pagina 12 Flitsen Buitenbeentje Tusseristation „Pannekoek- mensen" Muziek Friezin Fooienpot De Kraai Het interieur ademt een Zaanse sfeer. Veel hout, een indrukwekkende, authentieke schouw en op de tafels gezellige plantjes en potten met stroop. Voor veel toeristen is restaurant De Kraai aan de Zaanse Schans al jaren een gezellige plaats om even uit te blazen van een wandeling over de Schans, het stukje historie aan de Zaan, dat jaarlijks vele duizenden bezoekers trekt. Velen van hen, of ze nu uit Amerika, Engeland, Spanje, Italië. Frankrijk, Duitsland. Japan of Nederland komen, laten zich de pannekoek, de specialiteit van de Kraai, goed smaken. „De Kraai is een buitenbeentje in het AC-gebeuren", zegt Ton van der Horst (32), sinds enkele maanden manager van het Zaanse restaurant. „Wij zijn een café- restaurant met als specialiteit pannekoeken. Ook verzorgen we koffietafels, diners en recepties. We hanteren niet de AC-formule. Ons assortiment is heel anders, want wij zitten nu eenmaal niet aan een autosnelweg." De Kraai is een authentieke graanschuur die aan het einde van de negentiende eeuw op het erf van meelfabriek „De Vlijt" te Wormerveer werd gebouwd. Het pand ontleent zijn naam echter aan de oliemolen ,.De Bonte Kraai", eveneens uit Wormerveer In 1976 is de oude schuur uit elkaar gehaald en per boot en op vrachtwagens van Wormerveer naar de Zaanse Schans in Zaandam overgebracht. „Daar is hij weer keurig in elkaar gezet", zegt hij. De graanschuur is één van de laatste karakteristieke Zaanse panden, die aan de Schans zijn neergezet. „Heel weinig mensen weten overigens dat De Kraai van Ahold is", zegt Ton van der Horst. Niet zo verwonderlijk eigenlijk, want geen enkel uiterlijk kenmerk wijst erop dat De Kraai onder Ahold- vlagzijn vleugels uitslaat. De Kraai draait goed. aldus Ton van der Horst, die als assistent-manager in een aantal AC-Restaurants in den lande horeca-ervaring opdeed. „We kunnen maximaal 200 gasten ontvangen en dat is in de zomer ook wel nodig." De Kraai staat te boek als dagrestaurant (open van 9-00 tot 18.00 uur) waar je een goede pannekoek kunt eten. „Dat we alléén een pannekoekrestaurant zijn is toch een misverstand", zegt hij, „We gaan ons nog meer toeleggen op koffietafels, diners en recepties in de avonduren. Met het oog daarop is er ook een kok aangesteld." René Helmhout 24 is de kok. Hij is dit jaar De Kraai, open van maart tot oktober, werkt met 22 seizoenkrachtenvoor het eerst in vaste dienst. Met de diploma's scheepvaartkok en derde restaurantkok op zak ziet hij het werk in De Kraai niet als eindstation. „Ik leer hier het nodige bij. Een half jaar in de WW en ik was het allemaal kwijt geweest. Dit is een tussenstation", zegt hij. „Ik doe hier mijn uiterste best. Het is afwisselend werk. Nu is het nog rustig, maar dat gaat veranderen. Als er een bus met toeristen komt en je moet achter de pannekoekmachine dan is het werken geblazen." De man van de pannekoeken is Martien Ermerins (20). „Ik maak het beslag en bak ze", zegt hij. „Ik ben er met een beetje geluk ingerold. Vorig jaar ben ik in de keuken begonnen om salades en soep te maken. Toen gingen de twee „pannekoekmensen" weg en mocht ik de pannekoeken maken." Martien werkt liever met z'n handen dan dat hij achter de boeken zit. „Het Atheneum heb ik niet afgemaakt, mijn instelling is daar niet goed genoeg voor." Martien voetbalde veel. maar dat gaat niet meer. Hij is afgekeurd, nadat hij een blessure had opgelopen. Nu gaat hij veel uit met zijn vrienden. Eén van die vrienden is Karei Daran-Scharten (19), leerling van de muziek-pedagogische academie te Alkmaar en dit seizoen voor het eerst werkzaam in De Kraai. „Ik studeer slagwerk met als bijvak piano. Omdat ik nog op de vooropleiding zit hoefik maar één dag per week naar school. Ik ben hier gaan werken, omdat ik wat wilde bijverdienen", zegt de Zaankanter, die in zijn vrije tijd niets liever doet dan muziek maken (hij maakt deel uit van een jazz-band, een dixieland- band, een popgroep en een harmonie). In De Kraai is hij een soort manusje-van-alles. Hij wast af, maakt de wc's schoon, haalt de vlaggen neer (ze hangen meestal al als hij komt) en regelt de ontvangst van de goederen. „In eerste instantie deed ik het alleen voor de centen, maar de sfeer is erg goed, daarom vind ik hét ook leuk." Alie van Zanen (24), getrouwd, geen kinderen (wél twee honden) werkt voor het derde achtereenvolgende seizoen in De Kraai. Haar naam doet vermoeden dat we met een rasechte Zaanse te maken hebben. „Nee hoor", zegt ze lachend, „ik ben geen Zaanse. Ik ben een Friezin en getrouwd met een Zaankanter." Ze woont vanaf haar vijfde jaar in de Zaanstreek, maar als ze heel eerlijk is zou ze graag terug gaan naar haar Heitelan. „Daar heb je de ruimte, hier staan zoveel fabrieken." De Zaanse Friezin werkt in de bediening. „Het is heerlijk", zegt Alie. „Elke dag krijg je hier weer andere mensen. De ene keer praat je Engels en de volgende dag probeer je je Duits weer wat op te halen. De Japanners? Nou, daar praat je ook Engels tegen. En als dat niet gaat. gebruiken we onze handen en voeten. Daar zijn we rap in." Sandra op de Weegh 22) is dit seizoen voor het eerst aangenomen in De Kraai. Ze heeft jaren gewerkt in een petit- restaurant, maar prijst zich gelukkig met haar part-time baan. Ze kan nu voldoende tijd besteden aan haar acht maanden oude zoon John. „En ik voetbal graag, ik train twee keer per week", vertelt de jonge moeder. Ze vermaakt zich overigens opperbest in De Kraai. „Je hoeft je hier nooit te vervelen en we kunnen het goed met elkaar vinden." Dat laatste wordt op de valreep nog eens bevestigd door Alie: „Ik wil nog wat zeggen over de fooienpot. We stoppen onze fooien allemaal in één pot en maken met dat geld aan het einde van het jaar één groot feest. Met een bandje en een koud buffet. Dat is heel leuk, daar kijken we elk jaar weer naar uit." Staand v.l.n.r.: Sandra op de Weegh, Tonnie Hendriksen, Ton van der Horst en Alie van Zanen. Zittend 1 I. n. r..- Martien Ermerins, René Hehrüjout en Karei Daran-Scharten.

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 12