Proef met verkoop van verse vis „Als deze formule niet werkt, dan weet ik het niet meer" Bij AH en Miro Aantal non food partners bekend Flitsen pagina 5 Miro-directeur Jan van Buren: De belangstelling voor vis zal in Nederland zeker nog toenemen. Dat is de stellige overtuiging van de heer P. Nol, assorti- ments-manager Vis van Albert Heijn. Hij is samen met de heer J. Huurde- man, projectleider Vis, bezig een proef te nemen met visverkoop in bedie ning in AH-filialen. Deze proef draait nu één jaar in Bussum en een halfjaar in Ridderkerk. Binnenkort gaat ook de verbouwde AH in Amsterdam-Buiten- veldert van start met de verkoop van een uitge breid assortiment vis. Ook bij Miro is inmiddels de eerste viswinkel ge opend in de volledig ver nieuwde vestiging in Heerhugowaard. Voor de overige Miro-vestigingen staat ook een visafdeling gepland. De eerste ervaring met de verkoop van vis in bediening is bijzonder positief, vertelt Nol. „We hebben onlangs een consumentenonderzoek laten houden in Bussum en daaruit kwam naar voren dat een groot percentage van de klanten nu óók verse vis koopt bij AH. De afdeling werd door klanten ook dui delijk herkend als een vis winkel en dat is natuurlijk precies datgene wat we na streven." In de twee AH-filialen die over een verse visafdeling beschikken en in de Miro- vestiging in Heerhugowaard wordt een zeer uitgebreid assortiment aangeboden. Naast gebakken vis, is er een aantal vers gerookte soorten, zijn er schaal- en schelpdie ren, verse zeevis en worden ook diverse haring-marina des aangeboden. „Het assor timent wisselt erg sterk per seizoen en is daarnaast sterk afhankelijk van de verkrijg baarheid", vertelt Nol, die het project aanvankelijk op zette te zamen met de heer G. van der Meer, wiens taak nu overgenomen is door de heer Huurdeman, „Wij als AH en Miro stellen namelijk zeer strenge eisen aan de versheid. We willen, om het in vaktaal te zeggen, alleen maar springlevende vis en dat houdt in dat we bepaalde soorten weieens niet in het assortiment hebben. Dom weg omdat er die dag niet voldoende aanvoer is ge weest." Naast de twee proeffilialen waar vis in bediening wordt aangeboden, zijn er in het haringseizoen, dat bij AH di rect na vlaggetjesdag van start gaat, zo'n zestig filialen waar een beperkt assorti ment verkrijgbaar is. Dit be staat vooral uit haring, die in de zomermaanden in grote getalen in Nederland wordt geconsumeerd, en de veel gegeten zaligheden uit zee als makreel, lekkerbekjes en versgebakken schol. Geur Het is niet voor de eerste keer dat AH experimenteert met de verkoop van verse vis. Ook andere ketens de den al eerder pogingen vis in het assortiment op te ne men. Deze inspanningen werden telkens teniet ge daan. Belangrijkste reden was de geur. De penetrante lucht van vis werd door de consument als hinderlijk er varen. Deze hinderpaal is nu echter overwonnen. Dit is een gevolg van nieuwe tech nieken, die het mogelijk ma ken hinderlijke luchtjes af te zuigen en zelfs in het filiaal vis te bakken. Het consu mentenonderzoek in Bus sum leverde geen klachten over de geur. Een ander probleem bij het verkopen van dagverse vis is de constante kwaliteit en de wijze van distributie. „Veran deringen in positieve zin zijn daarin merkbaar. Naast steeds meer kennis van de beste visgronden en het zorgvuldig „strippen" van de vis aan boord (van ingewan den ontdoen, red.) zijn er nu ook de moderne gekoelde ruimen voor opslag aan boord. Het gebruik van het juiste schepijs geeft betere koeleigenschappen en be schadigt de vis minder tij dens het transport. Vooraf vastgestelde kwaliteitseisen en snel transport van visaf- slag naar onze filialen zorgen voor superverse vis. Maar Het AH-filiaal in Bussum is een van de supermarts waar een proef met de verkoop van verse vis wordt genomen. De eerste reacties van de consu ment zijn positief. ondanks die tot nu toe geda ne inspanningen staan wij nog in de kinderschoenen met de verkoop van verse vis en is op alle terreinen nog optimalisatie mogelijk", legt de heer Nol uit. Vakmanschap Verkopen van verse vis ver eist van het personeel een groot vakmanschap. AH en Miro werken daar hard aan. In het afgelopen jaar hebben een tiental medewerkers een vakopleiding gevolgd en in de komende tijd zal dit aan tal zeker worden uitgebreid. „Dat moet ook", vindt Nol, „het publiek heeft een enor me behoefte aan adviezen omtrent vis, met name wat betreft de bereiding. Men is op zoek naar de mogelijkhe den, die er zijn met vis. Dat heeft onder meer te maken met het aanbrengen van meer afwisseling in het