AUTOMATISERING IN HET DISTRIBUTIECENTRUM pagina 6 Flitsen AHOLD EN AUTOMATISERING VLOEIENDE LIJNEN IN EEN GECOMPLICEERDE ORGANISATIE Luc de Vries, planner cen trale coördinatie DC Zaan dam. houdt tussen lorries in de mijnbouw en een vorkhef truck. gaat de produktieme- dewerker met de stickers langs de schappen en verza melt aldus de bestelde colli op pallets. De stickers plakt hij op de colli. Als de stickers op zijn dan brengt hij alles wat hij heeft verzameld naar het laadperron waar de vrachtauto die de bestelling gaat afleveren wordt gela den. Zo komen op het laadper ron. uit verschillende delen van het enorme magazijn, de goederen bij elkaar die de fi liaalmedewerker met zijn or der entry-apparatuur heeft besteld. Facturering Tegelijk met het uitprinten van de stickers stelt de com puter de factuur samen die met de bestelling naar het fi liaal gaat. Van de artikelen die tijdelijk niet in voorraad zijn komen de stickers terug. Met behulp van correctieno ta's wordt een en ander dan rechtgezet. Omdat het niet de bedoeling is dat de filia len de zendingen na binnen komst controleren, worden de bestellingen en de factu ren door de interne accoun tantsdienst gecontroleerd. Uit die controle komen de manco's tevoorschijn. Dat zijn verschillen - door men selijke fouten veroorzaakt - tussen de afgeleverde bestel ling en de berekende bestel ling. Dit verhaal is redelijk inge wikkeld, ondanks het feit dat wij het proces tussen bestel len en afleveren sterk ver eenvoudigd hebben weerge geven. We hebben het niet gehad over circuits en sub- circuits; we hebben het ook niet gehad over de voorraad- mutaties die permanent plaatsvinden bij het verwer ken van de bestellingen; we hebben het evenmin gehad over de artikelen die beho ren tot het langzame assorti ment en we hebben het ook niet gehad over de volume en gewichtberekening, die voor de produktie wordt ge bruikt. Het zou het verhaal alleen maar ingewikkelder hebben gemaakt en dat is juist niet de bedoeling van deze rubriek. Dat geldt ook voor het Mas- terplan D'80, een plan voor een geautomatiseerd sys teem dat in de gecompli ceerde organisatie van een distributiecentrum vloeien de lijnen moet trekken om de weg tussen bestellen en afleveren zo kort en zo een voudig mogelijk te houden. Levertijden Hoe de bestelling bij een centrale slagerij wordt ver werkt hebt u al eens in een eerdere aflevering van deze rubriek kunnen lezen. Daar om beperken wij ons in dit artikel tot de leveranties van de distributiecentra. Deze drie enorme magazijnen - in Tilburg, Zaandam en Zwolle - verwerken ongeveer vijftig procent van het totaal van de bestellingen die de filialen Joop Bos laadt de laatste pallet in een vrachtwagen. I. Karaarslaa, „orderpikker". In het maartnummer van Flitsen hebt u in de ru briek „Ahold en automatisering" een bijdrage kunnen lezen over het invoeren van het Master- plan D'80. Een zeer omvangrijk project, waarbij het er om gaat de orderverwerking in de distribu tiecentra te vereenvoudigen en de kwaliteit van de informatie, die de automatisering van de dis tributie oplevert, te verhogen. Aan het eind van dat artikel beloofden wij in een volgende afleve ring te beschrijven, wat er allemaal met een be stelling gebeurt tussen het tijdstip van bestellen door middel van order entry-apparatuur en het moment dat de bestelling bij het filiaal wordt af geleverd. Ieder die het systeem kent weet dat een filiaal bij het bestellen gebon den is aan enkele regels. Er wordt nl. gewerkt met zogenaamde ochtend- en middagfilialen. Een och tendfiliaal moet zijn be stelling gedaan hebben vóór half acht 's morgens, terwijl een middagfiliaal voor twee uur 's middags de bestelling moet