sport Museumwinkel geeft getrouw beeld van kruideniersbranche eind 19e eeuw flitsen AVRO, TROS en VARA doen mee aan voetbaltoernooi Miro Assen WIE ORGANISEERT EEN TOERNOOI? Flitsen pagina 11 Achttiende seizoen aan Zaanse Schans LAAT ONS NIET „STICKE"! „Als je naar dat kleine winkeltje van ons aan de Zaanse Schans gaat, vind je dat op dit moment erg charmant en leuk en ge zellig, maar het is natuur lijk wel een kneuterig ge doe." - Zo'n nuchtere kijk op de dingen zou van el ke rechtgeaarde Zaankan- ter kunnen zijn, maar het opmerkelijke in dit geval is dat de van veel reali teitszin getuigende woor den afkomstig zijn van niemand anders dan uit gerekend „meneer Al- bert". Deze uitspraak van hem werd nog maar een paar jaar geleden opgete kend in een dagbladarti kel, waar in hij tevens zei: ...„Als je de technieken ziet die-we nu toepassen; alle beeldschermen die we hebben; de logistiek waar alles op steunt - dat is enorm geworden." Gemeten naar de huidige ontwikkelingen, met bij voorbeeld kassa's die streep jes kunnen lezen en in hun eigen geheugen opzoeken wat voor artikel het is en wat het kost en dat ook nog eens afdrukken, is inderdaad nau welijks voor te stellen hoe het nog geen eeuw geleden toeging. Om daarvan een in druk te krijgen is het dan ook alleszins de moeite waard om eens een bezoek te brengen aan wat nu alge meen wordt aangeduid als Doe met ons mee in het Ahold-dameshockey- team. Dan spelen we vol gend seizoen 8 wed strijden in de bedrijven- competitie (regio Amster- de 24.000 toeristen die jaar lijks een voet over de drem pel zetten en waarmee de Museumwinkel geldt als een van de trekpleisters van de Zaanse Schans. Nu alweer voor het achttiende achter eenvolgende seizoen. Eenmaal binnen in de winkel met een heus belletje, ver geet men de tijd. De geur, de sfeer, kortom de hele omge ving, herinneren aan weleer. De klok is als het ware stilge zet in 188"7, het jaar waarin de eerste „baas" Albert - grootvader van de tegen woordige - zijn nering in kruiden begon in een verge lijkbare ruimte in het naburi ge Oostzaan. Kruidenier was toen - getuige de veelsoorti ge artikelen die het assorti ment bepaalden - trouwens een even rekbaar begrip als nu. Om dat aan de toenmali ge klanten duidelijk te ma ken, werd gewerkt met veel zeggende of - zo men wil - voor zichzelf sprekende symbolen. Veel mensen kon den indertijd immers schrij ven noch lezen, zodat op een andere manier kenbaar moest worden gemaakt wat men te bieden had. Zo laat de winkel, die oorspronke lijk aan de Oostzijde (87) te Zaandam stond, al aan de buitenkant zien dat men er onder andere terecht kon voor thee. Ten teken daar van prijkt aan de gevel een Chinees theekistje. En de „karotten" oftewel (nage bootste) rollen gesponnen tabak voor snuif, duidden er op dat er sigaren en overige rookwaar werden verkocht. De zakkendragers boven de toonbanken binnen, waarvan er één tweehonderd jaar oud is, spraken al evenzeer een eigen taal. Het smeedijzeren exemplaar toont in het mid den de kop van drankgod Bacchus, hetgeen betekende dat er sterke drank verkrijg baar was, terwijl een uit hout gesneden zeeslang - evenals bij drogisten - verbeeldde dat er geneeskrachtige krui den werden verhandeld. Voor het overige kan men volstaan met met de ogen te kijken wat er zoal te koop was. Hoewel dat heden ten dage natuurlijk nog steeds opgaat, kleeft aan vrijwel alle getoonde zaken een doel of functie die ons 20e-eeuwers op het eerste gezicht weinig meer zegt. Om van die vervlogen feiten nog eens kennis te nemen, hoeft slechts twee kwartjes per persoon entree te wor den betaald, terwijl kinderen tot 14 jaar binnen mogen voor een kwartje. Die gelden zijn ten bate van de Stichting „De Zaanse Schans". Al met al: voor een luttel bedrag wordt een schat aan informa tie geboden voor degenen die oog en oor