■■■111 Catering Overseas Supply rekent op hogere omzetten Verbeterde bestelhulpmiddelen voor AH-filialen VIJFTIEN WINKEL ASSORTIMENTS- GROEPEN Flitsen In kader van Leifo: pagina 5 1 12 Catering Overseas Supply, kortweg COS, is één van de kleinste Ahold-ondernemingen. Er werken dan ook maar zes mensen. Vorig jaar zorgden ze al voor een behoorlijke omzet. „Maar 1984 was een aanloopjaar", stelt General Manager Peter L. van der Vliet (38). „Wij hebben echter het vertrou wen dat COS tot iets heel behoorlijks kan uit groeien. Wij verwachten dit jaar een forse omzet stijging te kunnen realiseren en zelfs een bijdrage te kunnen leveren aan het Ahold-resultaat. In 1986 rekenen wij vervolgens op een omzet die vijf tot zes keer zo groot is als in het startjaar." Klein maar met veel preten ties dus. En dat moet ook, vindt Peter van der Vliet. „Als startende organisatie moet je je een plaats zien te veroveren, goede omzetcij fers zijn daarvoor de beste garantie." Als onderdeel van Albert Heijn Grootverbruik is COS sinds mei 1984 in uit de verkoop van gemeng de pallets en containers aan bedrijven en instellingen die werken in gebieden waar be voorrading met (Neder lands) voedsel moeilijk is. Terwijl AH Grootverbruik grote bedrijven en instellin gen in Nederland in grote hoeveelheden van allerlei kruidenierswaren voorziet, zoekt COS zijn leveradressen verder van huis. COS expor teert de gemengde voedsel- pallets hetzij per truck, het zij per boot, hetzij per vlieg tuig naar afgelegen gebieden Vervolg op pagina 11 hetzelfde pand op het indus trieterrein Keulschevaart in Breukelen gevestigd. Het werk van COS bestaat vooral De zes COS-medewer- kers spreken ieder min stens drie verschillende talen. Dat is belangrijk, want in een klein, inter nationaal werkend, team moet eikaars afwezigheid opgevangen kunnen wor den. De algehele leiding berust bij Peter van der De mensen die Catering Overseas Supply gestalte ge ven Boven v.l.n.r.: Tom Cup pen, Ton Frankenmolen en Thomas Lindinger. Onder v.l.n.r.: Monique Berendes, Aranka Dol eri Peter van der Vliei. Vliet die ook de acquisi tie in het Midden-Oosten, een deel van Afrika en de internationale organisa ties voor zijn rekening neemt. Ton Frankenmolen - die ook nog Pools spreekt - doet buiten de verkoop nog verschepingen en de daarmee samenhangende exportdocumenten. Eveneens verzorgt hij een deel van de inkoop. Aranka Dol assisteert hem bij één en ander. Thomas Lindinger doet verkoop en acquisitie voor het Caraïbisch ge bied, Midden- en Zuid- Amerika en Noord-Afrika. Ton Cuppen houdt zich bezig met het Verre Oos ten. Monique Berendes ten slotte, die ook het Spaans beheerst, voert o.m. het secretariaat en verzorgt de facturering. Het assortiment van de Albert Heijn-filialen is opgedeeld in maxi maal vijftien groepen, voor één óf enkele waarvan een afdelings chef verantwoordelijk is. In november zullen alle vijftien assorti- mentsgroepen een ei gen bestelboek heb ben, te weten: vers vlees, verse kip, aard appelen, groenten en fruit, bloemen en planten, delicatessen, verpakte vleeswaren, brood, zuivel, diep vries, houdbaar ZB, drogmetica, non food, tabak, kaas in bedie ning en gebak. De heer N.Th. van der Velde laat ons tevreden glimlachend het sche ma zien en z'n wijsvin ger glijdt zorgvuldig langs de tabellen. „Kijk", zegt hij, „half november moet het ge beurd zijn. Dan heb ben alle afdelingschefs van de ruim 450 Albert Heijn-filialen hun ei gen bestel- en afleve ringschema en bestel boeken per winkelas- sortimentsgro ep De projectmanager bij de stafafdeling Opera tions, in het bijzonder belast met distributie- aangelegenheden en bestelsystemen, kan een lichte zucht van verlichting nauwelijks onderdrukken. Geen wonder, want aan het opzetten van de nieu we bestelschema's en bestelboeken en de distributieve en admi nistratieve verwerking ervan, is meer dan an derhalf jaar gewerkt! Een gigantische operatie dus, waarvan je je als buiten staander kunt afvragen: is het eigenlijk wel nodig om al die afdelingschefs elk een eigen bestel- en afleveringsschema te geven? Van der Velde is daar heel re soluut over:Ja, dat is een di rect uitvloeisel van het nieu we organisatiemodel Leifo, waarin de vroegere functies van sectorchef en eerste ver koper zijn samengevoegd tot de nieuwe functie van afde lingschef, die met een grote mate van zelfstandigheid verantwoordelijk is voor de gang van zaken in zijn of haar eigen „winkeltje". Wel, als wij een afdelingschef die verantwoordelijkheid geven, dan moeten wij hem of haar ook de nodige hulpmiddelen verschaffen om die verant woordelijkheid waar te kun nen maken. Daar horen ook bij de zorg voor voldoende en tijdige bevoorrading, het beprijzen van de artikelen en het vullen van de vakken, ui teraard in nauwe samenwer king met de andere mede werkers, en vanzelfsprekend altijd onder de eindverant woordelijkheid van de be drijfsleider." Vertraging De Leifo-organisatie is