pagina 12 Flitsen Op vrijdag cn zaterdag is de zaak tot 9 uur open. „Voordat je dan zelf klaar bent is het ook elf uur en dan ga ik niet nog even tweehonderd kilometer rijden", zegt Wil. De goedlachse Limburger komt nog even terug op het begin van het gesprek waarin hij fel uithaalde naar diegenen die de Toko-supermarkt niet serieus nemen. Volgens Wil is een kampwinkel over het algemeen duur. rommelig en met een beperkt assortiment, waar mensen alleen maar binnenlopen voor een krop sla of een zakje peper. „Natuurlijk zijn er uitzonderingen", zegt Wil, „maar Toko is geen kampwinkel meer maar een volwassen supermarkt." Het is hem aan te zien dat dit probleem hem ter harte gaat. „Als een klant hier voor het eerst komt, blijven de winkelwagentjes meestal aan de kant. Wanneer ze dan met armen vol beladen aan de kassa komen en je vraagt waarom ze geen winkelwagentje hebben genomen, is steevast het antwoord: „We wisten niet dat jullie zo'n uitgebreid assortiment hebben." Over dat en over de prijzen zijn de nieuwkomers steeds weer verbaasd. Ze verwachten hoge prijzen, maar dat valt hen reuze mee." Dorien (25) staat het hele verhaal lachend aan te horen. „Hij zal zich daar over blijven opwinden", zegt de blonde onderwijzeres die haar baan heeft opgegeven om samen met Wil de Toko te runnen. „Maar het is een feit dat wij soms het gevoel hebben dat Toko een onbekende is voor velen binnen Ahold." Wil van Boekhold, die feitelijk laborant is, is als vakantiehulp bij AH begonnen. Hij volgde een interne opleiding als bedrijfsleider en werkte drie jaar als assistent-BL achtereenvolgens in Arcen, Susteren en Vessem. Hij is nu aan het eerste seizoen in Arnemuiden begonnen. In het seizoen verwacht hij de zaak te laten draaien samen met Dorien en 6 part-timers. Hobby's hebben Dorien en Wil genoeg maar ook bij hen ontbreekt de tijd. Wil hockeyt graag, maakt graag muziek en bespeelt het slagwerk. Nu heeft hij alleen nog tijd om met vrienden in een carnavalsorkest te spelen. Hij speelt trombone in de .Joekskapel". Dorien is idolaat van paardrijden. Heel jong al verkeerde ze tussen de paarden. Iedere minuut die ze over had besteedde ze aan haar sport. En ook nu nog, wanneer ze in Limburg is en ze heeft even tijd, mag ze er graag met een edele viervoeter op uit trekken. Maar de tijd gaat dringen voor Dorien en Wil. In oktober gaan ze trouwen en willen dan in een leuk oud (100 jaar) huisje trekken dat zij gekocht hebben. En daar dient nog het nodige aan gedaan te worden want ze willen het wel piekfijn voor elkaar hebben. Vier vrije en blije mensen in het vlakke Zeeuwse land die, ieder op hun eigen wijze, laten merken wat Dorien Camps hardop uitspreekt: „Bij Toko werk je niet, Toko ben je." Aan bet Veerse Meer in Zeeland ligt Arnemuiden. U weet wel, van dat liedje met die klokken en dat vissersschip dat op zee is gebleven. Een smartlap uit de vijftiger jaren. In 1985 is Arnemuiden zelf nog net zo rustig als toen Daarbuiten echter - circa 3 km - heeft het reci-eatiesdjap in positieve zin toegeslagen. Aan een kleine jachthaven ligt de camping Witte Raaf bestemd voor tenten en caravans. De caravans zijn veelal eigendom van mensen uit de omgeving, zoals Middelburg, Vlissingen en Goes. Op de camping is natuurlijk een Toko, „bemand" met vier jonge mensen. Cees en Henriëtte van Steen uit Boxtel in Noord-Brabant runnen het horecabedrijf en Wil van Boekhold en zijn vriendin Dorien Camps uit het verre Venlo de supermarkt. Jawel: „supermarkt". Dat is het eerste dat Wil van Boekhold (25) van de lever moet. Steeds weer als hij buiten het seizoen in een AH- filiaal moet inspringen, proeft hij de stemming van „phoe, die komt toch maar uit een kampwinkel" en dat grieft hem. Het seizoen is nauwelijks begonnen en part-timers zijn nog niet ingeschakeld. „Dat wordt wel anders", zegt horeca-man Cees van Steen 29 „In het hoogseizoen draaien we met 12 part-timers. Dan is het van tijd tot tijd een compleet gekkenhuis. Er zijn weken dat ik alleen al duizend kilo frites omzet." Toko „Witte Raaf' heeft