat was voor zo'n filiaal natuur lijk een extra belasting. De vraag naar een centraal punt met de faciliteiten om diver se winkelaspecten te kunnen testen, werd steeds sterker. Bovendien was er behoefte aan een representatieve ruimte om relaties te ontvan gen", zo vertelt de heer Til lemans. Al die wensen lijken nu beantwoord met de testwin kel. Op 1.100 vierkante me ter (ruim driemaal zo groot, als de oude WORP-winkel) is een filiaal nagebouwd dat representatief is voor het ge middelde toekomstig te ope nen AH-filiaal. De winkel is ruim, licht en overzichtelijk. Hij oogt bijzonder realistisch met al z'n volgepakte schap pen. Weliswaar zijn de kazen duidelijk zichtbaar van plas tic en weet de ingewijde dat de melkpakken gevuld zijn met water, maar dat doet aan het winkelbeeld weinig af. Moderne kassameubelen staan opgesteld. Aan de win kel grenzen verder ont vangstruimten en een verga derzaal. Koelmeubelen Als voormalig chef van de WORP-winkel is de heer Til- lemans bijzonder enthou siast over de extra mogelijk heden die de testwinkel (fi liaal 1691biedt voor onder zoek van schappen en vitri nes. Samen met zijn assis tent, J. van de Broek, en de medewerkers J. Hoogewerf, K. Meyer en A. Bronk kun nen de „oude" proeven wor den uitgevoerd. „Maar ook kan nu - doordat een modern vacuüm-reguleersysteem is aangelegd - overal met koel meubelen worden gestoeid", aldus de heer Tillemans. Het plafond is zo aangelegd dat verlichting op vele manieren kan worden getest. Winkel beeld, routing en indeling, schappresentatievormen, kleuren en decoraties; alles kan worden uitgeprobeerd, Het team dat de testwinkel vorm gaf. V.l.n.r. C.J. Meijer, J.P.A.I.M. van den Broek, J.T.M. Hoogewerf M.T.M. Til lemans en AC. Bronk in nauwe samenwerking met de leveranciers van de win kelinventaris. Ook leveran ciers van de in de AH-win- kels te verkopen artikelen krijgen de gelegenheid om samen met de commerciële afdeling van AH-schapsyste- men en produkt-indelingen uit te werken en te evalue- Extra contacten De functie van de heer Tille mans is officieel „coördina tor testwinkel". Deze wat va ge term is gebruikt omdat hij in wezen verschillende func ties uitoefent. „Ik ben zowel gastheer, als bedrijfsleider, als onderzoeker", zegt hij, „een leuke uitbreiding." Hij doelt daarmee niet alleen op de extra contacten die voortvloeien uit de rondlei ding en voorlichting van bij voorbeeld een delegatie van BI-LO uit de Verenigde Sta ten of een in AH geïnteres seerde vrouwenvereniging, maar zeker ook op de ont vangst van klanten. Want daar draait het tenslotte alle maal om. Op uitnodiging van de afdeling Marktonderzoek zullen geregeld groepen klanten worden gevraagd hun mening te geven over de wijze waarop bijvoor beeld over bepaalde inventa riskleurstellingen en pro- duktpresentaties wordt ge dacht. Dit soort activiteiten vond in het verleden plaats in de fi lialen. Dat zoiets in verband met factoren als tijd- en ruimtegebrek niet altijd even soepel ging, laat zich raden. In de testwinkel zijn allerlei situaties te beproe ven en aan te passen zonder dat dit gevolgen heeft voor het filiaal of kopende klan ten. In de spreekkamer kan daarna rustig worden geëva lueerd. Je kan rustiger haar klanten luisteren en je stoort nie mand meer. Dat is alleen maar positief', reageert de heer Tillemans op de vraag of zo'n „laboratorium" niet een beetje van de praktijk af wijkt. Andere verschillen zijn er niet. En mocht het no dig zijn dan kun je altijd nog terugvallen op één van de fi lialen. Maar we zijn er van overtuigd dat deze situatie veel beter is. Je kunt hier doorwerken en rustig je ge dachten bepalen. Dat is uniek." Behalve de afdeling Markt onderzoek zal ook de recla me-afdeling graag gebruik maken van de nieuwe facili teiten. Er is een speciale pui geconstrueerd waarop raam biljetten kunnen worden ge- Coördinator Marcel Tillemans kan zich le vendig voorstellen dat de modernste AH-win- kel niet alleen belang stelling wekt bij leve ranciers en markton derzoekers. Het ge bruik van en de bezoe ken aan de testwinkel zijn al vastgelegd tot eind 1985. Een aantal caissières zal er de kas sa-opleiding volgen en op die manier met fi liaal 1691 kunnen ken nismaken. Maar indivi duele AH-medewer- kers, kunnen zij zo maar een bezoek bren gen? De heer Tillemans zegt zijn gedachten daar over nog niet precies bepaald te hebben. „We weten nog niet hoe groot de vraag is. Als de belangstelling echter groot blijkt, moeten we er een op lossing voor vinden. Individueel bezoek zal niet lukken, dan word je hartstikke gek. Maar misschien kunnen we het in overleg met an dere afdelingen in de vorm van groepsbe zoeken gieten." test. Ook displayhangers en sfeermateriaal kunnen in de testwinkel centraal op hun communicatie waarde wor den beproefd. Van de ruim 5,8 mil joen Nederlanders die dit jaar in eigen land vakantie vieren of vier den zijn er velen die kozen voor een verblijf in een caravan of tent. Bungalowparken en kampeerterreinen zijn bijzonder in trek, voor al wanneer ze wat meer bieden dan een staan plaats en wat eenvou dig sanitair. De Ostara Vakantiepar ken behoren tot de groep die vakantiegan gers vele mogelijkhe den biedt, met name op het gebied van de waterrecreatie. Zo von den eind juli, exclusief voor Ostara, in samen werking met de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond, in vrijwel alle Ostara Vakantie parken zgn.waterspek takels" plaats. Ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan besloot Ostara Vakantieparken „De Zan ding" in Otterlo op de Velu- we vorig jaar voor het eerst de nationale zwemvierdaag- se, die al vijftien jaar onder auspiciën van de KNZB over al in het land wordt gehou den, in het zomerprogram- ma op te nemen. Daarop schreven maar liefst 150 deelnemers in, ook al omdat de KNZB er een extra ele ment aan had toegevoegd: de nationale recordjacht. Frans Witschge (47), be drijfsleider van „De Zan ding" was zo enthousiast over de reacties van de gas ten over dit waterspektakel, dat hij er dit jaar een vervolg aan wilde geven. „Die activiteiten in, op en rond het water van de speel vijver zijn zo goed bevallen, dat we ook dit jaar hebben besloten het waterspektakel een centrale rol te laten ver vullen in ons zomerfestival. Water biedt zoveel leuke mogelijkheden voor alle leeftijden, zowel actief als passief." Tijdens de zwemvierdaagse moeten de deelnemers in vier dagen tijd totaal één of twee kilometer zwemmend afleggen, per dag 250 of 500 meter en in eigen tempo. Deze vierdaagse is niet ge bonden aan een bepaalde pe riode en kan naar keuze wor den gezwommen. Meestal worden deze zwemvierdaag- sen, waaraan in de afgelopen 15 jaar reeds 3 miljoen men sen hebben deelgenomen, gehouden in de zomer-, herfst- of kerstvakantie. Dit jaar vond de Nationale Recordjacht, exclusief voor Ostara in vrijwel alle Ostara Vakantieparken plaats. Deze wordt algemeen beschouwd als één van de meest specta culaire onderdelen van het „waterspektakel Op 23 juli jl. werd in „De Zanding" in Otterlo deze re cordjacht, die een meer speelse benadering is van de zwemsport dan de zwem vierdaagse, gehouden. Ruim veertig deelnemers hadden zich ingeschreven en deden mee aan de onderdelen: luchtbeddenrace, koppel wedstrijd, achteruitzwem- men, zwemvinnensprint- wedstrijd, plankhangen, hoogspringen, over het wa ter lopen en badmuts vullen. Degene die in één van de Os tara Vakantieparken de beste tijd op een onderdeel maak te, kreeg als prijs een week end lang de beschikking over een luxe bungalow in het vakantiepark ,,'t Wolfs- ven" te Mierlo. Daarnaast had ook Speedo zwemkle- ding en allerlei aantrekkelij ke prijzen beschikbaar ge steld. De deelnemers, die zich al die dagen gesteund wisten door enkele honderden toe schouwers langs de water kant, die hen op allerlei ma nieren aanmoedigden, kon den tussen de jacht op re cords door ook kijken naar Alle Ostara Vakantie parken beschikken over accommodatie voor waterrecreatie. Onverschillig of dat zwemmen is, varen of gewoon maar lui lig gen aan een strandbad. Zo heeft 't Wolfsven in Mierlo een natuurbad met een waterglijbaan van 42 meter, een overdekt zwembad en een roei-, vis- en surf- vijyer. De Krabbeplaat aan het Brielse Meer heeft ook nog de beschik king over een jachtha ven waar 90 zeil-, roei en motorboten een plek kunnen vinden. Het open water van 't Strandheem in Open de geeft alle gelegen heid tot surfen en de Biltse Duinen heeft j een uniek buiten zwembad dat ver warmd wordt door zonne- energie. De verschillende vakantieparken heb ben htm eigen water- spektakels georgani seerd. In De Krabbe plaat is een zwemvier daagse gehouden evenals een zeskamp. Vis- en zeilwedstrijden en een wedstrijd paal- zitten stonden op het programma. Ook de Biltse Duinen deed mee aan de nationale recordjacht en 't Wolfs ven hield van 29 juli t/m 2 augustus een zwemvierdaagse. een zeskamp, die vorig jaar voor het eerst voor de gas ten werd georganiseerd door een speciaal recreatie- team uit „De Zanding". Er werd op alle fronten fel ge streden om de wisselbeker, waarbij het kussengevecht, het touwtrekken, het wa- terglijbaanspel (op de nieu we 42 meter lange waterglij- baan) en de groene zeephel- ling de meeste reacties ont lokten aan het publiek. Het waterspektakel werd af gesloten met „Fiets 'm erin", naar het gelijknamige TROS- televisieprogamma, waarbij de deelnemers moeten pro beren op een zelfgemaakte fiets of wat daar op lijkt, de overkant te bereiken. Na tuurlijk klonk er groot ge juich als weer iemand tus sentijds het water in dook. „Het succes van dit water spektakel is voor een groot deel te danken aan een team van vaste campinggasten, die vele uren hebben gestoken in het opbouwen van de ver schillende onderdelen. Zon der hen was het niet zo'n ge slaagd evenement gewor den. Wat een teamgeest en wat een samenwerking", zo merkt Frans Witschge aan het eind van het zomerfesti val trots op.

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 5