Belangstelling voor AllerHande neemt toe ETOS NEEMT PROEF MET BEAUTY CASE-WINKELS Opleidingen hebben hoge prioriteit Pijn Ook organisatiestructuur verandert drastisch pagina 4 Flitsen derland. De concurrentie heeft namelijk óf een assorti ment dat uiteenloopt van 2,95 tot een tientje, óf juist het marktsegment boven de tien gulden. Bij ons kan nu iedereen terecht, omdat we hebben uitgebreid in de bo venbouw van het assorti ment. Onder meer doordat de Beauty Case-winkels de- positaire zijn voor een aantal vooraanstaande cosmetica merken." Proef De Beauty Case-winkelfor mule is voorlopig niet meer dan een proef. In het vroege najaar hoopt directeur Hun- feld echter al voldoende in zicht te hebben op het al dan niet voortgaan op de ingesla gen weg. „De eerste reacties zijn positief', kan hij nu al melden, „maar in de komen de tijd zullen we onder meer via klantenpanels nauwkeu rig onderzoeken hoe de con sument op deze nieuwe op zet reageert." Indien de proef met de Beau ty Case succesvol blijkt dan zullen ook andere Etos-vesti- gingen worden omgebouwd tot Beauty Case. Dit betreft echter uitsluitend de vesti gingen in het centrum van de stad. „Voor de buurtwin- kels in ons filialenbestand gaan we voorlopig op de ou de voet verder. De verwach tingen die de klant aan een buurtwinkel stelt zijn im mers geheel anders", zegt Hunfeld. Met de introductie van de Beauty Case-formule voldoet Etos niet alleen aan de wens van de consument om een drogisterij-speciaalzaak met lage prijzen, maar ook aan de noodzaak onderscheidend te zijn. „Toen ik benoemd werd tot directeur was één van de taken die ik kreeg Etos weer een eigen gezicht te geven. De uitwisselbaar heid van onze winkels met die van concurrenten was veel te groot geworden. We onderscheidden ons niet duidelijk genoeg meer. Met het Beauty Case-concept is dat wel weer het geval." Opleidingen Het nieuwe winkelconcept van Etos vereist van het per soneel een grotere vakken nis om de klant van een juist' advies te kunnen voorzien. Om die reden zullen de me dewerkers van Etos opleidin gen gaan volgen. De mede werkers van de filialen waar het Beauty Case-concept reeds is ingevoerd, hebben al trainingen gevolgd bij di verse cosmeticafabrikanten en dit proces zal in de toe komst doorgaan. Dat is ech ter niet het enige opleidings traject dat bij Etos loopt. Ook de bedrijfsleiders van alle filialen worden getraind. Tussen nu en eind juni zijn er zeven bijéénkomsten waarbij de BL's elk drie da gen een cursus volgen. Deze opleiding zal in het najaar nog een vervolg krijgen. Na iedere uitgave van Al lerHande wordt een klan- tenonderzoek gedaan naar de waardering van dit veelkleurige thuisblad van Albert Heijn. De le zers van AllerHande zijn vrij enthousiast over het blad. Zij hebben bijzon dere belangstelling voor de redactionele artikelen. Bijna de helft van de le zers maakt gebruik van de gepubliceerde tips en ruim driekwart probeert de recepten en/of menu suggesties uit. Vergeleken met december 1983 is de waardering voor de laatste Kerst-AllerHande met 18% gestegen. Ruim 6 van de 10 AH-klanten (12% meer dan vorig jaar) ontvin gen het blad en bijna ieder een (97% had het na 14 da gen nog in huis. 73% van de ondervraagden vindt dat Al lerHande zich onderscheidt van andere publikaties door de originele nieuwtjes en 70% vindt de Kerst-Aller Hande een blad om te bewa ren. Kortom: de klanten stel len AllerHande op prijs en het is dan ook zeker belang rijk er naar te streven dat zo veel mogelijk AH-klanten Al lerHande ontvangen. Vervolg van pagina 3 daar betere carrièrekansen zagen. Daarnaast hebben wij intern het laatste jaar alle va catures opgevuld met jaar contracten, waardoor we nu een enorm potentieel aan banen hebben. Een deel daarvan is al ingevuld door overplaatsing van mensen van general merchandise naar food, maar ook extern zullen we straks nog specia listen moeten gaan werven, die we nu nog niet in vol doende mate in huis heb ben." Extra mensen, die overigens ook nodig zijn omdat de for mule, die Miro na 1 septem ber in alle vestigingen zal gaan hanteren, arbeidsinten siever is dan de huidige hy- permarkt-formule. „Daarbij", zo constateert Hattink, „moeten we vooral beter op geleide mensen hebben. Daartoe hebben we een uit gebreid en ambitieus oplei dingspakket samengesteld voor alle medewerkers, waarbij we overigens we derom voortreffelijk zijn on dersteund door met name Albert Heijn." Het opleidingspakket valt in twee delen uiteen: enerzijds is het gericht op het verbete ren van vakkennis en daar naast speelt het klantgericht handelen een belangrijke rol. „Die opleidingen heb ben een zeer hoge prioriteit. In september zal iedereen op zijn taak berekend moe ten zijn. Dat vraagt nogal wat. Enerzijds heb je mensen die afkomstig zijn uit de non food en ineens een heel an der vak hebben. Anderzijds komen er nieuwe afdelingen en andere presentatietech nieken en last but not least wordt het contact met de klant heel anders. Door het verzorgen van opleidingen moeten wij het personeel de kans geven zich straks thuis te voelen in Miro nieuwe stijl." „De inzet van de me dewerkers van Miro in deze tijd is echt te gek", meent Hans Hat tink. „Zelfs de mensen die weten dat er straks voor hen geen plaats