circa een jaar geleden in een aan tal filialen operationeel ge worden. De invoering van het nieuwe bestelsysteem is daarom eigenlijk wat aan de late kant. De heer Van der Velde: „De oorzaak daarvan is, dat het nieuwe automati seringssysteem voor de dis tributiecentra van Albert Heijn nog niet voor 100 pro cent gereed was". (Het zoge naamde Masterplan D'80 waarover in het maart-num mer van Flitsen uitvoerig werd geschreven. Redactie). Die vertraging heeft overi gens ook voordelen gehad: Order-entry-pen over de codes en in enkele seconden is de hestelling aan het hoofd kantoor doorgeseind. worden gemaakt. Als reden noemt hij dat de verant woordelijkheden duidelijker komen te liggen: de betrok ken afdelingschefs kunnen straks persoonlijk worden „aangesproken" als er wat mis mocht gaan. Overigens wordt het maken van fouten ook tegengegaan door verfijning van de ma nier van bestellen, eveneens mogelijk gemaakt door de computer en ook dank zij de streepjescodes die op de schappen of in het bestel boek zijn geplaatst. De afde lingschef behoeft alleen oog maar de zgn. order-entry- pen over de codes te laten gaan om precies te registre ren hoeveel hij of zij van een bepaald artikel wil bestellen. Die gegevens worden in het geheugen van de terminal opgeslagen en vervolgens in luttele seconden aan het hoofdkantoor doorgeseind. Zo is het werken met een be stelcode - bijv. Cl00 en' Cl02 - sterk vereenvoudigd. Gezien de snelheid, waar mee de „orders" vervolgens verwerkt kunnen worden, zullen begin 1986 ook de zgn. bloktijden waarbinnen besteld moest worden (van 10 tot 3 uur bijvoorbeeld) vervangen worden door een uiterste tijd. Als het nieuwe systeem een maal goed draait, zijn er ook nog allerlei andere verfijnin gen mogelijk. Zo wordt bij voorbeeld - eveneens begin 1986 - op de bestel- en afle veringsschema's nauwkeurig vermeld welke produkten rechtstreeks door de betrok ken leveranciers worden be zorgd en ook wanneer dat ongeveer zal gebeuren. Van der Velde: „Het is - al met al - voor de filialen toch wel een ingrijpende opera tie, want er verandert veel. Maar ik ben er van over tuigd, dat de afdelingschefs - als zij eenmaal goed op het nieuwe systeem ingespeeld zijn - hun eigen verantwoor delijkheid daardoor nóg be ter zullen kunnen ervaren." er kom immers eerst gerui me tijd ervaring met de Lei fo-organisatie worden opge daan, en bovendien: het nieuwe bestel- en afleve ringssysteem en de verande ring van bestelboeken kon grondig worden beproefd al vorens op grote schaal te worden ingevoerd. Vooral dat laatste is erg belangrijk, want het spreekt vanzelf dat de bevoorrading van de filia len zo vlekkeloos mogelijk moet verlopen om „rampen" te voorkomen. Verschillend Daar komt bij dat niet alle af delingschefs verantwoorde lijk zijn voor dezelfde „win keltjes". Er zijn in totaal 15 N.TH. VAN DER VELDE middelen verschaffen om eigen verantwoordelijkheid waar te kunnen maken... verschillende winkelassorti- mentsgroepen (WAG's). In het ene filiaal beheert een af delingschef „slechts" één „WAG-winkel", in het ande re filiaal is hij of zij verant woordelijk voor twee, drie of meerdere winkelassorti- mentsgroepen. Deze situatie brengt in het fi- lialenbestand dus grote ver schillen mee die allemaal zorgvuldig in kaart moesten worden gebracht. Pas daarna kon worden begonnen aan het „toedelen" van de bestel boeken aan de filialen: één voor elke WAG en dus één, twee, drie of meer voor elke afdelingschef. Als gevolg hiervan voorziet het nieuwe bestelsysteem in een uitbreiding van het aan tal bestelboeken: er komen er ongeveer zes bij. Tot nu toe bestaat er bijvoorbeeld één boek voor de groep vers (dat zowel door de afdeling deli als verpakte vleeswaren en door brood en zuivel wordt gehanteerd), straks heeft elke afdeling een eigen bestelboek. „Geen gepriegel meer door drie man met één boek", zegt Van der Velde. Proeven geslaagd In week 13 werden het nieu we bestel- en afleveringsys teem en de bestelboeken bij wijze van proef ingevoerd in zes filialen, gevestigd in Am sterdam, Bilthoven, Heems kerk, Hilversum, Zaandam en Zand voort. De heer Van der Velde: „We mogen zeg gen dat het systeem in deze proeffilialen nu zó goed draait, dat we nog vóór de zomer tot definitieve invoe ring kunnen overgaan in drie zones met totaal ongeveer 36 filialen, namelijk in week 23 in het gebied Utrecht, in week 25 in het gebied Hil versum en in week 27 in het gebied Noord-Holland." Vanaf september worden het nieuwe bestel- en aflevering schema alsmede de bestel boeken per WAG verder uit gebreid met telkens per 14 dagen één area van ongeveer 60 filialen plus de franchlse- zaken, zodat de hele operatie omstreeks half november rond is. Minder fouten Projectmanager Van der Vel de verwacht dat er, als ge volg van nieuwe schema's en bestelboeken, minder fouten bij de bestellingen zullen 011684 1170687 0I4|?i?in A 9998

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 5