Eigen groentecentrales blijken schot in de roos Alberto exploiteert Miro-slijterijjen Colofon pagina 2 Flitsen Vijfjaar groentecentrales Met ingang van september ACTIES TEGEN TEKORT AAN KADER In gebruik genomen op 19 mei 1980 bestaat de oudste AH-groentecentrale, die in Nieu- wegein, nu vijf jaar. Een jubileum waarbij niet lang wordt stilgestaan. Althans, niet op grote schaal. Misschien krijgen de klanten, de AH-filialen die vanuit Nieuwegein dage lijks van hun aardappelen, groenten en fruit worden voorzien, een bijzondere aanbieding. Dat past binnen het concept waarmee Albert Heijn inder tijd zijn groentecentrales op zette: decentraal, dus met een grote eigen verantwoor delijkheid. „Want alles cen traal regelen kan niet met groente", stelt drs. Tom den Hertog. ,Je moet flexibel zijn en korte aanvoerlijnen hebben naar de klanten. Al leen op die manier is een ho ge servicegraad met lage kosten te realiseren." De heer Den Hertog is sinds een jaar hoofd AGF/Bloemen en Planten. Vanuit zijn kan toor in Zaandam geeft hij uit voering aan dezelfde ideeën die vijf jaar geleden de basis vormden voor een totale reorganisatie van de AGF- distributie. Die ideeën, zo is in vijf jaar wel duidelijk ge worden. waren een schot in de roos. Albert Heijn slaagde er ook in 1984 in een forse stijging van de omzet in AGF te reali seren. En dat terwijl de tota le afzet ervan in Nederland terugliep. Die groei wordt vooral toegeschreven aan de hoge kwaliteit, versheid en de goede presentatie in de winkel. Daaraan leverden en leveren de vijf groentecen trales - Barendrecht, Bever wijk, IJsselmuiden, Nieuwe gein en Tilburg - een beslis sende bijdrage. Weliswaar worden veel AGF- produkten door 's lands grootste groenteboer vanuit Zaandam centraal ingekocht, maar het echte contact met de aardappelen, de groente en het fruit ontstaat meestal pas in de groentecentrales. De afdeling Centrale In- en Verkoop is verantwoordelijk voor het commerciële be leid. In Zaandam wordt be keken met wie zaken wordt gedaan. De groentecentrales roepen vervolgens af bij de Drs. T.D.H. den Hertog (37) studeerde econo mie aan de Erasmus- universiteit in Rotter dam. Tot zijn afstude ren in 1974 stond hij enkele jaren voor de klas. Daarna werkte hij bij Iglo totdat hij in 1978 bij AH op de afde ling Marketing Servi ces terecht kwam. Spoedig werd hij ver koopleider Zuivel en Diepvries, om eind 1981 commercieel ma nager Verse Kruide nierswaren te worden. In april 1984 volgde de benoeming van de heer Den Hertog in zijn huidige functie: hoofd AGF/Bloemen en Planten. aangewezen leveranciers. Ze hebben echter de ruimte voor regionale acties. Dat kan aan de orde komen tij dens de telefonische verga dering die het hoofdkantoor en de centrales elke maan dagochtend houden. Dan worden prijzen en assorti ment bepaald. De centrales brengen daarbij hun kennis in van wat de filialen willen en wat de concurrentie doet. De AH-filialen betrekken hun informatie over assorti ment, kwaliteit en prijs van de groentecentrale. Nadat ze hun bestelling hebben ge plaatst, zijn de gewenste arti kelen binnen twaalf uur in de winkel. De heer Den Hertog: „Voor dat ik AGF ging doen, werkte ik met verse kruidenierswa ren. Dan denk je dat je in een vergelijkbare situatie te rechtkomt, maar groente is- oneindig veel verder." Hij pakt een aardbei uit een mandje dat voor hem op ta fel staat: „Hiermee kan het in een paar uur gebeurd zijn. En dan wil ik het niet eens over de invloed van het weer hebben. Vanuit market- ing-oogpunt mag je het ei genlijk niet zeggen, maar bij AGF lijkt het er soms op dat het aanbod de vraag be paalt." Het inkopen van goede kwa liteit tegen een acceptabele prijs is hoofdzaak op de AGF- markt. Alert reageren ook. Om die reden staan bijvoor beeld de groentecentrales in Nieuwegein, IJsselmuiden en Barendrecht midden op het veilingterrein. Dat biedt trouwens ook de mogelijk heid de concurrentie in de gaten te houden. Voor 1980 