„Onder water kan het sprookjesachtig zijn" Een te gek pinksterkamp ingezonden brieven Flitsen pagina 9 Sportduikster Marleen Breedveld van AH-fïliaal 1182 Absolute rust Uitrusting Motorrijdster „Sportduiken", zegt Mar leen Breedveld van AH-fi- liaal 1182 in Oud-Beijer- land, „daar raak je aan verslaafd. De eerste keer is het wat griezelig, de tweede maal interessant en na de derde duik kan je het niet meer laten." Marleen, blond met brui ne ogen, is een enthou siast duikster. Ze betreurt het dat er in Nederland zo weinig geschikt water is voor de duiksport. Mee smuilend vertelt zij van haar eerste echte duik in de Sloterplas, met recht „een sprong in het duis ter". ,Je kon geen hand voor ogen zien. Om echt plezier te hebben van het sportduiken ben je aange wezen op de landen rond de Middellandse Zee. Daar heb ik voor het eerst kennis gemaakt met de wondere wereld van on derwater. Dat was in Joe goslavië. Met een snorkel. Toen ik dat landschap be keek, wist ik dat ik zou gaan sportduiken." Marleen duikt inmiddels al weer vier jaar. Ze begon in Zaandam waar ze toentertijd werkte in het personeelsres- taurant van het hoofdkan toor - „geweldige tijd hoor, ik zou graag terug willen" bij de onderwatersportver eniging de Walvis. Daar kreeg zij haar eerste lessen. Op het droge wel te ver staan. Het is niet toevallig dat er hoge veiligheidseisen aan duikers worden gesteld. Een ongeluk ligt nog steeds in een klein hoekje. Dat hoekje kan een oud visnet zijn of een onklaar geraakt veiligheidsventiel. Daarom wordt er ten minste met twee mensen gedoken ter wijl een derde aan de wal of op het strand de wacht houdt. Niets wordt aan het toeval overgelaten. Ook vlak voor het te water gaan wordt alles nog gecontroleerd. De aqualong (persluchtfles, geen zuurstof), de luchttoe voer, de loodgordel, kortom: de totale uitrusting. Wat beweegt Marleen Breedveld om de onderwa tersport te beoefenen. Zelf is ze daar heel kort in. „Aller eerst is het de absolute rust, dat is voor mij het belang rijkste. Dan komt het land schap onder water. Vooral rond de Middellandse Zee. Daar kan het sprookjesachtig zijn met al die vissen, zee sterren, zee-anemonen en niet te vergeten af en toe een wrak. Dat spreekt tot de ver beelding. In Nederland is dit uiteraard veel minder, maar Langs deze weg zouden wij, deelnemers aan de afdelings chef-cursus van het afgelo pen najaar, graag een aantal mensen willen bedanken. Gedurende de 7 maanden dat deze opleiding duurde, is het ons gebleken dat er een groot aantal mensen - direct of indirect - voor ons onmis baar werd om deze oplei ding tot een goed einde te kunnen brengen. Het is ondoenlijk om ze alle maal bij naam te noemen, want dat zou twee pagina's Flitsen nodig hebben. Toch willen we er graag een aantal uitlichten zodat deze men sen eens een keertje extra in het zonnetje worden gezet. Onze dank gaat uit naar de volgende mensen: Wim Braam, Reinier Knie per, Hilda van Kleij, Ineke Op de foto de deelnemers aan de AC-cursus. Tweede van links de heer Essing. Zwueste, Lambert van Meye- ren, Marinus Plugers, Sjaak Makkinga, Hans Assenma- cher, Jacques Berbers en Piet de Jong en verder na tuurlijk naar onze BL's, colle ga's, onze familieleden en ie dereen die wij verder niet hebben genoemd. Als laatste willen wij onze zeer speciale dank uitbrengen aan de man die gedurende deze 7 maan den niet alleen onze cursus begeleider was, maar tevens steun, toeverlaat en vooral een goede kameraad: Mar- chienus Essing. Aan allen die hierboven ge noemd staan, zouden wij het volgende willen zeggen: mensen, hartstikke bedankt! de rust is er niet minder om." Behalve in de Grevelin- gen en de Oosterschelde heeft Marleen regelmatig ge doken in Luxemburg en bij Dover. Joegoslavië en Grie kenland moeten wachten tot de vakantie. „En dan nog... Griekenland is wel duur. Wanneer je daar wil duiken kost dat een kleine honderd gulden per dag waarvoor je naar een duikplek wordt ge varen en de beschikking krijgt over een aqualong, maar het betekent wel een fikse hap uit je vakantiebud get vooral wanneer je meer dan één keer wil." Zoals alle sporten kost ook sportduiken geld. Een uitrus ting, bestaande uit pak, sok ken, handschoenen, mes, bril, vinnen, aqualong, auto maat, dieptemeter, water dichte zaklantaarn en mano meter kost totaal circa 2.500,-. Geen gering be drag om te starten. Daarbij komen natuurlijk ook nog variabele kosten zoals ver voer en lidmaatschap van een vereniging. Maar die kun je zelf in de hand houden. Toch is het verstandig lid te worden van een vereniging ook al kost dat wat geld. Het behoort ook tot de veilig heid. Marleen: „Wanneer je lid bent van een vereniging laat je het wel uit je hoofd om alleen te gaan duiken. Dat laatste is