Herstructurering Miro is een enorm karwei Zo min mogelijk gedwongen ontslagen bij Miro Filiaal Heerhugowaard draait prima na heropening r WÊ/ÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ wm BKBÊÊBÊ Twaalf Miro's heropenen binnen één maand pagina 4 ABL's krijgen veel meer bevoegdheden Flitsen „De herstructurering van Miro is echt een enorm karwei. Iets dergelijks is binnen Ahold nog nooit eerder vertoond." Dat is de mening van Jan van Rooten, directeur Operations van Miro en voor zitter van de projectgroep die het hele proces, dat bestaat uit de omschakeling van hypermarkt naar family-shoppingcentre begeleidt. In totaal zijn er bij de klus zo'n 100 tot 125 mensen vrijwel dage lijks betrokken. Hun taken strekken zich uit over allerlei deelterreinen, die variëren van de beveili ging van de winkels tot en met de andere invul ling van de commerciële formule. „Wij zijn hier bezig drie structurele herzieningen tegelijk door te voeren", zegt Jan van Rooten, „allereerst is er de herziening van de commerciële formule, daar bij de gehele sociale problematiek, alsmede de aanpassing van de organisatiestructuur en ten derde de verbetering van de informatievoorzie ning binnen Miro." Verantwoordelijk voor de gehele herstructurering bij Miro is in eerste instantie de stuurgroep, bestaande uit de directieleden. Het veldwerk, het voorbereiden van 1001 beslissingen die moeten worden genomen, wordt verricht door de project groep, waar Jan van Rooten leiding aan geeft. Die groep bestaat verder uit negen mensen, die elk een eigen deelterrein bestrijken. Dit zijn o.m. personeelzaken, lo gistiek, bedrijfseconomische zaken, commercie, automati sering, secretarie/communi catie en bouw en techniek. Onder de projectgroep res sorteren een 25-tal werk groepen, die zich bezighou den met de diverse onderde len. Zo bestaan er onder de noemer personeelzaken di verse werkgroepen zoals op leidingen, organisatie-op bouw en dergelijke. Al die werkgroepen, de pro jectgroep en de stuurgroep werken op dit moment kei hard om in het najaar alle dertien Miro-filialen te laten draaien volgens de nieuwe formule. Zij worden daarbij gesteund door de ABL's en de managementteams van de vestigingen, want, met name waar het de nieuwe com merciële formule betreft, maar ook op andere terrei nen hebben de lokale men sen inspraak. „Uitgaande van een aantal vaststaande gege vens, zoals bijvoorbeeld het aantal vierkante meters Mi- De omschakeling van hyper- naar super markten heeft als con sequentie dat er te veel medewerkers zijn. De directie van Miro heeft met de vakbonden af gesproken dat het stre ven er op gericht is zo min mogelijk gedwon gen ontslagen te laten plaatsvinden. Mensen voor wie er binnen Mi ro nieuwe stijl geen plaats is, zullen zo veel mogelijk worden her plaatst binnen Ahold, terwijl een groot aantal medewerkers aan de slag kan bij de bedrij ven die een deel van de vierkante meters in de Miro-vestigingen gaan huren. „We vra gen daarbij van al onze medewerkers een gro te flexibiliteit bij het vinden van nieuwe ba nen, met betrekking tot het soort werk dat wordt aangeboden en de plaats waar dat ver richt gaat worden", legt directeur Opera tions Jan van Rooten uit. In mei gaat Miro opnieuw met de bon den om de tafel zitten om te praten over de uitvoering van het so ciaal plan. De sociale problematiek binnen Miro gaat verder dan eventuele gedwon gen ontslagen. Ook de or ganisatie als zodanig gaat drastisch veranderen. De opbouw wordt anders. De lijnen van de direc teur naar bijvoorbeeld de medewerkster achter de kassa zijn verkort. Er zijn drie beslissingsniveaus verdwenen, zodat beslis singen sneller kunnen worden genomen en in formatie sneller kan wor den uitgewisseld. Daarbij moet Miro echter ook een meer klantgerichte organisatie worden, zo wel in de winkel als ook op het hoofdkantoor. „De winkels zijn de klanten van het hoofdkantoor", zegt van Rooten. Dit klantgericht handelen vereist een groot aantal opleidingen binnen het bedrijf. In week 17 is er een uitgebreid oplei dingsproject van start ge gaan en dat zal lopen tot 1987. „Dat zijn opleidin