meer is, doen hun ui terste best om nu de winkels zo goed moge lijk draaiende te hou den. Ik vind dat gewel dig, want ik realiseer me heel goed dat wij op dit moment heel veel van onze mede werkers vragen en ve len van hen zelfs pijn doen. We beschikken over een goed sociaal plan, een goede orga nisatiestructuur, dat is allemaal waar, maar de mensen moeten veel verwerken en het is dan fantastisch om te zien hoe mensen zich toch met hart en ziel inzetten voor „hun" Miro." „Gelijktijdig met de wijziging van de com merciële formule zul len we ook de organi satiestructuur van Miro drastisch wijzi gen. We zullen op een geheel andere wijze met elkaar moeten gaan samenwerken en communiceren, willen we de nieuwe opzet tot een succes maken", al dus Hans Hattink. „Praktisch vertaald be tekent dat onder meer dat er een aantal be slissingsniveaus ver dwijnt, zowel op het hoofdkantoor als in de filialen. Hierdoor wor den bevoegdheden dieper in de organisa tie gelegd. Tevens wordt de organisatie wendbaarder in die zin, dat er op lokaal en regionaal niveau kan worden ingespeeld op de omstandigheden. Daarnaast zal er in het samenspel tussen hoofdkantoor en filia len veel verbeteren." De structuur van het hoofdkantoor van Miro zal na 1 september een directe afspiegeling wor den van die van de filia len. In de filialen is er een Miro vestigingsmanager (MVM) met daaronder een aantal Sectorman agers (SM) - welke func tie een samenvoeging is van de oude afdelings chef en de oude verkoop chef - die elk een bepaald vakgebied bestrijken. Zo zijn er SM's Vis, Vlees, etc. Zij zullen op het hoofdkantoor recht streeks van doen hebben met iemand die zich ook op die artikelgroepen toelegt, een Product- group Manager. In sa menspraak met elkaar zullen de Productgroup Manager en de Sector Ma nager beslissingen ne men. „Zij delen samen de verantwoordelijkheid voor de resultaten. In ge zamenlijk overleg zullen zij bepalen wat er regio naal aan het assortiment moet worden gedaan of aan de prijs. In Leeuwar den heb je nu eenmaal een veel groter assorti ment Beerenburger no dig dan in Maastricht. Omgekeerd zal het assor timent vlaaien in Maas tricht natuurlijk veel bre der zijn dan in bijvoor beeld Assen waar het Drents krentenbrood het moet maken. Een Sector Manager signaleert dat en bepaalt dan in overleg met de Productgroup Manager wat te doen. Dat is een voorbeeld van hoe wij straks willen gaan opereren. Heel anders dan voorheen, want toen werd alles centraal be paald", verduidelijkt Hat tink. De verantwoordelijkheid voor het reilen en zeilen wordt niet alleen voor een belangrijk deel bij het managementteam van de vestiging neerge legd, maar ook het perso neel in een wat lagere functie wordt bij het run nen van de winkel be trokken. Ook zij krijgen eigen verantwoordelijk heden. Zij zijn het per slot van rekening die het dagelijks contact met de klant onderhouden. Ie dereen moet daarom be trokken worden in een permanente evaluatie van de formule." In- en exterieur Beauty Case-winkels dukten uit de groep die wij „schoonheid" noemen, zeg maar cosmetica. Wij bieden nu bijvoorbeeld een groot aantal make-up artikelen in alle prijsklassen. We hebben lipsticks van 2,95 tot 25,- en zijn daarmee uniek in Ne- Zwolle had 29 maart jl. de primeur als eerste Neder landse stad een Beauty Case-winkel binnen de gemeentegrenzen te heb ben. Beauty Case is de naam voor een nieuwe winkelformule van Etos, die speciaal is ontwikkeld voor de filialen in de ste den. Inmiddels is er ook in Bussum een Beauty Ca se-winkel geopend, ter wijl binnenkort filialen in Sittard, Geleen, Breda, Uden en Alkmaar als Beauty Case-winkels zul len worden geopend. „Met deze formule hebben we geprobeerd in te spelen, zowel qua uitstraling van de winkel als qua assortiment, op het koopgedrag van de consument in de vestigings situatie", vertelt directeur Jeroen Hunfeld. „Veel van onze winkels zijn gevestigd op een zgn. Al-lokatie in het centrum van een stad. De consument die daar komt is aan het winkelen en niet zo zeer aan het boodschappen doen. Dat heeft tot gevolg dat een winkel op een derge lijke plek een bepaalde sfeer moet hebben en een bepaald assortiment om de consu ment aan te spreken." Prak tisch vertaald zijn de Beauty Case-winkels geen typische discount-drogisterijen meer maar drogist-speciaalzaken. „De prijzen zijn nog steeds laag, maar dat is niet meer voldoende om klanten te binden. De consument re kent daar op, prijs is een randvoorwaarde. De beslis sing om in een bepaalde win kel te kopen wordt nu geno men op andere criteria, zoals het assortiment, de vakbe kwaamheid en de klantvrien delijkheid van het perso neel." Het inspelen op de verander de wensen van de consu ment komt in de Beauty Ca se-winkel tot uitdrukking door een geheel andere sfeer in de winkel, die onder meer het gevolg is van het creëren van een bedieningspunt voor cosmeticaprodukten, de inrichting en een ander assortiment. „We hebben drastisch gesaneerd in be paalde artikelgroepen. We verkopen bijvoorbeeld geen luiers meer, geen babyvoe ding en hebben nog maar een beperkt aanbod huis houdelijke artikelen. De vrij gekomen ruimte is geheel in beslag genomen door pro-

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 4