kregen de AH-fi- lialen groente geleverd door grossiers en de distributie centra in Zaandam en Til burg. Omdat kwaliteitscon trole en kostenbeheersing erg moeilijk waren, werd be sloten tot oprichting van ei gen groentecentralcs, die functioneren als verzamel-, verkoop- en distributiecen trum. Alle activiteiten zijn erop gericht het assortiment zo vlot en zo vers mogelijk in de filialen te kunnen aan bieden. De vestigingsplaatsen van de vijf centrales zijn zo gekozen dat de aanvoerlijnen naar de filialen zo kort mogelijk zijn. „Omdat alles staat en valt met de verkoop in de win kels, hebben we een klanten- gerichte organisatie: de win kel is voor ons nummer één. En dat ervaren ze daar ook zo", zegt de heer Den Her tog. In eerste instantie waren de groentecentrales elk be doeld voor het wekelijks le veren van circa 50.000 colli aan honderd filialen. „De „kleinste" behandelt nu meer dan 50.000 colli; de grootste bijna het dubbele", weet Den Hertog. Het over weldigende succes van de AH-groentecentrales is niet alleen af te lezen aan de groeicijfers. De heer Den Hertog: „Hoewel je het om gekeerde zou mogen ver wachten. liggen de distribu- tiekosten per collo nu 25 procent lager dan bij de start. Dat is een gevolg van onze gegroeide ervaring. We zijn steeds efficiënter ritten en vloeroppervlak gaan inde len." Maar hoe efficiënt ook, op een gegeven moment is het ogenblik daar dat er niet ver der geoptimaliseerd kan worden. „Het houdt zo on geveer op bij 100.000 colli per week", heeft de heer Den Hertog uitgerekend. „Met de veiling bij Nieuwe gein overleggen we inmid dels over vergroting van de Vervolg van pagina 1 zegt hij, „temeer als we be denken dat er in Zuid-Hol land tussen nu en over vijf jaar zo'n 10 nieuwe filialen geplanned zijn." Plannen Het is duidelijk, dat er wat gebeuren moet om op korte termijn zo goed mogelijk in het tekort te voorzien en op wat langere termijn verdere toename van het tekort te voorkomen, het liefst weer tot een normaal vacature-be stand te komen. Wel, we schreven het al aan het begin: er zijn enkele bij zondere acties op touw ge zet om de tekort-problema tiek de baas te worden. Niet alleen is er aan alle part timers van 18 en 19 jaar (vaak aanstaande schoolver laters) een brief geschreven, er hangt inmiddels ook in al le filiaal-kantines een grote poster, door middel waarvan medewerkers worden opge wekt een initiatief te nemen, als zij denken voor een chef functie geschikt te zijn. Maar ja, dan duurt het nor maliter toch altijd nog twee a drie jaar alvorens zo'n chef er dan ook werkelijk is. Er moet niet alleen voldoende ervaring zijn, verkopers 3 en afdelingschefs hebben ook een flinke opleiding achter de rug, want er worden toch capaciteit van onze centrale. Dat was immers de eerste en dus begrijpelijk niet direct de beste. Er zijn bijvoor beeld maar zes docks, waar door de vrachtwagens wachttijden oplopen." Voor andere lokaties heeft de heer Den Hertog ook plannen. „In Barendrecht, Beverwijk en IJsselmuiden willen we nog dit jaar het fustterrein overkappen. Bo vendien zou er een nieuwe weg langs de koelcel in Ba rendrecht moeten komen, heus wel strenge eisen ge steld. Kwakkel en Woudstra onderzoeken daarom mo menteel in hoeverre het mo gelijk is door middel van ver snelde opleiding die gang van zaken enigszins (met een jaar wellicht) in te krim pen. Er is al een inventarisa tie gaande van mensen die daarvoor dan (eventueel) in aanmerking zouden kunnen komen. Videoclips Inmiddels zijn er ook op alle 55 gewestelijke arbeidsbu reaus 12 minuten durende video-clips „geïnstalleerd", door middel waarvan een beeld wordt gegeven van de afdelingschefs- en hoka-func- ties bij Albert Heijn. Ook wordt op deze clips het een en ander verteld over de ar beidsvoorwaarden e.d. Alle jongeren die in principe be langstelling hebben voor een baan bij AH, kunnen dat kor te filmpje op het beeld scherm laten vertonen. Verder is er ten behoeve van de