eet patroon. Het is mede om die reden dat wij verwachten dat de consumptie van vis in Nederland zal toenemen." „Als deze formule niet werkt, dan weet ik het niet meer. Ik heb er al le vertrouwen in dat deze formule een tijd mee kan èn winstge vend zal blijken te zijn." Jan van Buren, di recteur Merchandising Food, heeft alle ver trouwen in het concept dat alle dertien Miro- vestigingen vanaf sep tember zullen hante ren. „Het is tijdloos en tegelijkertijd modern. We spelen in op de ver anderde wensen van de klant." Miro richt zich met de nieu we formule niet op één spe cifieke doelgroep. Naar de mening van het manage mentteam kan dat ook niet meer in deze tijd. De consu ment vertoont een toene mende behoefte om zich te onderscheiden, zich indivi dueel op te stellen, en wil daarbij waar voor zijn geld. Daarnaast blijft de behoefte aan gemak, het alles onder één dak kunnen kopen en is de consument door econo mische omstandigheden ge dwongen prijsbewust te ko pen. De nieuwe formule is daar geheel op afgestemd. Miro is een winkel waar men zowel terecht kan om even vlug boodschappen te doen als om uitgebreid te winke len. Zoals bekend richt Miro zich in de nieuwe opzet uit sluitend op food. Het non food deel wordt geheel afge stoten naar gespecialiseerde derden. „Goedkoop, minimaal 2.500 m2 verkoopoppervlakte, groot aanbod verse artike len, en een uitgebreid assor timent droge kruidenierswa ren zijn stuk voor stuk ele menten die een belangrijk Twee zaken springen er uit in de nieuwe Miroformule.- veel vers-afdelingen uiteenlo pend van verse vis tot en met verse bloemen en een eriorm assortiment kruidenierswa ren, dat tegett scherpe prijzen wordt aangeboden. onderdeel vormen van de nieuwe commerciële formu le van Miro", vertelt Jan van Buren. „In concreto bete kent dit dat Miro een super- supermarkt wordt waar zoals vanouds een zeer uitgebreid assortiment droge kruide nierswaren tegen de laagste prijs wordt aangeboden, maar waar de consument ook terecht kan voor alle mogelijke verse produkten." Versafdelingen in de Miro's nieuwe stijl betekent niet al leen vers vlees, verse groen te en vers fruit. Maar ook verse vleeswaren, kaas en rauwkost, vis in bediening, een notenbar, een pastawin keltje voor verse macaroni, spaghetti en lasagna, een bloemenafdeling en een af deling bij de slagerij waar de consument verse kant en kla re maaltijden kan kopen. Ook komt er in de winkels een zogenaamde bake-off in stallatie waarmee kleinbrood enkele malen per dag vers wordt afgebakken. Kortom binnen de Miro's nieuwe stijl vindt de consument straks het gehele scala van „vers specialiteiten" onder één dak. „De opzet van alle Miro-ves tigingen is in principe ge lijk", vertelt Van Buren, „er kunnen echter lokale ver schillen optreden. In het ene filiaal zal vers vlees in bedie ning worden aangeboden en in het andere uitsluitend in zelfbediening. Dit is mede af hankelijk van de lokale situa tie, zoals de beschikbare ruimte en het aantal concur renten. Onze eigen medewerkers reageren fantastisch op deze formule", zegt Jan van Bu ren. „De mensen voelen zich aangesproken door het be roep dat op ze wordt gedaan. Dit concept vraagt om het helpen van klanten. Vroeger kon een personeelslid zich verstoppen. Nu moet ieder een voor het voetlicht. Wc doen een beroep op het ta lent en de creativiteit van onze mensen, waarbij wij ze via opleiding ondersteunen. Dit werkt twee kanten op want onze medewerkers krijgen kwalitatief weer veel betere arbeid." De bedrijven die een deel van de winkelruimte van Mi ro gaan huren zijn goeddeels bekend. Voor het confectie- gedeelte is een contract ge sloten met een speciaal voor dit doel door C&A opgerich te vennootschap. Onder wel ke naam deze textielzaken, die sterk op prijs gaan con curreren, zullen werken is nog niet bekend. De afdeling huishoudelijke artikelen zal worden verzorgd door Blok ker, die in een aantal filialen ook een speelgoedafdeling zal gaan exploiteren. Voor wat betreft de koffie shops die in een aantal Miro- filialen zullen komen, is er een overeenkomst gesloten met La Boca, een firma die in de omgeving van Rotterdam al een groot aantal koffieza ken bezit. Over de overige sectoren was bij het ter per se gaan van Flitsen nog niets bekend, hoewel de verwach ting is dat de onderhandelin gen binnenkort zullen wor den afgesloten. Het gaat hier onder meer om de wit- en bruingoedsector en daar naast om doe-het-zelfwin- kels, opticiens en hakken bars die bij enkele Miro-filia- len zullen komen.

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 5