„Ijs wordt het hele jaar gegeten" Room ijs Overname Kok-Ede definitief Assortimentsmanager Cees Blaauboer: Bij ijsbereiding staat hygiëne centraal pagina 4 Nederlan der matig gebruiker Flitsen „Ijs verkoop je het bes te in een zomer waarin warme, zonnige perio den geregeld worden afgewisseld met een paar dagen minder goed weer", aldus Cees Blaauboer, assorti mentsmanager Diep vries van Albert Heijn en daarmee ook ver antwoordelijk voor het bij AH verkrijgbare ijs. „Een zomer met een lange aaneengesloten periode van dagen bo ven de 25 graden is voor de ijsverkoper ze ker geen uitstekende zomer. Ook een zomer zoals die van dit jaar is voor ons niet uitge sproken gunstig. De maand juni is qua weer gewoon slecht geweest. De achterstand die je dan oploopt op het ver- koopplan is te groot om die later in het jaar weer in te lopen." Met een gemiddeld verbruik van 6,6 liter per jaar is de Neder landse consument, in vergelijking met het buitenland, een mati ge gebruiker van ijs. Er zijn landen met een verbruik per hoofd dat nog beduidend lager ligt, zoals Italië en Frankrijk waar het ver bruik minder dan drie liter is. Er zijn echter diverse geïndustriali seerde landen waar het verbruik aanmer kelijk hoger ligt, zoals bijvoorbeeld Zweden, waar men jaarlijks 12 liter ijs consumeert. Deze hoeveelheid wordt echter ruim schoots overtroffen door Australië en de Verenigde Staten waar maar liefst respectieve lijk 21 en 24 liter ijs per hoofd van de be volking wordt gegeten. Toch is de schade van een slechte zomer voor de ijs verkoop van AH minder groot dan voor de ijsven ter. „Wij verkopen geen los ijs, het zogenaamde impuls-ijs, maar uitslui tend ijs dat thuis moet worden geconsumeerd, zoals dessert-ijs in liter- verpakkingen en multi- packs, doosjes dus waarin meerdere ijsjes zitten", verklaart Cees Blaauboer. „De afhankelijkheid van het weer is bij deze artike len minder groot, omdat ijs in de laatste jaren een produkt is geworden dat het gehele jaar door wordt gegeten. Hoewel uiteraard ook dit ijs in de zomermaanden het meest wordt geconsumeerd." Stroomversnelling De verkoop van ijs is in de afgelopen tien jaar binnen Albert Heijn aanzienlijk ge groeid. Deze groei is voor een belangrijk deel te dan ken aan veranderd consu mentengedrag. In 1975 was het nog zo dat 52 procent van de totale afzet van indus trieel vervaardigd ijs (ver pakt ijs) plaats vond in het impuls-segment en 31 pro cent in het segment thuis-ijs. Tien jaar later is de situatie precies omgekeerd, meer dan de helft van al het indus trieel ijs dat in Nederland wordt verkocht is thuis-ijs. Gelijktijdig met deze ont wikkeling vond er een ver schuiving plaats in de distri butiekanalen. De levensmid delendetailhandel distri bueerde in 1975 maar 18,5 procent van de totale afeet. Dit percentage bedroeg in 1984 al 52 procent van het totaal. Albert Heijn verkoopt op jaarbasis zo'n slordige ze ven miljoen liter ijs en heeft Assortments manage) Blaauboe) Bij het maken van ijs zijn twee zaken van es sentieel belang: de grondstoffen en hygië ne. Deze beide zaken moeten piekfijn in or de zijn om een goed produkt te kunnen vervaardigen. In de fa brieken waar het ijs voor Albert Heijn wordt gemaakt is dat het geval. Flitsen nam een kijkje in een van die fabrieken en wel die waar de literpak- ken voor het AH-huis- merk worden gemaakt. Het maken van ijs is een puur industrieel proces. De gehele fabriek is sterk geautomatiseerd en de factor arbeid komt feite lijk alleen om de hoek kij ken voor het inbrengen van de grondstoffen in het proces, het verpak ken van