het gevaarlijk ste wat er bestaat. Ik moet er niet aan denken om in een fuik verstrikt te raken. Als je met iemand duikt dan haalt die je er wel uit. Eerst voor zichtig om het net niet te be schadigen en wanneer het niet gaat dan het mes er maar in. Maar dit wel direct melden aan de eigenaar en de schade vergoeden. Ook kan het zijn dat je zonder lucht komt te zitten. Twee geoefende duikers kunnen dan gemakkelijk op één pers luchtfles naar boven ko men." Marleen Breedveld heeft een jaar niet gedoken omdat er in haar nieuwe woonomge ving geen vereniging was. Toen ze hoorde dat er in de Hoeksche Waard een vereni ging werd opgericht was ze er als de kippen bij en duikt nu weer met grote regel maat. De „buit" in Nederland is niet groot. Je ziet weieens een oester, een krab of een kreeft je en dat is het dan wel. Meenemen doet ze nooit wat. Ja, af en toe eens voor haar zusje. Marleen oefent nu voor haar tweede ster. Er zijn drie bre vetten te behalen. Daar mikt zij op. Een andere hobby van Marleen Breedveld: motor rijden. Ze heeft op dit mo ment geen motor maar denkt er hard over om er weer een aan te schaffen. Het enthousiasme voor het jaarlijks terugkerend pinksterkamp is telkens zeer groot. Een fiks aan tal kinderen van Zaanse Ahold-medewerkers stapte ook dit jaar weer in de bus om samen dolle pinksterdagen door te gaan brengen. Onder hen ook een speciale Flitsen-verslaggeefster die het, getuige het slot van haar verhaal, enorm naar haar zin had op dat pinksterkamp van 1985! Haar verslag vindt u hieronder: Het pinksterkamp was dit jaar weer ontzettend leuk. Alles was wel even leuk. Maar nu, toen we vertrokken was het wel een beetje win derig, maar toen we dichter bij Heino in de buurt kwa men, gingen we eindelijk even stoppen. We kregen ap pel- of sinaasappelsap en een banaan. Iedereen, bijna ie dereen ging met denne-ap- pels gooien. En ik kreeg er nog één op m'n hoofd. Leuk hoor! Maar toen we weer in de bussen zaten, was alles weer een beetje rustig. Toen we dus eindelijk van onze rit af waren, moesten we naar de grote kar lopen om de tas sen te pakken. Loes was mijn leidster en ze zei dat we in huisje 19 zaten. Bij ons op de kamer sliepen: Danielle, Ma rieke, Rebecca, Miriam, Syl via en ik. We liepen ons huis je in en we gingen een bed uitkiezen. Gelukkig sliep ik boven. En Loes en Leni had den ook een eigen kamertje. Na een tijdje werd er omge roepen dat huisje 19 eten mocht halen. Iedereen pakte een bord en rende naar een soort „eetgang". De eerste dag was het eten: rode kool, aardappels, een klein gek vleesje en dunne yoghurt met een rode aardbei er in. Toen we ons eten op had den, moest iedereen naar het veld toe. Op het veld ston- den allemaal letters en cij fers geplaatst, en Jaap vertel de ons hoe het spel ging. Het ging zo: je moest bij Elja blad 1 gaan halen en dan stond er bijv. F. En dan moest je de letter F. opzoeken. En op die letter F stond een vraag en die moest je dan beantwoor den. En dat ging zo door. Maar er waren ook 3 jokers en daar moest je een grote klus opknappen! Toen het spel was afgelopen, gingen we lekker zwemmen. Het was een heel bijzonder zwembad, want de bodem kon naar beneden met een knopje. En die avond aten we brood. Maar 's avonds kwam van slapen niet veel terecht, maar toen we moe Lisette v.d. Ster.lekker keten. waren gingen we slapen. De volgende dag na het ontbijt, gingen we met z'n allen een doolhof bouwen. Daar gin gen we een spel in het dool hof doen. En die avond was de Play backshow". Maar de verrassing was dat de Neder landse „Michael Jackson" kwam!!! De winnaar van de echte playbackshow. En hij deed het heel goed! Maar ook Dia na Ross was er. Zij had mee gedaan aan de mini-play- backshow. Ze was eerste ge worden bij Henny Huisman. En ook zij deed het prima! Na de playbackshow was er een kampvuur. Het vuur was heel heet en je kon beter op een verre afstand blijven. Toen we allemaal weg moes ten van het vuur, gingen we ons huisje in. Na een tijdje keten keken we door het raam van de deur naar bui ten en over het hek hing nog een badpak. Iemand rende naar buiten en pakte het bad pak. Toen we weer in bed la gen, kwam Leni opeens bin nen en Leni zei dat we moes ten slapen, want het was na melijk al half 1. En toen Leni weg was gingen we ook sla pen. De volgende dag gingen we weer een spel doen. Wat weet ik niet meer. En weer na een avond keten brak de laatste dag aan. Loes kwam binnen en we moesten nog half slaperig onze tassen in gaan pakken. Na het eten gingen we bingo doen. Er waren fantastische prijzen. Als je bingo had mocht je li monade gaan halen. Kortom: een te gek pinksterkamp!!! Lisestte v.d. Ster, 9 jaar Zeldzame rust

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 9