door geven. Als het Masterplan D'80 geheel zal zijn inge voerd, dan zal deze beper king vervallen en kan een filiaal andere beltijden af spreken. Verdeling per leverancier Een filiaal geeft via het order entry-apparaat de bestelling door aan het centrale com putersysteem op het hoofd kantoor in Zaandam. Daar wordt bijv. gecontroleerd of de juiste besteltijd is aange houden en of de bestelde ar tikelen overeenkomen met de assortimentsbeperkingen van het betreffende filiaal. Deze beperkingen zijn be paald door factoren als vraag van het publiek en grootte van het filiaal. Wanneer die controle is uit gevoerd, verdeelt het cen traal computersysteem de bestelling door de artikelen toe te wijzen aan de leveran ciers die ze uit moeten leve ren. Dat kan het distributie centrum zijn, waar kruide nierswaren, bier, frisdran ken, actie-artikelen, enzo voort vandaan komen of an dere tot de AH-organisatie behorende gespecialiseerde leveranciers zoals de centra le bakkerijen en slagerijen. Daarnaast zijn er dan nog de leveranciers die rechtstreeks de filialen beleveren, zoals de melkfabrieken of de melk- groothandel. doen. Wanneer het distribu tiecentrum de bestelling, via een rechtstreekse datalijn, van het centrale computer systeem ontvangt is de be stelling al verdeeld in de vol gende artikelgroepen: kruidenierswaren bier en frisdranken verse produkten actie-artikelen langzaam assortiment Langzaam assortiment is de verzamelnaam voor al die kruidenierswaren en non food-artikelen die een lage omzetsnelheid hebben. De levertijden, dat zijn de tijden tussen het moment van be stellen en afleveren, zijn per, artikel verschillend. Kruide nierswaren, bier en frisdran ken moeten binnen 24 uur zijn uitgeleverd; verse pro dukten binnen 48 uur en het langzame assortiment bin nen 72 uur. Actie-artikelen worden langer van tevoren besteld. Alle filialen worden ten minste drie keer per week op vastgestelde tijden beleverd. Routeplanning De afleverdag is in de auto matisering van het distribu tiecentrum het basisgegeven om de routeplanning en de produktie te kunnen bepa len. Het gegeven „aflever dag" wordt door de compu ter gecombineerd met de op die dag uit te leveren bestel lingen en de te beleveren fi lialen. Het resultaat is een berekening van de route planning. De computer be schikt per filiaal over de tij den waarbinnen de afleve ring plaats moet vinden. Bij voorbeeld in de straat van fi liaal X is donderdags markt. Daar moet voor negen uur 's morgens worden afgele verd. Filiaal Y ligt in een voetgangersgebied. Ook daar is de aflevering aan be paalde tijden gebonden. Ook restricties van tijdelijke aard, zoals langdurige wegopbre- kingen of de nieuwbouw van een brug, kunnen als gege ven in de computer worden ingevoerd. De routeplanning is natuurlijk niet 100%want geen mens ter wereld - ook de filedeskundigen in Drie bergen niet - kan voorspel len waar en wanneer er file vorming optreedt. Op de Coentunnel kun je op be paalde tijden van de dag re kenen, maar files die ont staan door ongelukken zijn niet te voorspellen. De eer ste rit kan redelijk gepland worden, maar de daarop vol gende ritten zijn veel moei lijker te plannen, omdat daarvoor de tijd belangrijk is waarop de auto terugkomt van de eerste rit. De combi natie van een automatische routeplanning met de erva ring van de rittenplanner le vert toch een goede plan ning op. Produktie De computer geeft de hoog te weer van de bestellingen: op basis daarvan kan de pro duktie worden gepland. Een printer print de stickers uit in een door de routeplan ning bepaalde volgorde. Met een elektrisch aangedreven wagentje, dat het midden

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 6