ijs en verdere distributie. Vanaf het mo ment dat de grondstoffen in een grote mixer zijn gestort, in vaktermen de blender, komt er pas bij de verpakking in dozen weer een mensenhand aan te pas. Nadat de in grediënten in deze blen der zijn gestort wordt er water van 60° Celcius aan toegevoegd. Bij deze temperatuur lossen alle grondstoffen op. Of het beslag dan de juiste ver houding heeft wordt computergestuurd ge controleerd. Na het mi xen wordt het mengsel eerst gehoinogeniseerd en gepasteuriseerd. Dit laatste gebeurt bij een temperatuur van 86° Cel sius. Bij deze tempera tuur smelt alle vet en ont staat geen kooksmaak. Hierna wordt het ijs in drie fasen afgekoeld en belandt uiteindelijk in grote opslagtanks waar het mengsel gedurende een aantal uren rijpt. In de softffeezer wordt het ijs dan gekoeld tot 6° Celsius, een temperatuur waarbij het ijs in de vul- machine kan. Met dit ap paraat worden de liter- pakken gevuld. Het is echter ook goed moge lijk, door gebruik te ma kenvan andere machines, om kleine ijsjes te maken met dezelfde mallen. Dit afvullen van het ijs ge beurt geheel machinaal. In het geval van impuls ijs en ook bij de literver pakkingen van AH ge beurt zelfs het verpakken machinaal om maar te voorkomen dat er een bacteriebesmetting door menselijk contact op treedt. Na het afvullen wordt het ijs korte tijd bewaard bij een tempera tuur van 45° Celsius om zo de vereiste hard heid te verkrijgen. De op slag geschiedt bij een temperatuur van —18° Celsius. daarmee een hoog marktaan deel in de levensmiddelen markt. Cees Blaauboer kan deze ontwikkeling voor een deel verklaren. „Het feit dat men sen steeds meer ijs thuis consumeren is naar mijn me ning mede een gevolg van het feit dat steeds meer Ne derlanders over een diep vriezer beschikken. De be- waarmogelijkheden zijn daardoor aanzienlijk verbe terd. Daarnaast is met name de opkomst van het multi- pack voor een belangrijk deel het gevolg van het kos tenbewustzijn van de consu ment. De huisvrouw ziet heel goed dat zij voor het be drag dat zij kwijt is voor zes losse ijsjes bij de ijsventer bij ons een multi-pack kan ko pen met een inhoud van mi nimaal tien ijsjes." Andere redenen voor de verande ring in de afeet van ijs zijn ook de toenemende vergrij zing van de Nederlandse be volking, waardoor de voor de afeet van impuls-ijs be langrijkste groep consumen ten van 3 tot en met 18 jaar in omvang kleiner is gewor den en daarnaast een afname van het aantal traditionele verkooppunten van impuls ijs. Huismerk Albert Heijn verkoopt zowel ijs als huismerk als onder de naam van fabrikanten. „Het huismerk wordt voor ons ge maakt door erkende fabri kanten, die alle een produkt leveren dat aan onze kwali teitseisen voldoet", vertelt Blaauboer, .Albert Heijn be trekt zijn ijs van zo'n zeven fabrikanten. Elk van hen maakt voor ons datgene waar de betreffende fabriek goed in is. In het assorti ment van AH komen vrijwel uitsluitend traditionele pro- dukten voor als literverpak kingen en kleine ijsjes in di verse vormen, verpakt in multi-packs. Elk jaar hebben we wel een aantal grapjes in het pro gramma, zoals bijvoorbeeld Asterix-ijsjes, maar het is voor AH absoluut niet inte ressant om met een heel sca la van allerlei ijsjes in vele vormen te komen. De le vensduur van dit soort pro- dukten is enorm kort, na één of soms twee seizoenen is het artikel geheel verdwe nen. Bovendien is de ruimte te beperkt voor zo'n breed scala." Extern De distributie van al het ijs dat AH verkoopt wordt door externe distributeurs uitge voerd. „Dat kan simpelweg niet