hebben voor de bakermat van het bedrijf. De Museumwinkel is van fe bruari tot en met oktober ge opend van 10 tot 13 en van 14 tot 17 uur (behalve op zondag). dam en omstreken). Bel vóór eind mei naar Moni que Tiedemann (075- 592067) of Annedien Plantenga (075-593127). Op initiatief van de perso neelsvereniging van Miro As sen vindt zaterdag 25 mei a.s. een groot voetbaltoer nooi plaats, waarvan de op brengst bestemd is voor de sportvereniging voor gehan dicapten „Bartje", de over koepelende organisatie voor Noord-Nederland. De vertegenwoordigende elftallen van AVRO, TROS en VARA zullen aan dit toernooi deelnemen. De toeschou wers kunnen dan met eigen ogen een aantal coryfeeën van radio en televisie aan het werk zien. Ronnie Jettkandt, vulploegleider en motor achter de organisatie, vertel de dat de omroepen enthou siast hebben gereageerd op de uitnodiging vooral omdat het toernooi in het kader staat van „1985, Jaar van het Kind". De wedstrijden zullen worden gespeeld op het LTC-terrein in Assen. Op bijgaande foto bet voetbalteam van de Groentecetttrale Beverwijk. Regelmatig voetbalt dit team op zaterdagavond te gen teams binnen en buiten Ahold. Wilt u met uw voetbalteam ook eens de strijd aanbinden tegen deze Beverwijkse collega's, dan kunt u contact opnemen met de beer P. Groen. Hij is te bereiken via de Groentecentrale Beverwijk. De heer A.G. ter Schure, wijninkoper van Albert Heijn, is benoemd tot Chevalier van de Associa tion Internationale des Mattres Conseils et Gas tronomie Franchise. Daarmee werd de heer Ter Schure beloond voor het vele werk dat hij zich vierentwintig jaar lang Het moment waarop de heer Ter Schure tot ridder wordt geslagen. getroost heeft om de ver koop van Franse wijnen via de supermarkt te sti muleren. De plechtigheid vond plaats op 17 april jl. in het sfeerrijke Slot Zeist. Op plaatselijk initiatief worden binnen Ahold re gelmatig jaarlijks terugke rende sporttoernooien georganiseerd. Enkele bekende toer nooien zijn o.m.: het AH-Drieslagtoer- nooi het Ahold-tennistoer- nooi het zaalvoetbaltoer nooi van de Groente- centrale Beverwijk. De redactie van Flitsen is verzocht om, door middel van deze oproep, de om vang van het aantal, door Ahold-medewerkers georganiseerde, toer nooien te inventariseren. Vandaar ook onze vraag aan u om opgave van an dere toernooien. U kunt uw reactie kwijt bij: Redactie Flitsen, HK 1703, Antwoordnummer 250, 1500 VC Zaandam. Naam toernooi: Contactpersoon: Bedrijfsonderdeel/filiaal: Soort sport: Het toernooi valt in de periode: Het pittoreske exterieur van de Museumwinkel van Albert Heijn aan de Zaanse Schans. Let op de symbolen aan de gevel die aangaven dat er meer te koop was dan krui denierswaren alleen. Van het geheel bestaat een, door Ahold-tekenaar Jaap Hartog vervaardigde bouwplaat die voor 2 50 wordt verkocht. Een deel van het interieur. Geheel links op de 200 jaar oude toonbank - de twee ove rige zijn nagemaakt - een koffiemolen die 330jaar telt. Daarachter artikelen als kop- touw, spantouw, een juk en dergelijke ten behoeve van de boerenbevolking van Oost zaan, waar de oorspronkelij ke winkel was gevestigd. de Museumwinkel van Al- bert Heijn aan de Kalverring- dijk 5 op de Zaanse Schans in Zaandam. Al was het maar om te beseffen dat, zonder het bestaan van een soortge lijk grutterswinkeltje, het be drijf nimmer was uitge groeid tot 's Lands Grootste Kruidenier. Van meet af aan een kwestie van „op de kleintjes letten...." Getrouw beeld Dat ondervond „Flitsen" bij een recente rondgang langs de talloze produkten en voorwerpen die feitelijk de basis vormen van Ahold. Het tentoongestelde geeft daar mee een getrouw beeld van de kruideniersbranche aan het eind van de 19e eeuw. Kneuterig, maar juist daarom curieus. Dat blijkt uit de veelal verraste reacties van

Personeelsbladen | 1985 | | pagina 11