voorlichting aan scholie ren (in het bijzonder van de Middelbare Detailhandels school en de MEAO) een heel nieuwe serie van 150 dia's geproduceerd die een beeld geven van wat er zoal bij Albert Heijn om gaat. De ze dia's zijn meer informatief dan wervend, maar er komt altijd een functionaris van zodat we daar een betere routing kunnen realiseren. Voor de toekomst denken we aan conditionering van de hele hal. Dat hebben de meeste grossiers niet, maar wij willen dat doen omdat je flexibeler kunt werken als je overal temperatuur en voch tigheid kunt regelen. Boven dien kun je de kwaliteit van je spullen hoger houden. Al- bert Heijn vindt dat kwaliteit nog voor prijs komt. Daar moeten wij op inspelen." AH mee om de plaatjes toe te lichten en een praatje te houden. „Op dit gebied moeten we veel meer gaan doen", zeg gen de heren Kwakkel en Woudstra. „Bij de consu ment hebben we natuurlijk een heel goede naam, maar we betwijfelen of dat ook zo is bij jonge mensen die een baan zoeken. Want wat er wérkelijk allemaal omgaat in een filiaal, zien de mensen niet. Zij zien wel personeels leden met kisten en dozen sjouwen, maar niet wat die mensen allemaal moeten doen om die goederen in het filiaal te krijgen. Men beseft niet, dat het leuk werken is bij Albert Heijn: altijd men sen over de vloer, altijd weer andere probleempjes om op te lossen. Dat is toch veel mooier dan elke dag tussen de muren op een industrie terrein te zitten, waar je nooit eens andere mensen ziet?" De beide area-personeel- chefs menen dat Albert Heijn op de een of andere manier daarvan méér naar buiten moeten brengen. Vooral ook hoé interessant en boeiend een afdelings chef-functie is. Die grote ei gen verantwoordelijkheid. Dat betrokken zijn bij het re sultaat van je werk... „Eigen lijk is het onbegrijpelijk dat er zoveel vacatures zijn..." Begin september zal de exploitatie van de Miro-slijterijen worden overgedragen aan Al berto. Alle medewerkers van de slijterijen treden dan in dienst van Alberto, terwijl van af die datum ook de opleiding en begelei ding van de medewerkers door Alberto zal worden verzorgd. Eveneens zal met ingang van september de Alberto-formule worden toegepast. Zowel de ondernemingsraden als de vakbonden hebben inmiddels positief ad vies uitgebracht. FLITSEN Personeelsblad Ahold nv juni 1985 42-ste jaargang no. 6 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 35.000 Redactie secretariaat: Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592519 REDACTIE FLITSEN Mw. T. Plooijer (hoofdred.) Public Relations HK1701,075-593026 Mw. S. Eijben Directiesecretariaat Miro MK 402, 075-592721 P. Hesp AH-filiaal 1135 Floridaplein 2037 AK Haarlem, 023-330016 N. Th. M. Huijsman Product Managing Marvelo P430,075-592551 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803,075- 593076 J. J. M. Jongstra Directoraat P&O HK 1304, 075-592524 E. Muller Public Relations HK 1703,075-592519 A. de Roo PR-Bureau van Hulzen F. Visser Marketing AC Restaurants W 407, 075-592932 Terwijl de AGF-sector schier onstuitbaar groeit, levert de ver koop van bloemen en planten problemen op. De heer Den Her tog stelt evenwel dat Albert Heijn wat die laatste groep betreft „aan de vooravond van structurele verande ringen staat." De es sentie is de toegevoeg de waarde op bloemen en planten te vergro ten. Service en verzor ging dienen meer aan dacht te krijgen. „De emotionele waarde blijkt bij de verkoop van bloemen in de su permarkt erg sterk mee te spelen. Daarom is in Breda medio mei een eerste proef van een mogelijke nieuwe aanpak geëffectueerd. De presentatie is speelser - verschillen de niveaus, minder in rekken - terwijl de planten niet langer voorverpakt klaar staan. Verder is er be diening bij. In de buurt van Breda zullen de komende tijd nog twee formules worden getest, hi november zal de proef uitgebreid worden geëvalueerd", aldus de heer Den Hertog.

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 2