anders", weet Cees Blaauboer, „de opslag en dis tributie van diepvriesartike len, waaronder ijs, is een vak apart. We werken hiertoe met diverse bedrijven in het land. Zij hebben al onze diepvriesprodukten in voor raad en de filialen kunnen bij hen bestellen. Dit systeem werkt goed. Alle filialen kun nen twee tot vijf keer per week hun diepvriesartikelen bestellen en indien zij het op vrijdagochtend vroeg ge noeg doorgeven wordt er zelfs op zaterdagochtend ge leverd. Dat leveren ge- IJsfabrieken zijn sterk geautomatiseerd schiedt met diepvries vrachtauto's die o.m. uitge rust zijn met een zogenaam de snelle thermometer, op die manier kunnen wij con troleren dat het ijs met een temperatuur van min 18 gra den Celsius, de ideale tem peratuur voor ijs, wordt ge leverd bij de winkel. Het transport en leveren van ijs bij die temperatuur is be langrijk om besmetting van het ijs te voorkomen. Ijs dat even ontdooit is zeer vatbaar voor bacteriologische be smetting en uiteraard is heel onze werkwijze er op ge richt dat te voorkomen, zo niet geheel uit te sluiten." Roomijs bestaat voor meer dan de helft uit water, terwijl ook lucht een belangrijk bestanddeel is van ijs. Het basisrecept voor roomijs bestaat verder uit magere melkpoe ders (12,5%), botervet (10%), suikers (16%) en bindmiddelen (0,5%). De grote hoe veelheid water die voor ijsbereiding no dig is, maakt het nood zakelijk dat de fabriek waar ijs wordt gemaakt gevestigd is in een om geving waar goed wa ter verkrijgbaar is. Daarbij wordt het ijs als het ware opgeklopt met lucht, hetgeen ook hoge eisen stelt aan de kwaliteit van de lucht in de directe om geving van een ijsfa briek. Dit houdt onder meer in dat een ijsfa briek in een dichtbe volkt industriegebied bijna een onmogelijk heid is. Hoe belangrijk lucht is voor ijs blijkt uit het gewicht van een liter ijs. Dit is 500 gram, terwijl een liter water een kilo weegt. De hoeveelheid boter vet die voor ijsberei ding wordt gebruikt is bepalend voor de naam die het ijs mag dragen. De naam roomijs mag alleen worden gegeven aan een produkt waarin tenminste 9 procent botervet of ander melkvet is verwerkt. Os dat minder dierlijk vet bevat of uitsluitend vet van plantaardige oorsprong wordt con sumptie-ijs genoemd, waterijs tenslotte bevat weinig of geen vet. De betrokken onder nemingsraden en vak organisaties hebben positief geadviseerd over het voornemen van Ahold nv het aan delenkapitaal van grootverbruikersorga nisatie Kok-Ede bv over te nemen. De overna me is inmiddels gerea liseerd. Bij Kok-Ede zijn circa 415 werkne mers in dienst. Voor de werkgelegenheid heeft de overname geen ne gatieve gevolgen. Kok- Ede zal gaan behoren tot de HIRA-groep en onder eigen naam blij ven opereren. Kok-Ede heeft een marktaan deel van 16% en beweegt zich op hetzelfde terrein als Albert Heijn Grootverbruik, dat ook levert aan zieken- en bejaardenhuizen, horecabe drijven en bedrijfsrestau rants. Aanleiding tot de over name van Kok-Ede door Ahold was de behoefte om tegemoet te komenaan de toenemende wensen van de institutionele afnemers op het gebied van logistiek en voorraadbeheersingsyste- men. Op het terrein van or der-entry e.d. wordt ook steeds meer geautomati seerd en de bundeling van Albert Heijn Grootverbruik en Kok-Ede biedt dus grote voordelen en bespaart veel kosten. Met een marktaan deel van 20% wordt Ahold nu leider op de Nederlandse markt voor institutionele grootverbruikers. In het septembernummer van Flitsen komen wij terug op het bedrijf van Kok-Ede.

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 4