gen voor iedereen bin nen de organisatie, waar mee we een achterstand willen inlopen die er in de afgelopen jaren bij Mi ro is ontstaan. Daarbij starten we in augustus een campagne waarin de benadering van de klant centraal staat. De herstructurering van de Miro-filialen moet in september grotendeels zijn afge rond. Dan openen binnen een tijdsbestek van 23 dagen twaalf geheel vernieuwde Mi ro's hun poorten. ro-verkoopoppervlakte, heb ben wij de mensen in de ves tigingen o.m. bij de invulling van de winkeloppervlakte betrokken. In eerste instan tie hebben wij hen gevraagd aan welk soort specialisten er in hun vestigingsplaats be hoefte is bij de consument. Dat heeft zeer goed gewerkt. Ik heb de grootste waarde ring voor de wijze waarop men zich van deze taak heeft gekweten. Het huiswerk is goed gemaakt. In onderling overleg met de ABL's heb ben wij vastgesteld wat er in elke vestiging moet komen. Dit verschilt per vestiging al naar gelang bijvoorbeeld de lokale concurrentiepositie. Vervolgens zijn de mensen ter plaatse ook betrokken bij de indeling van de eigen foodwinkel. Samen met hen hebben wij bepaald hoe de paden lopen, waar de groen te- en fruitafdeling komt etc. Er is hier echt sprake ge weest van een gedecentrali seerd beleid." Decentralisatie van het be leid zal zich ook in de toe komst in toenemende mate manifesteren bij Miro. Jan van Rooten zegt het zo: „We zijn gestart met decentralisa tie, maar we weten nog niet waar we eindigen." Voorals nog is het streven er op ge richt steeds meer verant woordelijkheid te leggen in de vestiging. De ABL's wor den voor een deel zelf ver antwoordelijk voor prijsbe leid, presentatie en dat soort zaken. In feite zullen ze veel meer groeien naar zelfstandi- In de Miro te Heerhugo waard wordt een proef geno men met een nieuw bedie ningssysteem, genaamd com bicounter. De klant wordt voor drie versafdelingen en kaas, rauwkost en vleeswa ren geholpen door één mede werker. ge ondernemers, uiteraard binnen de grenzen van de Miro-formule die sterk her kenbaar zal moeten blijven." Het lager in de organisatie leggen van verantwoorde lijkheid heeft ook conse quenties in de gehele her structurering. Jan van Roo ten: „Als je mensen bevoegd heden geeft zal je ze ook van informatie moeten voorzien om juiste beslissingen te ne men, dat vereist een geheel ander informatie- en automa tiseringssysteem. We over leggen daarom met de men sen op de vloer welke info zij willen hebben. Een ABL of een afdelingschef moet straks weten wat de gevol gen zijn van bijvoorbeeld het veranderen van de prijs van een kilo druiven." De eerste reacties na de heropening van Miro in Heerhugowaard zijn ui terst bemoedigend. Het aantal klanten dat weke lijks naar de winkel komt is in de eerste weken na de heropening aanzien lijk groter dan voorheen. De waardering van de klanten voor de vele nieuwe vers- afdelingen en daarnaast het oude vertrouwde en goedkope grote aanbod van droge kruidenierswaren is groot. Op woensdag 20 maart werd het geheel verbouwde en vernieuwde filiaal geopend door actrice Carry Tefsen, beter békend als Mien Dob belsteen uit de televisieserie „Zeg 'ns AAA". Zij deelde ro zen uit onder de eerste 500 bezoekers terwijl ook hand tekeningen werden gegeven. Dit was echter maar één van de activiteiten tijdens deze feestelijke opening. Zo was er een kleurwedstrijd voor de jeugd, was de clown Luco de gehele dag in de winkel te vinden en kreeg elke klant die meer dan 25.- besteed de een gratis linnen tas. Heerhugowaard kan worden structurering is Heerhugo waard uit praktische over wegingen toen tevens als proeffiliaal aangewezen. beschouwd als een filiaal waar de nieuwe formule van Miro grondig wordt getest. Het filiaal was toch al aan re modelling toe. De beslissing daartoe werd al midden vo rig jaar genomen. Bij het be sluit over te gaan tot her- Voordat actrice Carry Tefsen op 20 maart om 10.00 uur de Miro super-supermarkt in Heerhugowaard kon openen waren de medewerkers al uren bezig om de laatste hand te leggen aan de geheel vernieuwde winkel.

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 4