een uitstekende eetshop met 24 zitplaatsen. De meeste maaltijden worden echter meegenomen naar tent of caravan. Cees, die bijzonder trots is op zijn Toko, heeft na het afsluiten van zijn koksopleiding alle horecadiploma's gehaald. Na twee jaar in Oosterhout te hebben gewerkt, begint hij nu aan zijn vierde seizoen in Arnemuiden. Het bevalt hem uitstekend, evenals zijn vrouw Henriëtte (25), al missen zij wel de sociale contacten met familie en vrienden. In feite is dat bij alle vier het geval. Henriëtte en Cees, Wil en Dorien komen het hele seizoen - van 1 april tot 1 oktober - een enkele maal thuis. Na het seizoen wordt dat echter zoveel mogelijk ingehaald. Cees: „We bezoeken eerst familie en vrienden, daarna gaan we op vakantie." Het lijkt een beetje een zigeunerbestaan, maar zo voelen zij het niet. Men beschikt op de camping over een ruime caravan. „Dat is net een chalet", vertelt Henriëtte, „daar ben ik best tevreden mee en bovendien ben je hier om te werken. We draaien in het seizoen van 's ochtends tien uur tot middernacht." Naast de eetshop beschikt de Witte Raaf nog over een bar met 70 zitplaatsen, een amusementshal en een disco. De sluitingstijd wordt door de familie Van Steen scherp Henriëtte aan de tap. Cees weet zijn waren best aan te prijzen. in de gaten gehouden, dit met het oog op de plaatselijke verordeningen. Cees: „Om vijf voor twaalf draaien we ,,'t Laatste rondje" van André Hazes en twintig minuten later is de bar verlaten. De disco is binnen tien minuten leeg. Problemen met gasten hebben we bijna nooit, te meer omdat we in het hoogseizoen iedere consumptie gelijk afrekenen. We heffen geen entree voor de disco. Wel moeten de bezoekers twee consumptiebonnen kopen. Natuurlijk zijn er altijd wel een paar jongeren slecht bij kas. Die verkopen hun consumptiebonnen in de disco weer aan anderen met een ruimere beurs zodat ze toch kunnen dansen. Nou, en wat dan nog?" zegt hij vragend, met een snelle knipoog door z'n eigentijdse bril. Cees wekt de indruk best begrip te hebben voor die paar vakantiegangers die op deze wijze zijn disco binnensluipen. „Na middernacht is het mastiek maken geblazen ofwel zaak opruimen, glazen poetsen en zaak weer startklaar maken voor de volgende dag. Nog een beetje napraten met de medewerkers en voordat je er erg in hebt is het half drie. Kortom: in het seizoen zijn onze nachten bijzonder kort. Een voordeel is, dat je in het algemeen met vrolijke, opgeruimde mensen te maken hebt. Iedereen is met vakantie. Het valt altijd weer op dat vakantiegangers minder problemen hebben met het weer dan de thuisblijvers en dat geldt ook voor onze buitenlandse gasten die de Witte Raaf bezoeken." Voor die buitenlandse bezoekers heeft Cees een paar uitstekende soorten buitenlands bier. Vooral Duitse gasten drinken graag een Duits biertje samen met een Hollandse bessenjenever. Veel plezier hebben Henriëtte en Cees wanneer zij een mosselavond organiseren. De Zeeuwse bezoekers laten dan luidruchtig weten niet te geloven dat Brabanders mosselen kunnen bereiden. Lachend vertelt Henriëtte: „Cees trekt dan als kok alle registers open en serveert gekookte mosselen met allerhande sausen, gebakken met uien en paprika, a la escargots, enz. Iedereen is na afloop dan ook vol lof." Tijd voor hobby's heeft de familie Van Steen nauwelijks. Ze mogen graag volleyballen maar een halve competitie is ook niks. Daarom hebben zij zich aangesloten bij BBO. Boxtelse Bedrijfs Ontspanning. Een sport- en ontspanningsvereniging voornamelijk voor werkers in de horeca. Niet veel anders vergaat het Wil van Boekhold en Dorien Camps. Toegegeven, ze hebben iets meer vrije tijd dan hun horeca-buren, maar de supermarkt eist alle aandacht. Ook al omdat zij twee koopavonden hebben. V. I. 7i.r. -. Dorien Camp, Cees van Steen, Wil van Boekhold en Henriëtte van Steen. De blonde labrador Floyd van Wil van Boekhold tnoest natuurlijk mee op defoto. Wil en Dorien in Toko '80. Duidelijk anders dem een kampwinkel.

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 12